Digitális Állampolgárság #2

Folytatás innen: #1

Hozzászólások

Teljes a zűrzavar a honpolgár fejében. Sajnos a kormányzati szervek kommunikációja túltesz a hidegháborús dezinformációs programokon is.

Mai sztori: van már DÁP-om, az Üfkapupluszba is regisztráltam korábban kétfaktorossal, de akkor nem néztem, hogy a Plusz az mitől plusz, vagy egyáltalán mi van mögötte. Ma azonban megpróbáltam oda belépni. Legnagyobb döbbenetemre nincs ott az ügyintézéshez vezető menüpont, így se előre, se hátra. Viszont kitettek a weboldalra valami digitális asszisztenst, amibe beírtam a kérdést, miszerint mégis hol a viharban vannak a menüpontok. Azt a választ kaptam, hogy húzzak el a magyarorszag.hu-ra, és ott lépjek be DÁP-pal, aztán milyen jó lesz nekem. Ez tényleg működött is, csak épp megint nem értek alapvető dolgokat:

Az ügyfélkapu kezdőképernyőre miért nem lehet kiírni, hogy ne küzdj itt, jóbarát, menj a magyarorszag.hu-ra?

Rajtam kívül mindenkinek megvolt ez az információ? Csak én nem fogtam fel, hogy a magyarorszag.hu-ra átkerült az ügyintézés?

Én hétfőn k.anyáztam hosszú percekig. A NAV Ügyfélportálra akartam mennyi adóegyenleget lekérdezni. Naivan azt hittem, ez ripsz-ropsz megoldható Hát a nagy lóf.aszt! Még a NAV oldaláról sem, még úgy sem, hogy Google-keresésben találtam olyat, hogy „a NAV oldalán kattintsak az ÜPO csempére”, ugyanis kib.szottul nincs ÜPO csempe.

"The vision of Christ that thou dost see
Is my vision’s greatest enemy."

Van új verzió és ÁSZF!

A gemini ezt dobta mára:

androidx.test.core.app.InstrumentationActivityInvoker should absolutely not be included in your release app.

Here's why:

  • Testing Library: androidx.test is part of the Android Testing Support Library. It's specifically designed for testing purposes and should not be present in your production app.
  • Increased APK Size: Including testing libraries in your release build will significantly increase the size of your APK, making it larger for users to download and install.
  • Security Risks: Including testing code in your release app can potentially introduce security vulnerabilities or unexpected behavior.
  • Performance Impact: Testing libraries can add unnecessary overhead to your production app, potentially impacting performance.

How to Avoid Including it in Release:

  • Proper Build Configurations:
    • Use different build variants (e.g., debug, release) in your build.gradle file.
    • Declare androidx.test dependencies only in your debug or androidTest configurations:
dependencies {
    // For debug and release builds 
    implementation 'androidx.appcompat:appcompat:1.6.0' 

    // Only for testing 
    androidTestImplementation 'androidx.test:core:1.5.0' 
    androidTestImplementation 'androidx.test.ext:junit:1.1.5' 
}

By following these guidelines, you'll ensure that your release app remains clean, efficient, and secure, free from any testing-related code.

Szerkesztve: 2024. 12. 20., p – 18:22

Ha nem a midóknál lenne a szerver, maximálisan támogatnám, de jelen helyzetben ki van zárva, hogy részt vegyek ebben a "játék"ban.

Szerk: lesz már -1 ? Be akarom gyűjteni az összeset is.

A fene tudja mit akarnak, a lenti HVG cikk szerint kap email 2FA-t is az Ügyfélkapu+.

Az MKOE tapasztalatai szerint az állampolgárok még az autentikátor kifejezést sem értik, a QR-kódos regisztrációt pedig bonyolultnak, érthetetlennek tartják. Ezért dönthetett úgy a DMÜ irányítása alatt álló IdomSoft Zrt., hogy bővíti a második faktort egy e-mailes bejelentkezéssel, amire még csak most írták ki a pályázatot. Bár az MKOE ígéretet kapott, hogy a pályázat kiírása előtt egyeztetést tartanak velük, erre nem került sor.

Az hogy a könyvelők eddig megkapták az ügyfeleiktől az ügyfélkapu hozzáférést, annak a miértje a cikkhez írt hozzászólásokból is látszik:

* A Celt > Honorka Antal
Szerintem a könyvelő legyen meghatalmazott, ne a nevedben járjon el.

* quantico > A Celt
Ó, igen!
Csakhogy az ügyfélkapu, meghatalmazott leírásánál feketén-fehéren leírták, hogy amit a meghatalmazottad csinál, azért te felelsz. Akkor meg minek szenvedni a meghatalmazással?

https://hvg.hu/itthon/20241205_Szinte-senki-sem-erti-hogyan-kell-majd-e…
--
Légy derűs, tégy mindent örömmel!

Tehát a hülyék miatt visszalépés kettővel... Naccerű...

Az, hogy a meghatalmazott tevékenységéért a meghatalmazó felel, az egy dolog, viszont ha a meghatalmazott olyat csinál, amit nem kellett volna, akkor a meghatalmazó ezért jogi lépéseket tehet - ha viszont az ő identitásával tesz bármit is, akkor meg nem.

Érdekes, hogy ezek a "hülyék" milliószám képesek használni mondjuk netbankot vagy más, online szolgáltatást.

Tehát itt nem arról van szó, hogy sok a "hülye", hanem inkább az a gond, hogy az állam bácsi képtelen megfizetni olyanokat, akik egszerűen, érthetően leírják, mit hogyan használj. Meg olyan fejlesztőket, akik egyszerű, átlátható felhasználói felületeket képesek készíteni, és nem csak szolgai módon kiírják a csinovnyikok bikkfanyelvén megfogalmazott hadoválást.

Netbankban _jelenleg_ elégséges a push/sms 2FA, a teljeskörű elektronikus ügyintézéshez 2. faktornak nem a push lett kiválasztva, hanem első körben a TOTP, később viszont a saját (DÁP) alkalmazással egy saját kérdés-válasz megoldás lesz az elvárt.

Sajnos a könyvet ellők :-) egy jelentős része biztonságtudatosságból, illetve eszközhasználatból... Mondjuk úgy, hogy nincs ott, ahol a naptár van... Sajnos. És igen, a fostaligaponthu jellegű oldalakon szokásos e-mail-es 2. faktort ismerik, és azt szeretnék . miközben az sem eszközhöz, sem személyhez nem kapcsolható. (A TOTP sem igazán, de az legalább nem megy át n+1 kézen, mire a felhasználóhoz kerül a szükséges információ...)

Ja, netbank... Az MNB ajánlásában ott van, hogy rootolt/rootolás gyanús készülékeken egyelőre figyelmeztetést kell megjeleníteni a felhasználónak, de jövőre az ilyen készülékeken a mobil app-nak futnia sem lesz szabad, ha minden igaz...
 

jojo, ezt mar multkor is leirtad hogy mnb-nel milyen "hozzaertok" ulnek... nemkell hirdetni, mi is tudjuk! ;)

Bele sem merek gondolni hogyha nekik a "secure android" == nonroot os, akkor mi okossag lehet meg ott! \o/

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

igen, ez az az indok amit a "szakertok" hangoztatnak. kozben meg a nem frissitett androidot az a hacker app nem tori fel ami nem akarja. es csereli le barmelyik os-komponenst, valami okositottra. de szerencsere ezeket ti megbizhatonak tekintitek! \o/

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Igen, erről pofázok folyamatosan, hogy az őscsótány, évek óta nem frissített, bloatware szemét stock ROM-ot biztonságosnak gondolják, egy AOSP-ból építkező, havonta frissülő, a legújabb security patch-et implementáló custom ROM-ot meg nem. Mert egyesek szerint az "tákolt", "nyitott", "random apk", stb. És akkor root-ról még nem is beszéltünk, ezzel kapcsolatban is nagy a káosz a fejekben. Szánalom, belefáradtam már hogy meggyőzzek bárkit is.

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Az meg se fordult a fejedben hogy más szempontból biztonságos az egyik és a másik?

Az "őscsótány" de nem szétfaragott ROM az _alkalmazás_ szempontjából biztonságos, nem lesz olyan komponens ami belepiszkálna.
A felhasználónak persze nem biztonságos.

A "friss custom" ROM a felhasználó számára biztonságos, de az alkalmazás számára nem, mert nem garantálja a szeparációt. Az alkalmazás fejlesztőt pedig az alkalmazás biztonsága jobban érdekli mint a felhasználóé. 

Android jó, ios rossz, értem.

Gábriel Ákos

Az évek óta nem frissített stock ROM semmilyen "szempontból" sem biztonságos, ha egy foltozatlan sérülékenységen keresztül bekap egy explolit-ot és onnan a támadónak root joga van, ami hozzáfér mindenhez.

mert nem garantálja a szeparációt

Mi van? Szerintem kevered a root-ot a custom ROM-al. Nem kötelező a root custom ROM-nál, de ha van, akkor sem úgy megy, hogy bárki észrevétlenül kaphat root jogot. Az a baj, hogy sokan még az életben nem használtak root-ot, de hallották, hogy az róóóósz és szajkózzák a baromságot. Ez úgy működik, hogy a root kezelő app megkérdezi, ha egy adott app root-ot kér, hogy megadod-e neki. Tehát a felhasználó döntése, hogy miknek ad root jogot. Éppen ezért, ha egy random app root jogot kér, akkor az eleve gyanús, és nyilván nem adom meg neki. Tehát megvan a "szeparáció".

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

"Tehát a felhasználó döntése, hogy miknek ad root jogot. "

Innentől halott a történet. A windows is megkérdezi, hogy akarod-e telepiteni és admin jogot adni a sexfree.exe-nek.

És itt nyilván nem arról van szó, hogy egy (értelmes) IT-s el tudja dönteni, hogy minek ad root jogot és milyen esetben "eleve gyanús", de egy átlag usernek fingja sincs róla. Kérdezhet akármit a telefon, fenyegetheti bármivel, ha úgy érzi, hogy a Yes-re nyomás után oldódik meg a gondja, óhaja, akkor rá fog nyomni.

Ez egy nagyközönségnek szánt banki app esetén nem egészséges. Ahogy az ősrégi stock rom-ok sem, utóbbi ellen is küzdenek, a minimum API szint folyamatosan növelésével. (amihez természetesen hozzá tartozik az itteni IT-sok hajbi félék sipitozása, hogy a "babzsákfejlesztők" már "megint" új telefont akarnak vetetni vele)

aki custom romot rak fel, az mar elve nem atlag user. es ahogy mondtak lehet custom romot rakni root nelkul is (*). ha megis minden kerdesre yes-t nyom akkor az mar legyen az o sara.

* igazabol ok vannak megszivatva, akinek van root joga az ugyis azt tud hazudni az kenyes appnak amit akar \o/

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Szinte az összes banki app is igy működik, nemcsak nálunk, hanem mindenhol. Akár iparági javaslatnak is tekinthető, hogy kritikus app-okat nem rakunk root-olt, tákolt, ősrégi hulladékokra, mert az átlag user megszivja vele. Aki meg akkora ász, az úgyis megkerüli a korlátozást, tehát ő sincs korlátozva a használatában.

És már hogy ne volna érdekes, hogy mennyi embert érint. Ha mondjuk a potenciális felhasználók 40%-ot érintené, akkor lehet, hogy érdemes volna további pénzt, időt belefeccölni, hogy valamilyen kerülőmegoldással az ilyen szarokon is biztonságosan működjön egy átlag user kezében. Ha viszont 0.5%-ot érint és azoknak is a 90%-a meg tudja oldani a problémát, akkor nemhogy pénzt-időt nem szabad kidobni fejlesztésre, de még beszélni is hülyeség róla. Kutyátnemérdkli

ahogy a multkori szavazas is mutatja hogy meg egy hozzaertok altal latogatott portalon is 10% felett van azok szama akik egy eof androidot hasznalnak (es akkor nem szamoltam a "soha nem frissitett pedig lehetne" szavazokat). kesz szerencse hogy az iparagi standard szerint ok _teljes biztonsagban_ vannak!! legalabbis az app fejleszto szamara, vagymi a duma :D

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

jaaa, nekem nincs ilyen gondom. \o/ megfelelo programmal safetynet zo'd, mindegyik app orul neki, es meg az oprendszer is _friss_. ha a szakertok szerint ez a config nem secure, hat az nem az en bajom :D

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Az idézett beszélgetésben "quantico" fordítva ül a lovon. Azért kell "szenvedni" a meghatalmazással, mert a képviseleti jogkört a meghatalmazás hozza létre a meghatalmazott számára, ssak annak birtokában intézhet ügyeket a képviselő a képviselt nevében. És igen, a képviselet pont arról szól, hogy a képviselő jogilag releváns nyilatkozatokat tehet, mellyel a képviselt számára jogokat szerezhet és kötezetettségi terheket teremthet. Na de a képviseletnek a lényegi jellemzőjéből nem következik, hogy felesleges volna pont az a dolog, ami ezt az egészet formálisan megalapozza.

Az azonosító adatok megosztása a képviselővel pedig azért iparági gyakorlat, mert körülményes a cégkapuban az újabb és újabb ügykezelők regisztrálása, utána a hvataloknak a konkrét ügykezelő által az adott hivatalban végezhető ügyekre a képviseleti jogosultságok megküldése (neak regisztrációs lap, nav egyke, stbstb) és ennek az egész meghatalmazási ügyrendnek a karbantartása, hol, ki, mire jogosult stb. Egyszerűbb odaadni annak az azonosítóit akihez egyzer végig lett játszva hogy mindenre is jogosult amúgy is így vagy úgy. Persze ennek szükséges feltétele, hogy az azonosító olyan jellegű, hogy megosztható. Ha az azonosító nem osztható meg mint egy statikus jelszó, vagy nem reprodukálható egyidejűleg több eszközön mint egy totp, hanem olyan mint a dáp - nem másolható másik eszközre, nem is repodukálható másik eszközön -, akkor para van, mert akkor a körülményes utat kell járni... szóval ezért nem mindegy marad-e az ükp.    

de, meg lehet, és szoktak is pl. a könyvelő céget, viszont ilyenkor egy természetes személyt is mellé kell tenni. Pl. a könyvelő cég ügyvezetője, vagy cégvezető valaki akinek képviseleti joga van és rá lejátszák a meghatalmazásokat is. Aztán ő ezt delegálja adott feladatok, munkavállaók esetén a könyvelőcégen belül, munkaköri, munkafolyamati leírásban és az ő ck adataival adataival küldik be a dokumentumot. Ez már tényleg nem technikai hanem igazi jogász téma, jogász szerint nem lehet erre egyértelműen azt mondani hogy ez így totál nem jó.  

Megnéztem a 2023. évi CIII. törvény (DÁP törvény., https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2300103.tv), és a digitális állampolgárság egyes szabályairól szóló 321/2024. (XI. 6.) Korm. rendelet (DÁP rendelet, https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2400321.kor)-t. Egyik se tartalmazza, hogy az Ügyfélkapu+ megszűnne 2025. december 31-én.

Továbbá a 2. linken lévő szöveg tartalmazza:

feltehetően az előző pontban említett 2025. december 31-es dátum miatt terjedt el az a téves értelmezés, hogy ekkor az Ügyfélkapu+ is megszűnik, de le kell szögeznünk, hogy ez a DÁP Tv. rendelkezései alapján nincs így, az Ügyfélkapu+ ezt a dátumot követően is a Kormány által biztosított egyik elektronikus azonosítási szolgáltatás marad.

Szóval szerintem az Ügyfélkapu+ 2025. december 31-i megszűnése egy faszság, álhír a mostani értelmezésem szerint. Hozzáteszem, hogy nem olvastam el töviről hegyire se a törvényt, se a rendeletet, csak átfutottam őket.

Amit el tudok képzelni 2025. december 31-e után:
- Akinek megszűnik / inaktiválódik az Ügyfélkapu+ hozzáférése, az csak a DÁP-ot fogja tudni használni. DÁP tv., 119. § (6)
- Új felhasználóknak csak a DÁP lesz elérhető.
- Ha valaki áttér DÁP-ra, akkor csak ezt fogja tudni használni, az Ügyfélkapu+ nem fog neki működni. DÁP tv., 46. § (3)

Mivel a gránitszilárdságú alaptörvényünket is átlagosan évente módosítják az utóbbi években, ezért nem tartom kizártnak, hogy a DÁP törvényt és rendeletet is módosítani fogják.

Sajnos egy dolog van, ami biztosan gyorsabban terjed a fénynél: a faszság.

Fenntartom a lehetőségét, hogy tévedek, valamit nem olvastam el, netalán nem jutott el hozzám az info. Én szeretném saját szememmel látni azt a jogszabályt / törvényt / sajtpapírt, amin szerepel bármilyen dátum az Ügyfélkapu+ kivezetésére.
Ha meg nincs ilyen dátum, akkor könyörgöm, ne terjesszen senki butaságot. Az ügyintézőket meg le kell cseszni, mert ezzel nettó félrevezetik az embereket. A félrevezetés ezen foka pedig már erősen BTK szagú véleményem szerint.

Sok esetben akkor már késő.

Volt már arra példa, hogy valamit terveztek bevezetni, de tán csak cikkek és szóbeszéd volt róla, de olyan ellenállás indult meg, hogy nem került bevezetésre.

Erre egyik oldal mondhatja, hogy jó volt elhinni és küzdeni ellene, a másik oldal is büszkén mondhatja, hogy lám igazam volt, csak álhír volt, igazán nem is akarták bevezetni.

Először is, kösz a törvény és a rendelet linkeléséért. Sok minden világos lett. Persze, ahogy ez itt megszokott, az itt posztolók jelentős része úgy írogat, hogy nincs tisztában a se a rendelettel, se a törvénnyel. Nem  olvasnak, csak írni tudnak. (Nyilván ez együtt jár az IT-s élettel, szemük romlik a monitortól, a billentyűt viszont tudják ütni vakon is :D)

"A személyiadat- és lakcímnyilvántartás hatálya alá tartozó személy – a 46. § (3) bekezdésétől eltérően – 2025. december 31-ig az e törvény 46. § (1) bekezdésében meghatározott valamennyi, a Kormány által kötelezően biztosított elektronikus azonosítási szolgáltatás útján azonosíthatja magát."

Ebből nekem az jön le, hogy 25 dec 31 ig a dápos is használhatja az ügyfélkapu+-t.

Ezt viszont nem találtam. "Új felhasználóknak csak a DÁP lesz elérhető."

Ez hol van?

Ebből nekem az jön le, hogy 25 dec 31 ig a dápos is használhatja az ügyfélkapu+-t.

Kérlek, írjuk már le az évszámokat 4 karakterrel. Halálom, ha valaki rövidíti. Persze lehet, hogy csak engem zavar ez.

46. § (3) bekezdés: A személyiadat- és lakcímnyilvántartásban szereplő természetes személy felhasználó (1) bekezdés b) pontja szerinti azonosítási szolgáltatást a 11. § (2) bekezdésben foglalt digitális állampolgárság felhasználói profil felhasználó általi aktiválásáig veheti igénybe, ezt követően kizárólag az (1) bekezdés a) pontja szerinti azonosítási szolgáltatást veheti igénybe.

Szóval ez alapján igen, a DÁP-os felhasználó használhatja az Ügyfélkapu+-t is. Persze ha a törvényből kitörlik majd valamikor a "a 46. § (3) bekezdésétől eltérően" részt, akkor rögtön életbe lép a kizáró VAGY kapcsolat.

Ezt viszont nem találtam. "Új felhasználóknak csak a DÁP lesz elérhető."

Ez hol van?

Sehol. Ezért írtam úgy, hogy "Amit el tudok képzelni 2025. december 31-e után". Tipp, feltételezés, megérzés részemről.
Ha kellően disznók akarnak lenni a törvényalkotók, akkor ezt megléphetik majd valamikor. Voltak már számtalan példa a gyors és átgondolatlan törvény- és jogszabály alkotásra az elmúlt 14 évben. Sajnos.

Én biztos maradok Ügyfélkapu+-on, ha már sikerült elérnem a jelszóhossz növelését.

Masik topikban kerdeztem, hatha itt jon ra valasz: DAP-ra hasznalt telefonban kell, hogy legyen SIM kartya?

Szerintem nem.

Ha e-személyivel regisztrálsz, akkor az simán lemegy wifi-ről. Ha kormányablakban akkor meg tetheringelhetsz más készülékről netet. Mobilszám viszont kell (erre küld is sms-t), de szerintem az sem feltétel, hogy a sim a készülékben legyen csak, hogy az ellenőrzőkódot vissza tudd gépelni.

Telefonváltásnál áttettem a simet az újba, és a régi telefonon lévő Dáp elkezdett hisztizni, hogy szerinte rootolt a telefon, és így nem hajlandó elindulni. Pedig nem rootolt, és tényleg csak a sim lett kivéve.

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001 valahol máshol

Sose fulld trollba a kretént.

Én a telefonomból nem vettem ki a sim -et és egyszer csak azt kezdte mondani, hogy rootolt, pedig nem. Ugyanolyan telefon a családban (egyszerre rendeltük ugyanaz a szoftver verzió is) működik. Nekem van egy pár app felrakva apk -ból illetve az fdroidról. Ennyi a különbség. 

Mondom én, egyszerűbb ha elsétálok az irodába, gyalog kb.8-10 perc,(visszafelé veszek finom, friss péksütit is) várok  kb.10 percet, elbeszélgetek a lányokkal, és mindenki boldog. S olyan fdroid alkalmazást teszek fel, amilyet akarok. Az állami cenzor bácsi meg el megy a b.pí-ba.

Természetesen nincs nyitva a készülék. Gyári bloated samsung rom van rajta.

Akkor te hurcold magaddal a plasztiokkártyát, a lakcímkártyát, menj minden ügyintézésért a megfelelő hivatalba... Nem kötelező a magyaroszagponthu-n meg az e-szjaponthu-n keresztül elérhető szolgáltatásokat igénybe venni.

"Természetesen nincs nyitva a készülék. Gyári bloated samsung rom van rajta."

Meg random forrásból felrakott ismeretlen apk-k ugyebár... És nem "állami cenzor bácsi", hanem egy elektronikus okmányról van szó, amin nincs helye ismeretlen forrásból származó dolgoknak, illetve komponenseknek, illetve olyan jogosultságnak (vagy ilyen jog nyomainak), ami veszélyeztetheti ennek az okmánynak az integritását bármilyen módon.

 

 Meg random forrásból felrakott ismeretlen apk-k ugyebár.

Ugyan, hagyd már ezt a butaságot. Szerinted az Fdroid tárolóiban találok több adatlopó alkalmazást vagy a HIVATALOS play áruházban? Na látod. Abban persze igazad van, hogy valahogyan meg kell védeni az állampolgárt a saját hülyeségétől, de te is tudod, hogy pont nem a play áruház véd meg a hülyeségtől, hanem az edukáció.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Van egy olyan érzésem, hogy át is fog. 

De amúgy ha nincs net már most jól detektál. 

(Első indítás sima tethering másik telefonról amin wifi/mobilnet lekapcsolva ezért a felkiáltójel a wifi mellett (nincs rajta net), de ez az appot nem zavarja és ez esetben teljesen helyesen felismeri a rootolt tákolt eszközt! ;) Sajnos ez csak addig tart amíg a tetheringre használt telefonon be nem kapcsoljuk a mobilnetet és utána kiderül nem is rootolt)

Mondjuk a nem tákoltan is pont ezt csinálja. (legalábbis a két nem tákoltan amin próbáltam)

Ha jól van megírva/jól lenne megírva a dáp, akkor tök mindegy lenne milyen egyéb app van mellé telepítve. Mert se nem látja a többi szoftvert sem a többi sw nem tud semmit a dáp applikációról. De hiába is győzködnélek, mert a több éve frissítéseket nem kapó elavult de gyári szoftverrel rendelkező eszközök szerinted akkor is megbízhatóbbak.

“The basic tool for the manipulation of reality is the manipulation of words. If you can control the meaning of words, you can control the people who must use them.”

― Philip K. Dick

Néha az az érzése az embernek, hogy néhányan azt hiszik a DÁP, ügyfélkapu és a többi, elmúlt években bevezetett kényelmi szolgáltatás valami alapjog, amit minden hülyének, az alapszintű biztonságot leszarva kellene nyújtani, minden dzsunka szemét eszközön, különben jön a hiszti, hogy akkor ő nem veszi igénybe, amitől az államnak valamiért meg kellene ijednie...

Lásd könyvelők ámokfutása a kétfaktoros hitelesités ellen vagy az itteni picsogás a dáp-pal kapcsolatban.

A könyvelők azért picsognak mert tisztelet a kivételnek, mind bezavarta anno a vállakozókat az okmányirodára ügyfélkapuért (természetesen a könyvelő iroda email címére nyitva). Ha annyira fontos lett volna állam bácsinak a biztonság eleve kétfaktorosan indítja a szolgáltatás, ezzel meg is akadályozva az előbbit.

Ha elég sokan mondják, akkor jó lesz ha megijed. Elvégre ha emiatt bukik meg a kormány, nem hiszem hogy a önjelölt digitális megváltó a helyén marad. Márpedig az elégedetlenség, ha sokaknál jelentkezik, akár az utolsó csepp is lehet a pohárban.

Az pedig, hogy van egy réteg aki arra veri ki, hogy egy 2g -os személyi helyett (kb. 2-3 évente*) egy 200 g-os telefonnal igazolja magát....... nos szerintem ezek kevesebben vannak, mint akik helikopternek érzik magukat. s kb. annyira fontosak is. (Hangjuk persze nagy.)

kényelmi szolgáltatás valami alapjog,

Ott tévedsz, hogy ezt nem azért csinálják, mert kényelmi szolgáltatás. Ez például csökkenteni fogja a kormányzati alkalmazottak létszámát. Ez az a migráns "ami elveszi a munkahelyed".

Arról nem beszélve, hogy nem ártana, ha az adófizetők -nem kevés- pénzéből csinálnak valamit, akkor az olyan lenne, hogy az adófizetők nagy része képes legyen használni, olyan eszközön amivel rendelkezik. Ha azt szeretnéd, hogy neked - mint nem minden hülye- más igényeid vannak, csináltass magadnak egyet saját pénzen!

*Utoljára a személyimet kb. másfél éve az ügyvéd kérte el, mikor eladtam édesanyám házát, előtte a banknak kellett megmutatnom(úgy 2 éve), mert a számlanyitás óta újat kaptam. Rendőrre nem is emlékszem mikor. Szerintem a bankfiókok ügyintézőinél nem lesz ellenőrző kütyü.Szóval kérni fogják a plasztikot.

Dobj már be egy tippet, szerinted hány %-át érinti az itteni picsogás (rootolt, nagyon-frissen-kendácsolt pistike OS stb) az összes potenciális DÁP használók közül?

Csak, hogy jobban képben legyünk, micsoda kocka-népharag fogja leváltani a kormányt, mert nem megy ezeken a DÁP. (pedig ezek nagy részén ráadásul megy is, pl lineageOS)

Az, hogy te annyit értettél meg belőle, hogy nem kell a 2g-os személyit magaddal vinni, az önmagában sokat elárul a helyzetről. Egy IT portálon.

Mondjuk a könyvelők, vállalkozók, azért kicsit többen vannak.

Én nem említettem, se rootolt, se " nagyon-frissen-kendácsolt pistike OS" -t.

Én meg mertem jegyezni, hogy ha rendszeresen összeveszik a hivatalos Os szerint megfelelő appokkal, abból baj lesz.

"Dobj már be egy tippet, szerinted hány %" a magyarországi "minden dzsunka szemét" eszköz?

Alapvető lett volna -ha már a lakosság mobiltelefon állományára akar alapozni- hogy felméri milyen eszközökkel rendelkezik a "cél terület". S ha az jön ki, hogy ez biztonság szempontjából rizikós, a mobil telefonos ötletet el kellett volna vetni. Ahogy a bankoknak is át kellet volna értékelni a dolgot. Ott a bankok forgalom/pénz éhségének* meglett az eredménye évi 8-10 milliárd forintot bukik a "buta" nép ezen. Kíváncsi leszek a (z erőltetett) digitális állampolgárságon mennyit fog.

*olyan rendszert vezettek be, hogy kimaxolják a forgalmat, amire a felhasználók nagyon nagy százaléka nem érett, se tudásban se felelősségben. Tudom: az Ő baja, tanulja meg! És itt a gond, a tanítást csak olyan tempóban szabad meglépni, amit a nebuló követni képes. Mert ha túl van tolva, abból csak az lesz, hogy a nebuló hülye marad, de agresszívvá válik. S nem hiszem, hogy ez bármilyen gondolkozó -"nem minden hülye"- ember számára cél kellene lenni.

Valamit félreértesz, úgy beszélsz a dáp-ról, mint valami kötelező dologról, amit szegény buta nép nem is tud használni.

Nem is kell neki. Meg kell érteni, hogy a digitális fejlődés adta előnyök nem állampolgári jogként járnak. Aki hülye hozzá, annak nem kell használnia, nem is kényszeritik rá. Lehet papirokkal rohangálni, lehet sorban állni ügyeket intézni stb.

Az, hogy az ügyfélkapu-dáp hosszú távon levesz majd egy 30-40%-os terhet az államigazgatás ezt kiszolgáló részéről az mindenkinek jó. Még annak is, aki alkalmatlan a használatára.

Mit értesz erőltetett digitális állampolgárságon? Ki erőltettete rá, kire?

"nem állampolgári jogként járnak."

Mit szólnál hozzá, ha azt mondaná erre, OK, akkor nem fizetem ki az árát. Az én adómból csinálják, kérem vissza a pénzt.

Az én pénzemből csináljanak olyat, amit én is tudok használni, aki meg extrákat akar az fizesse ki az árát.

Örülnél neki mi?

az mindenkinek jó.

Neked lehet, a fejlesztőknek lehet, a mindenkiben kételkedem. 

De leginkább abban, hogy nem lehetett volna olyat kitalálni, amit azért a társadalom nagyobb része képes, és ezért fog használni. Mert úgy, hogy lesz pár százezer felhasználó, akiből a problémák miatt lemorzsolódik a fele, majd rájön, hogy ha már bejelentkezett DÁP ra, akkor nincs visszaút, így majd megy személyesen ügyintézni, aligha lesz meg a 30-40%.

Mit értesz erőltetett digitális állampolgárságon? Ki erőltettete rá, kire?

Szerintem akkor nem láttál reklámokat erről. Nem kaptál emailt. stb.

Az ügyfélkapuval semmi bajom, ne csinálj úgy mintha mondtam volna ilyet.

Jaj, hagyjuk már ezt a demagóg faszságot. Az én pénzemből ne épitsenek bringautakat, mert nem használom, az én pénzemen ne csináljanak sportrendezvényeket, mert nem érdekel, az én pénzemből ne adjanak mucsaröcsögei kórház felújitására, mert nem használom, nem kell vonat felújitás, mert autóval járok stb-stb.

Nyugodtan ird le mit kellett volna máskép fejleszteni a dáp-on, hogy a "társadalom nagyobb része képes legyen használni".

Tehát azt mondod a cirka 6 millió jogosult ember kb. 40% fogja használni? Az hihetetlen jó érték lenne, úgy legyen!

Azt mondod a dáp reklámokkal rákényszeritettek valakit, hogy használjon dáp-ot? Most ugye trollkodsz?

Jaj, hagyjuk már ezt a demagóg faszságot. Az én pénzemből ne épitsenek bringautakat, mert nem használom, az én pénzemen ne csináljanak sportrendezvényeket, mert nem érdekel, az én pénzemből ne adjanak mucsaröcsögei kórház felújitására, mert nem használom, nem kell vonat felújitás, mert autóval járok stb-stb.

Vannak országok, ahol arról hogy bringautakat, sport létesítményeket építsenek-e, felújítsák -e a vonatokat (lehet már senki nem használja), megkérdezik az embereket (a bálanyákat). Jó helyen jársz, d betűs a szó, csak nem demagógia, hanem demokrácia. Arra is van fogalom, hogy ha az építtető egy lakóházra (ahova sokan beférnek) adta a megrendelést, és aztán az építő úgy dolgozik, hogy tyúkól lesz (ahova csak a tyúkok), mit csinál.

Meg arra is, hogy egy ha demokráciában (nem demagógiában) a megbízott építési műszaki ellenőr a tyúkól láttán nem csinál semmit.

Tehát azt mondod a cirka 6 millió jogosult ember kb. 40% fogja használni?

Kis csúsztatás. Hehe. Te írtad:  ügyfélkapu-dáp hosszú távon levesz majd egy 30-40%-os terhet az államigazgatás ezt kiszolgáló részéről. Én ezt idéztem.

Nos: 1. ebből mennyi a dáp(az app, kicsivel mint a nemecsekernő) része? 2. Mennyinek kellene a dáp használók részarányának lenni, hogy ez a (általad jövendölt)százalék összejöjjön? Szerintem egyikről sincs információnk, de a 2. nál annyi biztos, hogy nagyobbnak mint 30-40%, hisz a dáp felhasználó is fogyaszt államigazgatási erőforrásokat, így a csökkenés nem lehet ugyanannyi, mint a dápos felhasználók aránya.

Ha a ügyfélkapu (akármelyik formája) működik majd normálisan*, felőlem a dáp maradhat az ovodások házibulija, akármelyik kormányt nézem, dobtak már ki ennél jóval több pénzt feleslegesen az ablakon.

*Akkor is ha valaki, akinek valamilyen okból elege lesz a dáp-ból, tudja azt majd használni normálisan.

Jogszabály határozza meg az elektronikus ügyintézésre kötelezetteket, nem választás kérdése. Nem a technikai vonatkozásait reklamálják, hanem a körülményességet, nehézkességet.

Elég arrogáns hozzáállás, hogy aki hülye ne használja. Ez egy közpénzből készült termék/szolgáltatás, a "hülyék" adója is benne van. Az a cél, azért locsoltak rá nem tudom mennyi pénzt, hogy széles körben legyen használva, olyan polgár is legyen képes _használni_ aki a Te szavaiddal "hülye" hozzá. Főleg, ha törvény kötelez a használatra (lehet hogy most nem de talán rövidesen igen), vagy ha hátrányosabb helyzetbe kerül aki nem használja (ez viszont úgy tűnik rövidesen így lesz mindazoknak akik plasztik igazolványt kérnek). 

Válaszok egyel feljebb.

Aki az én szavaimmal hülye hozzá, mert pl. okostelefonja sincs, annak fejtsd már ki, milyen rendszert kellett volna fejleszteni, hogy ne maradjon ki belőle?

Az, hogy milyen lázálmaid vannak nem is létező, esetleges jövőbeli törvényekről, azokról hagy ne vitatkozzak már veled. Jelen pillanatban senkit nem ér hátrány, ha nem használ dáp-ot, itt csak néhány agyalágyult bohóckodik 0.001%-os piaci részesedésű, tákolt szarokkal, amiket nem indul el a dáp. A kutyát nem érdekli és a fenti gondolatmenethez kapcsolódva, nagyon remélem, hogy egyetlen forintot sem fognak arra költeni, hogy ezeket is fusson.

Nem a támogatott platformokról beszéltem, de ha már szóba került, a MagicOS (huawei), Android Pie/Oreo, IOS/IPADOS verziók 16 előtt együttesen biztosan nem 0,001% a részesedésük. 

fejtsd már ki, milyen rendszert kellett volna fejleszteni

Most úgy tűnik - javítsál ki ha nem így van - hogy nem tudom a kaü loginra az ükp totp-t használni, és mellette dáp-ot is használni elektronikus okmányokhoz / aláíráshoz? Aki most a dápban elérhető elektronikus igazolvány, aláírás funkciókat használná, az a dápos kaü azonosítás funkciót is kötelező hogy használja az ükp helyett. Ha ezt nem jól tudom, ha a kaüben megtarthatom az ükp azonosítási módot a dáp regisztráció és mobilos irattárca használat mellett is, kérem javítsál ki. 

"Aki most a dápban elérhető elektronikus igazolvány, aláírás funkciókat használná"

Idézem magamat feljebbről:

"hogy milyen lázálmaid vannak nem is létező, esetleges jövőbeli ... " funkciókról, arról hagy ne vitázzak.

De a feltett kérdésekre nem tudtál válaszolni...

Azért majd Imot felkérdezzük, az első ügyfélnél akinek visszabassza a NAV a cuccát mert az elektronikusan aláírt pdfben nincs csatolmány (ez történik amikor a viccnek is rossz AVDH-ra szokatod az ügyintézőid :))

Amúgy megtörtént eset, egyke nyomtatvány niszes e-hiteles (nem ám gagyi AVDH/mobil app), hanem szép fizikai token segítségével aláírt cucc visszajön a navtól, hogy nincs aláírva mert nincs meghatalmazó pdf melléklet (izé az aláíró tanúsítvány része...). És még szervek között is az lett a vége, hogy akkor küldjük AVDH-n mert a felettes szerv szerint így jó.

Ugyanez van az epapiral is a felettes szerv nem képes felfogni , hogy hivatal képtelen neki epapirt küldeni mert ügyfeleknek és cégeknek találták ki.

Imo segíts ;) Ez már az egyszerűsítés része?

Na nézzük amit tudunk: 

1.) Vissza tudjuk vonni az aláíró tanúsítványt (amit igényelni nem tudunk) a dáp.gov.hu-n

2.) Ebből tippelek (mert ugye elvileg él de még sem), hogy normális digitális aláírás lesz nem vicc mint az AVDH

3.) Reflektáltam arra, hogy szervek egymás közt is szopnak a AVDH-ra szokatás miatt a normális digitális aláírás elfogadásával. (Én egyszer használtam amit kértem a személyire és a KIFÜ dobta vissza hogy nem látszik az aláírás a papíron ;))

4.) E-papír X év telt el a bevetése óta és még a regionális szintet sem sikerült kiképezni, hogy ez mire jó ez mire nem ;)

5.) A DÁP majd ezeken az egyszerűsítő tényezőkön egyszerűsít ;) 30%-ot írtál?

Történetesen elektronikusan kezdeményezett tranzakció ellenére a nyugdíjfolyósító ügyintézője felhívott, és megkért, hogy menjek be a nyugdíjfolyósítóhoz. Földhivatali ügyintézési lehetőséget nem is találtam az ügyfélkapun át (igen, a tulajdoni lap másolatot le tudom kérni, de adatmódosításhoz be kell menni). Adókártya pótlást kértem az ügyfélkapun át, választ se kaptam. Elveszett EU-s TB kártya pótlását kértem az ügyfélkapun keresztül, elutasították, mert még nem járt le (arra az elektronikus felületen nincs lehetőség, hogy bepipáljam, hogy elveszett, és befizessem az igazgatási díjat). A sima TB-kártya pótlása néhány levélváltás segítségével végül is sikerült, szóval egy iratokkal tele elveszett tárca papírjainak pótlásához egy kivételével mindenhova személyesen kell menni, létező ügyfélkapus belépéssel.

Tényleg nem kötelező elektronikus szolgáltatásokat használni, viszont rengeteg esetben nem is lehet.

Szerintem azért mondja ezt mert mindenre ezt mondja.

Elveszed tőle a hálózati hozzáférést -> rootolt a készüléket.

Valószínűleg az összes lenti scenario úgy van "lekezelve", hogy rootolt a készüléked:

hashMap.put(-1, "Integrity API is not available.\nIntegrity API is not enabled, or the Play Store version might be old.\nRecommended actions:\n1) Make sure that Integrity API is enabled in Google Play Console.\n2) Ask the user to update Play Store.\n");hashMap.put(-2, "The Play Store app is either not installed or not the official version.\nAsk the user to install an official and recent version of Play Store.\n");
hashMap.put(-3, "Network error: unable to obtain integrity details.\nAsk the user to check for a connection.\n");
hashMap.put(-4, "No active account found in the Play Store app. Note that the Play Integrity API now supports unauthenticated requests. This error code is used only for older Play Store versions that lack support.\nAsk the user to authenticate in Play Store.\n");
hashMap.put(-5, "PackageManager could not find this app.\nSomething is wrong (possibly an attack). Non-actionable.\n");
hashMap.put(-6, "Google Play Services is not available or version is too old.\nAsk the user to Install or Update Play Services.\n");
hashMap.put(-7, "The calling app UID (user id) does not match the one from Package Manager.\nSomething is wrong (possibly an attack). Non-actionable.\n");
hashMap.put(-8, "The calling app is making too many requests to the API and hence is throttled.\nRetry with an exponential backoff.\n");
hashMap.put(-9, "Binding to the service in the Play Store has failed. This can be due to having an old Play Store version installed on the device.\nAsk the user to update Play Store.\n");
hashMap.put(-10, "Nonce length is too short. The nonce must be a minimum of 16 bytes (before base64 encoding) to allow for a better security.\nRetry with a longer nonce.\n");
hashMap.put(-11, "Nonce length is too long. The nonce must be less than 500 bytes before base64 encoding.\nRetry with a shorter nonce.\n");
hashMap.put(-12, "Unknown internal Google server error.\nRetry with an exponential backoff. Consider filing a bug if fails consistently.\n");
hashMap.put(-13, "Nonce is not encoded as a base64 web-safe no-wrap string.\nRetry with correct nonce format.\n");
hashMap.put(-14, "The Play Store needs to be updated.\nAsk the user to update the Google Play Store.\n");
hashMap.put(-15, "Play Services needs to be updated.\nAsk the user to update Google Play Services.\n");
hashMap.put(-16, "The provided cloud project number is invalid.\nUse the cloud project number which can be found in Project info in your Google Cloud Console for the cloud project where Play Integrity API is enabled.\n");
hashMap.put(-100, "Unknown error processing integrity request.\nRetry with an exponential backoff. Consider filing a bug if fails consistently.\n");
hashMap.put(-17, "There is a transient error on the calling device.\nRetry with an exponential backoff.\n");

Közben meg lehet csak egy Play Store/Play Services update nincs telepítve, vagy egyszerűen nem kap netet és "Network Error"-ra fut. Hibakezelés mesterfokon.

Ezt béna hibakezelésnek hívják...

Ha azt a választ kapja az integrity hívásra, hogy NETWORK_ERROR akkor nem azt dobja a felhasználó elé, hogy alkalmatlan a készüléke mert rootolt hanem , hogy hálózati hiba történt és próbálja újra.

Ugyanez az outdated Play/Store services esetén nem azt mondjuk a felhasználónak, hogy alkalmatlan a készüléke, hanem, hogy frissítsen. :)

Itt le van írva , hogyan illene kezelni:
https://developer.android.com/google/play/integrity/error-codes

Ha letiltod az app hálózati hozzáférést (Alkalmazásinformáció->Adathasználat) nem lesz network error, hanem rootolt eszköz lesz.

Ugyanez fog történni ha olyan hálózathoz van csatlakoztatva amin nincs internet.
(mert magát a wifi kapcsolat meglétét nézi és nem azt , hogy van-e rajta internet)

Ja és úgy tűnik ezt a nagyon tuti integritás ellenőrzést nem is minden indításkor végzi, mert ha adsz neki netet szépen visszajön, ha elveszed újra, akkor nem lesz rootolt, hanem simán bejön a a pinbekérő ablak, majd azután jön a force-close (mert erre sem lett felkészítve :)). Viszont ha vársz öt percet net nélkül és újraindítod akkor megint rootolt lesz a telefonod.  

Alkalmazásinformáció->Adathasználat->Mobiladat letiltása (be)
Alkalmazásinformáció->Adathasználat->Wi-Fi kikapcsolása (be)

Ugyanez történik ha internet nélküli wifi-re vagy captive portálra csatlakozol ahova nem lépsz be.

Ha repülőgép üzemmódba teszed szépen felismeri , hogy nem csatlakozik sehova, a gond akkor van, ha olyan helyre csatlakozik amin nincs internet. 

Kíváncsi vagyok, hogy a személyi igazolványos azonosítás után lehet-e majd DÁP+-szal belépni az egészségügyi rendszerekbe. Nagy segítség lenne.

A mai frissítés (iOS) változásai közt azt írják, hogy megjelent az elektronikus aláírás. Magában az alkalmazásban ilyen menüpont nem látszik.

Legutolsó válasz:

Ezzel kapcsolatos visszajelzését rögzítettem, amely továbbításra kerül

Hogy hova és kinek, azt nem tudom...

De most az index-en ez jelent meg:

Az IdomSoft szerint a digitális aláírás funkciója is éles már a DÁP-ban, viszont a felhasználók fokozatosan kapnak hozzáférést a funkcióhoz – „más, hasonló jelentőségű szolgáltatások gyakorlatának megfelelően”.

Valakinek van már esetleg? Persze, ha igaz amit írnak...

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

A levélbe küldött hitelesítő felületet lekapcsolták.

 

Tájékoztatjuk, hogy a 2023. évi CIII. törvény 119. § (2) alapján 2025. január 1-től a magyarorszag.hu portál Dokumentumhitelesítés szolgáltatása megszűnt. Más, a portálba integrált alkalmazások és űrlapok esetén a hitelesítés 2025. október 31-ig használható.

A szolgáltatás helyett a Digitális Állampolgár mobilalkalmazás  digitális aláírás funkcióját használhatják a regisztrált felhasználók. A funkció bevezetése már megkezdődött, a felhasználók fokozatosan férhetnek hozzá.

Esetleg valakinek már működik a DÁP+ hitelesítés? Több ismerősömnek szüksége lenne a funkcióra. (van néhány oktatási intézmény, ahol így várják el bizonyos dokuk beküldését)...

A DÁP oldalán van egy ilyen link: https://dap.gov.hu/bejelentkezes

Ha bejelentkezel, akkor lesz egy oldal, ahol tanúsítványt tudsz visszavonni, meg ki lehet jelentkezni. Ez mire jó?

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Szerkesztve: 2025. 01. 06., h – 11:33

Én attól félek, hogy asztali gépről nem fogom tudni használni egy idő után. A telefonomra semmilyen pénzügyi szoftvert sem telepítek, nemhogy egy olyat, ami a teljes személyazonosságomat igazolja. Sokkal-sokkal jobban megbízom egy hetente frissített - linux - rendszer és böngésző biztonságában, mint egy sok millióak által használt mobilalkalmazásban (amelyek os frissítése kétséges).

Ma elvégeztem az Android telefonomra letöltött DÁP alkalmazás aktiválását egy kormányablakban. Azt tanácsolták, egyúttal csináljam meg az Ügyfélkapu+-t is, mert úgy a könyvelőm könnyebben tud intézkedni a nevemben. Említettem a kormányablakosnak, hogy ezt az EGYKE/UJEGYKE megbízással már megoldottuk, így a könyvelőm a saját Ügyfélkapu azonosítóját használja, és a megbízáson keresztül intézi a dolgaimat, de azért megcsináltam az Ügyfélkapu+-t is, végül is elfér egy Google Authenticator a DÁP folderében.

Adtak egy A4-es papírt a tudnivalókról. A legtöbb mondat szinte értelmetlen, szerkesztetlen zagyvaság. Talán már ezt is importált biciklis futárok fogalmazzák és írják? Szerencsére a folyamat egyszerű, de ha egy digitális kedélykomisszár olvassa ezt, akár most, akár a jövőben -- hát, lehetne fokozni a színvonalat.

Azaz érzésem, hogy a digitális állampolgár program előtt nem ártott volna értelmes(de hogy jobban hangozzék meg a rövidítés is jó legyen) tájékozott állampolgár programot indítani. :D

Első lépesben a választások előtt az induló pártoknak, az regisztrálásuk feltételeként 12 pontban (szép dolog a nosztalgia) rögzíteni kellene az általuk legfontosabbnak ítélt céljaikat, pontonként egy-egy  mondatban (mit akarunk), úgy hogy egyértelmű legyen (célszerű lenne elutasítjuk, támogatjuk kifejezések)  használata. A szavazásra jogosult a választás előtt kapna egy kérdőívet, amiben ezekből pártonként random* 2-2 kérdés lenne feltéve (igaz, hamis lehetséges válaszokkal). Ha a 12 kérdésből kevesebb mint 8 jó válasza van, ebből a körből kimarad, négy év múlva ismételhet.

Ugyan így, ha a bankja netes, telefonos  lehetőségeit akarja használni, a neten (a bank honlapján) ugyan ilyen stílusú biztonságos használat témakörben megírt teszt után, a letöltött app-al el kéne mennie a bankjába, ahol a banki alkalmazott tudná élesíteni az appot. Ha nem éri el a szükséges pontszámot, csak személyes, és fizikai kártyás használatot engedélyezni.

Aztán jöhetne a dáp app használatáról ugyanez.

És a kezem beleért a bilibe.

 

*szóval nem egy 1db kérdőív sokszorosítva,  hogy bemegy pista aztán mikor kijön megmondja többieknek, hogy melyik a helyes válasz

Remek ötlet.

Nekem csak úgy tetszene, ha minden párt vállalása/ígérete mellett lenne egy teljesítési határidő és egy lista a felelősökről, akiket nyilvánosan kivégeznek, ha a vállalást nem sikerült a határidőre 100%-osan megvalósítani. Egészen addig csak mese az egész.

Személyes felelősségvállalás (és felelősségre vonás) valamint vállalási határidők és objektív mérhetőséggel definiált célok nélkül nincs súlya semminek, akár részletes programról, akár csak címszavakról legyen szó. Persze nem véletlen, hogy ilyesmi sehol sem képzelhető el, mert egyik oldalnak sem érdeke, hogy tisztuljon a politikai világ.

Rootolt eszközön futtatásban nekem ez az xposed modul segített.

Emellett még basic integrity szinten megyek át a safety net teszten.

Az E-Government Liberator projekt létezéséből kiindulva egyébként sajnos nem csak itthon szokás kihagyni az aftermarket ost vagy unlockolt bootloadert kedvelő felebarátainkat az állami appok jóságaiból.

"I am completely uninterested in your opinions of what is or is not possible. This is computer science. There aren't restrictions. I can do anything I want. It's just bits. You don't own me." - cnlohr (rawdrawandroid)

Annyit szerencsére kilobbiztak az EU-ban, hogy az eidas tárcáknak elvileg nyílt forráskódúnak kell lenniük az eidas rendelet 5a pontja alapján.

(3) Az európai digitális személyiadat-tárcák alkalmazásszoftver-alkotóelemének forráskódját nyílt forráskódú licenccel kell ellátni. A tagállamok rendelkezhetnek úgy, hogy kellően indokolt esetben a felhasználói eszközökre telepítettektől eltérő egyes konkrét alkotóelemek forráskódja ne legyen nyilvános.

Tudtommal a dáp is egy ilyen személyiadat-tárca lenne (majd?).

"I am completely uninterested in your opinions of what is or is not possible. This is computer science. There aren't restrictions. I can do anything I want. It's just bits. You don't own me." - cnlohr (rawdrawandroid)

Szerkesztve: 2025. 01. 07., k – 16:48

És újra... 

Szeretnél bejelentkezni ide: levelezés.tarhely.gov.hu

Reggel megtörtént, úgyhogy mégsem gomb következő dáp megnyitás szeretnél bejelentkezni ide? Hát akkor szeretnék és ismeretlen hibába ütközünk, már dolgozunk a megoldáson, nézz vissza később. (December eleje óta nem sikerült ez sem)

Ez egy vicc

Segítség: a cache törlése is force close megoldja ;)

ez a leggagyibb kormanypropaganda oldal

Ja, sejtettem, hogy ezzel lesz a baj.

Jol fizet a Toni? Ja, bocs neked pont nem fizet.

Pontosan miért kellene, hogy fizessen? Hogy szembesítem az ellenzéki összefosást megint a hazugságaira? Peti Hős kapja az ívet? Vagy mi van? :D

trey @ gépház

Az, hogy a fidesz egy ordas nagy hazugsag ma mar mindenki tudja. Azt, hogy lop, mindenki tudja. Azt, hogy hazugsagokkal jaratja le az ellenfeleit, hogy ujra nyerjen es tovabb lophasson, mindenki tudja. Azok akik ebben benne vannak is tudjak es azt is tudjak, hogy miert csinaljak: penzert. Megelhetesert propagandistak. Luxusert, hazert, merciert, jachtert, pozicioert, stb. Te miert vagy az?

Ráadásul könyékig volt a fidesz seggében a legnagyobb megelégedéssel, egészen addig, amig rá nem léptek a kisujjára és meg nem neszelt egy kis hatalmi lehetőséget.

De ő biztosan elhozza a kánaánt és lopni sem fog. Ja és sosem fog a magyar érdekekkel ellentétesen szavazni.

Senki nem beszel semmi biztosrol. A kerdest inkabb az, hogy Te honnan veszed, hogy fog es az eselyt sem szabad neki megadni? Hiszen biztosan nem tudod, csak feltetlezed, kvazi josolni probalsz. Amit viszont biztosan tudunk, hogy Orban tonkreteszi az orszagot. Mar most egy pusztulat az egesz es remeny sincs arra, hogy a tendencia megforduljon. Na most, van valaki aki a biztos csodbe vezet es van valaki aki lehet, hogy nem.

Ez alapjan te a biztos csodot valasztod?

még egy dologról nem beszélt senki: hogy ne lenne szabad valakinek esélyt adni

4 évente megy ez a kurva cirkusz, hogy most aztán már tényleg megint csőd van, a zembereknek elege van, és az aktuális janicsár majd eskühazahozzafelemeli

ott az esély, olyan politikai portékát kell kitenni, ami nem bűzlik messziről

esély adás != kötelező rajongással szopni

Benzinar, euro arfolyam, palizer... nem tudom mennyire kell meg latszania a szarnak, hogy most mar tenyleg mindenki eszrevegye. Lehet, hogy ilyen pillanat sosem jon el, mint a bekanal akit megfoznek. Nem tudom pontosan milyen buzlo politikai portekara gondolsz en annal a szarnal budosebbet el nem tudok kepzelni mint amiben jelenleg is vagyunk. A kotelezo rajongast reszt sem ertem, ezt sem kerte senki. A propaganda probalja ugy beallitan a Tiszasokat, mint elvakult rajongokat, de persze ez is egy ordas hazugsag.

A cirkuszt pedig addig kell folytatni amig jo nem lesz es pont.

 Na most, van valaki aki a biztos csodbe vezet es van valaki aki lehet, hogy nem.

Ez a kettő nálam pont nem ilyen strigulát kap. Orbán nagyon rossz, de Magyar számomra még sokkal rosszabb, azok alapján, hogy miket mondott, miket tett és kik a támogatói.

Viszont van egy harmadik, aki valószínűleg sokkal jobb, mivel régebb óta szerepel a politikában és a tettei is ezt sugallják. Persze Ő sem tökéletes, de sokkal jobb. Ilyen esetben Te kire szavaznál? 

aki már bizonyítottan tróger

Ez netto hazugsag es a kovetkeztetes is tapasztaltan teves: Orban makulatlan, kereszteny, csaladcentrikus, talpig uriember (marint a PR szerint) es tisztan latszik, hogy nem lehet egy orszag vezeteset rabizni. A Tiszaval kapcsolatban ilyen tapasztalatunk meg nincsen, tehat semmit sem jelenthetsz ki biztosra.

Nagyjabol felvazoltad a magyar nep tragediajat: van valaki aki felajanlja, hogy kihuz a szarbol es te azt nezed, hogy hogyan all fejen a sapka.

En a biztos szar es a lehetseges jo kozul inkabb az utobbit valasztom, plane ha utana megmarad a lehetosegem, hogy levaltsam, ha esetleg kiderul rola, hogy megis szar. Nem egy eletre kell elkotelezodni a Tisza mellett, hanem adni neki egy eselyt. Orban 4 db. 2/3-ot kapott es nem elt egyikkel sem. Pontosabban elt, csak nem a munkajat vegezte. De igazad van, maradjon. Stockholm-szindromanak is nevezik ezt.

Tanulni kene a demokraciat a jobbaktol (pl. Trump-Biden-Trump-...) ahelyett hogy vegletekben gondolkodunk, mert igy igazabol megerdemeljuk a sorsunkat.

Aha. Akkor 0. Viktátor (és bandája) is húzhat asap a búsba, ugye? Mert ugye a hazudozás náluk is alap - és akkor is, ha baromi nagy tétje van. Igaz, az ő szempontjukból nem gond, hiszen nem az ő bőrükre megy. (Oké, itt abból, hogy valaki elismeri a hazugságot egyenesen következik, hogy al-kal-mat-lan, és bukjon, meg húzzon a közéletből. De abból, hogy tudjuk, hogy hazudik, sajnos nem. És ez a qrvanagy gond...)

Félreérted, nem a pénzről szól.

Ezeknek az a szórakozás, hogy átverik az embereket. A keresztényeket Bese Gergő atyákkal szórakoztatják, felvonultatják őket a városon 'béke és biztonság' transzparenssel, miközben a Bibliában ez pont a végidők fejezetnél található.

Gyurcsányt elzavarja a nép, Orbán befejezi a Gyurcsány programot keresztény mantrával fűszerezve. Utána meg Magyar Péter folytatja majd, ahol Orbán abbahagyta. Szájer megírta a keresztény Magyarország alkotmányát,...

Fehérre meszelik a veszprémi székesegyházat úgy, hogy a hívek tapsolnak hozzá boldogságukban, hogy megmentették a templomukat a végső pusztulástól.

Ebben lelik örömüket, hogy össze-vissza hazudoznak, a nép meg önként taccsra vágja saját magát. Semmi nem véletlen. Határtalan boldogságot jelent nekik a néppel megetetni a kukacokat, maszkban járatni, bezáratni feleslegesen a lakásba. Persze csak az ő érdekükben. Nézik a videón, azt derülnek a sok marhán.

A jövőt nem tudjuk. Vona is tök jó beszédeket mondott, majd végül kikötött a ballibeknél, ahogy Orbán is.

Ők tehetséges színészek, akik eljátszottak egy szerepet. És még azt sem mondhatod, hogy Vonának megérte. Teljesen lenullázott egy 20%-os pártot önmagával együtt. Nem látjuk a mögöttes mozgatórúgókat.

Pedig Vona esetén megérhette volna a pénzért tovább játszani a szerepet. A FIDESZ is tolhatta volna végtelen ideig pénzért a keresztény Magyarországot.

Vona nem kotott ki a ballibeknel, csinalja a sajat alapitvanyat es asszem indul is a valasztason. Pont abbol latom, hogy nem kamuzott, hogy mennyire nem erte meg neki: ha megelhetesert kepesztene akkor odaallt volna Gyurcsanyek melle, de soha nem tette. A partjat nem o nullazta le, hanem a magyar valasztok: '18-ban odaallt es azt mondta, hogy ha veget akartok vetni ennek a fosnak akkor itt vagyok. A magyarok beszoptak, hogy egy meleg dzsihadista es elkudtek a picsaba, mire o azt mondta, hogy jol van akkor basszatok meg. En a helyeben a kozeletbol is eltuntem volna.

Hazudni a "politikai munka" része, ebben semmi új nincs. Kérdés, hogy kinek mikor telik be a pohár és milyen megoldást választ (külföld, szövetség az ördöggel is)? :)

Amúgy gyakorlatilag minden "utca embere mit gondol" interjúban látjuk hogy hogy oldja fel a hétköznapi ember (oldaltól függetlenül) az "apró" ellentmondásokat a saját képessége, világképe, információi alapján.

Erről jut eszembe, az EESZT EgészségAblak appban a QR kódos gyógyszerkiváltás opciót használta már valaki? Én egyszer próbálkoztam vele, de a gyógyszertárban közölték, hogy nem tudnak mit kezdeni vele és maradt a hagyományos módszer. Persze lehetne a vonalkódokat egyesével beolvastatva is, de az szerintem macerásabb.

Benuban voltam én is, vette elő az öregasszony a QR-kód scanner-t ... szóval esélyes, hogy be tudná olvasni a felírt gyógyszereket. A meghatalmazott részen a másét.

Csak azért nem mentünk ezek végig, mert közben mondtam neki, hogy tudom diktálni a SZIG számot a DÁP-ból és annak megörült.

trey @ gépház

Odaig jutnank mar el, hogy ne kelljen fel orat copy&pastet jatszanom, mig kibanyaszom faterom 3 havi receptadagjat, aztan atformaznom a tablazatot, hogy nyomtathato format kapjak. Otosevel lapozgathatok, de legalabb szurni tudom, hogy mikor irta fel az orvos.

Ja, es hogy a vonal- vagy qr-kod az eeszt honlapjan listazhato receptekrol, hogy ne kezzel es egyesevel kelljen a gyogyszertaras neninek kimazsolaznia?

Ja, az eeszt lista es a naluk meglevo nem mindig ugyanaz. Esetleg valami masert nem mindig sikerul elsore megugrani egy kisebb raklapnyi bogyo kiadasat. Nem szorakozasbol csinalom az egeszet...

Ha több gyógyszer is van felírva, de nem szeretnéd mindet kiváltani egyszerre (pl. többhavi adag, vagy nem egyformán fogy és van, ami még van otthon), akkor az alkalmazásban kiválogatod, mit szeretnél kiváltani, amit a QR kóddal egyben be tud(na) olvasni a gyógyszertáros. Tehát nem kell egyesével felsorolni, hogy miből mennyit kérsz.

Áhááá, akkor ezért nem értettem, hogy mire jó ez nekem. Köszi az infot.

A saját gyógyszereimnél nincs ezzel gondom, mivel szinkronban vannak és fogynak. Mindig 3 havit íratok ki és annyit is váltok ki.

Családtagok gyógyszerinél pedig eleve úgy íratom ki az orvossal /asszisztenssel a gyógyszereiket, amelyek elegek 1 hónapra (többre nem is írják ki azokat). Nem a gyógyszertárban küzdök, hogy a 30+ féle gyógyszerből melyiket váltsam ki számukra.

Szóval nekem ez a funkció haszontalan. Ettől még elfogadom, ha valaki ezt használni akarja.

Lehet jó dolgom van, de lassan 65 évesen nincs olyan gyógyszer, amit rendszeresen kell szednem. Így ez az eeszt -s gyógyszer qr hidegen hagy.

A 30 + féle gyógyszernél, meg szerintem el kellene menni, valami olyan dokihoz aki átlátja a rendszert. Mert szerintem a 30+ ból sok azért kell, hogy a régebbi gyógyerek okozta bajokat gyógyítsák. Lehet hogy a régiek megváltoztatásával, az újakból is el lehetne hagyni.

Van ennek a szakágnak valami  tudományos neve, sajnos most nem jut eszembe. Kár hogy a cavintonról kiderült, hogy gyakorlatilag hatástalan, így valószínű sűrűbben kell végeznem a memória gyakorlatokat, vagy ismét elővenni a gitáromat, a zenélés is segít. :D

Állhatok melletted ér ellophazom a taj számodat? Mert hivatalosan a diktált TAJ számot nem szabad elfogadni.

Taj kártya+szig+lakcímkártyát kell felmutatni egyszerre. Ezt váltja ki a nagy QR kód.

 

Vagy csak nézelődünk a művese körül, és a napi betegek TAJ számat egy random patikában bediktálva már vehetjük is fel az EPÓ-t.

Szerkesztve: 2025. 01. 17., p – 09:38

Előre is bocsánatot kérek... De péntek van, nagyon...

Egyszerűen lehetne a DÁP,  inkább HÁP és egy sárga kacsa a jele. Az embereknek jobban bejönne😂

A logó is megvan (sajnos beágyzni nem tudtam ide, így maradt a link), az AI majd finomítja a többit.

Már látom, ahogy az emberek magyarázzák egymásnak, hogy "tudod a sárga kacsára kattintva tudod megcsinálni!"

Lenne egy vicces oldala és könnyen megjegyezhető.

Na ennyit a péntek reggelről kávé előtt. Mindenkinek kellemes pénteket!