Végre egy rendes openwrt router

A huszadik születésnapját ünneplő OpenWRT projekt "saját" hardvert adott ki: https://openwrt.org/toh/openwrt/one

A vásárlás az oldal alján van eldugva, a BananaPI forgalmazza (és vsz gyártja)

Hozzászólások

Komolyan kérdezem - bár, hitvita lesz belőle: Mikrotik óta van még szerintetek létjogosultsága az OpenWRT-nek?

"Probléma esetén nyomják meg a piros gombot és nyugodjanak békében!"

Mások szerint meg pont fordítva :D 

Nálam otthon Miki az L3, OpenWRT a Wifi és van egy külön menedzselhető HP switch.

Én annak örülök, hogy fő routerükben a SoC és Wifi rokonságban van a Cudy WR3000-el, úgyhogy bugfixek terén gondolom jobban csurran cseppen a rokonnak is :D

OpenWRT esetén, ha be is zárna a bazár vagy megakadnak a fogaskerekek, biztos lenne egy fork (ahogy történt is ilyen, LEDE). Mikrotik esetén viszont maradna az OpenWRT, mint menekülőút.

Na ez pont hogy nem talált, ott van a hAP mini (ugyan discontinued) meg a hAP lite TC, annyi RAM-mal, amennyitől az OpenWRT már megsértődik, de még rájuk is van új RouterOS. A ROS7 felmegy elég sok hulladékudvar szökevényre a Mikrotik termékei közül... 

Azt meg tényleg ne várjuk már el, hogy egy üzleti vállalkozás mások eszközeire is fejlesszen, ingyen.

https://openwrt.org/supported_devices/openwrt_on_432_devices

Tehát azzal próbálod invalidálni a kismillió eszközzel kompatíbilis OpenWRT létjogosultságát, hogy a Mikrotik RouterOS kompatíbilis a saját maguk által gyártott, régebbi router-ekkel is, de közben előfordulnak olyan, hasonló korú eszközök, amikkel az OpenWRT már nem kompatíbilis. 🤡

Az a potenciálisan több százmillió eszköz, amire meg az OpenWRT ad egy gyártótól független, támogatott alternatívát a kidobás helyett, az ugye le van szarva.

Azt meg tényleg ne várjuk már el, hogy egy üzleti vállalkozás mások eszközeire is fejlesszen, ingyen.

Elvárni nem várjuk el, de amíg az üzleti™ vállalkozás™ nem fejleszt mások eszközeire ingyen, addig lesz létjogosultsága azoknak a projekteknek, amik fejlesztenek mások eszközeire ingyen.

junior013 kérdőjelezte meg a létjogosultságát.

Én ezt mondtam: "Annyira van (létjogosultsága), amennyire a Mikrotik firmware-e nem fut minden más router-hardveren"

Te ezt mondtad: "Na ez pont hogy nem talált" (Pedig éppenhogy talált), továbbá arra válaszoltál, mintha azt mondtam volna, hogy a Mikrotiknek kéne más router-ekre is fejlesztenie, miközben én ilyet nem mondtam, csupán az OpenWRT létjogosultságával értettem egyet, ami max. akkor nem lenne, ha a Mikrotik minden más router-en futó, minden szempontból jobb és kompatíbilisebb alternatívát fejlesztene, de nem tesz ilyet.

Mi (volt) a hiba vele?

Hogy nem működik / Működött, annó tuti https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=153764  

Most 7esnél ránéztem gyorsan kreáltam egyet (nem vagyok benne biztos, hogy jó-e).

Kliensen: dhclient -6 -i enX0

kliens logban csak a solicit van, router logban:  can't add dual-stack queue: DUID contains no MAC

Egyelőre ennyi ...

 

ui.:  https://help.mikrotik.com/docs/spaces/ROS/pages/24805500/DHCP#DHCP-DHCP… 

Fedora 41, Thinkpad x280

Szoftver oldalról:

Az egyik zárt, a másik open source.

 

Hardver oldalról:

Az egyik szinte csak a saját hardverén fut (ahogy korábban írták), a másik kis túlzással bármilyen router hardveren.

 

Pénzügyi oldalról:

Az egyik fizetős, a másik ingyenes.

 

Ezekből arra következtetek, hogy van létjogosultsága az openwrt-nek.

Igen van, es pont nem a mikrotik miatt, hanem a sok consumer routert gyarto ceg miatt, akik jo, ha ~1 evig adnak ki a csillivilli uj eszkozeikre security frissiteseket, aztan vagy remenykedsz, hogy nincs benne sechole, vagy veszel ujat, vagy teszel ra masik fw-t.

Emlekszel meg, hogy nezett ki az Androidos okostelefon landscape, mielott bekemenyitettek, hogy tessek a keszulekeket legalabb X evig supportalni?

Így van, csak egy példa a sok közül:

Súlyos hiba érint több D-Link routert is

Hat nem támogatott router modellt is érint a sérülékenység, amihez már nem fog kiadni javítást a D-Link.

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

És amihez adnak általában azt is két perc megtörni. 

Szereztem a múltkor egy ilyen TP-Link Archer AX50 infineon/lantiq/intel SoC-al szerelt szappantartót, van benne ilyen Trend Micro-s védelmi csoda aminek az initscriptjeit valamiért a /tmp ramfs-en kell tárolni úgy , hogy nobody is tudja írni. USB bedug directory traversal alap symlink a /tmp-re initscript átír, hogy nyisson már telnetet is ha már van, Trend Micro-s védelmi csoda kikapcs/bekapcs és máris root az ember.

Sajnos az AX-es Lantiq/Intel cuccokat már nem likeolja az openwrt. 

Teljesen mas mufaj a Mikrotik es az OpenWRT. A Mikrotik alapvetoen egy uzleti vallalkozas ami kisebb ISP-knek szolo hardvert gyart hozzavalo szoftverrel, mig az OpenWRT tobb kulonbozo gyarto hardverehez ad egy mukodo open source alternativ firmware-t.

Remek, mert cserélném a mostani ER-X routerem, viszont ezért 46e + 5e szállítást sokallok, igaz nem kell a wifi nekem. łgy számomra erősebbnek / jobb választásnak tűnik az edgerouter-4. 

Fedora 41, Thinkpad x280

Szerkesztve: 2024. 12. 02., h – 15:43

Nyilvan felhasznalas kerdese, de nekem egy Opal GL-SFT1200 eleg volt kisebb helyekre ( a 128Mb ROM al Tailscale VPN etc... sem volt gond)

"Komolyabb"  (de meg SOHO :) ) helyekre a Brume 2 volt eddig.

 

https://store-eu.gl-inet.com/products/eu-local-delivery-opal-gl-sft1200…

https://store-eu.gl-inet.com/products/brume-2-gl-mt2500-vpn-security-ga…

 

Arban azert nem mind1 a dolog... Eddig nekem a GL.iNet cuccai mindig bevalltak... Nem erzem ezzel a HW-val kapcsolatban, h valltani akarnek :)

Szerkesztve: 2024. 12. 02., h – 16:10

lesz belole 8 portos switch-el wifi 7-el?

mert akkor ezt veszem meg es nem az ASUS RT-BE88U-t

masik otletem, hogy teszek melle egy 8 portos switch-et.

neked aztan fura humorod van...

Nem tudom mik ezek az általad felsorolt paraméterek, nem néztem utána. Én a web felületen szoktam állítani, ott kiválaszom hogy AX, a powert, a channel-t, meg a bandwith-t és kész. Eddig nem volt többre szükségem.

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

Erre írtam, hogy legalább működik az AX mód, viszont játszadoztam volna ezekkel beállításokkal, pont azért, van-e hasznuk számomra, de doksiban nincs semmi ezekről. TWT a mobil kliensek energiagazdálkodásával kapcsolatos és pl egy Mercusys gyári webes felületén is kapcsolgatható, a BSS coloring, meg ha jól értem, több AP esetén segít a kliensnek szűrni az idegen AP-k adását, vagy valami hasonló.

Biztos lehet, de akkor az UCI mi a lófüttynek van? Kerülném, ami azon kívüli, ne kavarjon be pl upgrade-nél. Mondjuk így is hozzá kellett már nyúlni valamelyik daemon-hoz, mert a Wifi MTU beállításokat nem jól kezeli UCI-n keresztül, nekem meg kellett PtP kapcsolathoz több VLAN átdobásához a nagyobb MTU.

Én maximálisan OpenWrt párti vagyok, de ezt biztosan nem venném meg. Kb. egy árban van az Asus TUF-AX4200 modellel, ellenben abban erősebb proci van, USB 3.0, 2.0 (szánalmas) helyett, 5 ethernet port, 2 helyett, egyedül a RAM a fele, 512 MB. Három ilyet üzemeltetek, tiszta száraz érzés.

A tudomány és a hit vitája akkor eldőlt, amikor villámhárítót szereltek a templomokra.

OpenWRT projekt "saját" hardvert adott ki

végre?!

mer volt elég szappantartó a piacon, vagy mire volt ez a nagy várakozás?

 

És úgy látom nem sikerült eldönteni, hogy WiFi AP-t vagy router-t akartak csinálni :(

Ez az izé, egyikre sem ideális választás. És még olcsónak sem nevzhető...

Szerkesztve: 2024. 12. 02., h – 18:29

Mit jelent a "rendes"? Nekem hibatlanul mukodtek otthon a filleres TP-Linkek OpenWrt-vel eveken keresztul.

Amugy Alirol rendelve erre most kell vamot is fizetni?

Persze, annak idején a LED-eket villogtató GPIO portok is lehetett MMC kártyaolvasót faragni a WRT54GL-nek, de attól még nem szeretném forasztgatni. Egyszer kellett egy soros portot faragni a 841N-emre, de azért az is mázli, hogy nem nyírtam ki a lapot a csehszlovák forrasztópisztollyal (aminek keresném az utódját :D)

Erről a képről eszembe jutott, hogy vettem kéz alól valami hivatásos seftelőtől egy 4g modemet. Amikor megkaptam, hót retkes volt, de volt hozzá számla. Én meg kedvesen megírtam, hogy számla helyett egy alkoholos kendőnek több hasznát vettem volna :D

Amúgy pöttyet drágállom.

nem biztos, hogy kell forrasztani ha valami header -re van kirakva (az én tplink csodámon egy 5 pines tüskesoron direktben elérhető). De az usb-s alternatíva is adott, az már lehet, hogy 4$ is lesz a 2 helyett

// Happy debugging, suckers
#define true (rand() > 10)

Mindeközben az én BPI-R64-em OpenWRT-vel évek óta teszi a dolgát.

Van egyébként egyszerű mód arra, hogy az ember programot fordítson ezekre? Tehát hogy ne csak szkrpitelni tudjam, hanem futtathassak rajtuk "rendes" C-ben írt programot? És esetleg JVM van rájuk? Egy rakás automatizálási feladat van ami simán elfutna egy ilyen dobozon, de mivel mindig macera rá a fordítás, telepítés, stb ezért végül inkább egy teljes értékű PC-nél maradok. Vettem egy kis fogyasztású használt PC-t, tettem bele plusz egy USB-s Ethernetet és az lett a router. Ennél még olcsóbb is volt.

Gyorsan guglizva olyat láttam, hogy ha adott eszköz olyan architektúrájú, mint amire van Alpine Linux, akkor az Alpine-re fordított binárisok áthúzhatóak OpenWRT alá és talán futnak is, mert mindkét rendszer musl C könyvtárat használ. Talán ezen a vonalon lehetne elindulni. Írták példának a Raspberry PI-t, de arra már van "rendes" disztró is.

Nem akarok hajbiskodni, de már bőven van olyan router, amiben több a memória, mint abban a gépben, amivel elkezdtem NetBeans-eskedni... Ha nem kell semmilyen GUI, akkor van rá sansz, hogy működjön, nagyobb probléma a tárhely, de az se kikerülhetetlen, JVM-nek pláne mindegy, honnan fut, csak ne legyen döglassú. Ha meg nekimegy fűrésszel a JVM-nek, akkor pláne :D