Fórumok
Egy Linuxot használó középiskolás (aki nem ért a rendszerhez, csak szívesen használja windows helyett) mesélte ma nekem, hogy valamilyen dolgozatát Times new roman fontokkal kérik és kizárólag MS .doc kiterjesztéssel. Tudomásom szerint, ha libre office menti el a dokumentumot, azt nem feltétlenül jeleníti meg helyesen az MS word, pláne akkor, ha vannak egyéb beillesztett elemek, mint a fotók is.
Amikor ennyire MS centrikus elvárások vannak, az nem minősül diszkriminációnak azokkal szemben, akiknek ilyen rendszere nincs telepítve sem jogtisztán, sem másképpen? Nem, nem szeretne windowst sem használni ezután sem, sem pedig lopni- feltörtet vagy valódit sem.
Törvényes ez a kötelező win használatra terelés?
Hozzászólások
Szerintem a tanár csak továbbadta, amit ő kapott. Fogalma sincsen erről az egész mizériáról, linuxszal, .doc kiterjesztéssel meg windows fontokkal...
És azért ragaszkodik hozzá, mert tőle is elvárják.
Szerintem a tanár észre se venné, ha valami odt-t kapna valami alap beágyazott Liberation, Libertine betűtípussal, mert a laikusok ebben nagyon rosszak eleve, hogy fontokat azonosítgassanak kinézet alapján. Elvileg ha MS Office van a tanár gépén, az default társítva van az odt-vel is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Ez kicsit olyan téma, mintha a munkájánál jóval okosabb szerszámlakatos kap egy tervet egy mérnöktől, de Ő egy másik munkadarabot gyárt le, mert az neki jobban kézre áll, és végül is ugyan azt a célt szolgálja...
A diákoknak jár Windows és Office licenc amíg tanulói jogviszonyuk van. Így semmiféle vásárolt vagy lopott szoftverre nincs szükség, hanem adják "ingyen", csak a Kréta azonosítóval meg kell igényelni. Innentől fogva nincs semmi belekötési pont, hogy miért ez kell, hiszen adják.
Én azt javaslom, csinálja úgy és azzal ahogy kérik, mert semmi értelme egy gyereknél belemenni hitvitába vagy szabadságharcbe. Aztán mikor majd Ő dönt, akkor meg simán csinálhatja Linux/LO kombóval, ha az neki jobban tetszik.
Az persze megint érdekes kérdés, hogy majd munkahelyen mit használnak, és ott lesz-e szabad választás (nem lesz; és 99%, hogy nem Linux/LO lesz a cégnél...). Amennyiben Win/MS Office, akkor nyert, mert azt tanulta. Amennyiben használhat Linux/LO párost, akkor nyert, mert azt meg Ő szerette azért tudja.
Még csak a Linux minden másra való használatáról sem kell lemondania, mert vagy dual boot, vagy a Linux-on VM-ben futtatott Windows megoldja a problémát.
Mi van, ha ingyenes ugyan az MS licence, de nem fogadja el a felhasználási feltételeket, különös tekintettel az MS adatvédelmi irányelveire? Szerintem arra nem kötelezhető senki sem, hogy elfogadjon egy olyan szerződést, amellyel nem ért egyet.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Úristen
Mármint miért?
Ez valamilyen lelki gyakorlat a részedről? Vagy mi volt a mondanivalód?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
És ennél sokkal szaftosabb ám ez! Ez csak egy rövid részlet volt.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ugyanaz, mint amikor nincs saját gépe. Megcsinálja az oktatási intézmény könyvtárában, számítástechnikai termében lévő gépen, ahol neki nem kell telepítenie semmit.
Vagy megcsinálja egyéb szoftverrel/online szolgáltatással, aminek egyet ért a felhasználási feltételeivel, irányelveivel - feltéve, hogy létezik olyan, ami megfelelő kompatibilitást nyújt.
Vagy nem csinálja meg és bukja a képzést.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Ha nem kell MS fiókot regisztrálni, s lehet úgy használni, akkor rendben. Egy dokumentum nem attól lesz jó, hogy előírják a fontkészletet, hanem attól, amit abban leírtak.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ez alapvetően így van, DE
- lehetnek kötelező arculati elemek (és igen, ebből még nem láttam teljesen jót, ami mindent megmondott, amit "kellett" és/vagy semmit sem kötött meg, amit "nem kellett volna")
- lehet olyan feladat, aminek a lényege, hogy az alapértelmezett betűtípust meg tudja-e változtatni a delikvens (optimális esetben ilyenkor csak "változtasd meg valamire/változtasd meg talpas betűtípusra" lenne a feladat, de ott meg egyből jönnének a kérdések, hogy "oké, de mire?" - ezt elkerülendő is definiálhatták)
- az is lehet, hogy szeretnék látni a formázást, ezért kérik szerkeszthető formátumban, de a javító nem akar az esetlegesen a készítő által használt "random" betűtípusokkal küzdeni, hiány esetén telepítgetni.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Valoban a szoveg szamit, nem a beallitott font. Ha a rak ellenszeret irja le, akkor is erdekes, ha comic sans betutipust valasztott maganak.
Viszont ez gondolom egy MSOffice kurzus, szoval ez pont az az 1 eset az 1000-bol, ahol nem a szoveg szamit (lehet, meg meg is adtak), hanem a formazas. Mert ezen a tanfolyamon epp azt tanulta meg, hogy hogy formazzon meg egy adott szoveget. Szoval a LO, LaTeX meg tarsai nem jok, mert ez nem LibreOffice meg LaTeX kurzus, hanem MS Word.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Akkor megcsinálja bármi mással, ugyanis a feladat nem a Windows használata volt, hanem hogy .doc fájlban legyen elmentve egy Times New Roman szöveg. Ha nem áll rendelkezésre ilyen saját eszköz, akkor megcsinálja a számtech teremben. Ha ott sem akarja megcsinálni, akkor be kell baszni neki az egyest.
Na, ez a beszéd! :DD
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ha egy tanárnak az van írva a papíron, azt a feladatot kapja, hogy fél lábon ugrálva pingpong labdákat köpködjön ki a szájából, akkor azt fogja csinálni. Nem gondolkodnak, engedelmesek, az iskola falain kívüli világról semmit nem tudnak, mérhetetlenül ostobák, önteltek, önérzetesek és amúgy totálisan életképtelenek.
Ök csak a vindózt ismerik, de ha a word ikonját arrébb rakod 3 centivel, attól katatón állapotba zuhannak, némi regenerálódás után szólnak egy "számítógépesnek", hogy elromlott a gép. Linux sem jó, a linukszar.
...vagy nem.
Elfelejtettem. Gondold meg... nyolcvanötször!
Sajnálom, hogy nem volt pontos a leírásom, mert nem akartam semmilyen szinten ráismerhetőnek megfogalmazni. Az a lényeg, hogy felnőttképzésben tanul és nem jogosult semmilyen windowsra.
"https://hunvagyok.hu "
Ha tényleg pontosan ez a követelmény, ahogy leírtad (doc), akkor felrak Wine alá egy Office 2003-as wordot és készen is van.
Egyébként a formai követelményeket jellemzően minden szituációban érdemes betartani (te se örülnél, ha a saját beszállítód tök mást adna, mint amit kértél). Persze, hogy hogyan éri el, ott már van mozgástér. Ha például megírja a feladatot AbiWordben, úgy hogy betartja a formai követelményeket és belefér a limitáltabb szerkesztési képességekbe, szerintem senkit nem fog érdekelni. (Bár azon a ponton akár megírhatja Ms Office Online-ba is és így megint nem kell illegális szoftverekben gondolkodni.)
Egyébként vallásháborút nem közép iskolában kéne elindítania egy nem hozzáértőnek. Ha meg hozzáértő lesz, akkor meg tudni fogja, hogy mik azok a limittációk, amikkel az alternatívák rendelkeznek és mik azok a funkciók, amikhez tényleg (és jogosan) kell a Microsoft eredeti terméke. Ennek megfelelően könnyen fog tudni választani, hogy elegek-e az alternatívák* (esetek 2/3-ban igen), vagy tényleg kell költeni.
*ide nem csak az open/libra office értendő. Rengeteg alternatíva van mint fizetős mint ingyenes vonalon.
Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn.
Google Docs alatt elérhető a Times New Roman, függetlenül attól, hogy a gépére fel van-e rakva. Ugyanez igaz az online Microsoft Office-ra, amit ingyen használhat.
+1
A legkevesebb szívás valószínűleg a böngészőből elérhető MS Office-szal lesz. És valószínűleg még a készült .doc/.docx kompatibilis is lesz az asztali verzióval.
Nézzük máshogy: tanítod a C-t, a beadandót pedig beküldik python-ban. Te mit reagálnál?
Amúgy winetricks msttcorefonts
Onnantól minden beugró pointeres és memória felszabadítós feladattal lenne tele
Akár még winetricks nélkül is működik, a legtöbb disztró tárolójában ott van az mscorefont csomag valamilyen néven. Ami miatt ezt én szándékosan nem telepítem, az az, hogy akkor böngészőben meg egy csomó programban, amik MS-os betűtípusra lettek tervezve, Arial, Times New Roman, stb. fontokkal jelenik meg minden, amiktől herótom lett az évtizedek alatt. Ez az egyik legfőbb előnye a Linuxnak, hogy modernebb betűtípusai vannak, jobban néznek ki, nem akarom, hogy le legyenek cserélve MS-os baromságra. Nálam egy egy MS-os betűtípus van használatban, MS Cascadia Code, terminálban használom, azaz az alkalmazások 99%-a ezt használja, ez pont egy modern, FOSS font, szép vastag, jól olvasható, anélkül hogy ló méretűre kelljen venni, előtte Fantasque Sans Mono-t használtam, azelőtt meg DejaVu Sans Mono-t, meg Jetbrains Mono-t, de kísérleteztem Ubuntu, Iosefka, stb. fontokkal is.
Eleve a MS-tot se értem, ha tudnak ilyen jó fontokat fejleszteni, mint a Cascadia Code, akkor mit ökörködnek még mindig Arial, Times New Roman, meg Tahoma, stb. őskőkorszaki szarokkal. Védelmükre legyen mondva, hogy ők már Word-ben is próbálják default-ként a modernebb megoldásokat erőltetni, Cambria, Calibi, stb., de a sok konzervatív miatt tartják magukat a 20-30 éves default-ok.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Nálam ezt egyszer eljátszották, csak nem C-ről váltottak Pythonra, hanem C#-ról Javascriptre.
Tudod, mit reagáltam rá?
Adtam neki egy karót.
Egy ilyen Word beleteszi a teljes fontot a doksiba, vagy csak a font nevét? (Ha jól csalódom, a PDF-nél ez választható opció.)
Én úgy vettem észre, hogy beleteszi (de lehet, hogy beállítható ez).
Korábban próbáltam még, és azt a doksit, aminek a fontja tuti nincs meg linux alatt, tudtam szépen tovább szerkeszteni a korábban még windows-on kiválasztott fonttal.
Beállítható, de alapértelmezetten ki van kapcsolva.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
De, sajnos diszkrimináció, ha az kell, szerkessze akkor online MS Office-szal. A LibreOffice is be tud ágyazni fontot, amikor doc-ként menti, bár ezt a doc-ot sem értem, egy rég elavult formátum, a MS is már 17 éve a docx-et tolja helyette, azt a LibreOffice, OnlyOffice is korrektebben kezeli, szintén tudnak fontot beágyazni. A MS Times New Roman-nak is vannak FOSS klónjai, URW++ Nimbus Roman, pixelre pontos helyettesítője a Times New Roman-nak.
Azt sem értem, hogy mi a rákért nem engedik alternatív betűtípusokkal, pdf-ben beküldeni. Ezeket a dolgozatokat a tanár úgyis csak olvassa, de nem szerkeszti, a pdf bőven elegendő lenne, a diák meg szerkeszthetné akármiben, legfeljebb annyi lenne a megkötés, hogy ha nem Times New Roman, akkor fel legyen sorolva helyette néhány közeli megoldás, Nimbus Roman, Liberation Serif, Linux Libertine, Duolos SIL. Akár absztraktabban is meg lehet adni, hogy hány sornak kell kiférnie egy A/4-es lapra, mekkora margókkal, és azon belül szabadon választható a típus, amíg talpas, reneszánsz, valami a Times, Roman, Garamond, Janson, Plantin, Palatino, Georgia családból. Nem ingyenes, de az Adobe Acrobat Readerrel ingyen beszerezhető, és kulturált font az Adobe Minion Pro is, meg Mac-en hasonló a Hoefler Text, Adobe Times, stb. is a Times New Roman-hoz.
Én egyébként értem az iskolát, nem akarják, hogy valaki valami speciális formátumban adja be a dogát, amit a tanár nem tud megnyitni, meg el akarják kerülni, hogy Comic Sans, meg kézírásos, vagy prériwestern betűtípussal írják meg a gyerekek poénból a dogát. De egy LibreOffice odt, meg egy pdf teljesen jó lenne, minden megnyitja, és az előbb felsorolt fontokkal meg kikerülik a túl kreatív betűtípusokat is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Ahogy írták az mscore fonts telepíthető ingyen és legálisan linuxra is.
Az oktató pedig azért wordös doc-ot kér, mert valószínűleg nem szövegszerkesztést tanít (behúzások, tördelések ... ) és ellenőriz, hanem csak mintaillesztéssel megnézi, hogy pont olyan-e, mint az ő sablonja.
apt install ttf-mscorefonts-installer
Egy ilyen lószar típusú problémánál törekedjünk már a minimális erőfeszítést igénylő megoldásra.
Felrakja a libreoffice mellé ezt a fontot, beállítja, elmenti doc-ban, kész.
De még egyszerűbb ha regisztrál sulinetes msoffice-t aztán böngészőben megcsinálja.
Gábriel Ákos