Szoftverfejlesztőként ... az AI térnyerése a szakmámban.

Hozzászólások

Vibe coding elég aggasztó jövőképet fest.

Megvan annak is a helye. Gyorsan legyartott bloatware miniprojectek startupoknak mutatoba jovanazugy.

Egylore persze kula minoseg, kula performance, de nem is kell tobb nekik. Biztos vagyok benne, hogy idovel javulni fog a minoseg. Szoval szerintem ez csak akkor aggaszto, ha azt feltetelezzuk nem fog javulni semmi.

Szerkesztve: 2025. 05. 02., p – 11:22

Nem ugy aggaszt, hogy elveszik a munkat, hanem hogy tul sok szemettakaritos munka lesz, de abbol boven.

Kb. mint amikor a Dreamweaver altal generalt html-css-t kellett foltozgatni. Na pont olyan szarlapatolas lesz kb. mindenhol. Mikozben a munkat "ugyanugy nem veszi el", ahogy a Dreamweaver se vette el meg a Wix sem.

Nem világos ez nekem. Ha tudok olyan részletes specifikációt adni az AI-nak, hogy jól írja meg a kódot, akkor megfogalmaztam magamnak, a megfogalmazás nyelve pedig az adott programnyelv. Azaz, ha értem a feladatot, akkor le tudom írni az adott programnyelven.

Ha viszont zavar van a fejemben, még csak sejtem, mit akarok, akkor akadok el kódolás közben is, de akkor az AI-nak sem tudom elmondani, mi a feladat.

A feladat pontos specifikációja éppen az implementáció.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem aggaszt. Nem vagyok kóder, és egyre biztosabban lesz munkám életben tartani a sok összetákolt limlomot. És egyre gyorsabban konvergál a végtelenhez a fogalmatlanul kifosott kód megmoccantásához szükséges erőforrás.

Nem vagyok kóder, üzemeltetek, de ennek része időnként a különféle devops feladatok meg scriptek, kis toolok írása.

Az AI négy dologban tudott eddig nekem segíteni.

Elsőként apróbb részfeladatok írására teljesen jó, mit tudom én, "Írj egy olyan bash függvényt ami a megadott file útvonalat megnyitja, és szöveg fileként felolvassa, és ahol van benne 'alma' string ott echo -za ki az adott sor utolsó szavát.". Az ilyen feladatokat 95%+ jósággal megoldja, néha bele kell javítani (tipikusan optimalizációt, például ha fix striget keresek, akkor nem grep -E hane grep -F gyorsabb, stb.), de a gépelési időn máris nyertem.

A második az új dolgok felfedezése. Kérdezek tőle valamit, amire tudom a választ, tudom, hogy hogyan oldanám meg, de az AI mond egy jobb, elegánsabb megközelítést, vagy éppen egy olyan parancsot ajánl, amiről nem is tudtam, hogy létezik. 

A harmadik az új dolgok megértése. Teljesen új technológia vagy terület esetén elbeszélgetek vele, és nem megtanulom az új dolgot, hanem megértem, hogy az valójában micsoda, mi a koncepciója, mik a gyengeségei, mik az erősségei, mire lehet jól használni, mire nem annyira alkalmas, vagyis mintha egy suliban tanulnám, ahol az adott dologgal kapcsolatos dolgokat is megismerem, és nem csak az adott dolgot.

A negyedik a dokumentáció írás, ebbe beleértendő a hasznos műszaki, és a kötelező bullshit fajta is.

Az AI egy hasznos tool. Anyira kell rettegni tőle, mint a google keresőtől, elvégre az is mindent meg tudott válaszolni, aztán valahogy mégsem lett az összes ember hirtelen programozó. Ettől se lesz.

"van benne 'alma' string ott echo -za ki az adott sor utolsó szavát.". ...  nem grep -E hane grep -F"

Hát az awk mire való? :D

De alapvetően igen, tud tojni egy - többnyire - működő megoldást. Hogy aztán azt lehet-e sokkal egyszerűbben is csinálni, és hogy megéri-e elbökni vele az időt, teljesen más kérdés.

 

"mégsem lett az összes ember hirtelen programozó"

De sokan azt hiszik :D

"megéri-e elbökni vele az időt"

Amikor teljes bizonyossággal tudod, hogy mi a legjobb megoldás akkor természetesen nem éri meg.

Amikor mondjuk valahány % esély van arra, hogy létezik másik megoldás amiről esetleg nem tudsz, vagy a másikról téves információid vannak, akkor sem éri meg?

Még nincs aláírásom.

Az AI-val az emberi lustaság a probléma. Akik mindig a könnyebb utat keresik, megcsinálják AI-val, amit majd senki sem ellenőriz. Interface-eket, perifériákat adunk az AI-nak, a fizikai rendszereinkbe tud belenyúlni, ráadásul kontrollálatlanul. Talán még filozófiai értelemben sem tudjuk biztosan, mi a tudat, a lélek, az érzelem, éppen ezért nem zárható ki, hogy egyre inkább öntudatra ébred. De ha ezt nem számítjuk, a visszaellenőrizetlen, bugos kód, megoldás nagy bajokat okozhat. Ha segít a jogalkotásban, ott is okozhat komoly bajokat.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Az nem kerdes, hogy fog-e bajt okozni, mert fog. Az sem kerdes, hogy fog-e ember halalt okozni, mert fog. Nem is keveset. De ez igazabol nem szamit. Hiszen sosem szamitott.

Feltalaltak a tuzet, rengetegen megserultek es meghaltak miatta, de megtartottuk. Feltalaltak az aramot, rengetegen belehaltak es halnak bele folyamatosan, de megtarjuk. Feltalaltak a kereket es a repulest, minden nap halnak meg emberek a kozutakon es idonkent tobb szaz emberrel pottyan le egy repcsi, de ettol meg nem allunk vissza a lora. Ami harap es rug, szoval inkabb a gyaloglasra.

Az AI is meg fog olni es nyomoritani egy csomo embert, de amig a tulelok tobben vannak, es nekik tobb hasznot hoz mint amennyi kart okoz, addig meg lesz tartva.

Ugyhogy igazabol nincs itt semmi latnivalo.

Mindig az emberi lustaság a probléma.

Hogy eluralkodott az a hozzáállás, amit egyébként a kedves munkaadó oldal többsége is díjaz (tisztelet a kivételnek), hogy a problémákat nem megérteni, hanem megoldani kell, minél gyorsabban, minél kevesebb pénzből.

Amikor meg beüt a szar, akkor meg elsunnyogni.

Hány évtizede megy a "menedzseld magad" duma, és ebből is sokan megéltek. Közben sokan pedig a valódi tudás birtokában - több szerénységgel - viszonyultak a problémákhoz. Nem az AI-el kezdődött ez.

Szerkesztve: 2025. 05. 02., p – 15:12

A szofver fejlesztő kap új eszközöket a kezébe az AI-val, amivel könnyebb is lehet az élete. Átalakul max a szerepköre, és az AI-t fogja kezelni (továbbra is összekötő kapocs lesz a félmondatokat odavető, vagy ellentmondásos követelményeket megfogalmazó üzleti oldal, és a gép között).

Alkalmazkodni kell, és ezeket meg kell tanulni, ennyi.

Az jobban aggaszt, hogy folyamatosan, egyre gyorsuló tempóban változik minden, és vajon az ember meddig képes befogadni, és átlátni az új dolgokat? (Főleg akik idősödnek, 50-60-70 évesen pl) De ez AI nélkül is kérdés lett volna, lehet még sokkal nagyobb kérdés... Lehet hogy ebben az AI még segíthet is.

Talán nem a kor számít. Hanem a kognitív képességek. A kor és a szervezet változásával az természetesen együtt halad, viszont eléggé egyén függő, hogy mennyire.

Egyébként 30 évesen is lehet valaki buta. Nem kell ahhoz 50-60-70 évesnek lenni. Persze a statisztika, a nagy átlag lehet, hogy neked ad igazat.

Még nincs aláírásom.

Meg ez egy természetes dolog, hogy fiatalon minden új technológiát meg akarsz tanulni. Idősebbként, amikor már túl vagy jó pár dolgon, érthető, hogy annyira nem hoz tűzbe. Ez sokat számíthat a motivációban.

Ha szerencsés vagy, idősebb korodra már nem is az a feladatod, hogy minden új technológiát kövess, hanem inkább más szerepkörben segíthetsz a tapasztalatoddal.

"Nem félek a számítógépektől, a hiányuktól félek." Isaac Asimov

4 és fél éve csak vim-et használok. elsősorban azért, mert még nem jöttem rá, hogy kell kilépni belőle.

Arra szavaztam, hogy nem aggaszt. Egyelőre nem.

Még nincs aláírásom.

Nem programozásból élek, így azt jelöltem, hogy ne hamisítsam az eredményt.

Ha programozásból élnék, akkor ma délelőttig azt jelöltem volna, hogy nem aggaszt. De egy, a munkámhoz szükséges (nem is annyira egyszerű) program készítése okán kérdezgettem délután az AI-t (sok-sok oktatóanyag és doksi, meg oktató videó megnézése után), és olyan kész program sült ki belőle, amit ZIP-ben le tudtam tölteni és működik, és egyáltalán nem bloat, kb. fele annyi kód, mint amit én eddig összeraktam. Így most már azt mondanám, hogy aggaszt, ha gyenge vagy közepes képességű programozó lennék és abból élnék.

Elég rendesen beleástam magam az utóbbi pár hónapban az llm használatába kód oldalon. Nem is annyira az llm-ekbe, hanem sokkal inkább a körülötte lévő architekturális dolgokba (MCP szerverek, search engine kapcsolatok, markdown módszerek), mert meggyőződésem, hogy ahogy a grafikai AI tooloknál, itt is  az a kulcskérdés, hogy mennyire precízen van ráhatása az embernek arra, hogy az llm milyen irányba, mit és hogyan csináljon. Ha innen közelíti meg az ember, akkor kódminőségben és úgy általában a végeredményt tekintve semmivel nem lesz rosszabb az eredmény, mintha mindent én pötyögtem volna sorról-sorra, csak sokkal gyorsabban végeztem az adott feladattal. Nyilván nagyban függ attól, hogy mennyi időt szán az ember az elején a tervezésre és annak megfelelő módon történő leírására. A legutolsó játékunk most már ilyen vibe- és hagyományos coding hibriddel készült, ráadásul mindezt úgy, hogy egy Unity-ről Defold engine-re váltás is volt a háttérben, szóval ez egy kicsit "tanuló projekt" is volt és nagyon meg vagyok elégedve a végeredménnyel. A következő projekthez igyekszem még jobban beleásni magam, hogy milyen új lehetőségek jönnek, mert meggyőződésem, hogy a fejlesztések támogatásának ez az iránya a jövőben... Illetve már a jelenben.

Aggaszt, de talán inkább bosszant, hogy egyre nagyobb káosz várható.

Már most is, a szutyok Windowsnál is van vagy nyolcféle ablakocska, ahol egy file-t kellene megkeresnem. Ezek egy része még a történelem előtti időkből való, és csak a jelenlegi feature-ök töredéke érhető el (és/vagy "nőgyógyászati méretű" ablakban kell kotorászni). Gondolom, ez annak a hozadéka, hogy a költségoptimalizált, outsource-olt gányolásoknál nincs igény szakmai optimalizálásra. Az AI által tuszmákolt megoldásokat pedig még kevésbé rátermett, még kevésbé képzett, még kevésbé igényes Pajeetok ellenőrzik és fogadják el. Az emberek meg hozzászoknak, hogy minden zavaros, és rövidesen beköszönt a Warhammer 40K-ból ismert techno-papok világa.

Másik, vonatkozó problémát úgy fogalmazta meg valaki Twixteren, hogy "40 éves vagyok. A szüleim számítógépét én javítom és konfigolom, mert nem értenek hozzá. A gyerekeim gépeit én javítom és konfigolom, mert nem értenek hozzá. Az én korosztályom az egyetlen, akik már/még értenek a gépek javításához és konfigurálásához."

Nem vagyok coder, de nem aggaszt. Ha az lennék sem aggasztana.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)