Lemondott Pat Gelsinger az Intel vezérigazgatója

Címkék

Nem várt hirtelenséggel nyugdíjaztatta magát Pat Gelsinger.

https://www.intc.com/news-events/press-releases/detail/1719/intel-annou…

Hozzászólások

Lejtmenetbe allitotta a VMware-t, majd az Intelt. Csodas track record.

:D:D:D:D ez is csak azt mutatja, milyen jól megy az intel szekere. :D:DD

Szerintem most próbálják meg a Nokiás gyereket, az csodát tud művelni olyan cégekkel, amelyiknek egy pillanatra meginog a piacvezető státusza.

Ja nem is azt mondtam hogy nem volt mar lejtmenetben, mert valahogy nem erzett ra az okostelefonokra. Meg a HTC is jol belekezdett az Androiddal, de aztan ott is volt valami hulye aki azt mondta hogy hagyjuk a picsaba, menjunk a win8-al. Pedig a Desire vagy a One, elegge ossze volt rakva.

Es lehet hogy meg egy kurva jo vezeto sem tudta volna a nokiat megmentenki (ezt mar nem tudjuk), de hogy az MS-es srac egy kibebaszott vakond volt ott az tuti :D

A Nokia-val két baj volt Elop előtt.

Az egyik, hogy a vezetőket totálisan letolt gatyával érte az iPhone. Egyszerűen nem hitték el, hogy amit az Apple csinál az nem kamu. (btw: Jobs legendás első iPhone bemutatója gyakorlatilag tényleg az volt, legalábbis szoftver szempontból. A fejlesztők előző este adtak át neki egy konkrét lépéssort, amit ha pontosan hibátlanul végignyom, akkor le tudja demózni anélkül, hogy összeomlana a rendszer. Jobs hibátlanul betanulta egy éjszaka alatt. Utána még majdnem 1 év volt, mire kikupálták az iOS-t eladhatóra.)

Viszont a Nokiások meg voltak győződve róla, hogy a hardver is kamu. Egyszerűen ilyen nem létezhet, mert ismerték az összes beszállító termékvonalait, roadmapjét. Sem a hozzávaló SoC-t, sem olyan érintőképernyő-t senki nem tudott szállítani, ami az iPhone-hoz kellett volna. Aztán persze utólag kiderült, hogy az Apple totális titoktartási szerződést kötött az összes beszállítóval akiknek le kellett tagadniuk, hogy mit is fejlesztenek. Továbbá a beszállítók a másoknak szánt fejlesztéseket az Apple-nek fejlesztés miatt késleltették, így a Nokia nem tudhatott róla, hogy valójában hol tartanak.

A másik baj a Nokián belül az ún. "decidofóbia" volt. Egyszerűen nem mertek meghozni egy csomó kritikus döntést, hanem végletekig halogatták. Ennek eredményeképpen volt, hogy 4 párhuzamos smartphone platform fejlesztés ment párhuzamosan a cégben. Maemo volt az egyik, ha még emlékszik rá valaki, és akkor még megvolt a lehetőség, hogy piacon életképes platform legyen belőle, _ha_ meghozzák a döntést, hogy ez lesz Az irány. De nem hozták meg. Tolták még párhuzamosan a Symbian smartphone-osítást is. Egész sokáig eljutottak ezzel is, ha N8-ra emlékszik valaki... Ha ki lett volna jelölve egy irány - kb bármelyik a lehetségesek közül - akkor sokkal jobban jöttek volna ki. 4 szék között estek a padlóla, de dulván.

Elop már ezután jött, és az sajnos tény, hogy végig arra játszott, hogy a Microsoft-nak áttolja a Nokia mobilos részét, valószínűleg az egyesülés után ő akart Microsoft CEO lenni (nem jött be). Viszont a Nokia maradéka (ami lényegében a korábbi NSN volt) a kapott nagy halom pénzből fel tudta vásárolni az Alcatel Lucent-et (ami aztán szintén lejtőre rakta a Nokia-t, de ez egy másik történet).

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

A HTC mindig foglalkozott a Windows-zal is, már jóval a Win8 előtt. Az egyik legjobb Windowsos mobilokat csinálták, még az Android és az iPhone felfutása előtt (WinMo2003 környékén), megcsinálták a legjobb felületet hozzá (ennek egyik továbbfejlesztését kapta meg a Desire is), elég sok Windowsos HTC mobil készült ebből az időkből (nekem pl. Touch HD volt). Aztán később is tartották mindkét (Android, Windows) vonalat, hogy aztán ez túl sok volt, vagy a többiek voltak gyorsabbak, fene tudja.

En ugy emlekszem volt egy dontesuk anno, hogy a win8 mobilokra fognak fokuszalni es nem erdekli oket az Android tobbet. Anno amikor olvastam a hirt meg is dobbentem. Mar nem tudom hogy vegul ezt megleptek e vagy nem, de valami remlik, hogy igen, es ott el is indult a lejtmenet, mert maga az MS is magara hagyta az egeszet

Illetve hogy csomo munkatarsat atadtak a google-nek valamelyik pixel eseten. Mar nem emlekszem :D

lemaradtam, mi van most az intel-lel? gyengék a procik?

Nemcsak gyengek, hanem instabilak, valamint nem jottek ki tul jol az elmult idoszak donteseibol.
https://www.theverge.com/2024/8/1/24210656/intel-is-laying-off-over-100…
Par dolog, ami miatt beestek: AMD Epyc szerverprocik, AMD Ryzen gamer/desktop procik, lemaradtak az AI vonatrol, Apple atallt x86-rol, TSMC megelozte oket chipgyartasi technologiaban, ARM szerverprocik, stb.

a procik teljesitményével nincs gond.

Nem tett jót az Intelnek, hogy az előző góré elzavarta a gyártástechnológiai fejlesztőcsapat nagyrészét ( ezért jött fel az addig bukdácsoló TSMC, nagyrészük odament át dolgozni... ) mert azt gondolta, hogy a fiatalok majd feleannyi fizuert megoldjak a 10, 7 stb nm -es technológiákat. Nemjöttössze, sokáig megrekedtek 14nm -en, ezért az AMD szépen behozta őket. A 10, 7, 5 és most az Intel 20 -ra ellocsoltak egy csomó pénzt, és mégse lett igazán jó ; de annyira, hogy az Intel 20 -at kukázták is, és most az a mondás, hogy majd a Intel 18 jó lesz. Addigis az Arrow lake processzorok a TSMC gyártósorain készülnek... // legalább lehet nézegetni, hogy ha közel azonos gyártástechnológián van a két cég, akkor ki mit hoz ki belőle ( Zen5 = TSMC 4nm ; Arrow = TSMC 3nm ) //

Aztán az se tett jót a részvényárfolyamnak, hogy mint említettem, ugyan a teljesítmény megvan, ellenben a 13-14 gen áramfelvétele kihajtva magas, és a csúcsprocik igencsak hajlamosak a degradációra. Azaz egyik nap még van egy frankó stabil gyors géped, másnap meg látszólag minden ok nélkül elkezd hibázni, lefagyni. Megemelték a garanciaidőt 5 évre, és szó nélkül cserélik, de elsőkörben nem ez volt a hozzáállás ; és mikrokódfrissítéssel ugyan valamelyest javitották a degradálódás okát, de ez egyrészt csak 3 -ik nekifutásra sikerült, másrészt teljesítménycsökkenést hozott ( főleg ott, ahol az alaplapgyártók default beállítása az "engedd el a hajamat" volt ; na az Intel baseline profile ezeknel fogta igazán vissza a lovakat ) harmadrészt a degradáció útján már megindult procikon nem segít az új mikrokód.

Sokaknak ez a kismag - nagymag felállás sem tetszik, ez a 12 gennel jött be, eleinte több problémát okozott, mint előnyt, aztán kikalapálták a win11 ütemezőjét, és kezdett beérni ; most elhagyták a HT -t ; ami még nem lenne probléma, de a windows ütemező megint nem optimális az Arrow prociknak, mert az eddigi 8P + 16E blokkosodást átszervezték amolyan 2P + 4E + 4P +4E + 2P -re, mert így jobb a hőeloszlás, csak éppen a cpumagok cimzése is így néz ki ( eddig 1-8 P 9-24 E volt ; most 1-2P , 3-6E, 7-10P, 11-14E, 15-16P ) , erről vagy elfelejtették értesíteni a windows core csapatot vagy csak nemkészültek el időre a patchhal, de mindenesetre megint az van, hogy egyelőre az Arrow picit alulteljesít a várt szinthez képest.

HUP te Zsiga !

oké, akkor úgymondom, hogy desktopon az Intel procik teljesítménye teljesen versenyképes.

cloud az másik játszótér, ott látszik igazán, hogy az AMD hosszútávon mire célzott a chiplettel, az Infinity Fabriccal, a teljesitményelosztásra gyúró/kimaxoló boosttal stb.  És ez az, ami perpill az Intelnél nemnagyon látszik, nagyobb hadvezérek úgy hívják : stratégia. Ezért van bajban az Intel, mert kapkod, és nincs egy világos irány, hogy merre van az előre. Ma megjött a Battlemage, ez a második gen, meglepő módon nem érik utól vele az NVIDIát, az AMD 7xxxXT -t talán, ugyanakkor elégettek rá többmilliárd dollárt, és az a mondás, hogy nemlesz tovább lelövik a projectet. Szvsz még 2 gen ( mert azert a konkurrencia is fejleszt ) mindent bele, és teljesen ottvan, ahol az AMD vagy az NV ~20 év előnnyel...  De inkább lelövik. Annó az MS azért lett nagy, mert sose adta fel. Nemkellett a piacnak a win 1.0 ? win 2.0 ? lett win 3.0 meg hozzá word meg excel, és voilá viszlát wordperfect, wordstar & tsai.  Nem kellett a piacnak az NT4 ? a W2K ( AD ) ? Lett 2K3 jobb AD -val exchange integrációval, és máris cserélték le a Novell szervereket meg a Lotus Dominot.

HUP te Zsiga !

hat igen, desktopon fasza, de szerveren siralmas. eleve ezek a 2.1-2.4ghz 24-32-stb magos cpuk nem sok mindenre hasznalhatok (max webszervernek/vpsnek jo a sok lassu mag), masreszt a memoria eleres sebessege is borzaszto lassu a desktopokhoz kepest.

desktop prociknal meg a hutes problemas meg mindig, hiaba rax ra vizhutest vagy 20cm-es rez hutobordat 3 ventivel, a pici proci feluleten nem tudja eleg gyorsan atadni a hot.

Az ilyen magas szintű szolgáltatások árai, mint a felhő, nagyon nem a hardver árától függenek...

Inkább az Amazon úgy áraz, ahogy a keresletet látja (mint minden kapitalista gazdasági rendszerben). Amire nagyobb a kereslet, az drágább.

Az AMD-s instance-okra nagyobb a kereslet, mert jobb a teljesítményük (ezek szerint, mert nyilván nem az ár miatt választják, ha drágább).

Nemjöttössze, sokáig megrekedtek 14nm -en, ezért az AMD szépen behozta őket.

Én inkább úgy fogalmaznék, hogy az AMD az utolsó pillanatban, de még időben fogta meg a költségeket a gyártás leválasztásával.
Az előző két évtizedben látható volt, hogy minden egyes generációváltásnál duplázódtak a költségek. Egyre több régi, nagy cég dobta be a törölközőt. Sony, Motorola, IBM, és persze az AMD. A hi-tech félvezetők esetében méretgazdaságosság egyre feljebb került, plusz milliárdszámra jelentek meg az ARM procik. A bérgyártóknak ez nem jelentett gondot, ellentétben pl. az Intellel.

Azt figyeltem meg, hogy az IBM-et lehet lakmuszpapírnak használni. Ha ők valamit kiszerveznek, akkor az az üzletág 1-2 évtizeden belül telítetté vagy veszteségessé válik. Így volt ez a nyomtatókkal (Lexmark), merevlemezekkel (Hitachi), PC-kkel (Lenovo), félvezetőkkel (GlobalFoundries), és a szolgáltatással (Kyndryl).

Erre gondoltam:

https://web.archive.org/web/20230427172056/https://www.ibm.com/investor/att/pdf/IBM-To-Divest-Microelectronics-Business-To-GLOBALFOUNDRIES.pdf
 

Ebben benne volt a 2023-as eladásig (többek között) a Fab10-ként megnevezett, East Fishkill-i, eredetileg IBM gyár is.

Vannak dolgok amiket nem értek az Intelnél. Olyan döntések, amik igazából nem kerültek volna többe nekik, csak józan észre hallgatni kellett volna a fejjel falnak menés helyett.

Az AVX512 pl ilyen. Először is a koncepciótlan, össze-vissza tapogatózás, a különféle extension-ökkel. Egy random walk, egyet előre, kettőt hátra. Megszegték a legnagyobb tabut az x86-ban: kivettek utasításokat, borították a visszafele kompatibilitást. A dolgot, ami az x86-nak a legerősebb, mindentverő selling pointja, ami évtizedekig piacvezető pozícióban tartotta. És nem 30 év után, valami ősi 16 bites legacy-t, hanem az egy-két generációval korábban frissen bevezetettet. Ez amúgy még Krzanich idején kezdődött, de Gelsinger alatt is ugyanúgy folytatták. Nyilván remek üzenet a fejlesztőknek, ezután nyilván megjött a motiváció mindenkinek erre kézzel optimalizálni...

Persze az implementáció is "kííváló" volt, a fix 1.9GHz-es órajel penalty-val, meg a - nem túlzottan reklámozott - 50000 órajelciklusos bekapcsolási latencyvel. Persze, hogy a proci ne álljon addig, ezért meg kellett csinálniuk, hogy átmenetileg lassabban, de tudjon 2 ciklusos 2x256-bites végrehajtást csinálni, amíg beröffen a nagy 512bites egység. Ezt érdemes megjegyezni a későbbiekre...

Aztán jött a termékek szarrá-szegmentálása, hogy megoldókulcs kellett hogy melyik Xeon-ban van egyáltalán AVX512 és melyik annak is melyik részhalmaza. Mert persze desktopon ne is álmodjon róla senki vagy 5 éven át, tessék kicsengetni a dellát a Xeonért, de abból se a paraszt workstation-kategóriás változatért (ami csak rebrandelt desktop magokat tartalmaz), hanem tessék megvenni a legdrágább szerverbe való vonalat. Nyilván minden fejlesztő rohant venni magának egyet, hogy legyen min optimalizálnia a kódját, hogy az gyorsan fusson a célközönség... milyén is?!

Aztán mikor végre beengedték desktopra (11 gen), utána rögtön jött ez a P-mag, E-mag őrület (12 gen). Itt aztán tényleg nem tudom mire gondolt a költő, hogy a Microsoft majd "valahogy megoldja" nekik, hogy az egyik mag tud AVX512-t, a másik meg nem?! És akkor a megoldás: gyártsuk le a procit AVX512 egységgel a P-magban, aztán tiltsuk le. Azt hinné az ember, hogy ilyen blama szükségmegoldást egy generációban muszájból megcsinálnak, de ASAP ráfeküdnek a probléma megoldásra. De nem. Már alapból így jött ki a 13. és 14. gen is. Egyelőre úgy áll, hogy inkább full feladták az AVX512-t desktopon. És akkor most jusson eszünkbe, hogy a korábbi generációknál a bekapcsolási latency miatt már egyszer leimplementálták a 2x256bites végrehajtóegységet hozzá... de ezt betenni az E-magokba, hogy feature paritás legyen a P-kkel, az annyira "AMD"-s megoldás lett volna...

Irgalmatlan pénzt elégettek rá, legyártottak rengeteg (a mag felét-harmadát elfoglaló) sosem engedélyezett végrehajtóegységet, 5-6 évig küzdöttek, hogy a szoftverek egyáltalán kezdjék már el támogatni. És mikor ez úgy 8 év (és miután a konkurencia megcsinálja jól) után megtörténik, ekkor akarják éppen kukázni.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Van ilyen, amikor a tech cegben a manager aki mondjuk elotte ketchup-ot adott el sikeresen a Craft Foods-nal lesz az uj foember. Es nem hajlando megerteni a technologiat vagy atlatni a tech piac igenyeit, az alatta levo okosokra meg nem hallgat. De ez a faszi nem ilyen, meg az elodje sem ilyen volt. Szoval ezert rejtely tenyleg hogy mi a pocsomet gondoltak :D

Az még az AVX2 (aka AVX256) volt. Ott is tolták ugyanezt az erőszakos termékszegmentálást.

Az AVX512-t - mármint amikor a 11. generációnál egy "pillanatra" tiszteletét tette desktopon is  - érdekes módon levitték i3-ig is.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Ha már Linus, volt neki már kifakadása az AVX512-vel kapcsolatban is. Direkt nemcsak a sokat idézett első mondatot írom ide, hanem ami utána jön azt is:

I hope AVX512 dies a painful death, and that Intel starts fixing real problems instead of trying to create magic instructions to then create benchmarks that they can look good on.

I hope Intel gets back to basics: gets their process working again, and concentrate more on regular code that isn't HPC or some other pointless special case.

Most hogy a hozzászóláshoz utánaolvasgattam a dolognak - hogy nehogy emlékezetből valamit rosszul írjak - újraolvastam az y-cruncher főfejlesztő csóka elemzését a témáról: https://web.archive.org/web/20230706110515/https://www.mersenneforum.org/showthread.php?t=28102

"In my opinion, Intel's mistake with AVX512 is to optimize for the 100% FMA workloads (namely Linpack) instead of the more common mixed FADD/FMA workloads. Adders are cheap. Multipliers are expensive. One of each would do just fine for most workloads. Instead, Intel decided to add a 2nd FMA to Skylake X/SP... It is that 2nd FMA which caused most of the power/throttling issues that has tainted AVX512's reputation and hindered its adoption."

Furcsán összecseng a kettő nem?

Feleslegesen beerőltettek egy második Fused Multiply Add egységet, ami valós kód futtatásában alig van kihasználva. Viszont nem bírtak árammal ellátni, emiatt kellett workaroundként a -1.9GHz-es offset, ami miatt kellett a nagyon lassú (kb 50000 ciklusos) bekapcsolási penalty (szintén az ycruncher-es csóka másik cikkében olvasható: http://numberworld.org/blogs/2024_8_7_zen5_avx512_teardown/#power_transitions), ami miatt kellett egy extra, 256-bites féle-széles végrehajtás is ágat is kiépíteni.

Ez az a pont, ahol normálisan el kellett volna kezdeni egy reality-check-et csinálni és újragondolni, hogy tényleg muszáj-e az eredeti (gondolom "felülről jött", tehát megkérdőjelezhetetlen) célkitűzéshez ragaszkodni.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Aki dolgozott már hülye nagy multinál (de ugyanez akár fszomkiskkv-re is igaz), mindenki tudja érzi átélte h. hiába Te tudod mi az ami rossz, és hogyan lehetne kijavítani. Te csak 1 senki alkalmazott vagy, és ne pofázz bele a nagyfiúk (ügyvezető, tulajdonosok) dolgába. Sokat pattogsz, sima alkalmazottként kiraknak, ha meg kikapartál már magadnak ott bármi középvezető posztot, akkor lefokoznak, áthelyeznek, elveszik az embereidet stb. 

Így inkább mindenki tartja a pofáját, addig is van paycheck amíg a fentről jövő faszságok be nem döntik a céget. Akkor meg úgyis mehet mindenki isten hírével a tsmc-hez.

Nem feltétlenül.

Sokféle módon mehet félre.

Szöges ellenkezője annak, amit írsz, amikor a cégen belül van rivalizálás a részlegek között. Az Intel első "szörnykorszaka" a P4 Prescott és utána jövő 1-2 generáció ideje erről szólt. A Netburst-ös termékvonalat fejlesztő részleg aktívan arra játszott, hogy háttérbe szorítsák a mobilos (Pentium M, Centrino) vonalat fejlesztő részleget. Pedig az utóbbiak terméke volt egyértelműen jobb, a Netburst-ös vonal meg egyértelműen zsákutca volt, de a végletekig győzködték az igazgatóságot, hogy "majd a következő gyártástechnológián nagyon fogunk ugrani". Közben odáig fajult a helyzet, hogy az Intel alaplapgyártókat perelt be, mert piacra akartak dobni olyan desktop alaplapot, ami mobil Intel processzort tudott fogadni. (Fontos szabály: ha az ügyfél azt mondja, hogy "shut up and take my money" akkor _ne_ zavard el!) Végül 2006-ra fajult odáig a helyzet, hogy az Intel felsővezetése szétcsapott közöttük, törölte a teljes sok évre előre tervezett roadmapet, kirúgott 1000 középvezetőt, és fél év alatt a korábbi mobil processzorokból fejlesztve kijött az első Core 2 Duo. Ja és mellesleg open source és Linux community szempontból is óriásit fordult a cég, hirtelen elkezdték kiadni a korábban hétpecsétes titokként kezelt chipset programozási dokumentációkat, elkezdtek aktívan kontributálni open source projektekbe stb. Rájöttek, hogy az piacot csinál nekik, ha jó a Linux támogatásuk...

Másik eset amikor az alsóbb szinten azt hiszi mindenki, hogy minden kiválóan megy, pörög a biznisz, remekül haladnak a termékekkel, elől vannak a piacon, aztán hirtelen derült égből kiderül, hogy hopp elfogyott a cég pénze. 3Dfx esete a remek példa. Ott a felsővezetés rossz befektetési döntései (STB felvásárlása) vitték félre a céget, de még a csőd előtt 1-2 hónappal is az egész cég összes alkalmazottja tengeri cruise-ship utazásra ment. Az utolsó pillanatig nem fogták meg a költségeket.

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

Fűtésre még jobbak, mint az AMD; de nagyjából minden más téren kezdenek lemaradni.

Bár a lemondás oka inkább az lehet, hogy úgy választották meg, hogy azt ígérte, az Intel majd egy jelentős bérgyártó lesz, ehhez képest most van olyan intel proci, amit már a TSMC bérgyárt.

Nagy Péter

Úgy lehetett ez is, mint a szinén most nyugdíjba vonulás mellett döntő Carlos Tavares (Stellantis). Jelezték neki a fő részvényesek (felügyelő bizottság), hogy nyugdíjba akar menni. Most.

Nálam az intel vagy 15 éve elásta magát: se normalis gpu (processzorban), se normalis fogyasztás (rpi szintu, esetleg mobil).

 

Alulról felzabaljak a mobil processzorok (arm).

Hogy ez mennyire gyartastechnologia es mennyire architektúra az kb. mindegy is.

 

Ugyanigy szerintem az nvidia tundoklese is kifullad olyan 4-6 ev mulva.

Ami most még generikus ai, ami hasznos belole azt beleteszik processzormagba hardveres gyorsitaskent (kb. mint a kodekeket anno, hardveres h265, stb), oszt' megy az élet tovább.

Az Nvidia azért fog bebukni, mert egy maffia hozzáállásuk van az OSS-hez, es ez a mentalitas kihat máshova is. Nem tudnak sose egy ecosystemet maguk köré keríteni.

Ha kifut a hype, akkor csak az öltönyös bunozok maradnak:)

Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Ami most még generikus ai, ami hasznos belole azt beleteszik processzormagba hardveres gyorsitaskent (kb. mint a kodekeket anno, hardveres h265, stb), oszt' megy az élet tovább.

Ebben nem hiszek. A mai APU-k messze alulmúlják a dedikált egységek teljesítményét.
A Ryzen 8700G, valamint az alap M4 kb. 4.2 TFLOPS; 16, illetve 38 TOPS számokat mutat.
Ehhez képest az RTX4090 82.6 TFLOPS, 1030 TOPS teljesítményt nyújt (a fogyasztása meg 450W).

pedig lehetne a transformer NN model epitokoveire csinalni dedikalt hw utasitasokat, es az meg gyorsabb is lenne mint egy GPU. apple mar el is kezdte a neural engine-nel es a tobbi chipgyarto is kiserletezik mar hasonloval. a zhogy a GPU gyorsabban szamolja most mint egy CPU nem nagy cucc, de a GPU-nal is lehetne hatekonyabban egy direkt erre optimalizalt procival.

amugy a generativ modellekkel az a baj hogy iszonyu nagyok, a legegyszerubb kepgeneralok is sok giganyi parameterrel operalnak, az LLM-ek meg 100GB-okban merhetok. inkabb a sok (es gyors) memoriat kene megoldani valahogy a GPU-hoz. vagy az Intel pont ebben tudna nagyot durrantani (ha akarna), hogy a CPUja az osszes ddr5 ramot tudna hasznalni tensor muveletekhez is.

nem, nem lehetne, ugyanis mar most is a memoria savszelesseg szab gatot sokszor, amit nem tudsz novelni kulso DDR memoriaval, csak integralt HBM-mel. a DDR5 fos lassu a HBM3e-hez kepest.

a GPUk kozotti savszelessegben meg mindig az NVIDIA vezet, az AMD sehol nincs (pedig az IF ott lenne, mint technologia...), az AWS meg nagyot guritott tegnap a trainium 2-hoz csatlakoztatott ultraclusteres neuronlinkkel (2TB/s csippek kozott, kulso interconnecttel).

ez a 2TB/s meg mindig messze van a memoria savszelessegetol, de mar alakul.

"Nem tudnak sose egy ecosystemet maguk köré keríteni" - jaj dehogynem, pont ez a baj velük. A CUDA-val sok-sok év alatt akkora vendor lock-int épített ki maga köré, hogy a konkurencia azóta sem tudja kikezdeni. Kb ez tette az NVidia-t a "THE AI company"-vé. Vannak ugyan próbálkozások CUDA-ra írt szoftver más platformra átfordítására, kompatibilitási rétegekre stb, de amennyire tudom az NVidia elég szisztematikusan befenyegeti jogilag őket, gyakorlatilag senki nem meri hivatalos támogatottsági szintig elvinni. (Pl a ZLUDA volt ilyen, amit egymás után az Intel és az AMD is hivatalosan meg akart venni, aztán valahogy mindketten elálltak tőle. Most open-source és amennyire tudom, viszonylag jól működik is. De nem sokan merik bevállalni, hogy ilyenre alapozzanak egy 10-20000 GPUs datacentert AI modell tréningezésre. A szoftver döntő többsége márpedig CUDA-ban van.).

Régóta vágyok én, az androidok mezonkincsére már!

trey szerint gondolom meg mindig az intel a kiraly, kozben egy nagy tragya fos :DDDDDDDDD

Hihetetlen mennyire nem vágom ezeknek a nagy cégeknek a működését. Kb azt gondoltam az Intel legyőzhetetlen. Uralták a piacot jók voltak a cuccaik annyit kértek érte amennyit akartak (kis túlzással). Mostanában meg csak a negatív hírek jönnek. Annó a Nokia bukását se tudtam felfogni. Tálcán átadták a piacukat. A top managerek persze busásan ki lettek fizetve. Hogy lehet ennyire félreértelmezni a piacot egy piacvezető pozícióban?

Igen, nekem is furcsa volt ez az egész. Volt egy olyan kósza gondolatom is, hogy csak folytatni akarják amit már régóta csinálnak: a tőkekoncentrációt. Arra gondolok, hogy ez az egész csak egy ürügy arra, hogy miért kell eladni az Intel-t, de valójában a cél az, hogy egy még nagyobb cég jöjjön létre. Persze lehet, hogy ez egy hülyeség és csak a szokásos agymenésem...

Dinoszaurusz, lufi, ilyesmik.

A Nokianal egyertelmu volt, hulyek voltak, versenyelonybol tudtak volna egy nagyon jo Androidos ceget csinalni. De odakerult a trojai "Falop", es a foldbe allitotta.

Amugy voltam mar olyan cegnel, amit belulrol lattam osszeomlani, az okok sima (akkor junior) mernokkent is teljesen egyertelmuek voltak, de a vezetes ment a maga utjan. Ott nem koltottek a fejlesztesre, amivel valamennyi penzt meg tudtak takaritani, csak 1-2 ev alatt a kinai konkurencia beerte az igy mar nem tul eros funkciokat, de sokkal kedvezobb aron adtak.

Amugy az Intelt az ARM amugy is megverte volna idovel, pedig van nekem is xscale-es eszkozom (Inteles ARM), szoval jo vonalon mozogtak egy ideig. Most az AMD atvette az x86_64-es vezetest, kerdes, hogy ok tudnak-e majd ujitani, vagy egyutt tunnek el az ARM miatt.

A nemet autogyarak elotti kihivast sem nehez latni. Van, hogy nem nehez, meg a szektoron teljesen kivulrol sem. De hat a South Sea Company sincs mar sehol.

A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?

Az a szomorú helyzet, hiába "látja" a sok alsószintű hangya tisztán h. mi a hiba és mondaná mit kellene és hogyan máshogy csinálni, az istentudatban szenvedő gőgös/korrupt/szimplán barom felsővezetés SOHA nem hajlandó 1) sem meghallgatni 2) sem elfogadni a lentről jövő -általában jó és segítőszándékú- figyelmeztetést, kritikát. Soha. Egyik bármilyen cég / kkv / garázscég vezetője sem.

Általában a top menedzsment álompénzekkel lelép minden ilyen szituációból, csak a középvezetők, és legalul a melósrabszolgák jönnek ki belőle szarul.