Fórumok
Egy Linuxot használó középiskolás (aki nem ért a rendszerhez, csak szívesen használja windows helyett) mesélte ma nekem, hogy valamilyen dolgozatát Times new roman fontokkal kérik és kizárólag MS .doc kiterjesztéssel. Tudomásom szerint, ha libre office menti el a dokumentumot, azt nem feltétlenül jeleníti meg helyesen az MS word, pláne akkor, ha vannak egyéb beillesztett elemek, mint a fotók is.
Amikor ennyire MS centrikus elvárások vannak, az nem minősül diszkriminációnak azokkal szemben, akiknek ilyen rendszere nincs telepítve sem jogtisztán, sem másképpen? Nem, nem szeretne windowst sem használni ezután sem, sem pedig lopni- feltörtet vagy valódit sem.
Törvényes ez a kötelező win használatra terelés?
Hozzászólások
Szerintem a tanár csak továbbadta, amit ő kapott. Fogalma sincsen erről az egész mizériáról, linuxszal, .doc kiterjesztéssel meg windows fontokkal...
És azért ragaszkodik hozzá, mert tőle is elvárják.
Szerintem a tanár észre se venné, ha valami odt-t kapna valami alap beágyazott Liberation, Libertine betűtípussal, mert a laikusok ebben nagyon rosszak eleve, hogy fontokat azonosítgassanak kinézet alapján. Elvileg ha MS Office van a tanár gépén, az default társítva van az odt-vel is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
A font-dropdownban azé' látszik hogy milyen betűtipussal van, és ha pontot ér akkor azt kell használni, nem olyan kinézetűt.
Bátyám a Testnevelési Egyetemen diplomázott nemrég, én segítettem neki LibreOfficeban írni a szakdolgozatát, konkrétan azt is visszavágták, hogy a képaláírásnak rossz a fontja. Pedig ott aztán nem számítógép guruk ültek. Ki volt nekik adva a sablon, hogy minek milyen beállítással kell látszódnia, aztán azon mentek végig.
"Az értelmiségnek tudnia kell jól adminisztrálni magát."
Az egyetemen az egyik elvárás, hogy képes legyél gyorsan, nagy mennyiségű információt megtanulni, a másik elvárás, hogy az előírt formátumban képes legyél előállítani dokumentációt. A szakdolgozat tipikusan olyan, hogy még a karakterek számát is szokás megadni, sortávot és karaktertávolságot, stb, a fontkészlet betartása kb a nulladik lépés.
Ha szakdolgozat nem felel meg az előírt formai követelményeknek, akkor repül vissza, mivel a diplomázó nem alkalmas a diplomázásra. Aztán jön maga a tartalom, a források használata, stb.
Elfelejtettem. Gondold meg... nyolcvanötször!
Ez a k. nagy baj a mai világgal.
Vagy nem:
Ha a statikusok ugy terveznenek hazakat ahogyan a programozok dolgoznak egy jottment harkaly egesz civilizaciokat dontene romba...
Ha a programozók annyi redundanciával és felesleges plusz kóddal dolgoznának, mint az építészek, akkor egy 'Hello, World' is kb. három nap alatt fordulna le.
Mi a különbség az építész és a statikus között? :)
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Az epitesz megalmodja, a statikus meg megmondja, miert nem lehet megvalositani.
Ha pedig kihagyják a statikust, mondván csak kötözködik, akkor meg leszakad az újvidéki pályaudvar teteje.
Viccesnek hangzik, de emberek haltak bele. A felelősöket szerintem ilyenkor össze kéne zárni a halottak családtagjaival egy teljes napra, és előre amnesztiát adni a családtagoknak, bármit is tesznek. Egy ilyen alkalom talán elég visszatartó erőt jelentene a következő potenciális felelősöknek, amikor egy kicsit nagyobbat akarnak spórolni/nyerészkedni, mint ami még "belefér".
Nincs smiley, mert ezt komolyan mondom.
Tekintve, hogy az informatikusok által használt dokumentációk* alapvetően egy ASCII text file formázási lehetőségeit tartalmazzák** nem igazán értem, hogy milyen falrengető pluszt ad egy programozó, vagy bármely informatikus által használt doksihoz az, hogy milyen betűtípussal vagy betűmérettel készült a doksi.
Kivéve ha rajzról van szó, beleértve egy grafikont, de az egy másik téma, itt most a szöveges írott kommunikációról beszélek. Működjön a / vagy a Ctrl-F, a többi lényegtelen.
* Az RFC leírásoktól kezdve, a man oldalakon át a fórum hozzászólásokig, de akár a chatGPT válaszaiig.
** Beleértve a nemzetközi .|.. jelet, valamint a szintén nemzetközi (.) (.) ciciket és a többit, pl :-) és --,-'--{@ amivel én még SMS -en keresztül is képes voltam becsajozni.
Azért egy olyan doksi, amiben a fontos részek kiemelten szerepelnek, vagy épp az üzenetek, a
tipográfiailag is jól láthatóan eltérnek a kenyérszövegtől, az sokkal jobban olvasható, kezelhető.
Markdown erre boven eleg, es elegge el is terjedt. Ld. readme.md minden uj githubos projecten.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Kényelmesebb olvasni, de pont úgy ahogy lehet színezni a konzol/ssh CLI környezetben a szöveget, ami szintén szebbé-jobbá teszi, ettől még teljesen jól működik a dolog fekete-fehérben is.
Régen mechanikus írógéppel készültek az ügyiratok, (bár abban is volt félkövér meg aláhúzás, amikhez vissza kellett ugye oda húzni a a kocsit), de alapvetően tök jól működött az egész világ papír alapú adminisztrációja egyetlen egy fajta betűtípussal. Szerintem egy kicsit túl van zizegve ez a kinézet téma.
Ahol a kinézet fontosabb mint a tartalom, az a moziplakát, meg a többi reklám. Abból meg csak az érdekel, amit pucér csajjal hirdetnek. :-)
+1
És pont ezért nem ér lószart se a diploma. Nem a tudásodra kapod.
"Sose a gép a hülye."
Nem tudást kapsz a diplomával, csak a megszerzésének a képességét és azt hogy fel tudd mérni mi az elvárás/feladat és meg tudj neki felelni. Nagy különbség....
De ha ez nincs meg, igazi, piacképes tudásod se lesz soha és/vagy nem tudod "eladni".
Szerintem....
Szerintemaki képes önerőből tanulni, annak nem kell diploma.
Aki pedig nem képes önerőből tanulni, azon nem segít a diploma se.
Aki nem képes önerőből tanulni, az jó közelítéssel nem fog diplomát kapni. Azaz ha van diplomája, akkor van tudás megszerzésére és annak szintézisére és alkalmazására képes.
Aki képes önerőből is tanulni, annak ezt a képességét a gyakorlatban is be kell mutatnia, bizonyítania kell, amire egy diploma megszerzése kifejezetten alkalmas. Meg persze más módon is megteheti eme tudás/képesség meglétének a biznyítását - csak az lehet, hogy nehezebb/tovább tart.
Ezzel nem értek egyet. Több diplomással is találkoztam aki bár lediplomázott, a gyakorlati életben kudarcot vallott. IT-n belül is. A való élet nem olyan mint az iskolában, tenyészfeladatok között.
Aki nem képes önerőből tanulni, annak diplomája se nagyon lesz.
Nem magával a tudással, hanem annak alkalmazásával/eladásával és az gyors alkalmazkodási softskillekkel szokott gond lenni.
Pl. 2 hét alatt készülj fel olyan dologból a vizsgára, amiről fingod nincs, mert nem jártál be = az életben főnököd megdob egy, az eddigiekre ortogonális feladattal és van 2 heted rá képbe kerülni és prezentálni.
És a legtöbb esetben ez csak kifogás, hogy a diploma nem ad semmi.
Ha olyan nagy spíler az illető, akkor egyik kezét a seggébe dugva is lediplomázik és nem kell folyamatosan magyarázkodnia emiatt + ragad rá biztosan 1-2 egyéb hasznos dolog is, szélesül a látókör és nem "szakbarbár" lesz.
Kötve hiszem, hogy az iskolának arra kéne megtanítania, hogy 2 hét alatt oldj meg egy olyan feladatot amihez nincs meg semmi kompetenciád :D
Jah és főleg, az életben nem a gyors bemagolás, lexikális tudás számít. Jah igen, ilyen emberhez is volt közöm. Elméletben nagyon ott volt, kente vágta a dolgokat, de egy apró feladatot alig tudott megoldani.
Sőt, olyanhoz is aki a cégben előadásokat tartott, miként kell fejleszteni, dobálózott a nagy dolgokkal, a főnökök nyalták a seggét, végül mikor gyakorlati útra került a sor, semmire nem volt képes, egy idő után már dolgozni se dolgozott rendesen. Talán már ki is rúgták azóta.
Szerintem csak erről szól az iskola, hogy tanulj meg tanulni határidőre és eladni azt, mert az életben is ilyen dolgok elé leszel állítva + tudjál strukuráltan gondolkodni - komplex feladatokat megérteni, dekomponálni, megoldani/megoldatni és összerakni.
Mármint ha olyan a munkád, hogy tényleg kreativitást és holisztikus látásmódot igényel, folyamatosan új típusú problémákat kell kezelned viszonylag széles spektrumon. Ha csak "árkot kell ásnod" minden nap, akkor erre a skillre nem lesz szükséged.
Akinek ez ment a suliban, az lazán boldogul az életben is bárhol, akinek már ott nehézséget okozott, az vergődik, hibást keres folyamatosan, nem érti a világot körülötte, csak sodródik, de meg van róla győződve, hogy ő sz.rta a spanyolviaszt.
Nekem sajnos ez a tapasztalatom....
Ellenpélda: Zeneakadémia - kiadták a Word doksihoz a diplomamunkára vonatkozó előírásokat (margó, sortáv, stb.), a LaTeX-ben összerakott diplomamunkának a kinézetét is külön megdicsérték és kiemelték, hogy nagyon szép, jól olvasható anyag. Oké, a doksi paraméterezésével azért kellett picit dolgozni, de szerintem megérte...
Ahol ilyen formai dolgokba kötnek bele olyan szinten, hogy nem fogadják el a szakdolgozatot, ott nekem valami azt súgja, hogy valamilyen indokot kellett találni a visszaadásra.
Iskolája válogatja. A ZAK azért művészeti iskola, a művészeti iskolákban azért más az elvárás (igen 6 évet dolgoztam a (MIF/MIE/MOME -n oktatóként, a zasszonynak meg van egy előadóművész diplomája) mint mondjuk egy műszaki irányultságú iskolában vagy a tanárképzésben, stb. Más típusú emberek is járnak oda, máshogy is kell őket kezelni és más kompetenciákkal is kell rendelkezniük az iskola kapujának elhagyásakor.
Elfelejtettem. Gondold meg... nyolcvanötször!
Ezzel pontosan tisztában vagyok, nekem is van diplomám, neki meg nem az első volt, csak itt merült fel az, hogy "mert a laikusok ebben nagyon rosszak eleve, hogy fontokat azonosítgassanak kinézet alapján". Én meg pont a LO - MSO kompatibilitásban szereztem tapasztalatokat ilyen kérdéskörben, gondoltam, hogy megosztom 🙂
Ez kicsit olyan téma, mintha a munkájánál jóval okosabb szerszámlakatos kap egy tervet egy mérnöktől, de Ő egy másik munkadarabot gyárt le, mert az neki jobban kézre áll, és végül is ugyan azt a célt szolgálja...
A diákoknak jár Windows és Office licenc amíg tanulói jogviszonyuk van. Így semmiféle vásárolt vagy lopott szoftverre nincs szükség, hanem adják "ingyen", csak a Kréta azonosítóval meg kell igényelni. Innentől fogva nincs semmi belekötési pont, hogy miért ez kell, hiszen adják.
Én azt javaslom, csinálja úgy és azzal ahogy kérik, mert semmi értelme egy gyereknél belemenni hitvitába vagy szabadságharcbe. Aztán mikor majd Ő dönt, akkor meg simán csinálhatja Linux/LO kombóval, ha az neki jobban tetszik.
Az persze megint érdekes kérdés, hogy majd munkahelyen mit használnak, és ott lesz-e szabad választás (nem lesz; és 99%, hogy nem Linux/LO lesz a cégnél...). Amennyiben Win/MS Office, akkor nyert, mert azt tanulta. Amennyiben használhat Linux/LO párost, akkor nyert, mert azt meg Ő szerette azért tudja.
Még csak a Linux minden másra való használatáról sem kell lemondania, mert vagy dual boot, vagy a Linux-on VM-ben futtatott Windows megoldja a problémát.
Mi van, ha ingyenes ugyan az MS licence, de nem fogadja el a felhasználási feltételeket, különös tekintettel az MS adatvédelmi irányelveire? Szerintem arra nem kötelezhető senki sem, hogy elfogadjon egy olyan szerződést, amellyel nem ért egyet.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Úristen
Mármint miért?
Ez valamilyen lelki gyakorlat a részedről? Vagy mi volt a mondanivalód?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Irreális az a feltételezés, hogy valaki nem használja diákként az MS office termékeket, mert nem ért egyet az adatkezelési gyakorlattal, ELUÁval, bármivel.
De közben a google, apple, amazon, temu, tiktok, facebook twitter, akármi adatkezeléssel meg egyetért.
Ha nem értesz egyet a telemetriával, amit a cégek megfigyelik a szokásaidat, már nem igazán tudsz hová menekülni.
Nincs ingyenes emailszolgáltatás, amit igénybe tudnál venni, vagy mert jár az előfizudhoz: pl Telekom. A vodafone már megszüntette, és a többi is szép csendben
Nincs modern OS, amiben ne lenne telemetria, kivéve egy-egy linux fajtát (az ubuntu is pakolászta a reklámot a start menübe egy időben
Nincs mobiltelefon OS, amiben ne lenne telemetria. Persze kikapcsolható. Az egyiknél is kikapcsolható volt, majd jött hirtelen egy update, ami javította, hogy a kikapcsolt állapotú telemetria ténylegesen is kapcsolja ki a telemetriát.
A böngészők közül a chrome, az edge hazabeszél állandóan. Vagy a keresőmező hogyan találja ki mit akarok írni? Csak nem elmegy minden betű a googleba és onnan találja ki, hogy mit szoktam írni?
A mozilla telemetrit is nehéz leírtani, vagy amikor néztem nem volt egyszerű.
Windowson intel wifid van? Windows usage telemetry főzte reggelente a gépemet 1 percig. Az intel küldte haza a használati statisztikát a c:\program files\intel\valami 3 betűs könyvtárból és hiába nyomtam ki a szervizek közül, az intel visszanyomta magát. Letöröltem, és írásvédett a könyvtár, egyelőre nem javította magát.
De az emberünknek a ms office telemetryvel van baja, nem azzal, hogy a modern internetes világunk egy szemétdomb lett, ahol mindenkinek szinte kötelező monitoroztatnia magát, és már-már kizáró ok, ha nem vagy fenn a facebookon.
Egyébként én sem értek egyet a microsoft adatkezelési gyakorlatával, de az összes többivel sem. Próbálom blokkolni a telemetriát és a reklámokat, több-kevesebb sikerrel.
Csak úgy random:
- ha te szereted a lópornót, még nem biztos, hogy a kakipornót is. Pedig a többség szerint mind a kettő ugyanúgy a /verzió kategória. (Ennyit az 1-re.)
- gmx.de már nem ad ingyen levelezőt?
- *BSD-k is modern OS-ek, és legtöbbjükben nincs OS-szintű telemetria
- vannak kifejezetten spéci okostelefonos OS-ek amelyek kifejezetten a személyes adatok védelmét szem előtt tartó emberkéknek szólnak - OK, többségük nincs a sarki GSM-boltban
És így tovább. Kicsit eltúloztad a sommás véleményedet.
Ja, és mint kiderült, felnőtt emberről van szó, akinek akár már lehet erre vonatkozó kifejlett véleménye, de mint írva vagyon szakmai tudása nincs.
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
Csak visszarandom:
Ha te szereted, a te dolgod, semmi közöm hozzá
Nem tudom, hogy ad-e, és mennyire telemetriázik. Megnézted, vagy csak kérdezgetsz?
Melyik év a linux destop éve? Vagy a BSD-é? Az a legjobb, hogy asztali gépnek tök rendben vannak, hisz sosincs driverprobléma egyikkel sem.
Mutathatnál egy elterjedt okostelefon OS-t, ami nem telemetriázik és a személyes adatokat szem előtt tartva tudok vele telefonozni. Kerestek ilyet már olyan emberek, akiknek van mit rejtegetniük: https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Trojan_Shield De nekünk, halandóknak vajon egyszer sikerülhet ez?
Ja, hogy a válaszom után kiderült, hogy nem a kisiskolás házijával van a baj, hanem mással és ezért én vagyok szarszemét, mert nem tudtam előre :D Sőt, ugye a korábbi hozzászólásomban, amiben kételkedtem a dolog hitelességén, azt se vedd figyelembe, szemellenző fel!
Irreális a feltételezés, hogy mindenkinek van okostelefonja, gmail fiókja, tiktok, temu, facebook, twitter, amazon, apple, google account-ja. Arról nem is beszélve, hogy ha ezek közül valamely esetekben úgy döntesz, elfogadod az adatkezelési szabályzatát annak ellenére, hogy azzal nem értesz egyet, abóól nem következik, hogy ezt a gyakorlatot automatikusan kiterjeszted bármely szolgáltatóra.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Kevés ember tudja élni az életét a fenti dolgok nélkül, figyelve mindenre. Van ilyen, de nem iskolás és nem a házija lesz a legnagyobb baj. (meg virtuális gépben felhúz egy windowst, felrak rá egy office-t, és a virtuális gépet nem engeded a hálózatra.)
És ennél sokkal szaftosabb ám ez! Ez csak egy rövid részlet volt.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Akkor még nem olvastad a kolléga politikai nézeteit :D
Amúgy van olyan is, aki csak simán úgy van vele, hogy ezt a fosch-t (Windows) azértse teszi fel a gépére, mert megszentségteleníti vele :D
Ugyanaz, mint amikor nincs saját gépe. Megcsinálja az oktatási intézmény könyvtárában, számítástechnikai termében lévő gépen, ahol neki nem kell telepítenie semmit.
Vagy megcsinálja egyéb szoftverrel/online szolgáltatással, aminek egyet ért a felhasználási feltételeivel, irányelveivel - feltéve, hogy létezik olyan, ami megfelelő kompatibilitást nyújt.
Vagy nem csinálja meg és bukja a képzést.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Ha nem kell MS fiókot regisztrálni, s lehet úgy használni, akkor rendben. Egy dokumentum nem attól lesz jó, hogy előírják a fontkészletet, hanem attól, amit abban leírtak.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ez alapvetően így van, DE
- lehetnek kötelező arculati elemek (és igen, ebből még nem láttam teljesen jót, ami mindent megmondott, amit "kellett" és/vagy semmit sem kötött meg, amit "nem kellett volna")
- lehet olyan feladat, aminek a lényege, hogy az alapértelmezett betűtípust meg tudja-e változtatni a delikvens (optimális esetben ilyenkor csak "változtasd meg valamire/változtasd meg talpas betűtípusra" lenne a feladat, de ott meg egyből jönnének a kérdések, hogy "oké, de mire?" - ezt elkerülendő is definiálhatták)
- az is lehet, hogy szeretnék látni a formázást, ezért kérik szerkeszthető formátumban, de a javító nem akar az esetlegesen a készítő által használt "random" betűtípusokkal küzdeni, hiány esetén telepítgetni.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Megkérdeztem és ez a helyzet, hogy a tanár belenéz majd és ha kell javít.
"https://hunvagyok.hu "
Valoban a szoveg szamit, nem a beallitott font. Ha a rak ellenszeret irja le, akkor is erdekes, ha comic sans betutipust valasztott maganak.
Viszont ez gondolom egy MSOffice kurzus, szoval ez pont az az 1 eset az 1000-bol, ahol nem a szoveg szamit (lehet, meg meg is adtak), hanem a formazas. Mert ezen a tanfolyamon epp azt tanulta meg, hogy hogy formazzon meg egy adott szoveget. Szoval a LO, LaTeX meg tarsai nem jok, mert ez nem LibreOffice meg LaTeX kurzus, hanem MS Word.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Akkor megcsinálja bármi mással, ugyanis a feladat nem a Windows használata volt, hanem hogy .doc fájlban legyen elmentve egy Times New Roman szöveg. Ha nem áll rendelkezésre ilyen saját eszköz, akkor megcsinálja a számtech teremben. Ha ott sem akarja megcsinálni, akkor be kell baszni neki az egyest.
Na, ez a beszéd! :DD
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Iskolában meg mondja a tanárnak a diák, hogy nem hajlandó az iskolai gépen lévő MS Office-t használni, mert nem ért egyet az EULA-val. A tanár meg erre beír egy ötöst, mert milyen tájékozott és felelősségteljes a gyerek. Ja, nem.
Értem amit mondasz és elvben egyet is értek Veled. De van a valóság, amikor a letböbb esetben több károd származik az ilyen döntésekből, mint hasznod.
Plusz, úgy van ahogy az előttem szólók írták, hogy ugyan ezen diáknak van 8 social media platromon fiókja, használja a az appot, amik minimum nem jobbak az MS-nél adatkezelésben, de lehet rosszabbak. Innentől meg teljesen hiteltelen ez az MS EULA nem tetszik kérdéskör.
Ez az állítás miből lett levezetve?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Láttál már középiskolás diákot? :)
A '90-es években még tanítottam is őket.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
A munkavégzéshez azt kell használnia, ergo vagy elfogadja a munkavégzés (=tanulmányok folytatrása) feltételeit, vagy nem. Munkahelyen ha te nem vagy hajlandó a munkaeszközként kapott szoftvert "lelkiismereti okból" használni, akkor a munkáltató joggal fog tőled elköszönni. Nem, ebben az esetben nincs polgári szolgálat, mint a lelkiismeretileg/valláskárosultan fegyvernek még közelébe menni sem óhajtó sorköteleseknek volt...
Akkor az MT-t sem kell betartani, hiszen aki nem megy abba bele, hogy kiírják a szabadságát, de be kell mennie dolgozni, attól a munkáltató nyugodtan elköszönhet ezen logika mentén.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
+1
Otthon van egy olyan gépem, mint a csoda, nagyon szép linux-szal rajta, és azt csinálok vele és úgy, ahogy én akarom.
Aztán bemegyek dolgozni, és ott meg azt használom, amit adnak, amit kell!
Ez ennyire egyszerű!
jAzz
Ha egy tanárnak az van írva a papíron, azt a feladatot kapja, hogy fél lábon ugrálva pingpong labdákat köpködjön ki a szájából, akkor azt fogja csinálni. Nem gondolkodnak, engedelmesek, az iskola falain kívüli világról semmit nem tudnak, mérhetetlenül ostobák, önteltek, önérzetesek és amúgy totálisan életképtelenek.
Ök csak a vindózt ismerik, de ha a word ikonját arrébb rakod 3 centivel, attól katatón állapotba zuhannak, némi regenerálódás után szólnak egy "számítógépesnek", hogy elromlott a gép. Linux sem jó, a linukszar.
...vagy nem.
Elfelejtettem. Gondold meg... nyolcvanötször!
Sajnálom, hogy nem volt pontos a leírásom, mert nem akartam semmilyen szinten ráismerhetőnek megfogalmazni. Az a lényeg, hogy felnőttképzésben tanul és nem jogosult semmilyen windowsra.
"https://hunvagyok.hu "
Ebben az esetben, amennyiben el szeretné végezni az iskolát, és ez a feladat ebben a formában egy megkerülhetetlen feltétele, akkor én rászánnám azt a szűk 10 ezer Ft-ot egy Windows+Office licenc vásárlására, ha nincs a környezetében kölcsön kérhető, ilyenekkel telepített gép.
Alternatíva, hogy ha van/csinál MS fiókot, akkor az ingyenes, online Word tartalmaz Times New Roman betűtípust, ami Linux-on is használható így (kipróbáltam, Linux desktop-om van). Az már problémásabb, hogy az online Word csak docx-et támogat, vagy exportáláskor odt-t és pdf-et. Sima régi doc formátum nem választható már...
De mi az igazi probléma? Ez egy iskola. Bemész a számtech terembe délután, megcsinálod a házit, szevasz. Nincs számtech terem a suliban? Könyvtár sincs? Akkor városi könyvtár? Internetkávézó? Padtárs gépét kölcsönkérni? Szülők? Hupon megkérni valakit, hogy odt-ből konvertálja át 30 másodperc alatt?
Gondoljatok úgy a feladatra, hogy itt nem a betűtípus a valódi feladat, hanem a problémamegoldás. Egész életszerű!
>> De mi az igazi probléma?
1) wordot/writert bemutatókészítésre használni
2) talpas antikvát használni bemutatóban
csak a saját .02 krajcárom
ah, a man of culture
+1
Ha tényleg pontosan ez a követelmény, ahogy leírtad (doc), akkor felrak Wine alá egy Office 2003-as wordot és készen is van.
Egyébként a formai követelményeket jellemzően minden szituációban érdemes betartani (te se örülnél, ha a saját beszállítód tök mást adna, mint amit kértél). Persze, hogy hogyan éri el, ott már van mozgástér. Ha például megírja a feladatot AbiWordben, úgy hogy betartja a formai követelményeket és belefér a limitáltabb szerkesztési képességekbe, szerintem senkit nem fog érdekelni. (Bár azon a ponton akár megírhatja Ms Office Online-ba is és így megint nem kell illegális szoftverekben gondolkodni.)
Egyébként vallásháborút nem közép iskolában kéne elindítania egy nem hozzáértőnek. Ha meg hozzáértő lesz, akkor meg tudni fogja, hogy mik azok a limittációk, amikkel az alternatívák rendelkeznek és mik azok a funkciók, amikhez tényleg (és jogosan) kell a Microsoft eredeti terméke. Ennek megfelelően könnyen fog tudni választani, hogy elegek-e az alternatívák* (esetek 2/3-ban igen), vagy tényleg kell költeni.
*ide nem csak az open/libra office értendő. Rengeteg alternatíva van mint fizetős mint ingyenes vonalon.
Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn.
Google Docs alatt elérhető a Times New Roman, függetlenül attól, hogy a gépére fel van-e rakva. Ugyanez igaz az online Microsoft Office-ra, amit ingyen használhat.
+1
A legkevesebb szívás valószínűleg a böngészőből elérhető MS Office-szal lesz. És valószínűleg még a készült .doc/.docx kompatibilis is lesz az asztali verzióval.
Nézzük máshogy: tanítod a C-t, a beadandót pedig beküldik python-ban. Te mit reagálnál?
Amúgy winetricks msttcorefonts
Onnantól minden beugró pointeres és memória felszabadítós feladattal lenne tele
Akár még winetricks nélkül is működik, a legtöbb disztró tárolójában ott van az mscorefont csomag valamilyen néven. Ami miatt ezt én szándékosan nem telepítem, az az, hogy akkor böngészőben meg egy csomó programban, amik MS-os betűtípusra lettek tervezve, Arial, Times New Roman, stb. fontokkal jelenik meg minden, amiktől herótom lett az évtizedek alatt. Ez az egyik legfőbb előnye a Linuxnak, hogy modernebb betűtípusai vannak, jobban néznek ki, nem akarom, hogy le legyenek cserélve MS-os baromságra. Nálam egy egy MS-os betűtípus van használatban, MS Cascadia Code, terminálban használom, azaz az alkalmazások 99%-a ezt használja, ez pont egy modern, FOSS font, szép vastag, jól olvasható, anélkül hogy ló méretűre kelljen venni, előtte Fantasque Sans Mono-t használtam, azelőtt meg DejaVu Sans Mono-t, meg Jetbrains Mono-t, de kísérleteztem Ubuntu, Iosefka, stb. fontokkal is.
Eleve a MS-tot se értem, ha tudnak ilyen jó fontokat fejleszteni, mint a Cascadia Code, akkor mit ökörködnek még mindig Arial, Times New Roman, meg Tahoma, stb. őskőkorszaki szarokkal. Védelmükre legyen mondva, hogy ők már Word-ben is próbálják default-ként a modernebb megoldásokat erőltetni, Cambria, Calibi, stb., de a sok konzervatív miatt tartják magukat a 20-30 éves default-ok.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Nálam ezt egyszer eljátszották, csak nem C-ről váltottak Pythonra, hanem C#-ról Javascriptre.
Tudod, mit reagáltam rá?
Adtam neki egy karót.
Anno programozó suliban a Pascal volt a kötelező. Az egész osztályból egyededül én nem Pascaloztam, mert megbeszéltem a tanárral, hogy C++ -ban szeretnék dolgozni. Az volt a deal, hogy a nem triviális részeket kommentezzem rendesen, mert ő tudja ugyan olvasni a C/C++ forrást, de nem penge benne.
Amúgy meg az eredmény, a futó program minősége mindig magáért beszélt. Szóval tanártól függ, szerintem egy normális tanár ha tördelést, szöveg szerkesztést (de nem kiadványszerkesztést) kell tanítania, akkor azt bármilyen formátumban el fogja fogadni, csak az a lényeg, hogy ő maga meg tudja nyitni úgy, hogy azt ne csessze el a nála lévő MS Word.
Akár beadható két formátumban, egy .odt amit vagy jól jelenít meg a MS word, vagy nem, és egy .pdf amin látszik, hogy valójában nincs szétcsúszva semmi.
Ha megbeszéled, az oké.
Konkrétan OP esetében ha én lennék a tanár, és a gyerek proaktívan odajön, hogy figyu, ez a helyzet, beadhatom-e PDF-ben, akkor azt mondanám neki, hogy persze, de legyenek benne láthatóak a formázási jelek, azt' hadd szóljon. Már feltéve, ha a szövegszerkesztés a feladat lényege, és nem mondjuk annyi a probléma, hogy az iskola használ egy sablont, és abba kell beleírni a tartalmat. Utóbbi nehezebben megkerülhető.
Egy ilyen Word beleteszi a teljes fontot a doksiba, vagy csak a font nevét? (Ha jól csalódom, a PDF-nél ez választható opció.)
Én úgy vettem észre, hogy beleteszi (de lehet, hogy beállítható ez).
Korábban próbáltam még, és azt a doksit, aminek a fontja tuti nincs meg linux alatt, tudtam szépen tovább szerkeszteni a korábban még windows-on kiválasztott fonttal.
Beállítható, de alapértelmezetten ki van kapcsolva.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
De, sajnos diszkrimináció, ha az kell, szerkessze akkor online MS Office-szal. A LibreOffice is be tud ágyazni fontot, amikor doc-ként menti, bár ezt a doc-ot sem értem, egy rég elavult formátum, a MS is már 17 éve a docx-et tolja helyette, azt a LibreOffice, OnlyOffice is korrektebben kezeli, szintén tudnak fontot beágyazni. A MS Times New Roman-nak is vannak FOSS klónjai, URW++ Nimbus Roman, pixelre pontos helyettesítője a Times New Roman-nak.
Azt sem értem, hogy mi a rákért nem engedik alternatív betűtípusokkal, pdf-ben beküldeni. Ezeket a dolgozatokat a tanár úgyis csak olvassa, de nem szerkeszti, a pdf bőven elegendő lenne, a diák meg szerkeszthetné akármiben, legfeljebb annyi lenne a megkötés, hogy ha nem Times New Roman, akkor fel legyen sorolva helyette néhány közeli megoldás, Nimbus Roman, Liberation Serif, Linux Libertine, Duolos SIL. Akár absztraktabban is meg lehet adni, hogy hány sornak kell kiférnie egy A/4-es lapra, mekkora margókkal, és azon belül szabadon választható a típus, amíg talpas, reneszánsz, valami a Times, Roman, Garamond, Janson, Plantin, Palatino, Georgia családból. Nem ingyenes, de az Adobe Acrobat Readerrel ingyen beszerezhető, és kulturált font az Adobe Minion Pro is, meg Mac-en hasonló a Hoefler Text, Adobe Times, stb. is a Times New Roman-hoz.
Én egyébként értem az iskolát, nem akarják, hogy valaki valami speciális formátumban adja be a dogát, amit a tanár nem tud megnyitni, meg el akarják kerülni, hogy Comic Sans, meg kézírásos, vagy prériwestern betűtípussal írják meg a gyerekek poénból a dogát. De egy LibreOffice odt, meg egy pdf teljesen jó lenne, minden megnyitja, és az előbb felsorolt fontokkal meg kikerülik a túl kreatív betűtípusokat is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
A doc/docx korrekt meglátás. Viszont azért nem pdf-ben kérik, mert ha épp szövegszerkesztést tanul a nebuló, akkor a tanár szeretné látni, hogy pl. tudja-e kezelni a bekezdés formázást, a tabulátorokat, margókat, szakaszhatárokat, fej- és láblécet. Vagy csak ütögeti a szóközt, hogy egy tabulált szöveget imitáljon.
Szóköz? Az tökre gyíkság. Tabulálni Tab -al kell, azért az a neve, mert arra való! :-)
Ahogy írták az mscore fonts telepíthető ingyen és legálisan linuxra is.
Az oktató pedig azért wordös doc-ot kér, mert valószínűleg nem szövegszerkesztést tanít (behúzások, tördelések ... ) és ellenőriz, hanem csak mintaillesztéssel megnézi, hogy pont olyan-e, mint az ő sablonja.
apt install ttf-mscorefonts-installer
Egy ilyen lószar típusú problémánál törekedjünk már a minimális erőfeszítést igénylő megoldásra.
Felrakja a libreoffice mellé ezt a fontot, beállítja, elmenti doc-ban, kész.
De még egyszerűbb ha regisztrál sulinetes msoffice-t aztán böngészőben megcsinálja.
Gábriel Ákos
Valószínűleg egyszerű feladatnak szánta a tanár.
Ahol a feladat a következő lenne, megfelelő betűtípust válassz, ezzel hozd létre a dokumentumot, majd mentéskor ne az alapértelmezett .docx-et válaszd hanem a .doc formátumot.
Ebből az egyszerűnek gondolt feladatból így lehet csinálni problémát és elbonyolítani.
Nekem is lesz hasonló gondom idővel. Mivel minden rendszerem, gépem lényegében linuxos így majd a lányomnak gond lenne alkalmazkodni az iskolai informatika óra követelményeihez. Így majd kap egy gépet windows-al, vagy virtuális gépen megoldja majd amit windows-on kell majd. A szoftvert pedig ugyanúgy megszerzem ahogy mások.
Így megismerhet több lehetőséget is akár egy adott probléma megoldására. A társaival szemben akiknek minden egyes feladattal szűkülni fog a látókörük, neki minden egyes feladattal bővűlni fog. Alapvetően látni fogja, hogy van más megoldás is egy adott problémára.
Ha lehet nem fogok széllel szemben pisilni, mert sem idegrendszerem nincs rá, sem pedig időm.
Hiába érzem még akár jogilag is az igazamat, teljesen felesleges ezt bizonygatni egy autokratikus rendszerben. Márpedig az iskola ez erősen ilyen.
Ha a végén mégis elfogadná a tanár más formátumban (.pdf .odt), más szoftverrel (LibreOffice, AbiWord, LaTeX), vagy programozást más nyelven (C, Python, javascript), mert mondjuk annyira kitúrom a gesztenyét. Ezzel valószínűleg neki gondot és problémát okoznék csak. Ami pedig csak felesleges konfrontációt szülne a jövőben is, legfőképp a diák, a gyermekem számára.
A képzés adott esetben pár évig tart. Ezt vagy éppen azt a szoftvert kell használnia, akkor azt fogja. Letudja a dolgot, majd dönthet, hogy tovább használja-e az adott megoldást.
A probléma hatékony megoldásához meg kell vizsgálni a legkisebb ellenállás irányát is. Legtöbbször ez vezet célra.
Ja, alternativ megoldas, hogy megkerdezi a tanartol a feladat kiirasa utan (de joval a hatarido elott), hogy Linuxon, ott megszokott fontokkal LO-ban elfogadja-e, aztan lehet, hogy flexibilis annyira. Neha mukodik.
Egy frontend tanfolyamon kellett irnom egy szamologepet HTML+CSS+JS komboval. A kiirasban leirtak, hogy a precedenciaval ne foglalkozzunk, ha 1+2*3 a kerdes, az egyszeruseg kedveert szepen balrol jobbra haladva kiertekelve is jo lesz (de az eval tiltott ismert okokbol). Megkerdeztem, hogy megoldhatom-e helyesen, a precedencia szabalyok figyelembevetelevel, es azt a valaszt kaptam, hogy igen, a tanarokat is erdekelne hogyan oldom meg, de azert az egyszerubbet is rakjam ossze, ha nem okoz gondot. Nem okozott, de a tokenizalo+Shunting Yard+RPN kiertekelo izgalmasabb volt, mint a sima.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
A feladat egy prezentáció lesz, aminek nincs köze az informatikához, ennek ellenére megkövetelik a New times roman fontot, még a betű méretét is (a méret csak kiegészítő információ). Mint megtudtam, a tanár elolvassa és ha kell belejavít, így ha nem azt a fontot használja amit kérnek, akkor a tanárnak ezt javítani kell majd. Ez egy állítólag központilag kiadott szabályok szerinti feladat minden küllemi és tartalmi dolgaival együtt. Az ismerősömnek az a problémája az egésszel, hogy mivel kizárólag linuxot használ és ott is a libre officet, így nem tudja a fontot kivarázsolni. Jeleztem neki a hozzászólásokban javasoltakat, elmondása szerint nincs a tárolójában ms font. Viszont az ingyenes ms szerkesztőt jó ötletnek tartja, ma kipróbálja állítóéag, remélem így is tesz. Itt valójában az a gusztustalan, hogy az embereket rászorítják egy multi termékeinek a használatára, teljesen elnyomva azokat, akiknek ilyen vagy olyan okok miatt nem kellenek az MS termékei. Semeddig sem tartana olyan fontokat előírni, ami kompatibilis a legtöbb oprendszerrel és olyan formátumot is. Azért arra kíváncsi vagyok, hogy ez a fajta követelmény mennyire mond ellent, vagy erősíti meg az EU normáit.
"https://hunvagyok.hu "
>> Semeddig sem tartana olyan fontokat előírni, ami kompatibilis a legtöbb oprendszerrel és olyan formátumot is.
egyébként pontosan ez történt
Jó, de ez meg már PEBKAC. Nem akarja használni azt a munkaeszközt, amire a kurzust kitalálták, eddig még oké a dolog, de helyette választott egy másikat, amihez meg nem ért.
Nem csak a default tárolókból lehet Linuxra szoftvert telepíteni, vagy amúgy ha ennyire penge hackerman a srác, akkor jelentkezhetne a disztrónál contributornak, és pótolhatja a hiányzó csomagokat a repókból.
Ezt nem a (közép)iskolával és főleg nem a tanárral kell lebokszolni, hanem olyan szinten, ahol egy tanuló egyedül semmit sem ér.
Főleg ebben a "meghirdetett" család és gyerekbarát világban!
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox
Szerintem felháborító ez az MSO begyepesedettség. Az én gyerekeim is küzdenek vele, mert fizetős gimiben nem jár az MS office. Ettől függetlenül mindent is MS formátumban kell leadni, és nem találtunk biztonságos, szét nem eső közös metszetet. Még a webes MSO sem 100% kompatibilis az offline MSO -val. A megoldás általában a PDF. Szerencsére csak 1-2 tanár van, aki a pdf -et nem fogadja el.
Több esetben is sikerült közös megállapodásra jutni a következő szabálycsomag javaslatával:
A 3 felsorolt font típus sorrendben MSO, LO és Google Docs. Evvel a beadandók egész jól megoldhatóak. A kaki akkor kerül a ventilátorba, ha közösen kell dokumentumot szerkeszteni. Itt az egyetlen működő megoldás, ha mindenki ugyan avval szerkeszt, ami a kényelem miatt MSO -ra szokott kifutni. Ekkor az ember vagy megfizeti az MS adót, vagy jogot sért.
Pont az oktatasi rendszer az a hely, ahol az MSO dominanciát orvosolni lehetne avval, hogy a diákok tanuljanak meg használni mást is. Sajnos ezt sem sikerült megugrani.
Amúgy vicces hova jutott a HUP, elég sokan javasolják a Window$+M$O telepítést, és sokan forgatják a szemüket az adatvédelmi aggályok felvetése miatt. Pedig ez a közösség régen *nix és FLOSS fókuszú volt. A multik csak megfőzték lassú tűzön a békát, ma már nem számít az anyagi haszon érdekében a felhasználónak szándékosan okozott kár, és az adatvédelmi aggályok sem érik el az emberek ingerküszöbét. 🐏🙃
+1
Szó szerint így van, lassú tüzön még a legtöbb régi motoros "elvhű" usert is sikerült megfőzni. (elqvultak na... :)
Kedvencem, amikor privacy huszár ismerősöm tiktok videót küld, hogy miért privacy huszár :D (és mikor mondom, hogy nincsen tiktok-om, meglepődik :D )
A net/IT azért néz ki egy nyamvadt wasteland- nek mert a userek hagyják.
-42-
Nem hinném, hogy a FOSS fókuszú felhasználók azért javasolnák a Ms termékeket, mert meg lettek főzve, lassú tűzön. Egyszerűen arról van szó, hogy már nem csak a nagy multiknál, de az utolsó egygépes kisvállalkozásnál is nagyrészt Ms szoftverekkel akar mindenki mindent megoldani még akkor is, ha ahhoz egy modern böngésző is elég volna. Egyszerűen hátrányba kerül az a pályakezdő, aki nem ismeri ezeket a "csodás" szoftvereket.
Szerintem inkább csak arról van szó, hogy van aki már próbált szembe széllel hugyozni, és ezért másnak ezt nem ajánlja. Még akkor sem ha némi 'megalkuvással jár'
Főként, ha valaki egy iskolát akar sikeresen elvégezni, nem biztos hogy a legjobb út a tanárokkal való kötekedés lesz... Még akkor sem, ha ez az elvei feladásával jár.
pl:
a gyermekeim már az általános iskolában is találkoznak sok olyan hülyeséggel, amit az iskolában vissza kell ugyan mondani, de itthon megbeszéltük, hogy ténylge baromság. De felesleges - és legfőképpen nem célravezető - lenne ezzel szembe menni.
Szerintem.
zrubi.hu
Ombuccmannt nekijjük! Ez már az emberjogok sárba tiprása!!!
Félretéve a téma filozófiai, világnézeti és vallási dimenzióit, csak magára a problémára koncentrálva:
A ttf-mscorefonts telepítőcsomag a legtöbb elterjedt disztróban ott van. Fel kell tenni, és utána a LO-ban kiválasztható lesz a Times New Roman.
A LO a docx formátumba mentéskor nagyjából kompatibilis lesz a Ms Office Word docx formátumával. Ha csak szöveg, hasábok, margók, a szöveg ide-oda igazítása, oldalszámozás, néhány beágyazott kép kell a doksiba, akkor a LO képes lesz megugrani a feladatot.
Egyébként csatlakozom azon előttem szólókhoz, hogy ha egy feladathoz az iskola biztosít eszközt, akkor érdemes élni a lehetőséggel. Amennyiben van online O365, akkor az Linuxból is használható, nem kell ehhez az otthoni gépen Windowst telepíteni. Melllesleg ez esetben adott a lehetőség, hogy a dokumentum mindkét szövegszerkesztővel elkészítése után a másikban visszaellenőrizhető a kompatibilitás.
word online ingyé és csók
https://www.microsoft.com/hu-hu/microsoft-365/free-office-online-for-th…
Nem tud .doc-ot.
Ha már felhoztad, lazán kapcsolódik: a .doc - > .docx váltás olyan nyugisra sikeredett, hogy gyakorlatilag ma széles körben használják x nélkül, akkor is, ha amúgy .docx-re, .xlsx-re stb. gondolnak. Sőt, ha kifejezetten .doc-ot kérnék, akkor mögé írnám, hogy (nem .docx!). Persze jelen esetben csak a kiírás, ill. az OP leírására hagyatkozhatunk, de amúgy nem lepődnék meg...
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Amióta a Ms mániákusan elrejti a fájlkiterjesztést default beállításként, azóta az egységsugarú csak a kis színes ikonból tudja, hogy mi is az a fájl. A doc és a docx ikonja nem különbözik annyira, hogy szemet szúrna. A fájlkiterjesztésről sokan asse tudják, mi fán terem, és hol kell bekapcsolni, hogy látszódjék.
Ebben az ingyen offiszban mi a trükk? Csak korlátozottan lehet használni? Vagy vízjelezi a doksikat? Vagy csak x számú dokumentumot készíthetsz? Vagy egy hónap után nem enged be mindaddig, míg a fizetőset meg nem veszed?
Van Ms fiókom, most ránéztem, de elsőre csak azt látom, hogy szerényebbek a lehetőségek a formázásra, mint a teljes verzióban. De a fontosabbak mind benne vannak.
Wordpad és lehet .rtf -ben menteni. Az mire nem elég?
Én egy feladatot támogatandó bash -ból generálok .rtf doksit, amit lehet nyomtatóra küldeni, mert "olyan, mint egy word doksi", elvégre a f4szom se fog kézzel kalimpálni, mi vagyok én, titkárnő? A kötelező dokumentáció készítését ugyanúgy lescriptelem mint minden más nemszeretem feladatot. :-)
2024 január óta nem része a windowsnak A régi rendszerekben még megvan (ami az előtt települt), a későbbiekben már nincs benne.
Hahh, régen minden jobb volt! :-)
https://support.microsoft.com/hu-hu/office/word-funkci%C3%B3k-%C3%B6ssz…
Online only, es ha jol emlekszem nehany advanced funkcio nincs benne.
https://support.microsoft.com/en-us/office/word-features-comparison-web…
Megemlíteném az OnlyOffice-t. Nem jobb, mint a LO - de sokkal MSO közelibb abban a tekintetben, hogy amit OO-ban elkövetsz, az nem esik szét MSO-ban.
OO: Only Office, vagy Open Office?
Nem szerencsés az azonos betűvel kezdődő név választása. :-/