MP3 hangjerejének növelése

Fórumok

Sziasztok!

Milyen szoftvert javasolnátok MP3 hangjerejének növelésére?
Illetve, van-e olyan amivel megtudható milyen erősségre van beállítva.
Lehet-e több fájlt is így megváltoztatni egyetlen menetben?

Előre is köszi a segítséget.

Hozzászólások

Összebarkácsoltam egy ilyen parancsot:

ffmpeg -i "filename" -filter:a volumedetect -f null /dev/null~

Ez rengeteg dolgot kiír csak több olyan szó is van benne amiben a volume megtalálható...
Szóval jól jönne valami segítség.

Még nincs aláírásom.

Milyen szoftvert javasolnátok MP3 hangjerejének növelésére?

Ha már ffmpeg, akkor mondjuk +20%-os hangerő növeléshez:

ffmpeg -i "filename" -filter:a "volume=1.2" -c:a -f mp3 "destination"

Illetve, van-e olyan amivel megtudható milyen erősségre van beállítva.

Ezt a kérdést nem tudom értelmezni. Normalizálni szeretnél?

Lehet-e több fájlt is így megváltoztatni egyetlen menetben?

find "dir" -name "*.mp3" -exec <a futtatandó parancs> \;

Köszi!
Igazából szeretném megtudni, hogy amelyik mp3 hangereje tetszik, annál mennyi az érték.
Utána pedig az összeset arra beállítani, fixen. Ez tehát változó mennyiséget jelenthet több esetben is.
Ezért kellene tudnom egy pontos értéket, és a többit pontosan arra beállítani. Így a példának felhozott "volume=1.2" paraméter rossz eredményt adna. gondolom...

Még nincs aláírásom.

A hangerő emelése gyakran dinamika csökkenést jelent.

A legtöbb wave hangfájl -32768 - 32767 között bármilyen értéket felvehet. Az átlag mondjuk legyen 5000, tehát egy halk zene, ezt akarod 10.000-re emelni, ami dupla hangos. Magyarul kicsit megszűröd az ugrásokat, hogy -16384 - 16383 tartományba essen, majd duplázod az amplitúdót és láss csodát, 2x olyan hangos lesz.

Vedd félhangra az új fájl hangerejét és hasonlítsd össze az eredetivel. Hallani fogod, hogy bár hangosabb lett, de zajosabb is mellette.

Nyilván azért váltott az ipar, mert a pórnép a hangerőre izgul, nem a dinamikára. Emiatt az újabb mp3-ak nagyobb hangerőn alacsonyabb dinamikával lettek felvéve.

Nem nagyon értek a hangfájlokhoz. Én mp3 témában szeretnék utazni, ahhoz a wave taglalása nekem furcsának tűnik. Bár azt is el tudom képzelni, hogy az mp3 igazából csak egy jól becsomagolt és tömörített wave. Végül is lehet, hogy mindegy.
Ami fontos nekem, hogy a hangerő beállítását, ami lehet emelés vagy csökkentés is, úgy szeretném elérni, hogy minimális legyen a torzítás. Vagyis, ha lehet, akkor a "zajosabb" az legyen minél kisebb. Ez működhetne akár mp3 állományok esetében is?

Még nincs aláírásom.

Minden lehetséges, de torzítás az lesz. Persze nem biztos  hogy kihallod, főleg ha hangos a zene, tele dobbal.

 

Az mp3-at wav-ba kell kódolni, majd normalizálni, majd vissza mp3-ba. Minden program ezt csinálja,  ha 1 lépésben, akkor is.

Az mp3 veszteséges, hangerő növelésre meg nem való. Az eredetit tartsd meg.

OK, torzítás az lesz. Mi a válasz - még torzítás esetén is - arra a két kérdésre, hogy:

1. Hogyan tudom megállapítani egy adott mp3 esetében, hogy milyen hangerő értékre van beállítva?
2. Hogyan tudom az összes többi mp3-at pontosan arra az értékre átalakítani?

Még nincs aláírásom.

Vegyük Verditől a rabszolgák kórusát. Mi a hangos, mi a halk?

Honnan tudja a normalizáló program felismerni, hogy ez most forte, az meg piano? Von egy átlagot és az lesz a norma.

Nagyon sok szubjektív dolog van szerintem az egyenlő hangerő érzetben. Te tudod, hogy ez most a forte, a program meg nem. Normalizálsz mindent és ugyanolyan zűrzavar lesz, mint előtte.

Szerintem.

Ha az egyszerű megoldás érdekel, technológiai eszmefuttatás nélkül,akkor mp3gain és a hozzá való frontend (easymp3gain, qtgain, stb...)
Elemzi a hangfálj adatait és újrakódolás nélkül emeli a hangerőt, átírja az értékeket. Tud album módot is, ekkor az összes hangfálj értékeit figyelembe veszi. 
A hangerő elemzésnél figyeli, hogy torzítani fog-e, erre külön engedélyt kell adni, hogy átléphesse.

https://a.fsdn.com/con/app/proj/easymp3gain/screenshots/163028.jpg/max/…

Az mp3-at wav-ba kell kódolni, majd normalizálni, majd vissza mp3-ba. Minden program ezt csinálja,  ha 1 lépésben, akkor is.

Ez biztos? Mert nekem úgy tűnik, az mp3 azzal tud trükközni, hogy kidobja a spektrum felső részét, azaz csinál egy fft-t, majd a magas frekvenciákhoz tartozó együtthatókat kidobja, vagy, ha úgy jobban tetszik, nullává teszi. Ha viszont fft együtthatókat tárol, akkor van lehetőség a tömörítettség állapotában is a hangerő változtatására, hiszen a különböző frekvenciához tartozó együtthatókat meg lehet szorozni ugyanazzal az értékkel. Ebben az esetben nem kell idő tartományba transzformálni a hangot ehhez. Persze csak egy vélelmezés részemről, hogy frekvencia tartományban tárol az mp3, nem néztem ennek utána.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

for file in *.wav; do sox "$file" "n_$file" norm -0.1; done 

izé

A probléma, h egy számnak nincs hangossági értéke. Mit keresel peak-et, vagy avg-t?  Természetesen lehet állítani a hangerőt, csak azt nehéz automatizálni, hogy több számot azonos hangerőszintre hozzon (youtubenak sem sikerül). mp3nál meg figyelni kell arra is h ne legyen további veszteség a formátumból adódóan! 

"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"

Szerkesztve: 2024. 11. 20., sze – 21:52

Köszönöm a hozzászólásokat. Külön köszönet mauzi-nak, és Rhiannon-nak akik konkrétumokkal tudtak szolgálni.

Úgy néz ki, nem jutok itt dűlöre, akkor majd egyedileg kikisérletezem, hogy melyik ffmpeg attribútum változtatása jelent az én fülemnek hangerőváltozást. Utánap pedig kendácsolok valami szkriptet ami egyesével kiszedi a fájlokból annak az attribútumnak az értékét és minta fájlban lévő érték különbségével majd megtoldom. Aztán majd lesz valami.

Még nincs aláírásom.

Szinte minden player tud normalizalni hallgatáskor, az nem lenne jó neked?

Érdemes amúgy összevetni a nálad lévő mp3-at az eredeti losslessel is hallásra pl Tidal-on meghallgatva. Objektiven meg pl Audirvana eleg jo erre, a free trial idő bőven elég kísérletezni, bár lehet ha mp3-at adsz neki megsértődik ;)

https://help.audirvana.com/en/support/solutions/articles/202000050820-h…-

Azzal legyél tisztában, hogy az itt ismertetett megoldások között van olyan, ami újrakódolja a fájlt, és ez minőségromlást jelenthet. Nem mindegyik, de néhány, pl. Audacity.

A másik, hogy ezt a normalizációt nem a fájlban kéne megoldani, hanem lejátszáskor. Kulturáltabb megoldás. Mert mikor normalizálsz egy mp3 fájlt, akkor mihez normalizálód fájlszinten? Nem fogod látni, hogy mikkel együtt fogod hallgatni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Az mp3gain tud hangerőt változtatni újratömörítés nélkül. Illetve az Mp3DirectCut is ilyen, az vágást is tud, de hangerőmódosítást is, szintén újrakódolás nélkül, így nem lesz minőségromlás. Azt nem írtad, hogy milyen OS-hez kell.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerkesztve: 2024. 11. 21., cs – 14:09

Kifejezetten szórakoztató olvasni, amikor az MP3-at úton-útfélen elavultazó, temető, kőkorszakozó fősodor teljes fogalmatlanságáról tesz tanúbizonyságot, mp3-at mp3-ba (vagyis először PCM-be, aztán újra mp3-ba, valami default szar bitrátával) konvertáló parancssorokat nyomatnak be ide. 🤡 Miközben a legkiforrottabb, legszélesebb körben kompatíbilis, legsokszínűbb hangformátum, amire bőven az ffmpeg-en kívül is elérhető egy csomó specifikus tool.

Az MP3 szabványos megoldása erre újratömörítés nélkül a ReplayGain, aminek beállítására számos alkalmazás létezik. Emellett maga az MP3 szabvány, fix ReplayGain értéken kívül is hordoz a hangerőre vonatkozó információt, utóbbit MP3 editorokkal lehet módosítani.

MP3Gain (Linux: mp3gain, easymp3gain-gtk vagy easymp3gain-qt) és mp3DirectCut (Windows, de Wine-nal is jól fut) alkalmazásokat ajánlom. mp3DirectCut egyes kijelölt részek (vagy a teljes anyag) hangerejét is képes módosítani újratömörítés nélkül, fade in - fade out -okat is bele tud rakni.

Ha MP3 (vagy bármilyen más, veszteségesen tömörített hang)fájlokat módosítasz, mindenképpen próbáld meg megúszni az újratömörítést!

Azt még tegyük hozzá, hogy a hangerő és a szubjektív hangosságérzet két külön dolog - hiába állít minden hangfájt egy adott referencia jelszintje (mondjuk -0.1dB), ha a dinamika szintek eltérnek. Ha pedig a dinamikába belenyúl (kompresszál), akkor nem mindegy mennyire, hogyan csinálja, de akkor sem lesz egységes az eredmény, viszont lesz egy rakat szarul szóló, tömörített hangfájlja, ami csak fejfájást okoz, zenei élményt nem.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Lehet, hogy én bénáztam, de eddig nem sikerült algoritmikusan azonos hangerővel szóló zenét legyártanom.

Még wav fájlokkal sem, az mp3 itt lényegtelen. Pedig wav fájlt minden majom képes kezelni.

 

Szóval lehet, hogy gyorsabb lenne kézzel beállítani a kívánt szinteket, bár megértem hogy 300 számnál ez mondjuk problémás.

Erre a problémakörre meg a ReplayGain-en belül a külön Track Gain-t és Album Gain-t találták ki, ami egymáshoz képest hozza egy szintre az egyes trackek hangerejét (nem dinamikáját!).

Érdemes inkább utána olvasni, próbálgatás előtt.

https://en.wikipedia.org/wiki/ReplayGain#Track-gain_and_album-gain

Mivel minden egyes hangfájlnak eltér a dinamika szintje, ezért először mérni kell, majd a mérés eredményétől függően különböző mértékű dinamika kompressziót kell alkalmazni - a normalizálás nem alkalmas erre, hiszen az nem változtatja meg a dinamikai arányokat, kizárólag a hangfájl leghangosabb részletét alapul véve igazítja a hangerőt beállított jelszintre a dinamika arányok megtartásával. Mivel a dinamika kompressziót egy végleges belenyúlás az eredeti dinamika arányokba, én nem javasolnám ezt a megoldást, mivel véglegesen elrontja azt, amit a hangmérnök kikevert, ráadásul ami egy bizbasz fülhallgatón még lehet hogy nem drasztikus, az egy jobb hangcuccon már halkgathatqtlan eredményt produkál! Ne tedd tönkre a gyűjteményt, ha semmiképpen nem tudod nélkülözni a loudness-élményt, akkor használj valami külső eszközt, effektet, amit legalább igény és hangulat szerint lehet állítgatni/kikapcsolni!

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Mondom, nyúlüreg.

"dinamika kompressziót kell alkalmazni ... én nem javasolnám ezt a megoldást" -- ez az, ami "elrontja" azt, amit a Szent Hangmérnök megcsinált. Az már a te hibád, ha nem Nagra + Nautilus rendszeren hallgatod.

Alapvetően nem derül ki, hogy pontosan mi a problémád. Valószínűleg a dinamika/loudness az. Ha nem világos a volume - loudness különbség: https://hup.hu/comment/3138811#comment-3138811

Ha a loudness a probléma - azaz a Szent Hangmérnök nem nyomorította meg annyira a mixet, hogy hallgatható legyen laptopon/tableten/telefonon is -, akkor neked kell ezt megtenni. Ez viszont tipikusan kínkeserves nyomor. Kis szerencsével a lejátszód - pl. Pulsar -  tud valami hasonlót (loudness/compressor), rossz esetben át kell kódolni a meglévő fájlokat és vagy valami automata (manapság AI) tekerget rajta és lesz ami lesz, vagy te magad, fülre, és lesz ami lesz.

Ideális esetben fájlonként lehetne a beállításokat tárolni, így a különbözőképp mixelt hanganyagok közelebb kerülhetnek egymáshoz.

Szokásos, lokális optimumokat kereső, csőlátású befektetőlogika.

Egyfelől, OP azzal kezdte, hogy neki MP3-ai vannak. Ezeket semmi értelme újrakompresszálni. Csak rosszabb lesz.

Másfelől, igényeit tekintve, inkább a lejátszó felől kéne megközelíteni. Számos kiforrott, funkciógazdag lejátszó létezik, PC-re, okostelefonra, amiben van dinamikakompresszor.

Szóval, az eredeti MP3-at kéne megtartani, és lejátszási oldalon "módosítani".

Azt, hogy szétkompresszálod a hangfájlt! Ha már erre van ingerencia, akkor külső kompresszor megoldást érdemes használni, így megmarad az eredeti anyag, ami később továbbra is bármin lejatszható, meghallgatható lesz. Ha megváltoztatod a hangfájlt, onnan már nincs visszaút (ez vonatkozik az újratömörítés okozta károsodásra is).

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Természetesen a kimenet egy másik fájl egy másik könyvtárban. Aztán ellenőrzöm az eredményt, ha nem felel meg akkor eldobom.
A jó hír, egyelőre még nem csináltam semmit. Csak tájékozódom és figyelem a hozzászólásokat is. Az is lehet, hogy végül bele sem fogok, azok alapján amit eddig olvastam.

Még nincs aláírásom.

Abban ott is van kapásból a Dynamic Range Compressor.

pacman -S audacious-plugins

Aztán Services -> Plugins -> Effect -> Dynamic Range Compressor, bekapcsolod.

Itt van hozzá valamennyi magyarázat: https://redmine.audacious-media-player.org/boards/1/topics/1374

Kísérletezz vele, több zeneszámon is.

Ha nem válik be, akkor ajánlom még a ladspa pluginokat, amiket bele tudsz tolni pulseaudio-ba vagy pipewire-ba, és szerintem arra is tudsz gyártani valami filtert, hogy csak akkor működjenek, ha audacious-tól kapják a stream-et.

pacman -Ss ladspa plugins

https://docs.pipewire.org/page_module_filter_chain.html

Tudomásom szerint régen maga az audacious is tudott LADSPA hostként működni, de ezt lehet, hogy kiinnoválták™ belőle, amikor volt a félresikerült GTK3-bloat átállásuk, amit aztán a Qt5-bloat, később a Qt6-bloat átállás követett.

Elméletileg igazad van, de gyakorlatilag akkor is előnyben kell részesíteni azokat az eszközöket, amik nem tömörítenek újra. Ha azokkal lehetséges elérni a kívánt hangerőt, akkor az egy jobb kompromisszum, mint a tényleges hangerő növelése, de újratömörítéses minőségvesztéssel együtt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Amikor kölyök voltam számított, hogy egy 650 mbyte-os CD-re hány mp3 fér fel.

Manapság, ha fogod az egész mp3-at és át nyomod wav-ba azzal sem lesz nagy bajod.

Rohadtul senkit sem érdekel a bitráta, a 320k-t csak azért használjuk, mert nincs magasabb.

 

Magyarul: wav-ba konvertálsz, normalizálod és ha meghagyod wav-ként, akkor nincs veszteséged. Csak akkor van, ha újra veszteségesen tömörítesz.

Egy előttem szóló már említette ezt az apróságot.

 

Vájtfülűeknél számít. Nekem nem okoz lelkiismereti problémát a 320k-s ide-oda tömörítés, bár tudom, hogy illetlen dolog.

30 évvel ezelőtt egy idióta haverom mindent 96kbps-sel tömörített, mert minden zenéje egy CD-re felfért. Na az sok volt, az egész válogatása ment a kukába.

Az mp3 sose lesz elavult, ahogy a jpeg meg a zip se. Főleg úgy van nagyon sok előnye, hogy minden támogatja (eszköz, platform, szoftveres megoldások), és a szabadalom is lejárt róla, nem kell hozzá többé licenc, és kisebb komplexitású kódek. Írom ezt annak ellenére, hogy én nyugdíjaztam, csak olyan eszközre vagy alkalomra tömörítek mp3-ba, mikor valaki ezt kéri tőlem, vagy legacy felhasználásra lesz, ilyenkor a legújabb (jelenleg 3.100-as) LAME encoder-t használom VBR0 (-V0) vagy 320kbps CBR presettel (-b320 -q0). Tovább léptem újabb kódekekre, Vorbis (-q8-10, helyigény függvényében, ezt 44,1 kHz-es anyagokra használom), Opus (--bitrate 256-320 kbps, helyigény függvényében, 48, 96, 384 kHz-es anyagokra), de ha a helyigény nem annyira számít, dobtam már a lossy formátumokat, és FLAC-ot használok helyette (-8 -ep paraméterekkel). Ott lenne még az mp3 készítőinek a munkája az AAC, de ugye az még nem teljesen szabadalommentes (van olyan ország, ahol még az AAC-LC szabadalom nem járt le, bár még pár év és mindenhol lejár), meg a legjobb tömörítők (Apple, Nero) zárt kódúak, így igyekszem bojkottálni, zárt formátumot elvből nem támogatok.

Egyébként elméleti, mert az újabb kódekeknek (AAC-HC, Opus, stb.) csak alacsony bitrátán van előnyük (32-128kbps), ahogy elérünk a 256 kbps környékére, ott már minden codec úgyis transzparens. Esetleg még amiben az újabb kódekek többet tudnak, az a több sáv tömörítése, hézagmentes lejátszás, high-res támogatása, stb., bár nekem a legtöbb anyagom továbbra is 44.1 kHz-es 16 bites sztereo.

Az mp3DirectCut-nak volt egy natív FOSS változata is, valami mp3splt, vagy mi a rák, csak a nevére nem emlékszem, többször átnevezték a projektet. Így nem feltétlen kell Wine-hoz nyúlni, azt csak legvégső esetben érdemes megtenni. A legtöbb mindenre van már jól használható FOSS alternatíva.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Néhol még releváns, mert mobil eszközökben fix Flash-alapú tároló van, amit nem is lehet már bővíteni (telefonok, táblagépek). PC-nél valóban nincs már értelme. A másik, ahol releváns, azok a szűk sávszélességre szabott online stream-ek, digitális rádió, stb..

Egyébként definiáld, hogy mi az elfogadható. Semmi nem tömöríthető a végtelenségig, a tömörítés görbéje aszimptotikusan limitált, egy szinten túl egyre irreálisan hosszabb tömörítési idő vagy irreálisan nagyobb komplexitási szint/energia bevitele kell, hogy a tömörítés javuljon egy nagyon hajszálnyit, ergo egy ponton túl nem éri meg. Olyan ez, mint a fénysebesség elérése. Mindenkinek más kbps és tömörítési sebesség lesz elfogadható. A FLAC egy kellően jó kompromisszum, igen, vannak, amik jobban tömörítenek pár %-kal, de azok sok %-kal lassabbak is, meg kevesebb eszköz támogatja őket.

Ez nem csak audiónál, videónál van így, mindennek a tömörítése ilyen. Pl. a mostani rekorder tömörítők (pl. paq8, zpaq, cmix, nncp, tensorflow, stb.) brutálisan lassúak, sok közülök ilyen 24-48 órán át tömöríti azt, amivel a „normál”, használatban elterjedt tömörítők max. néhány perc alatt végeznek ugyanazon a hardveren, közben irdatlan RAM-ot vagy VRAM-ot esznek gigaszám, és csak alig pár %-ot faragnak le a tömörített fájl méretéből, így a gyakorlatban csak elméleti rejszolás, nem éri meg. Én ezért is preferálom a zstd-t, az sebességre van optimalizálva, és emiatt nem tömörít olyan jól, mint egy xz, 7-zip, vagy más LZMA2, PPM tömörítő, de jobban tömörít, mint egy pkzip, gzip, lz4, brotli, de sebességben ver mindent (kb. 10x sebességgel tömörít sok megoldáshoz képest), és a jobb tömörítőktől is csak néhány %-kal marad el.

Egyébként a legjobb tömörítő szerintem a nanozip volt, ami jobban tömörített, mint az elterjedt tömörítők, de még nem volt olyan brutális a kompexitása, mint az extrém tömörítőké, lassúcska volt, de még kibírható. Viszont a készítője meghalt 11 éve agydaganatban, és sikeresen magával vitte a kódját a sírba, ami sose volt nyitott, jár érte a fejére a simi. Azóta nem volt karban tartva a kód, megmaradt Windows only, legacy binárisnak.

A médiatömörítés csak annyiból speciális, hogy ott valós időben kell megvalósuljon legalább a kikódolásnak, nem ér rá 24 órákat, annyit nem fog rá senki várni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Csak úgy kvázi blogposztként írom ide, hogy pont ma volt szükségem az mp3DirectCut-ra. Ilyenre nem volt példa már vagy 6-8 éve, hogy épkézláb feladathoz, ami nem csak egy teszt volt, kellett futtatni egy Windows only programot, általában mindig találok linuxos alternatívát, de ez valóban jól fut Wine alatt. Egy YouTube-ról letöltött aac fájlt kellett veszteségmentesen megvágni, mert a videó készítője nem tudni mi okból betoldott egy 16 másodperces szünetet az audió elejére. Ezt a konkrét programot utoljára valami 18 éve használtam, de most megint nagyon jó szolgálatot tett.

Sajnos Linuxra nincs olyan tool, ami tud aac-t veszteségmentesen vágni. Az mp3splt tud mp3-t és ogg Vorbist, de itt kifújt. Pedig már az aac kódekre is lejárt a szabadalom, de nincs még hozzá ilyen lossless edit megoldás. Nem is értem, hogy az mp3DirectCut-ot miért nem portolja valaki Linuxra, eleve FOSS, így még az se akadály, hogy ne lenne meg a forráskódja, vagy a licenc ne lenne megengedő ezen a téren.

Jobb lett volna természetesen, ha van ilyen szoftver, natívan Linuxra, főleg, ha CLI vagy TUI, de hát az élet sose olyan egyszerű, hogy minden legyen, de még minimalista is legyen. Az túl szép lenne, hogy igaz legyen.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ez tud frame-határon vágni? Mert a doksiból nem derül ki:

       -ss position (input/output)
           When  used as an input option (before "-i"), seeks in this input file to position. Note that in most formats it is not possible to seek
           exactly, so ffmpeg will seek to the closest seek point before position.  When transcoding and -accurate_seek is enabled (the  default),
           this  extra  segment between the seek point and position will be decoded and discarded. When doing stream copy or when -noaccurate_seek
           is used, it will be preserved.

           When used as an output option (before an output url), decodes but discards input until the timestamps reach position.

           position must be a time duration specification, see the Time duration section in the ffmpeg-utils(1) manual.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Közben próbálkoztam vele, és igazad van. Annyi, hogy a -i előtt kell használni, és valóban nem kódolja újra, a legközelebbi frame-határon kezdi a kiírást. Ez már majdnem jó is, de nekem egy olyan opció kéne, ami megadja, hogy hányadik frame-nél kezdjen kiírni, ne csak körülbelüli időpontnál.

Illetve az ffmpeg tud csak x darab frame-et kiírni, a -frames kapcsolóval, csak a kezdetét nem tudom frame-re pontosan állítani, a fájl végét igen.

Ha ez megnyugtatóan meglenne, törölném is az Mp3DirectCut-ot, és be lehetne dörgölni hajbi orra alá.

Szerk.: közben kezdem érteni. Ilyet az ffmpeg-gel nem lehet csinálni. Legalábbis frame-re pontos vágást, mert bármilyen filtert adunk is meg neki, az már a dekódolt adatfolyamra vonatkozik. Amit én akarok, az a dekódolás előtt, az aac fájlban az aac frame-ek szerinti vágás, tehát ehhez még ki sem kell kódolni. Annyi, hogy csak minden 2. frame mentén lehet pontosan vágni, mert igaz, hogy 1 frame-enként tömörít, de az érinti a következő frame tartalmát is. De a 2 frame szerinti vágás is megfelelne, ha ezt valami tudná. Azt nem tudom, hogy az Mp3DirectCut hogyan csinálja.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

ffmpeg-el lehet exportalni a framek tipusait, abbol ki lehet banyaszni hogy melyik kell neked. azt nem emlekszem hogy frame szamot is meg lehet-e adni vagashoz. esetleg az export mutatja a pontos timeframe-t es azt megadni kezdo idonek.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

De az a baj, hogy az FFmpeg videókra készült, és inkább a videoframe-eket különbözteti meg. Az audiót nem frame-enként kezeli, hanem dekódolás után csak, és sampe-ként vagy másodpercként.

Mondom erre egy külön tool kell, ami ki sem kódolja eleve az audioframe-eket, csak a sorrendjük, számlálásuk alapján kiírja őket egy új fájlba, ezt elvileg nagyon könnyű is lenne implementálni, még az is lehet, hogy megírom én, ha elegem lesz. Egyébként az FFmpeg-gel némileg megcsinálható, az -c:a copy vagy -acodec copy és az -ss és -to kapcsolókkal együttesen, ez elég közel vágja a legközelebbi frame-határhoz, nem kódol újra, de mégse annyira teljesen 1-2 frame-re pontos, mint egy erre specializált tool.

Az a baj, hogy az FFmpeg mindenképp kikódolja az audiót, onnan meg a frame-ek nem léteznek, dekódolás után már nem tudja, hogy melyik audió adat jött melyik frame-ből. Videónál megjegyzi, hogy melyik volt I-frame, melyik name, mert ott képkocka szerint vissza tudja követni, audiónál viszont sajnos nem.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Van egy videód.
Van egy aac hangod.

A videón parancs (esetleg kimenetes is lehet pl.: '> frames.txt'):
ffprobe -v error -skip_frame nokey -show_entries frame=pkt_pts_time -select_streams v -of csv=p=0 video.mp4

Kapsz egy framelistát: időkkel pl.:

0.000000
5.024116
10.048232
15.072347
20.096463

Az aac-t elvágod pl. 15.072347-nél (ahol neked kell):

ffmpeg -i audio.aac -ss 15.072347 -c copy vagott.aac

Összefűzöd a videót a vágott audióval:

ffmpeg -i vagott.aac -i video.mp4 -c copy -f mp4 kesz.mp4
 

Egy YouTube-ról letöltött aac fájlt kellett veszteségmentesen megvágni, mert a videó készítője nem tudni mi okból betoldott egy 16 másodperces szünetet az audió elejére.

Kedves drága parancssorhuszárom, ismerkedj meg a Linuxon is működő megoldással.

ffmpeg -ss 00:00:16 -i input.aac -c:a copy output.aac

MP4 konténerbe való copyzás után működik az ffmpeg-nél advanced-ebb MP4Box.

MP4Box -splitx 16:<ENDTIME> input.m4a -out output.m4a

Youtube-ról letöltött hangsávok esetén javasolt még az MP4Box -ipod lefuttatása az interleave-elés miatt, így régebbi/hardveres lejátszóknál nem lesz probléma a seekeléssel. Illetve, ha a fenti ffmpeg parancs nem jól helyen vág, akkor érdemes először meglépni az interleave-elést.

Annak azért örülök, hogy elismerted, hogy nincs Linuxra a Windows-ossal egyenértékű natív GUI-s alkalmazás, mert valóban nincs. Ugyanakkor ma újabb szöget vertünk be a "Raynes mindent megold Linux terminálban" feliratú koncepcionális koporsódba, mert ha akartad volna, megoldhattad volna terminálban, de neked kényelmesebb volt mp3DC-ban. Ezek után nettó bohóckodás, amikor azt írod, hogy nekem át kéne állnom a paranccsorosnál jóval hatékonyabb GUI-s appokról terminálosakra, csak mert azok FOSS, meg frissülnek, meg stb. idealizmusok.

GUI bloat? Az mp3DC kevesebb CPU-t és memóriát zabál, mint az ffmpeg és kisebb helyen is elfér.

Nem a GUI teszi bloat-tá az appot, hanem a bloated módon implementált GUI. Az mp3DC tipikusan azoknak az alkalmazásoknak a körébe tartozik, amik GUI-s mivoltuk ellenére sem bloat-ok. Mondok még párat: Total Commander, IrfanView, Notepad++, MPC-HC, WinAmp stb.

a guinak kell extra kod, cpu, ram, gpu... ezzel hiaba vitatkozol.

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/lenyegtelen-konkluzio

Nem ezzel vitatkoztam.

az ffmpeg bloat?

Adott feladattól függ. Egy MP3 vágásra az ffmpeg bloat-abb, mint az mp3DirectCut, tekintve, hogy az mp3DirectCut kevesebb erőforrásból sokkal több, kényelmesebb funkciót és GUI-t is ad erre a feladatra.

mp3DirectCut 1,25 GB-os, 256 kbit/s 11:40:26 hosszú MP3-at 55 másodperc alatt, 2% CPU és 7,5 MB memóriafogyasztással frame copy-zik. A Linuxos ffmpeg ezzel szemben 1 perc 7 másodpercet szarakodik ugyanezzel az MP3-mal, 18 MB memóriafogyasztással, sőt közben mindkét magot 100%-on felzabálja. Szóval igen, MP3 vágásra az ffmpeg bloat-abb, pláne, hogy parancssoros, tehát semmi nem indokolja a majdnem 2x-es memóriazabálást.

aha, nezd meg a funkcionalitasat az mp3lofaszcuthoz kepest, haver! :)

A funkcionalitás nem kifogás a bloat-ra, főleg ha adott feladat elvégzése annak a funkcionalitásnak 1%-át igényli. Úgy kell összerakni a szoftvert, hogy a kihasznált funkcionalitásnak megfelelően fogyasszon erőforrásokat. Az ffmpeg ilyen szempontból egyébként rendben van. Főleg, hogy libként is lehet linkelni, akár kizárólag csak azt a bináris kódrészletet, amire szükség van belőle. Viszont az mp3DirectCut hatékonyabb nála.

A funkcionalitás nem kifogás a bloat-ra > de. :)
ezt ignoraltad, kedves baratom! "hint: MP4 and M4A to AAC by linked ffmpeg.exe #veletlenaligha..." jahogy ha kell funkcionalitas, akkor mar er linkelni a bloatot? :)
MP3 vágásra az ffmpeg bloat-abb > arra nem gondoltal, hogy az ffmpeg mast csinal? ;) hint: de :)

 

$ date; time ffmpeg -i 10hwhitenoise.mp3 -ss 00:00:16 -c:a copy output.mp3;date
Sun Dec 29 13:56:21 CET 2024
ffmpeg version 6.1.1-3ubuntu5 Copyright (c) 2000-2023 the FFmpeg developers
  built with gcc 13 (Ubuntu 13.2.0-23ubuntu3)
  configuration: --prefix=/usr --extra-version=3ubuntu5 --toolchain=hardened --libdir=/usr/lib/x86_64-linux-gnu --incdir=/usr/include/x86_64-linux-gnu --arch=amd64 --enable-gpl --disable-stripping --disable-omx --enable-gnutls --enable-libaom --enable-libass --enable-libbs2b --enable-libcaca --enable-libcdio --enable-libcodec2 --enable-libdav1d --enable-libflite --enable-libfontconfig --enable-libfreetype --enable-libfribidi --enable-libglslang --enable-libgme --enable-libgsm --enable-libharfbuzz --enable-libmp3lame --enable-libmysofa --enable-libopenjpeg --enable-libopenmpt --enable-libopus --enable-librubberband --enable-libshine --enable-libsnappy --enable-libsoxr --enable-libspeex --enable-libtheora --enable-libtwolame --enable-libvidstab --enable-libvorbis --enable-libvpx --enable-libwebp --enable-libx265 --enable-libxml2 --enable-libxvid --enable-libzimg --enable-openal --enable-opencl --enable-opengl --disable-sndio --enable-libvpl --disable-libmfx --enable-libdc1394 --enable-libdrm --enable-libiec61883 --enable-chromaprint --enable-frei0r --enable-ladspa --enable-libbluray --enable-libjack --enable-libpulse --enable-librabbitmq --enable-librist --enable-libsrt --enable-libssh --enable-libsvtav1 --enable-libx264 --enable-libzmq --enable-libzvbi --enable-lv2 --enable-sdl2 --enable-libplacebo --enable-librav1e --enable-pocketsphinx --enable-librsvg --enable-libjxl --enable-shared
  libavutil      58. 29.100 / 58. 29.100
  libavcodec     60. 31.102 / 60. 31.102
  libavformat    60. 16.100 / 60. 16.100
  libavdevice    60.  3.100 / 60.  3.100
  libavfilter     9. 12.100 /  9. 12.100
  libswscale      7.  5.100 /  7.  5.100
  libswresample   4. 12.100 /  4. 12.100
  libpostproc    57.  3.100 / 57.  3.100
Input #0, mp3, from '10hwhitenoise.mp3':
  Duration: 10:00:00.03, start: 0.025057, bitrate: 178 kb/s
  Stream #0:0: Audio: mp3, 44100 Hz, stereo, fltp, 178 kb/s
    Metadata:
      encoder         : LAME3.100
File 'output.mp3' already exists. Overwrite? [y/N] y
Output #0, mp3, to 'output.mp3':
  Metadata:
    TSSE            : Lavf60.16.100
  Stream #0:0: Audio: mp3, 44100 Hz, stereo, fltp, 178 kb/s
    Metadata:
      encoder         : LAME3.100
Stream mapping:
  Stream #0:0 -> #0:0 (copy)
Press [q] to stop, [?] for help
[out#0/mp3 @ 0x55f7410b99c0] video:0kB audio:786267kB subtitle:0kB other streams:0kB global headers:0kB muxing overhead: 0.000083%
size=  786268kB time=09:59:43.97 bitrate= 179.0kbits/s speed= 757x

real    0m49.665s
user    0m15.245s
sys     0m42.599s
Sun Dec 29 13:57:10 CET 2024
$ file 10hwhitenoise.mp3
10hwhitenoise.mp3: MPEG ADTS, layer III, v1, 128 kbps, 44.1 kHz, JntStereo
$ file output.mp3
output.mp3: Audio file with ID3 version 2.4.0, contains: MPEG ADTS, layer III, v1, 192 kbps, 44.1 kHz, Stereo

A funkcionalitás nem kifogás a bloat-ra > de. :)

Nem az, főleg nem, ha van azonos funkcionalitást adó, hatékonyabb megoldás. Eszközt feladathoz választunk és itt a feladat egy AAC hangfájl megvágása. Erre az ffmpeg-nél van egy sokkal több funkcionalitást adó mp3DirectCut, ami még erőforráshatékonyabb is az ffmpeg-nél.

ezt ignoraltad, kedves baratom! "hint: MP4 and M4A to AAC by linked ffmpeg.exe #veletlenaligha..."

Nem ignoráltam, de feleslegesnek tartom az ffmpeg-et ffmpeg-hez hasonlítani, csak mert te fogalmatlankodsz. Ha MP3-mal dolgozol, akkor az mp3DirectCut egyértelműen megveri az ffmpeg-et teljesítményben, funkcionalitásban pedig szarráveri a GUI-nak köszönhetően. Azt viszont jó lenne nem elfelejtened, hogy az mp3DirectCut alapvetően és elsődlegesen egy MP3 editor.

jahogy ha kell funkcionalitas, akkor mar er linkelni a bloatot? :)

Nincs linkelve a bloat, félreérthető a szövegezés. A 132 kB-os mp3DirectCut-nál 500x több helyet elfoglaló ffmpeg.exe-t be kell tallózni neki Settings -> Decoder alatt és/vagy a libfaad2.dll-t berakni mellé, ha szeretnél AAC hangsávokat demuxolni/lejátszani tudni. Sima vágáshoz egyik se kell, azt az mp3DirectCut natívan csinálja AAC esetben is. Ja és azt is hatékonyabban, mint az ffmpeg. ;)

Nézzük csak...

Régi szép vitáinkra való nosztalgikus tekintettel letöltöttem (magánmásoltam) a hangsávját ennek a Youtube "videónak": https://www.youtube.com/watch?v=Ktc23EfaMHg

Ez egy 7 óra 44 perc 34 mp-es AAC audiofájl. Az mp3DirectCut 21 másodperc alatt ledarálta framecopy-val az egészet egy másik AAC fájlba, közben 8,2 MB memóriát és 2% CPU-t zabált (gyakorlatilag csak I/O műveletezett). Mindeközben az ffmpeg 2 magot 100%-on és 64 MB memóriát felzabálva csinálja meg ugyanezt 34 másodperc alatt. Ha csak egy magot zabálhat fel, akkor a 34 másodperc 1 perc 27 másodperc lesz, miközben az mp3DirectCut CPU affinity-jét állítva 1 magra, pontosan ugyananúgy 21 másodperc alatt végez (mondom, csak I/O műveletezik).

Igen, dorsyka, ez bloat, ráadásul annak egyik iskolapéldája. Most pedig képzelj el egy olyan hangvágó/framecopy-zó alkalmazást, amibe ffmpeg-et integráltak, és tádámm, így születik a bloatware.

arra nem gondoltal, hogy az ffmpeg mast csinal? ;) hint: de :)

Erre neked kellett volna gondolnod, mielőtt egyáltalán egy síkra hozod a kettőt.

1996-ban erdekelt, h valami 7.5 8 16 vagy 60 MB RAM-ot eszik. 2025 van, a cpu cache-em 36MB :)

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szemelyes-ketely

almat hasonlitgatsz kortevel, az ffmpeg recode-ol. FYI.

Nem csak recode-ol. Megoldható vele a vágás, mint feladat, csak erre szuboptimális és bloat.

Nincs itt semmilyen érvelési hiba, igaza van. Mondom ezt úgy, hogy én is kényes vagyok a memóriafogyasztásra, de ilyen médiafájlokkal való műveletvégzés mindig is memóriaigényes, mivel óriásiak ezek a fájlok, így a lejátszó, konverter, transzkóder, vágóprogram 8-60-100 megás foglalása már nem tétel afölé, főleg, hogy minden releváns gépben van több giga RAM, még a te múzeális vasadba is tettél 4 giga RAM-ot. Így 7,5 vs. 60 mega RAM még nálad sem kottyan meg, főleg, hogy nem minden nap framecopy-zol 7 órás audiófájlokat.

Mondom, te azért méred lassabbnak az FFmpeg-et, mert 1) muzeális vason, 2) olyan muzeális OS alatt használod, amire nem tervezték, ennek ellenére hálás lehetnél, hogy fut, működik. Ez mind egyéni szocprobléma, ha én mérném, nálam fordítva lenne, az Mp3DirectCut-nak lenne több a CPU/memóriafogyasztása, de nem a szoftver miatt, hanem a Wine-réteg miatt Linuxon. Ez ilyen oda-vissza érvelgetős játék, nem érdemes rajta lovagolni. Én sem tettem, mert csak hálás lehetek a Wine-osoknak, hogy ez a windowsos szoftver is hibátlanul fut egy olyan rendszeren, amire nem tervezték, ennek oltárán simán elnézek itt-ott egy kis bloatságot. Nem érzem képmutatásnak, jelen esetben teljesen indokolt.

Csak akkor vagyok a bloatság ellen, ha indokolatlan, meg csak a soydev-ek felesleges bonyolítása, 50 köztes rétegezése okozza, akkor nekem is ráng tőle a szemem, ha nem muszáj, nem is vállalom be az ilyet, nem véletlen nem használok Electron, Java alapú, vagy konténerizált csomagformátumos (Flatpak, Snap) appokat a mindennapokban. Néha napján kivételt teszek, amikor kell valami ritka, spéci megoldás, pl. nagy ritkán az egyik ismerős miatt kell futtatnom Signal-t, ami Electron app, meg néha használok ritkán futtatandó programokat, amiknél nem akarom, hogy napi 50x frissüljenek az Arch repókból, így pl. ha nagy ritkán kell, a LibreOffice-t, MuseScore-t, Goldendict-et Appimage-ből használom, illetve néha a Double Commandert újabb verzióit is ilyen formátumban tesztelem. Illetve nagy ritkán kell valami Java-alkalmazás, ez is szökőévente egyszer, TuxGuitar (Guitar Pro 2-5 fájlok olvasására), AbevJava, néhány nagyon ritka sakk-GUI, vagy valami androidos-javás visszafejtő tool miatt kell futtatni. Ugyanez van a Wine-os programokkal, igyekszek nem windowsos programot használni, mindenre a linuxos, 64 bites natív megoldást használom, ha létezik. Ez alól is kevés kivétel van, néha tesztelek aac tömörítési minőséget, sebességet Apple QAAC-vel, de az csak teszt, meg most kellett ez az Mp3DirectCut. Kényszerű kompromisszum néha, de még így is jobb, mint feleslegesen ilyen hülyeségekre több gigás Windows telepítést tartani, meg átbootolással vergődni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nincs itt semmilyen érvelési hiba, igaza van.

Helyesen: Nincs itt semmilyen igaza, csak érvelési hibája.

de ilyen médiafájlokkal való műveletvégzés mindig is memóriaigényes

Ócska szar közhelyes kifogás. Pont, mint a "bloat, mert multi-platform".

mivel óriásiak ezek a fájlok

Pont az ilyen óriási™ fájloknál jönnek ki a legtöbb implementációs bloat és mutatkozik meg, hogy ki a valódi fejlesztő a gáton, meg ki a szójalattét kortyolgató framework-láblógató a babzsákon. :P

a te múzeális vasadba

Nincs muzeális vasam. Mai igényeket, használati eseteket, a mindennapi munkámat kiszolgálni képes gépem és rendszerem van.

Így 7,5 vs. 60 mega RAM még nálad sem kottyan meg, főleg, hogy nem minden nap framecopy-zol 7 órás audiófájlokat.

Nem mondtam, hogy megkottyan. Azt mondtam, hogy bloat. Amiben igazam volt, mert létezik nála legalább egy sokkal hatékonyabb implementáció.

Mondom, te azért méred lassabbnak az FFmpeg-et, mert 1) muzeális vason, 2) olyan muzeális OS alatt használod, amire nem tervezték

  1. Nincs muzeális vasam. Mai igényeket, használati eseteket, a mindennapi munkámat kiszolgálni képes gépem és rendszerem van.
  2. Nincs muzeális OS-em. Mai igényeket, használati eseteket, a mindennapi munkámat kiszolgálni képes OS-em és rendszerem van.
  3. Linuxon is megnéztem ugyanezen a hardveren és ugyanez a helyzet. Valójában az ffmpeg-et nem tervezték stream copy-ra, vágásra, mert szuboptimális és erőforráspazarló erre a feladatra.

ennek ellenére hálás lehetnél, hogy fut, működik

Hálás is vagyok azoknak, akik backportolják az ffmpeg-et Windows XP-re. Kicsit többet tesznek a világ jobbá tételéért, mint te, aki beállsz a frissítésmániáddal a birkasorba.

Ez mind egyéni szocprobléma, ha én mérném, nálam fordítva lenne, az Mp3DirectCut-nak lenne több a CPU/memóriafogyasztása, de nem a szoftver miatt, hanem a Wine-réteg miatt Linuxon.

Csakhogy szar a hasonlatod, mivel az ffmpeg-nek nincs semmiféle rétege Windows XP-n, hanem natívan fut rajta. De mondom még egyszer: megnéztem Linuxon is ezen a hardveren (Linux Mint 22, ffmpeg 6.1.1), eredmény ugyanaz. Linuxon ráadásul valamivel több memóriát zabál fel a modern™ OS™ 64-bitje miatt. 🤡

Ez ilyen oda-vissza érvelgetős játék, nem érdemes rajta lovagolni.

Akkor ne tedd! 🤡

Én sem tettem, mert csak hálás lehetek a Wine-osoknak, hogy ez a windowsos szoftver is hibátlanul fut egy olyan rendszeren, amire nem tervezték, ennek oltárán simán elnézek itt-ott egy kis bloatságot.

Én is hálás vagyok az ffmpeg-eseknek, az XP-re backportolóknak még inkább, de eszemben sincs olyanra használni a cuccukat, amire Linuxon és Windows-on is szuboptimális.

Nem érzem képmutatásnak, jelen esetben teljesen indokolt.

Én meg annak érzem.

Csak akkor vagyok a bloatság ellen, ha indokolatlan

Minden bloat indokolatlan.

Ez van, tévesen ítélsz meg dolgokat. A 64 bites kód. pl. igaz, hogy több memóriát foglal, de sok esetben mégis gyorsabb, mert 64 bites módban több és nagyobb CPU regiszter áll rendelkezésre, meg 64 bites regiszterekben össze tudsz vonni több kisebb adatot és egyszerre tudsz rajta egy utasítást végrehajtani, így egy füstre lezavarod azt, amihez 32 biten 2 utasítás, 16 biten 4 utasítás kellett. Nem minden kódon gyorsít, de ezek a médiakonvertálós mókák pont az a műfaj, ahol szokott számítani.

Nem minden bloat indokolatlan. Ha pl. egy szoftvernek tényleg annyi funkciója van, vagy pl. platformfüggetlen köztes rétegeket használ, akkor egyes esetekben védhető, indokolt lehet, valamit valamiért cserében alapelv mentén.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

hagyd, mar tobbedjere bizonyitja, hogy nem erti nem akarja erteni - mert trollkodik - tobbek kozt a hatekonysag micsoda es hogyan szamoljuk, kihagyja a kepletbol az elvegzett munka mennyiseget :) ha tizezren allnak ele es szembesitik vele, akkor sem fog leszakadni a fejeben terjengo butasagrol. mert akkor a mar nagykoru laptopja es ikszpeje elverzik. csunyan. o mar csak ilyen :)

Ez van, tévesen ítélsz meg dolgokat.

Nincs mit tévesen megítélni. Ami kevesebb CPU-t, memóriát eszik és kevesebb idő alatt végez, az egy hatékonyabb implementáció, míg a nála 100x több erőforrást zabáló implementáció bloat. Függetlenül attól, hogy hány bites, meg milyen OS-en fut.

Nem minden kódon gyorsít, de ezek a médiakonvertálós mókák pont az a műfaj, ahol szokott számítani.

Igen, pl. az ffmpeg-en nem gyorsít. 🤡

Ha pl. egy szoftvernek tényleg annyi funkciója van, vagy pl. platformfüggetlen köztes rétegeket használ, akkor egyes esetekben védhető, indokolt lehet, valamit valamiért cserében alapelv mentén.

Ez meg egy tipikus kényelmeskedő, babzsákfejlesztői érvelés. Tudod, azért eszik 300 MB-ot a JS, mert magyarul is megjelenik az oldal, nem csak angolul. 🤡 Igen, van egy feltétlenül szükséges overhead, de azt az ég világon semmi nem indokolja (a bloat mivoltán kívül), hogy ez 200% vs. 2% CPU-ban jelenik meg. Azt pedig kéretik valahogy igazolni, hogy az ffmpeg valóban a multiplatform mivolta miatt zabál ennyit framecopy-nál.

Ha értenél hozzá, akkor tudnád, hogy egy modern CPU-n a 100x bloat ugyanúgy kimutatható és ugyanúgy bloat és semmiféle felmentést nem ad a babzsákfejlesztőknek az, hogy az ő 13. generációs 8 magos 64 GB RAM-os, 1 TB SSD-s csilihardverükön X másodperc alatt lemegy valami. A "megspórolt" energiát pedig már elfogyasztották a bányában a munkagépek, a gyárakban a gyártósorok, a 6000 km-es úton a szállítójárművek.

Ha értenél hozzá, akkor tudnád, hogy nem csak azért fontos a hatékony, optimalizált kód, hogy a 15 éves hardveren gyors legyen, hanem azért is, hogy a modern CPU ténylegesen tudjon energiát spórolni és ne legmagasabb C-state-ben ketyegjen, hanem mondjuk 800 MHz-re underclockolva, akksiról is gyors legyen az implementáció.

multkor mar mutattam hogy nem mutathato ki: ami a te fos cpudon 1 masodpercig fut, az egy modern cpu nehany millisec alatt (ssl kodolas). ugyhogy az a cpu regen megporolta a banyak munkagepeinek, meg gyartosorok energiait. az egyeduli aki energiat pazarol az te vagy, vagyis a fos cpud! \o/

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

Mi lenne, ha üres, fogalmatlan, fejlődésmániás mellveregetés és újravásárlásbuziskodás helyett inkább megmérnéd, hány millisec alatt framecopyzik az ffmpeg egy 8 órás AAC stream-et, és közben mennyi CPU-t, memóriát zabál? Én legalább megtettem.

Tévedsz. Az FFmpeg semmivel nem lassabb, ha framecopy műveletet végez, és nem tömörít újra, épp úgy pár pillanat alatt megcsinálja ugyanazt. Ez a 7 órás aac fájl is egy kivételes felhasználás, normál esetben nincs értelem ilyen hosszú audiófájlnak, senki nem hallgatja végig, nehéz benne keresni, állandóan oda kell pozicionálni az aktuális részhez.

Ahol az FFmpeg bloatabb, az a kódmennyiség, de az is indokolt. Az Mp3DirectCut csak 3 audiókodeket támogat, azt is csak egy platformon (Windows x86), ezzel szemben az FFmpeg egy nagy gyűjtőprojekt, minden létező audió, videó, felirat, konténer formátumát, ki/bekódolását, transzkódolását, szűrőket, videó/audió bemeneti eszközöket (mikronon, asztal, webkamera, videókamera, stb.), optikai lemezformátumokat, stb. támogat, ráadásul ezt elég sok platformra, architektúrára, GUI sem kell neki. Egy megaprojekt, amire elég sok minden alapul, számos szerkesztő és lejátszóprogram, pl. a VLC, mpv, foobar2000, MPC-BE, Kodi, Handbrake, Kdenlive, stb. erre épül! Már a kedvenc MPC-HC-d is használ belőle kódrészekeket, egyes szűrőket, kódekeket ezzel valósít meg, de még nem teljes egészében alapul FFmpeg-en. Kb. több ezerszer többet tud, és sokkal többrétűbb, mint az Mp3DirectCut, persze, hogy nagyobb a kódméret, forráskódnál és lefordításnál is, de azt is vedd figyelembe, hogy ebből nem minden programfutás során használ mindent.

Illetve FFmpeg-nél csinálhatod, hogy nem minden modult fordítasz le hozzá, úgy sokkal soványabbra lefordítható, de úgy szerintem értelmét veszti az egész, mert pont az lenne a lényege, hogy mindenes szoftver, sok mindenre használható.

Az sem igaz, hogy az FFmpeg-be be kell tallózni akármilyen .dll-t. Lehet elavult WinXP-s implementációnál be kell, de modern platformokon nem kell neki semmit betallózni, használja automatikusan a rendszer dinamikus libjeit, amennyiben azok vannak elég újak, de erről modern rendszeren gondoskodik a csomagkezelő, repókból mindig újítja meg a függőségeket is. Ahogy írtam, modern desktop rendszerekre telepíteni se kell, mert valamilyen lejátszó, szerkesztő, böngésző program ami alap telepítésben ott van a rendszeren behúzta függőségnek, így szinte minden disztrón ott van, egyedül BSD rendszereken nincs (bár Midnight, NomadBSD-n azért ott van), de ott is felkerül, mert vagy az asztali környezet, vagy valamilyen lejátszó program, amit felteszel, húzza be függőségnek. Tehát se a fordítgatásával, se a telepítésével, se a libek betallózásával nem kell foglalkozni. Feltétlenül még a terminált se kell elővenni hozzá, mert épülnek rá GUI-s programok, meg GUI frontendek, a Handbrake is ilyen.

A másik módszer, hogy statikusan linkeléssel fordítod le, akkor sem kell neki semmit betallózni. Ezt nem javaslom, főleg a te gépeden, mert annyi millió kódsor, hogy az FFmpeg még combosabb gépeken is fordul vagy 20 percet, gyengébbek, de még aktuális gépeken is fél-egy órát. A te muzeális vasadon kb. 1-2 nap is lehet. De ez az a kategória, amit még a Gentoo-felhasználók se forgatnak minden nap, de nem is kell, mert nem jelenik meg belőle túl sűrűn új verzió.

Azt is vedd figyelembe, hogy az FFmpeg modern rendszeren skálázódik akárhány szálra, magra, meg támogat új utasításkészleteket (SSE 4.2, BMI, AVX, AVX-2, AVX-512, stb.), ha azokkal fordították (gcc -march=native), az Mp3DirectCut kötve hinném, hogy ezt szintén tudja. Igaz rászorulva sincs, mert frame-határon dolgozik, nem kódol semmit újra, inkább csak I/O másol-írogat. Így egy modern gépen futtatva nem lenne ez a 13 másodperces különbség.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Az FFmpeg semmivel nem lassabb, ha framecopy műve0letet végez, és nem tömörít újra, épp úgy pár pillanat alatt megcsinálja ugyanazt.

Nem is állítottam, hogy újratömörítene, tehát nem tévedtem. A framecopyra eszik sokkal többet, mint az mp3DirectCut.

Ez a 7 órás aac fájl is egy kivételes felhasználás, normál esetben nincs értelem ilyen hosszú audiófájlnak

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/nem-igazi-skot

Persze, nyilvánvalóan csak annak van értelme, amit te csinálsz egy audiofájllal. 🤡 Mert nem szoktak felrakni egész albumokat egyben, így tehát nem valós feladat, hogy ki kell vágni egy számot egy másfél órás hanganyagból. 🤡🤡

Ahol az FFmpeg bloatabb, az a kódmennyiség, de az is indokolt.

Az ffmpeg a framecopyzásnál CPU- és memóriabloat, mivel az mp3DirectCut töredék (század annyi) erőforrásból megcsinálja.

Az Mp3DirectCut csak 3 audiókodeket támogat, azt is csak egy platformon (Windows x86), ezzel szemben az FFmpeg egy nagy gyűjtőprojekt, minden létező audió, videó, felirat, konténer formátumát, ki/bekódolását, transzkódolását, szűrőket, videó/audió bemeneti eszközöket (mikronon, asztal, webkamera, videókamera, stb.), optikai lemezformátumokat, stb.

Captain Obvious strikes again. Ettől még a framecopyzása lehetne hatékony, de nem az. Valóban nem ez az elsődleges célja, de nem is ad felmentést a bloat-ra. Pontosan ugyanúgy bloat, mintha csak 3 kodeket tudna.

Már a kedvenc MPC-HC-d is használ belőle kódrészekeket, egyes szűrőket, kódekeket ezzel valósít meg, de még nem teljes egészében alapul FFmpeg-en.

https://a.te.ervelesi.hibad.hu/hamis-okozat

A dekódolási képességeinek hatékonyságát nem vitattam. Framecopyzásban bloat. Nem mellesleg a lavfilters (amit az MPC-HC használ) nem azonos az ffmpeg-gel, hanem egy kizárólag dekódolásra optimalizált library.

Illetve FFmpeg-nél csinálhatod, hogy nem minden modult fordítasz le hozzá, úgy sokkal soványabbra lefordítható, de úgy szerintem értelmét veszti az egész, mert pont az lenne a lényege, hogy mindenes szoftver, sok mindenre használható.

Captain Obvious strikes again. Ettől még a framecopyzása bloat marad.

Az sem igaz, hogy az FFmpeg-be be kell tallózni akármilyen .dll-t.

Értőolvasás fail. Az mp3DirectCut-nak kell betallózni az ffmpeg.exe-t és/vagy a libfaad2.dll-t.

Azt is vedd figyelembe, hogy az FFmpeg modern rendszeren skálázódik akárhány szálra, magra, meg támogat új utasításkészleteket (SSE 4.2, BMI, AVX, AVX-2, AVX-512, stb.), ha azokkal fordították (gcc -march=native), az Mp3DirectCut kötve hinném, hogy ezt szintén tudja.

Figyelembe vettem, de ettől még a framecopyzása bloat, mert százszor annyi CPU-t és 3x annyi memóriát vesz igénybe hozzá, mint az mp3DirectCut. Nyugodtan megírhatsz még 25 marketingkommentet az ffmpeg-ről, meg dobálózhatsz egyértelmű állításokkal, amiket korábban sem vitattam, ettől még az ffmpeg framecopyzásra bloat marad. 🤡

Framecopyzásra az. Az mp3DirectCut századannyi CPU-ból és harmadannyi memóriából elvégzi ugyanazt a feladatot, rövidebb idő alatt. Más képességeit nem firtattam az ffmpeg-nek.

Persze, nem várom el, hogy megértsd a 3-5 évente újravásárolt csiligéped mögül.

nem kellett semmit ujravasarolni, neked sem kene, mert nincs olyan eszkozod, ami ezt tudja. es ha ujravasarolod, akkor sem fogja. bohoc.
nem hajlandók rá olyan microcode-ot rakni? > ezzel a kerdessel ujra bizonyitod, hogy halvany lila gozod sincs mi az a media engine es miert nem csak egy mikrokod kerdese a hardversupport :)

Nem csak mikrokód kérdése, valóban. Ettől függetlenül a GPU ugyanúgy egy RISC processzor, aminek van valamekkora sebessége adott feladat elvégzésére. Lehet, hogy egy 2. generációs Intel GPU nem lenne képes 4K HEVC-t dekódolni, de egy 2K-t elvinne ugyanazon az órajelen, amin egy 4K H.264-et sikeresen dekódol. Elemi műveletekre levetítve nem csinálna mást HEVC esetben sem.

a cpu is tudja dekodolni, encode-olni (igaz 350+ helyett <30 fps-sel, 100% terhelesen, 12 szalon, 4.5GHz+ orajelen, 100+W-ot zabalva, mig a gpu a celhw miatt kozben tok jol elvan), am ez rohadtul irrelevans. mire akarsz kilyukadni? :)
2K-t elvinne ugyanazon az órajelen > aha, jaja, perszehogyne! megirtad ra a drivert es lemerted, vagy elohuztal valamit random a fenekedbol? :)
es nem dekodolasrol beszeltem. (re)encode-olasrol! :)

az megvan hogy a framecopy is igenyel feldolgozast, megha az streamet nem is kell dekodolni?

Ritka szar kifogás. Az megvan, hogy az mp3DirectCut ezt a feldolgozást™ megcsinálja 2% CPU-ból és harmadannyi memóriából? 🤡

persze hogy bloat a fos cpudon, mert semmi gyorsito utasitast nem tud \o/

Minden más CPU-n is bloat, mert bloat az implementációja.

Ezt megerősítem, az ffmpeg nem csak erre jó, hanem egy csomó minden másra, konvertálás, lejátszás, vágás, képeszközről rögzítés (képernyő, webkamera, stb.). Ezeket a fajta programok én svájci bicska szoftvereknek hívom, ilyen az imagemagick convert/display, sox, fzf, (n)vim, stb..

A másik, ami miatt jó használni, mert úgyis fent van minden *nix desktop rendszeren, valami másik szoftver, főleg videó/audiólejátszók beemelik függőségnek, és felteszik, így szinte mindig fent van, ha meg már fent van, akkor már használjuk valamire.

Alapvetően az említett aac-vágós problémára is ffmpeg-et használtam volna reflexből, de nem garantál frame-határon vágást.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ez szerintem nem jó, amit írtál. Ez az ss időbélyegzővel működik, és nem biztos, hogy frame-határon vág. Nekem olyan megoldás kéne, ami ezt garantálja. Az mp3slpt garantálja, de az csak mp3, ogg/oga fájlokkal tud dolgozni, az aac-t, opus-t nem ismeri, amiben a JuhTyúk tárol.

Igen, egyébként a terminálban szinte majdnem minden megoldható, de vannak kivételek, elég ritkán, az ilyen probléma nálam kb. évtizedenként előjön egyszer, de a gyakoribbak is csak szökőévente. Ez ilyen. A világ nem ideális. Ettől még a CLI/TUI megoldásokat preferálom, és a mindennapokban 99%-ban azon vagyok, lényegében a böngészőt kivéve. El sem hinnéd, hogy a sok GUI megoldás nélkül mennyivel soványabb egy rendszer, mind a procira, mind a memóriára, mind a csomagok számára, telepítési méretre, stb.. Általában a hibakeresést is megkönnyítik, ha valami nem működik, meg ezek a programok könnyen portolhatók is más rendszerekre.

Neked egyébként ez a CLI/TUI azért morbid, mert nem ismered a világát, meg Windowson ezek szarok, de *nix rendszereken nem ez a helyzet. Ott normálisabbak a shell (konfigurálhatóbb, kiegészítéssel is segít), terminálok jobbak, CLI/TUI programokból is több van. Az a baj, hogy úgy alkotsz véleményt, hogy CLI-ből max. DOS-t meg WinXP Parancssorát láttad, azok köszönőviszonyban nincsenek valóban egy normálisabb megoldáshoz képest.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ez szerintem nem jó, amit írtál. Ez az ss időbélyegzővel működik, és nem biztos, hogy frame-határon vág. Nekem olyan megoldás kéne, ami ezt garantálja.

Nem véletlenül írtam mellé az MP4Box-ot. Kipróbáltad?

Igen, egyébként a terminálban szinte majdnem minden megoldható

Jó reggelt! 🤡

Neked egyébként ez a CLI/TUI azért morbid, mert nem ismered a világát

Pontosan ismerem a világát. A fenti kis kommented éppen azt bizonyítja, hogy nálad jobban ismerem.

a baj, hogy úgy alkotsz véleményt, hogy CLI-ből max. DOS-t meg WinXP Parancssorát láttad, azok köszönőviszonyban nincsenek valóban egy normálisabb megoldáshoz képest.

Rendszeresen látok Linux parancssort, csak legtöbbször van előtte egy SSH, de ezt huszonötezerszer leírtam már neked. Az a helyzet, hogy nagyon szeretnéd rám sütni, hogy közöm nincs a TUI-hoz, a terminálos világhoz, mert így akkor nem kell elismerned, hogy vannak nem bloat GUI-s appok, amik sokszorta hatékonyabbak a terminálosaknál és méginkább hatékonyabbak a GUI-s bloat appoknál. Az mp3DirectCut éppen egy ilyen szoftver, de ilyen még a Total Commander, az IrfanView, az MPC-HC. Ideje lenne elfogadnod végre. Ja és ennek lófasz köze nincs a Windows XP, DOS stb. beépített parancssorához, aminél valóban sokszínűbb egy bash, zsh, akármi, de ez nem döntő ok a Windows XP ellen, vagy a Linux mellett, elvégre ezek a shellek Windows XP-re is elérhetőek.

Az MP4Box felett elsiklottam, arra ránézek.

Egyébként meg nincs igazad, hiába hajtogatod. Ezek a kedvenc programjaid, TC, IrfanView, MPC-HC/MPC-BE mind kiválthatók, elhagyhatók. Semmi annyira világmegváltás nincs bennük, mint gondolod. Nem rossz szoftverek, főleg a mai soydev/web/Electron felhozatalhoz mérve, de nem nélkülözhetetlenek, amit te ezekkel megcsinálsz, én azt szintén megcsinálom Vifm/nvim/fzf kombóval, meg az ezekhez drótozott pár soros scriptjeimmel, IrfanView-t simán kiváltja az Imagemagick, az MPC-t meg az mpv.

Az írásaidból nekem továbbra is az jön le, hogy a CLI/TUI világot nem ismered. Azt nem kétlem, hogy néha ülsz SSH előtt, de a rejtett trükkjeit, ami meggyorsítja ezen programok használatát és hatékonnyá teszi, azt nem ismered. Ezek a CLI/TUI megoldások sokkal gyorsabbak, egyszerűbbek a legtöbb esetben, átláthatóbb módon működnek. Tab-os, Ctrl-R-es kiegészítésnek, alias-oknak, pipe-olásnak, readline, bash/zsh beállításoknak, tmux-nak, stb. majd nézz utána, ezen a nyomvonalon indulj el. Természetesen ez nem az a műfaj, amit 5 perc alatt megtanulsz és megszoksz, idő kell hozzá, mindig használgatni, ismerkedni 1-1-gyel, mikor időd van, meg alkalom arra, hogy használjad.

Egyébként ez valóban nem az XP-n múlik, mert elvileg a FOSS és *nix-es eszközök simán portolhatók lennének rá, de nem dolgozik meg vele senki, mert a rendszer maga már egy agyonavult őskövület, semmilyen vonásában nem releváns már, ment a történelmi süllyesztőbe a CP/M, MS-DOS, OS/2, stb. mellé. Értelme sem lenne vele fejlesztőnek megdolgozni, hogy XP alá portolgasson, meg ősverziós Visual Studio-val fordítgasson, mert a szóban forgó szoftverek úgyis elérhetők releváns, ingyenes, modern rendszereken. Akinek ezekre van igénye, nem kell neki XP-re portolni, mert átmegy érte más rendszerekre, vagy máris azokat használja. Sok ilyen eszköz valóban máris elérhető XP-re, sok GNU coreutil, Bash, zsh, meg cygwin, és társai, de akkor sem fognak annyira koherensen működni, mert a rendszer, ami alattuk van, abba nem tudnak olyan mélyebb szinten integrálódni.

Egyébként ez az Mp3DirectCut esete továbbra is bosszant, azért blogoltam róla itt a topikban. Ha más nem két programmal kiváltható lenne, egy olyan lejátszóval, ami lejátszás közben írja, hogy épp melyik frame-nél van, meg egy low level CLI toolra, ami megadott, szám szerinti frame-eket töröl, ezt illene belevenniük az FFmpeg-be.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Ezek a kedvenc programjaid, TC, IrfanView, MPC-HC/MPC-BE mind kiválthatók, elhagyhatók.

Szuboptimális megoldásokkal, kompromisszumokkal. Jahogy neked éppenséggel még kiváltanod sem sikerült. 🤡

Tudod, Raynes kolléga, ez úgy működik, hogy van a szélsőséges idealizmusod, a FOSS- és CLI-huszárkodásod, amiről 100 hozzászóláson keresztül bullshitelsz, aztán szembejön a valóság. :P

Semmi annyira világmegváltás nincs bennük, mint gondolod.

Nem gondolom, hogy világmegváltások lennének ezek az alkalmazások. Viszont kiállták az időpróbát, kiállják az erőforráspróbát, kiállják a kompatíbilitás-próbát (lásd wine-nal is tudod gond nélkül futtatni őket), és a funkcionalitás-próbát is.

nem nélkülözhetetlenek, amit te ezekkel megcsinálsz, én azt szintén megcsinálom Vifm/nvim/fzf kombóval

Csak ha épp szembejön egy olyan funkció, amit a kombóid nem tudnak, akkor majd megint nézel egyet és kénytelen leszel szégyenszemre wine-nal elindítani valamelyik "világmegváltást". Aztán mondhatod megint, hogy nem volt igazam. 🤡

Az írásaidból nekem továbbra is az jön le, hogy a CLI/TUI világot nem ismered.

Lehet, hogy van a CLI/TUI világnak olyan szeglete, ahol te több kapcsolót, paramétert stb. tudsz fejből, de el tudok igazodni ebben a világban olyan jól, mint te és nem érzem magam elveszve, ha elém kerül egy Linux terminál, elvégre minden héten elém kerül jónéhány, SSH-n keresztül.

Ezek a CLI/TUI megoldások sokkal gyorsabbak, egyszerűbbek a legtöbb esetben, átláthatóbb módon működnek.

Kivéve az általad is felsorolt "világmegváltó" GUI-s appokat, mert azok jóval átláthatóbbak. Ettől függetlenül, igen, a KISS irányelveket nem felrúgdosó CLI/TUI megoldások jól integrálhatók egymással és képesek átláthatóan működni. Kivétel ez alól, amikor babzsákfejlesztőék megváltoztatgatják, deprekálgatják a parancssori kapcsolókat az újabb verziókban. Mert ugye a frissítésmániád se felejtsük ki a képletből. :P

Természetesen ez nem az a műfaj, amit 5 perc alatt megtanulsz és megszoksz, idő kell hozzá, mindig használgatni, ismerkedni 1-1-gyel, mikor időd van, meg alkalom arra, hogy használjad.

Kettőnk között az a különbség, hogy te mindenre is CLI/TUI-t akarsz használni (legalább is szavakban, mert ezzel az mp3DirectCut-os felsüléssel eléggé önellentmondásba keveredtél), én meg arra használok CLI-t, amire az a hatékonyabb. Te elvből utasítod el a GUI-s appokat. Én nem utasítom el elvből a CLI-t, sőt ugyanúgy nélkülözhetetlennek tartom, mint akár a Total Commander-t. Te azt próbálod bemagyarázni, rámsütni, hogy én CLI-ellenes vagyok, de nem vagyok az. Aztán, amikor ezt nem sikerül rámsütni, akkor azt próbálod, hogy nem értek hozzá. Ez sem igaz. Két évtizede dolgozom aktívan CLI-vel. Van benne rutinom, ha annyi nincs is, mint egy hozzád hasonló (papíron) parancssorhuszárnak, de eligazodom benne annyira, amennyire számomra szükséges.

Egyébként ez valóban nem az XP-n múlik, mert elvileg a FOSS és *nix-es eszközök simán portolhatók lennének rá, de nem dolgozik meg vele senki, mert a rendszer maga már egy agyonavult őskövület

Ezzel szemben a valóság: Friss ffmpeg, Python és yt-dlp is van XP-re. Mert van, aki dolgozik rajta. Nem értem egyébként, hogy miért mondasz véleményt egy olyan világról, közösségről, amit kibaszottul nem ismersz. Nem szégyen persze, mert semmit nem akarsz csinálni XP-n, de akkor legalább hülyeségeket ne beszélj.

Értelme sem lenne vele fejlesztőnek megdolgozni, hogy XP alá portolgasson, meg ősverziós Visual Studio-val fordítgasson, mert a szóban forgó szoftverek úgyis elérhetők releváns, ingyenes, modern rendszereken.

Pedig van értelme, méghozzá az, hogy nem kell frissíteni (és újravásárolni a gépet, amin XP van, mert frissebb rendszer már nem futna driverek híján vagy a bloat miatt), csak azért, mert babzsákfejlesztőék előre a semmibe rohannak. De az is lehet, hogy valaki ezt hobbiból csinálja. Mint ahogy valaki C64-re portol olyan játékokat, amikről álmában sem gondolta volna senki, hogy működne rajta. Szerencsére vannak még emberek, akik nem átkozott befektetőlogikával gondolkodnak és csinálnak azért projekteket, hogy modernnek tűnjenek, meg jól mutasson a GitHub-jukon.

Ha más nem két programmal kiváltható lenne, egy olyan lejátszóval, ami lejátszás közben írja, hogy épp melyik frame-nél van, meg egy low level CLI toolra, ami megadott, szám szerinti frame-eket töröl, ezt illene belevenniük az FFmpeg-be.

Írtál nekik? Ha őket fele annyit cseszegetnéd, mint engem az XP-vel, már lehet, hogy beleraknák a frame-helyes vágást.

Közben néztem, az MP4Box nem tudja, amit akarnék. Viszont becsülendő, hogy ismersz ilyen programokat, ez tényleg azt jelenti, hogy használgatsz modern rendszert is. Nagyon helyes csak, nézegessél ilyeneket, menjen csak SSH, linuxos shell, majd fejlődsz idővel. Nem kell siettetni, ez olyan, mint egy utazás, egy hosszabb folyamat, nem 5 perc után van eredménye, ahogy írtam.

Igen, a CLI/TUI mindenre elsőnek szélsőségesnek tűnhet, szokni kell, de igazából marha jó. Tudsz köré saját scripteket írni, fzf gyorskeresést, gyorsbillentyűket bedrótozni, így egy jóval gyorsabb workflow gyúrható belőlük, plusz a CLI/TUI programoknak van egyfajta distraction-free jellege, hogy mindenféle GUI elemmel, vizuális zajjal nem vonják el a figyelmed a nyers adatokról, azokat low level szinten te tudod úgy kezelni, átlátni, átcsoportosítani, hogy minden döntés-irányítás a te kezedben van, te uralod a saját rendszered, te mondod meg, hogy mi hogy fusson. Engem kicsit a DOS-os időkre emlékeztet, amit már akkor is nagyon szerettem, visszaadta a PC-k használatának az élvezetét, ami a modern GUI-kkal kiveszett teljesen. Egy nagyon jó dolog, csak te vagy hozzá normi, mert ilyen szempontból áttereltek téged is a nagy mulitk (MS, IBM, stb.) GUI-ra, és elhitették veled az idők folyamán, hogy GUI az elengedhetetlen, megáll az élet nélküle, a CLI/TUI-t nem tudod kezelni, mert túl együgyű vagy hozzá, csak 1 gombokra vagy 1 nagy ikonra tudsz kattintgatni. Nagy tévedés, mert tudnád, csak át kell szokni, ez csak mentalitás, megszokás kérdése.

Az ffmpeg-nek mindenképp tolok be feature request-et a git-jükre, bár ez nem garantálja, hogy megcsinálják. Ebben teljesen igazad van, hogy addig nem is fogja tudni, amíg valaki ezt nem kéri, és egy fejlesztő nem implementálja. Egyébként így is szép teljesítmény, hogy ilyen ritkán van szükség Mp3DirectCut-ra, nekem is ennyi évbe tellett, mire kellett valamire. Tényleg nem is értem, mert az aac/m4a konténerre, és az AAC alapkódekre (AAC-LC) lejárt már a szabadalom 2020 környékén, mint az mp2/mp3-ra, így már szabadalmi, licenckérdés sem lenne akadálya az implementációnak. Külön érdekes, hogy mp3, ogg Vorbis kódekre ezt már tudja több megoldás is, de AAC, Opus ennyire nem támogatott még ilyen téren, ez egy lemaradás, amit be kéne hozni. Implementálni is nagyon könnyű, mert az eredeti kódban csak arra kell figyelni, hogy ha x-y frame között van, azokat ne másolja át az új fáljba, tehát nem igényel túl nagy kódsort, egy 2 soros if-then-else szerkezetet kell beleszerkeszteni a kódba, vagy egy case esetkört bővíteni, meg hozzá CLI opciókat kivezetni egy másik 2-3 programsor, nem kell hozzá Linus Torvaldsnak, John Carmack-nak, vagy programozózseninek lenni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Közben néztem, az MP4Box nem tudja, amit akarnék.

Sajnálom. Ezek szerint mégis csak szükség van a "világmegváltó" GUI-s appokra. :)

Viszont becsülendő, hogy ismersz ilyen programokat, ez tényleg azt jelenti, hogy használgatsz modern rendszert is.

A modernitás egy illúzió, aminek te is bedőltél. Használok működő rendszereket. Ennyi és nem több. Amúgy értékelem az elismerésed, de jobban örülnék annak, ha végre befejeznéd az értelmetlen közhelyeid erőltetését azzal kapcsolatban, hogy a tapasztalataim, használati eseteim stb. kizárólag XP-re korlátozódnak és csőlátással tekintek minden másra. Ezt nagyon sokszor leírtam és bebizonyítottam neked, hogy nem így van, mégis erőlködsz. Miközben valójában te vagy csőlátású a CLI/TUI felé.

Nagyon helyes csak, nézegessél ilyeneket, menjen csak SSH, linuxos shell, majd fejlődsz idővel.

Nem tekintem fejlődésnek egy XP-től eltérő rendszer használatát. Te tekinted illuzionálils fejlődésnek, mert van egy "újabb=jobb" kényszerképzeted.

Nem kell siettetni, ez olyan, mint egy utazás, egy hosszabb folyamat, nem 5 perc után van eredménye, ahogy írtam.

Mégis sietteted már évek óta. 🤡 Nem vagyok kezdő Linuxos. Ha elém raknának egy Linuxot, valószínűleg ugyanúgy el tudnék végezni rajta mindent, csak kevésbé hatékonyan. A macOS-re és a FreeBSD-re is igaz ugyanez. Nem azért vagyok XP-n, mert félek más rendszerektől, vagy mert nem érte(né)k hozzájuk. Azért vagyok XP-n, mert más rendszerek ismerete mellett úgy döntöttem, hogy XP-n maradok, mert ezen a leghatékonyabbak azok a dolgok, amikkel foglalkozom. Felfogod végre?

Egy nagyon jó dolog, csak te vagy hozzá normi, mert ilyen szempontból áttereltek téged is a nagy mulitk (MS, IBM, stb.) GUI-ra, és elhitették veled az idők folyamán, hogy GUI az elengedhetetlen, megáll az élet nélküle, a CLI/TUI-t nem tudod kezelni, mert túl együgyű vagy hozzá, csak 1 gombokra vagy 1 nagy ikonra tudsz kattintgatni. Nagy tévedés, mert tudnád, csak át kell szokni, ez csak mentalitás, megszokás kérdése.

Kettőnk közül a multik csak neked mosták át az agyad azzal, hogy mindenből frisset kell használnod. Nem hitette el velem senki, hogy a GUI elengedhetetlen. Leírtam az előző kommentemben is: "Én nem utasítom el elvből a CLI-t, sőt ugyanúgy nélkülözhetetlennek tartom, mint akár a Total Commander-t. Te azt próbálod bemagyarázni, rámsütni, hogy én CLI-ellenes vagyok, de nem vagyok az. Aztán, amikor ezt nem sikerül rámsütni, akkor azt próbálod, hogy nem értek hozzá."

Nem kéne write-only fórumozni, Raynes.

Egyébként így is szép teljesítmény, hogy ilyen ritkán van szükség Mp3DirectCut-ra, nekem is ennyi évbe tellett, mire kellett valamire.

Majd veregesd vállon magad. 🤡 Én addig előszeretettel fogom preferálni a századannyi CPU-ból és harmadannyi memóriából audio-t vágó mp3DirectCut-ot, amellett, hogy az ffmpeg és az MP4Box ugyanúgy fent van és bármikor nyitok egy billentyűkombóval egy parancssort és használom.

Közben jó hír, hogy a LosslessCut nevű alkalmazás tudja Linuxon ugyanezt az aac-vágást. Persze ez is GUI-s, de sajnos az UI-ja Electron-alapú, és egy nagy szar is, elég rossz kezelni, logikátlan, de megcsinálja. Eleve nem is aac-be tudja visszamenteni, hanem m4a-ba, de onnan fffmpeg-gel ki lehet szedni megint aac-be, szintén veszteségmentesen. A háttérben az ffmpeg-et használja, úgyhogy lehet mégis csak lehetséges azzal is a frame-re pontos vágás, csak ki kéne deríteni, hogy az 5 millió paraméterből melyiket kell hívni ehhez, nagyon valószínű hogy csak én vagyok hozzá normi. Kicsit csalás ez a LosslessCut is, mivel Electron-alapú, ezért épp úgy nem natív, mint a Wine-on futó Mp3DirectCut, mindkettő egy köztes rétegen fut, és azonos az emulációs overhead is.

Az XP meg a hatékonyság két külön fogalom. Két dolog miatt használod 1) ezt szoktad meg, és makacsságból nem váltasz, mert nem vagy hajlandó másikat megszokni, 2) a muzeális hardvered nem fekteti ki. De vedd észre, hogy ezt egy ördögi kör, amibe kevered magad, mert az XP miatt modernebb-erősebb vasat driverhiány miatt nem használhatsz, de ha elavult vas, azon meg nem sok jól futó alternatívád van, ami leragaszt az XP-nél, és a kör újraindul. Maradjunk abban, hogy azt a gépet kínszenvedés használni, mert már XP alatt sem lehet valami villám, lehet nem annyira jön ki, hogy borzalmasan lassú, de hogy nem olyan gyors még XP-vel sem közel, mint egy modern rendszer. Ezért is röhögök azon a dumádon, hogy az X.org vagy a Gtk3 lassabban rajzol ki, mint a gépeden az XP GDI. Még ha alapvetően van is az előbbieknek latency-je, de a modern gép annyival gyorsabb, hogy még mindig töredék idő alatt rajzol ki, meg indítja/zárja be az alkalmazást az XP-hez képest, köröket fut aköré. Modern gépen még a virtualizált XP is többszörösen gyorsabban fut, mint a vasadon.

Ezeket a Total Commander, IrfanView, Mp3DirectCut, Winamp, foobar2000, meg a bucko nevű lelki társadnak a kedvenc Putty-ja, sokak által hőn szeretett Notepad++, WinRar, stb. egyik sem világmegváltó alkalmazás, nem pótolhatatlan. Mindre van alternatíva, néha ha van is egy összetettebb művelet, ami csak két lépésben, vagy két másik szoftverrel csinálható meg, akkor is véghez vihető, megszokható.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Azt írtad az utolsó bekezdésben, hogy egyik sem pótolhatatlan. Miért kellene pótolni? Például wine alatt kódszerkesztésre egész jól használható a Notepad++. Én a Paint.net-et is használnám (csak nem sikerül), mert a gimp-ben nem találtam (nem jelenti azt hogy nincs) egy bizonyos funkciót.

Még nincs aláírásom.

Mert hajbi, meg még néhány elmaradott ember ragaszkodik ezekhez, hogy ezek nélkül nem tud csinálni semmit, ezzel indokolják főként, hogy Windowson, és vagy XP-n maradnak.

Igen, a GIMP sem tökéletes, de ott van még nem csak a Paint.net, de a Krita is, fotómanipulálásra meg a Darktable, illetve webes Photopea. Ezt el is felejti a sok fikázó, amikor a Photoshop-ot meg a Lightroom-ot hiányolják, és ezeket kizárólag a GIMP-pel állítják szembe.

A másik, amit elfelejtenek, hogy a FOSS világ nem egy statikus valami, hanem folyton változik, fejlődik. A GIMP is fejlődik a 3-as főverzióra, évek alatt sokat fejlődött a notepadqq (Notepad++ klónja), DeaDBeeF (foobar2000 klónja), Double Commander (Total Commander klónja), alverzióról alverzióra pótolják a lemaradásukat. Az XnView (IrfanView klón) nem fejlődik, de az meg kiváltható IrfanView-nál jobb képnézővel, és egy IrfanView-nál nagyobb tudású ImageMagick-kel. WinRar helyett tökéletes a PeaZip, 7-zip-gui, még a rar fájlokat is bontják kifelé. Évek alatt sokat fejlődött a Krita, Darktable, Blender, Inkscape, stb. is. Winamp helyett a QMMP, Audacious, de most, hogy kint van a Winamp kódja, várható, hogy lesz arra is azonos natív fork. Nagyon sokáig még az uTorrentet tartották killer húzóappnak, de azt elzüllesztette az új vezetés, és már Windowson is mindenki qBittorrentet használ helyette, ami natívan létezik Linuxra.

A MS Excel-ről tartják még úgy, hogy kihagyhatatlan, hát nem. Csak nem LibreOffice Calc-kal muszáj kiváltani, bár a szigorúan táblázatkezelős részét az is kiváltja, de ha mondjuk valaki adatbázisra használja, akkor egy SQL szerver GUI frontenddel jobb, ha makrókra használja, arra egy normális script nyelv jobb, ha matekozásra használja, arra egy matekszoftver (calc, Octave, Julia, Mathematica, Matlab, R, Python matekos libekkel, stb.). Ha formot akar szerkeszteni, akkor arra is tuti van jobb megoldás, de azokat nem ismerem. Tehát simán kiváltható, csak nem egyetlen programmal, aminek ugyanolyan a felülete.

MS Word-re dettó, ha csak egyszerű szövegszerkesztésre kell, arra az LO Writer, Markdown+pandoc bőven ugyanolyan jó. Ha komolyabb, DTP munkára kell, arra DTP, meg tördelőmegoldások valók (pl. TeX, LaTeX, pandoc), de DTP-ben veri szintén a Writer. Ha matekképletekre, akkor arra is LaTeX.

A Wine-nal nincs baj, de pocsékolásnak tartom arra, hogy Notepad++-t vagy Total Commandert futtass benne. Azokra egyszerűbben van jobb natív alternatíva. A Wine arra való, ha valami olyan pótolhatatlan program kell, amire tényleg nincs alternatíva, pl. az én példámnál maradva, aac frame-ek vágására Mp3DirectCut, vagy régen használtam még a Scriptum GIB szótárakat, amíg nem találtam jobb alternatívát. Épp úgy Putty is felesleges, pedig az még natívan is létezik Linuxra, de minek, mivel vannak jobb linuxos terminálok, illetve alaptelepítésben jön a legtöbb disztróval az ssh, így csak feleslegessé válik.

Én ezeket már a 2000-es évek közepétől felismertem, hogy nem szabad megszokásból leragadni egy proprietary, Windows only megoldásnál, később visszaüt, nem lehet miatta a Windows-t, vagy egy specifikus régi Windows verziót elengedni, kellett jó pár év, de átálltam szinte mindenből FOSS megoldásra, ami nagyban megkönnyítette a Linuxra váltást, amit 2014-ben ejtettem meg. Sőt, én már azóta még tovább mentem az évek során, most jelenleg azokat a megoldásokat is igyekszek kiszórni, ami Linux only (Docker, systemd-re dependelő DE-k és alkalmazások), csökkentem a függőséget a GNU specifikus toolokkal, egyengetem a jövőben történő FreeBSD-re való átállást, meg hardvervásárlásnál is kezdtem figyelni, hogy már nem csak jó linuxos kompatibilitást nézek, hanem egyben azt is, hogy lehetőleg BSD-n is működjön. Ezzel még nem vagyok meg, egy ilyen átállás fokozatos, évekig tart, nem megy 5 perc alatt.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A másik, amit elfelejtenek, hogy a FOSS világ nem egy statikus valami, hanem folyton változik, fejlődik.

Dehogy felejtik. Épp ezért használnak megszokott programokat.

 

XnView (IrfanView klón)

Nem "IrfanView klón".

 

Az XnView (IrfanView klón) nem fejlődik

:o

Megjegyzem, az autókban sem cserélték le a kormánykereket. Vagy pl. a kés nyele is jellemzően a kés egyik végén van. Stb.

 

A MS Excel-ről tartják még úgy, hogy kihagyhatatlan, hát nem. Csak nem LibreOffice Calc-kal muszáj kiváltani, bár a szigorúan táblázatkezelős részét az is kiváltja, de ha mondjuk valaki adatbázisra használja, akkor egy SQL szerver GUI frontenddel jobb, ha makrókra használja, arra egy normális script nyelv jobb, ha matekozásra használja, arra egy matekszoftver (calc, Octave, Julia, Mathematica, Matlab, R, Python matekos libekkel, stb.). Ha formot akar szerkeszteni, akkor arra is tuti van jobb megoldás, de azokat nem ismerem. Tehát simán kiváltható, csak nem egyetlen programmal, aminek ugyanolyan a felülete.

A HUP-ra történő irkálást is ki lehetne váltani más helyre való tartalomfeltöltéssel, mégis a HUP-ra irkálsz.

 

Én ezeket már a 2000-es évek közepétől felismertem, hogy nem szabad megszokásból leragadni egy proprietary, Windows only megoldásnál, később visszaüt, nem lehet miatta a Windows-t, vagy egy specifikus régi Windows verziót elengedni, kellett jó pár év, de átálltam szinte mindenből FOSS megoldásra, ami nagyban megkönnyítette a Linuxra váltást, amit 2014-ben ejtettem meg. Sőt, én már azóta még tovább mentem az évek során, most jelenleg azokat a megoldásokat is igyekszek kiszórni, ami Linux only (Docker, systemd-re dependelő DE-k és alkalmazások), csökkentem a függőséget a GNU specifikus toolokkal, egyengetem a jövőben történő FreeBSD-re való átállást, meg hardvervásárlásnál is kezdtem figyelni, hogy már nem csak jó linuxos kompatibilitást nézek, hanem egyben azt is, hogy lehetőleg BSD-n is működjön. Ezzel még nem vagyok meg, egy ilyen átállás fokozatos, évekig tart, nem megy 5 perc alatt.

Ez nagyszerű. Ám lehet, hogy nem mindenki IT-buzi, vagy épp van neki ún. élete.

:)

A Wine-nal nincs baj, de pocsékolásnak tartom arra, hogy Notepad++-t vagy Total Commandert futtass benne.

A TC64 konkrétan kevesebb memóriát zabál WINE-nal, mint a DC Qt-bloat-tal (pláne!) vagy GTK-bloat-tal és még a UI is gyorsabb. Pocsékolás™.

Azokra egyszerűbben van jobb natív alternatíva.

A hangsúly a natívon van. 🤡

A Wine arra való, ha valami olyan pótolhatatlan program kell, amire tényleg nincs alternatíva, pl. az én példámnál maradva, aac frame-ek vágására Mp3DirectCut

vs

( Raynes v | 2025. 01. 05., v – 00:01 )

Ezeket a Total Commander, IrfanView, Mp3DirectCut, Winamp, foobar2000, meg a bucko nevű lelki társadnak a kedvenc Putty-ja, sokak által hőn szeretett Notepad++, WinRar, stb. egyik sem világmegváltó alkalmazás, nem pótolhatatlan.

🤡🤡🤡

Hajbi meg még néhány elmaradott ember tudatos felhasználó nem azért ragaszkodik ezekhez, mert ezek nélkül ne tudna csinálni semmit. Azért ragaszkodik, mert ezekkel tud a leghatékonyabban csinálni mindent.

Te magad bizonyítottad be ebben a topikban, hogy az mp3DirectCut az egyetlen mindenazegyben out-of-the-box megoldás az AAC-vágás problémádra. Nála csak butább, bloat-abb, szuboptimálisabb eszközök vannak erre a feladatra. Amiket nyugodtan válassz, ha neked jobban esik ilyenekkel dolgozni. Csak ne állítsd be fejlődésnek, mert nem az. Akkor sem, ha a szuboptimális bloat szutykod verziószáma magasabb, vagy kiadási dátuma későbbi.

A Windows-ellenességeddel nem igazán tudok mit kezdeni, de azt, hogy mp3DirectCut-tal meg tudtad oldani a problémád két tényezőnek köszönheted: 1) A WINE fejlesztőcsapatának 2) Az mp3DirectCut fejlesztőcsapatának, hogy nem emelgettek API-levelt olyan alapon, hogy "fejlődni™ kell™, mások is emelik" és nem kezdtek el használni olyan kényelmi agyfaszokat, amik csak magasabb verziós API-levelen elérhetőek, vagy a WINE által értelmezhetetlenek. Egyszer majd köszönd meg nekik.

Közben jó hír, hogy a LosslessCut nevű alkalmazás tudja Linuxon ugyanezt az aac-vágást. Persze ez is GUI-s, de sajnos az UI-ja Electron-alapú

Az első bekezdést eddig olvastam. 🤡🤡🤡

Az XP meg a hatékonyság két külön fogalom.

A Linuxra elérhető szuboptimális szutykok és a hatékonyság, na az tényleg két külön fogalom. XP-n az mp3DirectCut még mindig hamarabb megcsinálja, mint az Electronos szutykod, vagy az ffmpeg. Jöhetsz nyugodtan a kernellel, a feladatütemezővel, a szálkezeléssel, a cache-inggel, vagy más OS-specifikus dologgal, hogy a Linuxé mennyivel jobb, mint az XP-jé, a bloat-on egyik sem segít.

makacsságból nem váltasz

Észérvek miatt és a tudatosságom okán nem váltok. Pár nap alatt bármire át tudnék állni.

mert nem vagy hajlandó másikat megszokni

Nem vagyok hajlandó szar kompromisszumokat kötni.

2) a muzeális hardvered nem fekteti ki.

Nincs muzeális hardverem. Mai igényeket, használati eseteket, a mindennapi munkámat kiszolgálni képes gépem és rendszerem van. Továbbá, nem kell bloat alkalmazásokat futtatni és nem fekszik ki.

Ezért is röhögök azon a dumádon, hogy az X.org vagy a Gtk3 lassabban rajzol ki, mint a gépeden az XP GDI.

Én meg akkor röhögök rajtad marhajókat, amikor hetekig vergődsz az adott feladatra nézve szuboptimáls CLI szutykaiddal, amit aztán egy Electronos bloat-trágyadombbal überelsz. 🍿

Még ha alapvetően van is az előbbieknek latency-je, de a modern gép annyival gyorsabb, hogy még mindig töredék idő alatt rajzol ki

Tehát a modern™ gép erőforrásait ha elpazaroljuk, ott tartunk, mint ha a nem™ modern™ gép erőforrásait nem pazaroljuk el. Ezért megéri™ újravásárolni a hardvert 3-5 évente, ahogy erre felé néhány szélsőségesen idealista, fősodratú mérnök úr mantrázza. Egyébként nem, nincs igazad, mert a modern™ gép latencyje a compositor miatt mindig is nagyobb lesz.

Mondom, te arra vered, hogy a sok erőforrásból többet lehet elpocsékolni, és még úgy is hatékonynak tűnik, de egyvalami nem lesz: hatékony.

egyik sem világmegváltó alkalmazás

Nem is mondtam, hogy azok lennének. Bucko lehet, hogy mondta, de mivel nem lelki társak vagyunk, csak hasonlóan gondolkodó tudatos felhasználók, így amit ő mond, azt légyszíves ne rám olvasd.

nem pótolhatatlan

Pont te bizonyítottad be az ímént, hogy de. 🤡 Azóta is vergődsz Electronos fosokkal, mert nagyon fáj a haladár open-source-huszár egódnak, hogy egyszer arcul csapott a valóság.

Mindre van alternatíva, néha ha van is egy összetettebb művelet, ami csak két lépésben, vagy két másik szoftverrel csinálható meg, akkor is véghez vihető, megszokható.

Mindre van alteratíva, csak épp nem lesz egyik se hatékonyabb, sőt kevésbé hatékonyabb lesz. Ha ezt meg tudnád érteni, akkor azt is megértenéd, miért maradtam XP-n. De túl makacs vagy, hogy megértsd.

Azt kötve hiszem, hogy a TC64 Wine-nal kevesebbet fogyaszt, mint a DC. Bár ez nem a TC meg a Wine hibája külön, hanem abból adódik, hogy egy natív és egy nem natív programot vetünk össze, almát a körtével. Egyébként látszik nem vagy otthon Linuxban, mert tudnád, hogy TC-t semmiképp nem érdemes Linux alatt használni, pedig jól fut, de sok unixos-linuxos sajátosságot nem tud lekezelni, pl. linuxos ACL-ek, UGO adatok, linkek, pipe-ok, fifo-k, eszközfájlok, stb.. Futni fut, nem bugos, de szuboptimális a használata egy natív toolhoz képest. Nem a bloatsággal van baj, hanem hogy a saját platformjára való, ott kell használni, nem odaerőltetni egy olyan rendszerre, ahová nem való

Nekem egyébként ami a Total Commander-rel bajom van
1) Windows only
2) x86/x86_64 only (igen van ARM/androidos verzió, de az egy vicc, csak a nevében TC, már pedig ez fontos, mert egyre többen használnak ARM-es és RISC-V-s gépet)
3) zárt kódú
4) egyetlen fejlesztő fejleszti saját maga, ha véletlen elüti a busz, vagy szívinfarktust kap, magával viszi a kódot a sírba, ha meg megunja a fejlesztést, nyugdíjba megy vagy elhal a projekt, vagy megveszi valami nagyobb cég, aki lezülleszti, így a jövője nem biztosítható
5) elmaradott nyelven, elmaradott toolsettel (Delphi) van fejlesztve, de ez sajnos a legtöbb commander-típusú GUI fájlkezelőre igaz, nem is értem miért ragaszkodnak a Pascal-hoz, Delphihez, kb. 2-3 évtizede leáldozott azoknak
6) nem tud vi/vim gyorsbillentyűket
7) bonyás hozzá plugint írni.

Ezzel szemben a Vifm, amit jelenleg használok:
1) C-ben van, nincs kötve architektúrához, OS-hez, ezért minden létező OS-re létezik, lefordítható
2) tud vi/vim gyorsbillentyűket, ami meggyorsítja a műveleteket, fájlok, mappák között mozgást, beleintegrálható fzf, saját scriptek
3) plugint írni rém egyszerű, csak egy shell scriptet vagy egy egy soros parancsot be lehet neki drótozni gyorsbillentyűre a konfigban, némi %i, %f, változóval, és annyi
4) nem kell neki GUI sem, megy Windows Parancssorban, Windows Terminal-ban, Powershellben, *nix POSIX shellekben, ssh/soros/debug-konzolon, tty-on, stb..
5) egyszerűbb, nincs telepakolva felesleges extrákkal, FTP kezelés, viewer, editor, meg ilyenek, arra van külön megoldás, vagy bedrótozható scripttel, mounttal.

Van persze a Vifm-nek néhány hátránya is a TC-hez képest, tudásban
1) nem tud x időnél hosszabb műveletek után hangjelzést adni (ez hekkelhető speciális gyorsbillentyűk mentén, extra utasításokkal, de nem egészen ugyanaz)
2) nem tudja előrevenni a hibás fájlműveletek elé a hibátlanokat
3) nem tud több oszlopba ömlesztett fájllistát (érdekes, ezt a far2l tudja)
4) nem tud flat nézetet (GUI-s commanderekben általában Ctrl+B)

Ez utóbbiakra nagyon ritkán lenne szükség, megvagyok nélküle. Már Vifm-et is egyre ritkábban használok, a legtöbb fájlt saját fzf-scripttel nyitom inkább meg, illetve shellben parancssorként csinálom meg kézzel a műveleteket. Néha azért jól jön egy commander-típusú fájlkezelő, ha valami zsúfolt mappát át kell tekinteni, vagy még a nevére körülbelül sem emlékszek annak, amit keresek, vagy egy adott helyen olyan random fájlokkal, mappákkal kell műveletet végezni, amelyeket nem lehet felfűzni regexpre.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Azt kötve hiszem, hogy a TC64 Wine-nal kevesebbet fogyaszt, mint a DC. Bár ez nem a TC meg a Wine hibája külön, hanem abból adódik, hogy egy natív és egy nem natív programot vetünk össze, almát a körtével.

Egyszer majd nézd meg magadnak. 🤡 Hinni a templomban kell.

Egyébként látszik nem vagy otthon Linuxban, mert tudnád, hogy TC-t semmiképp nem érdemes Linux alatt használni, pedig jól fut, de sok unixos-linuxos sajátosságot nem tud lekezelni, pl. linuxos ACL-ek, UGO adatok, linkek, pipe-ok, fifo-k, eszközfájlok, stb..

Double Commander ezeket hogyan kezeli le, a végtelenciklusos lefagyásain kívül? Tudok vele /dev/sda alól olvasni? Nem tudok. Van bármi olyan funkcionalitása, amivel a TC-hez képest ki tudnám használni a linkekhez, fifo-khoz, eszközfájlokhoz való hozzáférést? WINE láthatóvá tudja tenni a symlinkeket az alkalmazások felé, a TC pedig képes ezeket látni, értelmezni. A fájlattribútumokra benyomsz valami attribútum editort, ami Alt+Enter-re képes megnyílni. Látszik, nem vagy otthon a Windows-os alkalmazások Linux-on való futtatásában (sem).

Egyébként nem engem kell meggyőznöd, hogy nem érdemes, mert XP-n használom a Total Commandert. Neked kell mp3DirectCut-ot futtatnod Linuxon, mert a szuboptimálisnál szuboptimálisabb bloat szutykaiddal nem vagy képes egy egyszerű feladatot megoldani (framecopy). 🤡

1) Windows only

Cserébe WINE-nal gyorsabban és kevesebb erőforrásból fut, mint más, azonos funkcionalitással bíró natív™ megoldások (egyetlen ilyen van, a Double Commander).

2) x86/x86_64 only (igen van ARM/androidos verzió, de az egy vicc, csak a nevében TC, már pedig ez fontos, mert egyre többen használnak ARM-es és RISC-V-s gépet)

Egyre többen használnak Windows-os ARM és RISC-V gépet, azon a Windows-on pedig fut az x86 verzió, ha nem is natívan, de jóval hatékonyabban, mint bármelyik bloated framework-ös fájlkezelő.

3) zárt kódú
4) egyetlen fejlesztő fejleszti saját maga, ha véletlen elüti a busz, vagy szívinfarktust kap, magával viszi a kódot a sírba, ha meg megunja a fejlesztést, nyugdíjba megy vagy elhal a projekt, vagy megveszi valami nagyobb cég, aki lezülleszti, így a jövője nem biztosítható

Eddig még nem unta meg és egyébként semmi baj nem történik, ha nem fejlesztik tovább, mert igazából már kész van. Apróbb feature-öket szokott kapni, meg javításokat és ez jól is van így. Továbbá, lehet, hogy benne van a végrendeletében, hogy open-source lesz, ha meghal.

5) elmaradott nyelven, elmaradott toolsettel (Delphi) van fejlesztve, de ez sajnos a legtöbb commander-típusú GUI fájlkezelőre igaz

Ezek nem elmaradott nyelvek, sőt bizonyos szempontból sokkal szélesebb körben értelmezett kompatíbilitást tesznek lehetővé out-of-the-box, mint a Rust, az Electron-bloat és a többi divatszutyok. A Total Commander 32-bites változata Windows 95 és Windows 10 között (inkluzíve) bármelyik rendszeren ugyanúgy elindul és működik. Ezt egy builddel el lehet érni. A 64-bites változat pedig XP64 és Windows 11 között. Kíváncsi vagyok mondjuk egy Krusader képes lenne-e egy 90-es vagy 2000-es években kiadott Linux rendszeren elindulni. Lófaszt lenne képes. A fél világot újra kéne forgatni, meg backportolni kéne hozzá.

nem is értem miért ragaszkodnak a Pascal-hoz, Delphihez

Mert nem fejlődésmániás, agymosott babzsákfejlesztők, akik ötévente újraírnak mindent az aktuális divatnyelven.

kb. 2-3 évtizede leáldozott azoknak

Nincs olyan, hogy "leáldozott" egy programnyelvnek, fogalmilag értelmezhetetlen. Amíg készülnek benne programok és van hozzá működő compiler, addig van létjogosultsága. Mindkettő igaz jelenleg, a Lazarusra és a Delphire is, ráadásul mindkettőt fejlesztik is.

6) nem tud vi/vim gyorsbillentyűket

Látszik, hogy nem vagy otthon a Total Commanderben. Bármilyen gyorsbillentyűt bekonfigolhatsz magadnak a "Misc." alatt.

7) bonyás hozzá plugint írni.

Nem az, csak ehhez sem értesz. Plugin SDK: https://github.com/ghisler

Szépen le van doksizva minden (docs mappa) és ha ez nem lenne elég, akkor https://totalcmd.net/directory/developer.html

1) C-ben van, nincs kötve architektúrához, OS-hez, ezért minden létező OS-re létezik, lefordítható

Mármint amire van compiler és minden lib, include stb. portolva van rá, amit használ.

2) tud vi/vim gyorsbillentyűket, ami meggyorsítja a műveleteket, fájlok, mappák között mozgást, beleintegrálható fzf, saját scriptek

Total Commanderbe is integrálhatsz bármi ilyesmit. Az, hogy nem tudod, hogy kell, nem jelenti azt, hogy nem tudja.

3) plugint írni rém egyszerű, csak egy shell scriptet vagy egy egy soros parancsot be lehet neki drótozni gyorsbillentyűre a konfigban, némi %i, %f, változóval, és annyi

Kevered a pluginokat és a shell scripteket. Total Commanderbe is olyan scriptet rendelsz a billentyűparancsod mellé, amilyet akarsz.

4) nem kell neki GUI sem, megy Windows Parancssorban, Windows Terminal-ban, Powershellben, *nix POSIX shellekben, ssh/soros/debug-konzolon, tty-on, stb..

Ezt én nem tekintem előnynek. Egy GUI, ha jól össze van rakva, rugalmasabb és kompaktabb tud lenni, mint egy TUI.

5) egyszerűbb, nincs telepakolva felesleges extrákkal, FTP kezelés, viewer, editor, meg ilyenek, arra van külön megoldás, vagy bedrótozható scripttel, mounttal.

Ezek nem felesleges extrák, hanem alapdolgok egy kétpaneles fájlkezelőben, lásd Norton Commander, ami az elődje volt mindegyiknek.

/dev/sda alól semmilyen commander vagy más fájlkezelő nem tud olvasni, az egy low level blokkeszköz, amihez csak rendszergazdai joggal lehet hozzáférni. Normál felhasználói programok csak úgy tudják használni, ha *nix kompatibilis fájlrendszerként felcsatolod, a futtató usernek van is hozzáférése a fájrendszeren lévő fájlokhoz. A symlinkeket a TC nem tudja kezelni, pl. törlés, létrehozás nem megy neki. Persze ez nem is a TC hibája, nem *nix-es rendszerre tervezték, hanem Windows only-nak, de vedd észre, pont erre akarok rávilágítani.

Ezt valóban nem tudtam, hogy lehet scriptet bedrótozni a TC-be, amikor én használtam, ilyen funkció nem volt benne. Gyorsbillentyűt hozzá lehetett adni TC beépített/előre definiált funkcióhoz, meg előre definiált felhasználói programhoz, de nem szkripthez. Azt mindig tartom, hogy a script jobb, mint a plugin, nem kell hozzá semmilyen bloat köztes réteges SDK meg API, ha egy scriptet jól megírsz, azt több mindenhez is használhatod.

A GUI nem rugalmas, hanem felesleges és bloat. Te azért érzed rugalmasnak, mert hozzászoktál, a nagy techcégek rászoktattak, hogy csak azzal működőképes bármi, mert kattintgatásnál bonyolultabb dolgot szerintük átlag user nem tud megtanulni. De tud, még te is meg tudsz akármit, ha akarod, és leveszed a szemellenzőt.

Továbbá ezek az extrák, amiket írtam, nem alap dolgok. Pl. a Norton Commanderben nem volt FTP. A Vifm-be nincs semmi, persze ez nem azt jelenti, hogy nem tudsz FTP-t, meg saját text editort, fájlnézőt, képnézőt, akármit bedrótozni hozzá, onnan azt használja.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

/dev/sda alól semmilyen commander vagy más fájlkezelő nem tud olvasni, az egy low level blokkeszköz

vs

( Raynes | 2025. 01. 06., h – 15:37 )

sok unixos-linuxos sajátosságot nem tud lekezelni, pl. linuxos ACL-ek, UGO adatok, linkek, pipe-ok, fifo-k, eszközfájlok, stb..

Döntsd már el, hogy mit akarsz mondani! 🤡

A symlinkeket a TC nem tudja kezelni, pl. törlés, létrehozás nem megy neki.

mklink parancs beintegrálható billentyűparanccsal és/vagy pluginnal.

Ezt valóban nem tudtam, hogy lehet scriptet bedrótozni a TC-be

Mert pont úgy minősíted a TC-t, mint a Windows XP-t, hogy közben fogalmad nincs róla.

amikor én használtam, ilyen funkció nem volt benne

Csak nem találtad. Még a 6.58-as Windows 3.1-es változatban is benne van.

Gyorsbillentyűt hozzá lehetett adni TC beépített/előre definiált funkcióhoz, meg előre definiált felhasználói programhoz, de nem szkripthez.

Definiálsz egy funkciót, ami meghív egy scriptet, aztán hozzáadod. Hű de nehéz!

ha egy scriptet jól megírsz, azt több mindenhez is használhatod

Ha egy plugint jól megírsz (nem C++-hoz képest bloated scriptnyelven), mindenhez is használhatod. 🤡

A GUI nem rugalmas, hanem felesleges és bloat.

A jól megírt GUI rugalmas és sokkal jobb használhatóságot biztosít, mint a TUI. Bloat-nak pedig nem bloat, a TC semmiképpen sem az.

a nagy techcégek rászoktattak

Christian Ghisler bizonyára egy nagy techcég. 🤡

hogy csak azzal működőképes bármi

Én ilyet soha a büdös életben nem mondtam. https://a.te.ervelesi.hibad.hu/szalmabab

mert kattintgatásnál bonyolultabb dolgot szerintük átlag user nem tud megtanulni

Nem vagyok átlaguser, sőt nem is gondolom így.

De tud, még te is meg tudsz akármit, ha akarod, és leveszed a szemellenzőt.

Nincs rajtam szemellenző. Rajtad van csak. Én a Total Commandert pont azért használom, mert lehet advanced módon használni, billentyűparancsokkal, sok-sok pluginnel, sok mindent automatizálva, scriptelve stb.

Pl. a Norton Commanderben nem volt FTP.

Most tényleg ebbe kötsz bele? 🤡 Volt az akkori nem netre kötött időszaknak megfelelő: serial console, LPT link fájlmásolásra stb.

A Vifm-be nincs semmi, persze ez nem azt jelenti, hogy nem tudsz FTP-t, meg saját text editort, fájlnézőt, képnézőt, akármit bedrótozni hozzá, onnan azt használja.

Total Commanderbe meg nem kell bedrótozni. Ja egyébként a TC WinXP-n 7 MB memóriát eszik indítás után. Vifm 5 MB-ot. Egyszer elmesélhetnéd, hol az a bloat. 🤡

Látom, nagyon nehezen dolgozod fel, hogy a TC, IView, mp3DC stb. azon üde kivételek, amiknél nem igaz, hogy a GUI miatt bloat lenne és nem érvényesek rá a babzsákfejlesztők által megalkotott, más szoftverek ökölszabályai, pl. hogy attól lesz bloat, mert van benne FTP is, mert bár az ilyeneket sokan hivatkozási alapnak használják a bloat szükségességének igazolására, valójában csak a babzsákfejlesztésnek köszönhető, ha a funkciók számának növekedése bloat-ot okoz. A TC egy olyan szoftver, amiben nem okoz bloat-ot, mert nem babzsákfejlesztő írta, hanem egy hozzáértő, jó programozó.

Igaz, igaz, félreérthetően írtam. Pl. mikor olvassák az adott eszközfájlt. Természetesen, ha van jogosultságod, a /dev/sda is olvasható, csak épp fájlokat nem fogsz tudni róla olvasni. A fájlok egy magasabb absztrakció, a fájlrendszer mentén léteznek. Persze, a /dev/sda is egy fájl, azt tudod olvasni, mintha egy fájl lenne, de benne lesz „lemezképként” ömlesztve (talán még töredezve is) strukturálatlanul az összes adat. Erre próbáltam rávilágítani. Az egész lényege, hogy egy unixos, linuxos fájlkezelő tudja ezekről az eszközfájlokról, hogy nem valódi fájlok, csak egyfajta absztakció, emuláció, másképp kell kezelni őket.

Egyébként valóban nem voltam világos a Total Commandernél sem. Windowson talán nem baj, ha van benne FTP, de Linuxon a unixos filozófia miatt felesleges. Egyáltalán nem kell támogatni, vannak erre eszközök, amik ftp, és sftp tárhelyet fel tudnak csatolni fájlrendszerként, onnan minden fájlkezelővel olvasod, mintha felcsatolt meghajtó lenne, egy mappa. A fájlkezelőnek fájlokat, mappákat kell kezelni, nem FTP-t. Ez megint filozófia kérdése, csak aki eddig Windowst használt kizárólag, az nem látja ezt át.

Igen, nem kell bedrótozni, van a TC-ben. De kidrótozni nem tudod, ha nem kell. Egy olyan fájlkezelőben, amiben benne sincs, az ilyenkor kapásból előny, de ha meg kell, akkor nem hátrány, mert megint, bedrótozható. Ugyanígy, SSH, MTP, Google Drive, OneDrive kezelése, stb. megoldás is. Nem kell egy programnak önnön jogon minden szart támogatni, mert ettől lesz bloat, meg ez ahhoz a tendendciához vezet, hogy minden alkalmazás elkezd mindent támogatni, akkor feleslegesen lesz valami 100× implementálva. Ehelyett csak legyen 1-2×, és azt használja a többi megoldás.

Továbbá arra akarok rávilágítani, hogy a TC, IView, mp3DC nem rossz programok, de nem olyan világmegváltóak, mint gondolnátok. Ti azért vélekedtek erről így, mert azt szoktátok meg, és az a gold standard. Közben meg nem. Megvan a hátrányuk, és meg lehet nélkülük lenni, úgy, hogy tényleg nem hiányoznak egy kicsit sem.

Vegyük példának a Vifm-et, amit használok, de lehetne az lf is. Ez egy fájllistázó, alapból semmit se tud. Egy adott színtémára kilistáz mappákat, fájlokat, alap rendezéseket tud, meg beállított parancsokra, gyorsbillentyűkre előre beállított futtatandó parancsokkal reagálni (utóbbiakat simán úgy futtatja általában, mintha simán te írnád be a parancssorba, csak miután lefutottak, át tudja venni az eredményt, stdout-ot). Emiatt pehelysúlyú, nuku GUI, nevetségesen alacsony memóriafogyasztás. A többi mindent te drótozod be, de nem kell pluginokat írnod, meg letöltögetned, hanem csak megnyitod a konfigurációs fájlját, és elkezded beleirkálni a beállításokat, még ki sem kell találni őket, mert előre be vannak írva, csak ki vannak kommentelve, kiszeded a kommentjelet, meg átírod esetleg, ha te másik programmal nyitsz meg valamit, vagy más gyorsbillentyűre akarod drótozni, vagy azok mintájára írhatsz másikat. Pl. én beledrótoztam „cd” parancsként az fzf-et (fuzzy find), ami egy CLI/TUI tool. Ez kilistázza a gépen lévő összes fájlt, mappát, és elég az illető fájl, mappa nevéből. 1-2 karaktert beírni, és máris leszűkíti a gépen lévő 1 millió fájlos fájl/mappalistát 1 ms alatt alig pár találatra, még csak egymás mellett sem kell lennie a karaktereknek, vagy nem kell szabályos kifejezésekre (*.whatever, a????b.txt) illeszkednie. Teljesen mindegy, hogy az adott fájl, mappa, a jelenlegi munkamappához képest hány mappa mélységben, vagy magasan van, azonnal ugorsz oda, kiválasztod, akkor a Vifm aktív panel átvált arra a mappára, de még arra a fájlra is. Ezt ti nagy Total Commander hívők nem tudjátok megcsinálni, ha nincs ott az adott mappa a kedvencek, előzmények között, lehet szerencsétlenkedni, hogy most C: vagy D: vagy melyik meghajtón van, és akkor azon elkezdni navigálni, végigdolgozni magad a mappastruktúra minden szintjén, mire eljutsz oda, hogy az adott fájlnál vagy, ha nem találod, akkor F7, Keresés, és ott lehet szabályos kifejezések mentén szerencsétlenkedni, feltéve, hogy emlékszel a fájlnak a nevére. Másik esetkör, pl. böngészőben letöltöttél egy fájlt, de nem találod hová, mert elkapkodtad, és nem a szokásos letöltési mappádba ment, hanem egy előzőleg használtba. Persze ilyenkor böngészőben megnyitod a letöltéseket, majd ott a legutóbb letöltött elemeken a Célmappa megnyitása, de ez lassú. Vifm-ben bedrótoztam egy saját find-os sort, ami az össze felcsatolt fájlrendszeren listázza az utóbbi x percnél frissebb fájlokat, azonnal oda lehet ugrani, egy lépésben, még a mappát se kell megnyitni, ahol van.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Igaz, igaz, félreérthetően írtam. Pl. mikor olvassák az adott eszközfájlt.

Nem félreérthetően írtál, hanem félrenemérthetően hülyeséget írtál.

Természetesen, ha van jogosultságod, a /dev/sda is olvasható, csak épp fájlokat nem fogsz tudni róla olvasni.

Akkor ezt mondd, ne a TC-vel kapcsolatban hazudozz, hogy mit nem tud. A jogosultságkezelés egészen más téma.

Windowson talán nem baj, ha van benne FTP, de Linuxon a unixos filozófia miatt felesleges.

Egyáltalán nem felesleges, tekintve, hogy a legalapvetőbb fájlátviteli protokoll két távoli végpont között. Benne van a nevében is.

A fájlkezelőnek fájlokat, mappákat kell kezelni, nem FTP-t. Ez megint filozófia kérdése, csak aki eddig Windowst használt kizárólag, az nem látja ezt át.

A fájlkezelőben én pontosan ugyanúgy szeretném, fájlokként, mappákként látni a távoli szerveren lévő fájlokat, ahogy a helyi fájlokat. Pont ugyanúgy szeretenék köztük keresni, pontugyanúgy szeretnék közülük átlátható módon válogatni. Nem mindenféle parancssoros bizbasszal szarakodni, listázgatni, meg grepelgetni.

De kidrótozni nem tudod, ha nem kell.

Nem kell kidrótozni, mert senkinek semmit nem árt, hogy ott van. Az implementációja kilobájtokban mérhető és nem zavar vizet, ha nem használod, nem lassít be más funkciókat.

Nem kell egy programnak önnön jogon minden szart támogatni, mert ettől lesz bloat

A Total Commander az FTP-t és a Parallel Linket támogatja, nem minden szart és ettől a kettőtől nem bloat. Van viszont plugin interface-e, amin keresztül számos másik fájltranszferre is képes protokollt támogat, akár SFTP-t, vagy az általad felsorolt cloud-os tárhelyeket. Azt az érvelést el tudom fogadni, hogy az FTP (most már, hogy kevesebben használják) legyen inkább csak plugin, de sokkal bonyolultabb lenne kivenni belőle, mint amennyi problémát vagy bloat-ot okoz (semennyit).

Ehelyett csak legyen 1-2×, és azt használja a többi megoldás.

Ez így single point of failure. Babzsákfejlesztőék eltörik a kompatíbilitását az 1-2 megoldásnak, aztán jönnek a döntési csapdák, meg a fél világ frissítési kényszere. Én azt gondolom, hogy nem árt, ha van több megoldás is ugyanarra a problémára, ráadásul a felhasználói szabadsághoz nagyban hozzáadott érték, ha a felhasználó megválaszthatja, hogy melyik megoldás a legkézenfekvőbb számára. Abban is van ráció, ahogy te gondolod, pl. a KISS alapelvek mentén, de annak a lábbal tiprását meg légyszi ne rajtam kérd számon, de ne is a Total Commander fejlesztőjén.

Továbbá arra akarok rávilágítani, hogy a TC, IView, mp3DC nem rossz programok, de nem olyan világmegváltóak, mint gondolnátok.

Én meg sokadszorra szeretném átpasszírozni a szemellenződön, hogy senki nem gondolta őket világmegváltónak, csupán időtállónak, hasznosnak, kiforrottnak és atomstabilnak.

Ti azért vélekedtek erről így, mert azt szoktátok meg, és az a gold standard.

Desktop GUI alkalmazást tekintve mindegyik kiérdemelte a gold standard jelzőt.

Megvan a hátrányuk, és meg lehet nélkülük lenni, úgy, hogy tényleg nem hiányoznak egy kicsit sem.

Pont úgy, ahogy a CLI tooloknak is megvan. Lásd, amikor szembejött a valóság és mégis mp3DC-t kényszerültél használni, mert nála csak szuboptimálisabb, bloat-abb és frame-határon vágni képtelen toolok vannak. Neked most tényleg nem esik le, hogy te magad bizonyítottad be, hogy az idealizmusod nem állja ki a valóság próbáját? 🤡

Emiatt pehelysúlyú, nuku GUI, nevetségesen alacsony memóriafogyasztás.

Mindeközben a Total Commander nagyon sok mindent tud, és a memóriafogyasztása vetekszik a Vifm-ével.

ha te másik programmal nyitsz meg valamit, vagy más gyorsbillentyűre akarod drótozni, vagy azok mintájára írhatsz másikat

Pont úgy, ahogy a Total Commander-ben.

máris leszűkíti a gépen lévő 1 millió fájlos fájl/mappalistát 1 ms alatt alig pár találatra

Pont úgy, ahogy egy Total Commander-hez integrálódó Everything ezt megoldja. Amit valahogy mindig kihagyok a felsorolásból, de bőven oda tartozik.

Ezt ti nagy Total Commander hívők nem tudjátok megcsinálni, ha nincs ott az adott mappa a kedvencek, előzmények között

Meg tudjuk, lásd Everything integráció. Sőt, azt is meg tudjuk csinálni, hogy rendszerezetten tartjuk a mappáinkat, így nem szorulunk rá minden nap a fuzzy finderekre. Továbbá, nem hívők vagyunk, hanem felhasználók.

lehet szerencsétlenkedni, hogy most C: vagy D: vagy melyik meghajtón van, és akkor azon elkezdni navigálni

Vagy lehet Everything-gel ugyanúgy 1 másodperc alatt odaugrani. Vagy lehet értelmes mappastruktúrát fenntartani. Szerencsétlenkedni csak te szoktál, lásd a mostani AAC-s felsülésed. Az alapján, amennyire nem ismered a Total Commander-t pedig azt is el tudom képzelni, hogy az előtt is csak szerencsétlenkednél.

F7, Keresés, és ott lehet szabályos kifejezések mentén szerencsétlenkedni, feltéve, hogy emlékszel a fájlnak a nevére

Pont ugyanúgy beírhatod a fájl nevének egy darabját, csillagok és kérdőjelek nélkül, meg fogja találni. Tehát ezt is rosszul tudod a TC-vel kapcsolatban, mint 10-ből 9 dolgot általában.

Másik esetkör, pl. böngészőben letöltöttél egy fájlt, de nem találod hová, mert elkapkodtad, és nem a szokásos letöltési mappádba ment, hanem egy előzőleg használtba.

Akkor nyitsz egy Everything-et, ami azonnal megtalálja, máskor meg nem kapkodod el. 🤡

Vifm-ben bedrótoztam egy saját find-os sort, ami az össze felcsatolt fájlrendszeren listázza az utóbbi x percnél frissebb fájlokat, azonnal oda lehet ugrani, egy lépésben, még a mappát se kell megnyitni, ahol van.

És akkor te beszélsz szerencsétlenkedésről, miközben TC-ben ehhez még find parancs se kell, mivel tetszőleges számú keresési profilt tudsz létrehozni és az egyikbe beállíthatod, hogy az elmúlt X percnél frissebb fájlokat listázza. Everything-be integrálva még gyorsabb is lesz. Te ugyanezt csinálod a find-oddal, csak kivered rá háromszor, hogy milyen hatékony™ vagy, miközben csak a bénázásaidra és a szervezetlenségedre eszközölsz további félmegoldásokat. 🤡 A TC-ről pedig ismét bebizonyítottad, hogy nem tudsz lófaszt se.

Még folytatnám egy rövid példával külön hozzászólásban, az előző hosszú lett. Nevezetesen, hogy miért rossz ötlet Linuxon Total Commandert erőltetni Wine-ben, annak ellenére, hogy hibátlanul fut. Miért fontos, hogy nem natív eszköz. Ahhoz tudnám hasonlítani, mintha én Windowson a fájlokat DOSBox-ban futtatott Norton Commanderrel vagy DOS Navigatorral próbálnám kezelni. Se hosszú fájlnevek, se NTFS jogosultságok, stb. nem működnének, cache-t nem tudnám úgy használni, stb.. Összegányolni biztosan tudnék vele valamit, de sok köszönet nem lenne benne. A TC esete Wine alatt ugyan nem ennyire durva, mert pl. a hosszú fájlnevek nem probléma, de az összes többi vonatkozásban megáll a hasonlat. Mondom, ilyennel csak egy kezdő linuxos próbálkozna, a rutinos előre látja, hogy hol lesz ezzel a szívás. Általában a kezdők ezzel szoktak indítani, hogy nem hajlandóak szétnézni natív alternatívákért, hanem ragaszkodnak más platformon is a windowsos hülyeségekhez.

Vagy vegyük pl. az eredeti témát, az mp3 gaint, erről szólt a téma. A topik végén a kolléga be is tett egy elegáns megoldást: yes | find -type f -iname '*.mp3' -exec mp3gain -r '{}' \; Ez sokkal elegánsabb, mint amihez egy Windows user szokva van. Pl. be tudod drótozni Vifm-be, lf-be, stb.. Total Commander kötve hiszem, hogy ilyen parancslefuttatást befogadna. Az egészben a legszebb, hogy az említett egy soros megoldás, még az almappákban is azonos hangerőre hozza az mp3 fájlokat. Nem kell elhagyni a fájlkezelő ablakát, meg GUI-s programot elindítgatni, meg még ott kitallózni a kívánt fájlokat. Mert a Windows user így szokta, ritkán használt programnál (amihez se gyorsbillentyű nincs rendelve, se a Gyorsindításban nincs benne, de általában az Asztalon sem), Start Menü, keresgetés, adott GUI-s program megnyit, ott betallózni a fájlokat, amikkel dolgozol, és ott lefuttatni a műveleteket, de még be is kell zárni utána. Ezzel a megoldással nem kell csinálni semmit, ez billentyűkombóra lefut, tömegesen végrehajt minden fájlra, kilép. Nincs szarakodás, extra kattintgatás. Ez megint egy szép példa, ahol az istenként tisztelt Total Commander, meg mp3DirectCut nem sokat tud segíteni, csak a szép toolbarokat tudjátok csodálgatni benne, meg megdicsérni magatokat, hogy ezért tuti biztos megérte Windowson maradni, hogy ezeket a különlegességeket futtassátok teljes megelégedésre.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Nevezetesen, hogy miért rossz ötlet Linuxon Total Commandert erőltetni Wine-ben, annak ellenére, hogy hibátlanul fut.

Nem mondtam én, hogy jó. Te szorulsz rá a WINE-ra. 🤡

Ahhoz tudnám hasonlítani, mintha én Windowson a fájlokat DOSBox-ban futtatott Norton Commanderrel vagy DOS Navigatorral próbálnám kezelni.

Ami egy szar hasonlat, mert a WINE nem emulátor, hanem egy API-implementáció. A nevében is benne van. A DOSBox egy emulátor.

Se hosszú fájlnevek, se NTFS jogosultságok, stb. nem működnének, cache-t nem tudnám úgy használni, stb..

Szerencsére ez a TC+WINE kombóra nem igaz. A chmod/chown, amihez külső tool kell. Minden más átjárható.

de az összes többi vonatkozásban megáll a hasonlat

Ami mi is? Nem, Raynes, nem áll meg. Még egyszer: A chmod/chown, amihez külső tool kell. Minden más átjárható.

Általában a kezdők ezzel szoktak indítani, hogy nem hajlandóak szétnézni natív alternatívákért, hanem ragaszkodnak más platformon is a windowsos hülyeségekhez.

A kezdők nem raknak fel Linuxot. Raynes felrakja nekik, aztán cseszegeti őket, hogy ne használjanak Total Commandert. :D

Ez sokkal elegánsabb, mint amihez egy Windows user szokva van.

Szerintem meg elegánsabb a find-ot TC-vel megoldani, majd egy billentyűparanccsal ráereszteni azokra a fájlokra, amikre akarom és nem mindre és nem egyenként a command line-ban grep -v -zni vagy a find-nak kizárási feltételeket megadni.

Total Commander kötve hiszem, hogy ilyen parancslefuttatást befogadna.

Pedig befogadna.

az istenként tisztelt Total Commander, meg mp3DirectCut

Nem vallási alapon használok szoftvereket. Te persze ettől még nyugodtan hihetsz a TUI-istenségeidben.

nem sokat tud segíteni

De igen, nagyon sokat tud segíteni, ha pl. nem az összes mp3-ra akarod a gaint állítani egy tankönyvi példával, csak néhányra.

csak a szép toolbarokat tudjátok csodálgatni benne

Első dolgom kikapcsolni a toolbarokat, ha felrakok egy TC-t. :D

meg megdicsérni magatokat, hogy ezért tuti biztos megérte Windowson maradni, hogy ezeket a különlegességeket futtassátok teljes megelégedésre.

Ha nem érné meg, nem lennénk Windows-on. De biztos megérte Linuxra váltani azért, hogy szembesülj vele, hogy értelmes megoldást csak egy WINE-ban futtatott "nem sokat segíteni tudó" "istenként tisztelt" mp3DC tud adni az AAC problémádra. 🤡

Továbbra is áll, hogy a TC nem ideális Wine-ban. Mondom, erről nem a TC tehet, ezt csak te akarod oda benyomorgatni, hogy ott is mindenáron azt kéne használni. A fájlkezelőknek az a lényege, hogy natívan fussanak az adott rendszeren, a helyi natív fájlrendszerek, jogosultságok, szabályok mentén. Összekevered azt, hogy valami fut, vagy valami a legoptimálisabb.

Elhiszem neked, hogy a TC tud akkor ilyen parancssori bedrótozást, meglep. A legtöbb GUI-s program nem szokott tudni ilyet, ritka, ha igen.

De, a kezdők raknak fel Linuxot. Sajnos megy is a Wine-ban Total Commander, WinRar, Notepad++, stb. erőltetése, meg minden áron vírusirtót meg egyéb windowsos hülyeségeket akarnak, meg NTFS partícióval mennek neki mindennek, ugyebár ez utóbbi is lehetséges, már jó pár éve nem csak az userspace-ben futó Fuse NTFS-3G által, hanem a natív, Paragon-féle NTFS3 natív kerneldriverrel, de hát a teljesítménye és a tudása még mindig egy fos a normális linuxos fájlrendszerekhez képest.

Nekem megérte Linuxra váltani, mert látod, hogy évekig nem is kellett ez az mp3DC, és mire kellett, akkor is jól fut Wine-ban. Nem optimális megoldás, ezért is hőbörögtem miatta a topikban. El lehetett végezni vele a feladatot, de gányolásnak éreztem, igazi normi húzásnak. Főleg azért csalódás, mert ezt a veszteségmentes vágást nem nehéz implementálni, bármilyen veszteséges formátumnál. Még ki se kell kódolni hozzá az adott fájlt, csak a konténerét újra létrehozni, és átmásolni bele a kódolt frame-eket, a megadottakat pedig kihagyni. Ehhez képest nincs ilyen normális megoldás. Az FFmpeg megcsinálja, de az is kikódolja hozzá a fájlt, feleslegesen, ezért csak ilyen 0,02 másodpercre pontosan tud csak vágni, nem frame-re pontosan.

Jelenleg is küzdök egy problémával, jó MIDI szerkesztő szoftvert keresek, de a maiak mind szutykokk. Lényegében túlbonyolítottat DAW-ok, mindenféle pluginnel, meg hülye zongoranézettel, kottatipográfiával, jó nagy Qt-Jack bloatok, és nekem egyikre sincs szükségem, TUI/CLI megoldás kéne (jelenleg két GUI-s megoldást kell használnom erre, Rosegarden és MuseScore). A Midisoft Recording Session egyszerűsége kéne, amit a 90-es években használtam, ez egy 16 bites Windows szoftver, még Windows 3.x-es, és ma is jól fut Wine alatt, de mivel alacsony felbontású kijelzőkre van méretezve a GUI-ra, ezért a mai FullHD és afeletti felbontásokon annyira vékony a kottanézet, hogy nem látszik rendesen, ha akarnám se tudnám használni. Holott nekem MIDI-nél egy egy listanézet kell, sáv, hangszerválasztás, hang, hossz, kezdeti és véghangerő, hangmagasság módosítása nyújtásokhoz. Ez egy egyszerű táblázat, egér, kotta, zongoranézet nem kell hozzá. Van ilyen projekt, a midish, de az egy nagy szutyok, meg van egy másik a csvmidi, az már jobb, de a csv formátuma nem tetszik, így ebből saját megoldást kell írjak. MIDI lejátszásra vannak jó CLI megoldások (Fluidsynth, opcionálisan más lejátszóból), de szerkesztésre nincs. Hála istennek nem nehéz ilyet írni, de nem hiányzott, hogy ezt is nekem kelljen megcsinálni. A koncepciót kidolgoztam, egyfajta forráskódrendszert, amiben címkék vannak számokkal, értékekkel, amit írhatok bármilyen terminálos text editorban is akár, mivel csak plain text, és azt utána átfordítom a programommal szabvány Type1 multitrack MIDI fájlba. Kicsit a HTML-re emlékeztet a formátum, amit kidolgoztam, és a fordítóm meg lefordítja MIDI-vé.

Azért is csodálkozok, hogy nincs ilyen, mert régen Amigára, DOS-ra voltak jó TUI vagy karakteres frame buffer alapú mod tracker-rek, de azok csak mod-ot tudnak, nem MIDI-t. Persze, azt elfogadom, hogy a MIDI egy elavult formátum, már én se nagyon használom, de néha napján azért kéne 1-2-szer.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Továbbra is áll, hogy a TC nem ideális Wine-ban.

Továbbra is egyetértek vele. Nem azt mondtam, hogy ideális, csak azt, hogy használható és GUI-s társainál kevesebb erőforrásból elvan, annak ellenére, hogy WINE.

Mondom, erről nem a TC tehet, ezt csak te akarod oda benyomorgatni, hogy ott is mindenáron azt kéne használni.

Kényszerképzeteid vannak. Szerintem nem kéne mindenáron használni, de a fájlműveletek nagyrészére ugyanúgy alkalmas, a jogosultságkezelést be lehet drótozni külső script-ekkel, tool-okkal, a doublecmd-nél, krusader-nél stb. meg kevesebbet fogyaszt.

Elhiszem neked, hogy a TC tud akkor ilyen parancssori bedrótozást, meglep.

Tudod, van az a mondás, hogy hinni annyit jelent, mint nem akarni tudni. Rád ez most tökéletesen igaz. Valójában fogalmad nincs, hogy tudja-e a TC és ezt az űrt behelyettesíted azzal, hogy nem tudja, hogy negatívabbnak tüntesd fel, a Vifm-edet meg pozitívabbnak.

A legtöbb GUI-s program nem szokott tudni ilyet, ritka, ha igen.

A legtöbb GUI-s program nem is említhető egy lapon a TC-vel.

Nekem megérte Linuxra váltani, mert látod, hogy évekig nem is kellett ez az mp3DC

Na és most képzelj el valakit, aki napi szinten vagdos AAC-t, vagy csinál bármi olyan feladatot, ami Windows XP-n hatékonyabb.

Azért is csodálkozok, hogy nincs ilyen, mert régen Amigára, DOS-ra voltak jó TUI vagy karakteres frame buffer alapú mod tracker-rek, de azok csak mod-ot tudnak, nem MIDI-t. Persze, azt elfogadom, hogy a MIDI egy elavult formátum, már én se nagyon használom, de néha napján azért kéne 1-2-szer.

Az elavult™ egy illuzionális állapot. A fejedben dől el. Vannak MIDI trackerek DOS alá (pl. MIDTrack, MiGTracker), keresgélj.

Ha a TC64 a Total Commander-t fedi és a DC a Double Commander-t ahhoz nekem is lenne egy-két mondatom, ugyanis bőven használtam mindkettőt.

A DC láthatóan lassabb, kevesebb funkciója van, és a meglévők között is van néhány problémás.
Például font vagy font_size változtatás után szövegfájl megjelenítés illetve abban keresés eredménye nemhogy randa de még hibás is. Volt más is, az már nem jut eszembe.
Két év után felhagytam a reménnyel és a használatával. Pedig alapjában véve nem volt rossz ötlet egy natív TC-klónra hasonlító dolgot létrehozni.
Talán majd egy-két év múlva újra próbát teszek vele.

Még nincs aláírásom.

Nekem nem volt semmi bajom DC-vel, használtam anno Windows-on, XP-n, 7-esen, 10-esen is. Többféle Linuxon, 32 és 64 biten. Igen, néha van 1-2 bugja, de az is általában csak az egyik verzióját érinti (Gtk-sat vagy a Qt-set), és azt is gyorsan javítják. Érdemes rá visszanézni, mert folytan fejlesztik, fejlődik, amit még 2 éve nem tudott vagy problémásan, azt ma már valószínű hozzáadták, javították.

Mondom, a TC egy jó program, de ha nem rózsaszín szemüvegen nézitek, azért látszik rajta, hogy az sem problémátlan, és nem olyan kihagyhatatlan valami, mint sokan gondolják. Pár évtizedig én is a legnagyobb rajongói között voltam, de az utóbbi években, hogy már jobban átlátom a trendeket, meg más szemszögeket is figyelembe veszek, azóta sokkal világosabban meg tudom ítélni.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Szerkesztve: 2024. 11. 25., h – 02:22

Erre már jó ideje van kvázi-szabványos megoldás, melyet minden normális kommersz lejátszó tud. "Replay gain" néven érdemes rákeresni.

:)

yes|find -type f -iname '*.mp3' -exec mp3gain -r '{}' \;