Fórumok
Egy Linuxot használó középiskolás (aki nem ért a rendszerhez, csak szívesen használja windows helyett) mesélte ma nekem, hogy valamilyen dolgozatát Times new roman fontokkal kérik és kizárólag MS .doc kiterjesztéssel. Tudomásom szerint, ha libre office menti el a dokumentumot, azt nem feltétlenül jeleníti meg helyesen az MS word, pláne akkor, ha vannak egyéb beillesztett elemek, mint a fotók is.
Amikor ennyire MS centrikus elvárások vannak, az nem minősül diszkriminációnak azokkal szemben, akiknek ilyen rendszere nincs telepítve sem jogtisztán, sem másképpen? Nem, nem szeretne windowst sem használni ezután sem, sem pedig lopni- feltörtet vagy valódit sem.
Törvényes ez a kötelező win használatra terelés?
Hozzászólások
Szerintem a tanár csak továbbadta, amit ő kapott. Fogalma sincsen erről az egész mizériáról, linuxszal, .doc kiterjesztéssel meg windows fontokkal...
És azért ragaszkodik hozzá, mert tőle is elvárják.
Szerintem a tanár észre se venné, ha valami odt-t kapna valami alap beágyazott Liberation, Libertine betűtípussal, mert a laikusok ebben nagyon rosszak eleve, hogy fontokat azonosítgassanak kinézet alapján. Elvileg ha MS Office van a tanár gépén, az default társítva van az odt-vel is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
A font-dropdownban azé' látszik hogy milyen betűtipussal van, és ha pontot ér akkor azt kell használni, nem olyan kinézetűt.
Ja, de ezek a tanárnénik ilyen ECDL Manicka szintű magabiztos számítógépfelhasználók, ha odébb teszed neki a Word ikonját, nem fogja megtalálni. Ők nem fognak neked font dropdown-ban, meg pdf properties-ben nyomozgatni, túl egybitesek hozzá.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Tanárról beszélünk, akinek van javítókulcsa az adott feladathoz.
Az is megérne egy külön szálat, hogy akinek egy ikon odébb rakása már megugorhatatlan feladat annak először a lélegzést tanítanám meg, mert gép közelébe sem szabadna engedni szerintem, és az sem oktatna akinek checklist jellegű megoldó kulcs kell :D
De ez magán véleményem.
ahogy minden h-yének sem szabadna jogsit adni és átrugdosni egy vizsgán.
-42-
Bátyám a Testnevelési Egyetemen diplomázott nemrég, én segítettem neki LibreOfficeban írni a szakdolgozatát, konkrétan azt is visszavágták, hogy a képaláírásnak rossz a fontja. Pedig ott aztán nem számítógép guruk ültek. Ki volt nekik adva a sablon, hogy minek milyen beállítással kell látszódnia, aztán azon mentek végig.
"Az értelmiségnek tudnia kell jól adminisztrálni magát."
Az egyetemen az egyik elvárás, hogy képes legyél gyorsan, nagy mennyiségű információt megtanulni, a másik elvárás, hogy az előírt formátumban képes legyél előállítani dokumentációt. A szakdolgozat tipikusan olyan, hogy még a karakterek számát is szokás megadni, sortávot és karaktertávolságot, stb, a fontkészlet betartása kb a nulladik lépés.
Ha szakdolgozat nem felel meg az előírt formai követelményeknek, akkor repül vissza, mivel a diplomázó nem alkalmas a diplomázásra. Aztán jön maga a tartalom, a források használata, stb.
Ez a k. nagy baj a mai világgal.
Vagy nem:
Ha a statikusok ugy terveznenek hazakat ahogyan a programozok dolgoznak egy jottment harkaly egesz civilizaciokat dontene romba...
Ha a programozók annyi redundanciával és felesleges plusz kóddal dolgoznának, mint az építészek, akkor egy 'Hello, World' is kb. három nap alatt fordulna le.
Mi a különbség az építész és a statikus között? :)
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Az epitesz megalmodja, a statikus meg megmondja, miert nem lehet megvalositani.
Ha pedig kihagyják a statikust, mondván csak kötözködik, akkor meg leszakad az újvidéki pályaudvar teteje.
Viccesnek hangzik, de emberek haltak bele. A felelősöket szerintem ilyenkor össze kéne zárni a halottak családtagjaival egy teljes napra, és előre amnesztiát adni a családtagoknak, bármit is tesznek. Egy ilyen alkalom talán elég visszatartó erőt jelentene a következő potenciális felelősöknek, amikor egy kicsit nagyobbat akarnak spórolni/nyerészkedni, mint ami még "belefér".
Nincs smiley, mert ezt komolyan mondom.
Tekintve, hogy az informatikusok által használt dokumentációk* alapvetően egy ASCII text file formázási lehetőségeit tartalmazzák** nem igazán értem, hogy milyen falrengető pluszt ad egy programozó, vagy bármely informatikus által használt doksihoz az, hogy milyen betűtípussal vagy betűmérettel készült a doksi.
Kivéve ha rajzról van szó, beleértve egy grafikont, de az egy másik téma, itt most a szöveges írott kommunikációról beszélek. Működjön a / vagy a Ctrl-F, a többi lényegtelen.
* Az RFC leírásoktól kezdve, a man oldalakon át a fórum hozzászólásokig, de akár a chatGPT válaszaiig.
** Beleértve a nemzetközi .|.. jelet, valamint a szintén nemzetközi (.) (.) ciciket és a többit, pl :-) és --,-'--{@ amivel én még SMS -en keresztül is képes voltam becsajozni.
Azért egy olyan doksi, amiben a fontos részek kiemelten szerepelnek, vagy épp az üzenetek, a
tipográfiailag is jól láthatóan eltérnek a kenyérszövegtől, az sokkal jobban olvasható, kezelhető.
Markdown erre boven eleg, es elegge el is terjedt. Ld. readme.md minden uj githubos projecten.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Kényelmesebb olvasni, de pont úgy ahogy lehet színezni a konzol/ssh CLI környezetben a szöveget, ami szintén szebbé-jobbá teszi, ettől még teljesen jól működik a dolog fekete-fehérben is.
Régen mechanikus írógéppel készültek az ügyiratok, (bár abban is volt félkövér meg aláhúzás, amikhez vissza kellett ugye oda húzni a a kocsit), de alapvetően tök jól működött az egész világ papír alapú adminisztrációja egyetlen egy fajta betűtípussal. Szerintem egy kicsit túl van zizegve ez a kinézet téma.
Ahol a kinézet fontosabb mint a tartalom, az a moziplakát, meg a többi reklám. Abból meg csak az érdekel, amit pucér csajjal hirdetnek. :-)
+1
És pont ezért nem ér lószart se a diploma. Nem a tudásodra kapod.
"Sose a gép a hülye."
Nem tudást kapsz a diplomával, csak a megszerzésének a képességét és azt hogy fel tudd mérni mi az elvárás/feladat és meg tudj neki felelni. Nagy különbség....
De ha ez nincs meg, igazi, piacképes tudásod se lesz soha és/vagy nem tudod "eladni".
Szerintem....
Szerintemaki képes önerőből tanulni, annak nem kell diploma.
Aki pedig nem képes önerőből tanulni, azon nem segít a diploma se.
Aki nem képes önerőből tanulni, az jó közelítéssel nem fog diplomát kapni. Azaz ha van diplomája, akkor van tudás megszerzésére és annak szintézisére és alkalmazására képes.
Aki képes önerőből is tanulni, annak ezt a képességét a gyakorlatban is be kell mutatnia, bizonyítania kell, amire egy diploma megszerzése kifejezetten alkalmas. Meg persze más módon is megteheti eme tudás/képesség meglétének a biznyítását - csak az lehet, hogy nehezebb/tovább tart.
Ezzel nem értek egyet. Több diplomással is találkoztam aki bár lediplomázott, a gyakorlati életben kudarcot vallott. IT-n belül is. A való élet nem olyan mint az iskolában, tenyészfeladatok között.
Is-is. Azert az egyetem az elavult/irrelevans anyagaval se fenekig tejfel.
Ha jo helyre kerulsz az 'elet iskolajaban', az bizony tobbet erhet, mint egy egyetemi kepzes.
De persze ez nagyon 50-50. Az egyetemi evek eros kozepes szintuek, ennel ertelmesebben/hasznosabban is el lehet tolteni az idot, meg ugye ha rossz helyre kerulsz, akkor meg sokkal kevesbe hasznosan is.
Aki nem képes önerőből tanulni, annak diplomája se nagyon lesz.
Nem magával a tudással, hanem annak alkalmazásával/eladásával és az gyors alkalmazkodási softskillekkel szokott gond lenni.
Pl. 2 hét alatt készülj fel olyan dologból a vizsgára, amiről fingod nincs, mert nem jártál be = az életben főnököd megdob egy, az eddigiekre ortogonális feladattal és van 2 heted rá képbe kerülni és prezentálni.
És a legtöbb esetben ez csak kifogás, hogy a diploma nem ad semmi.
Ha olyan nagy spíler az illető, akkor egyik kezét a seggébe dugva is lediplomázik és nem kell folyamatosan magyarázkodnia emiatt + ragad rá biztosan 1-2 egyéb hasznos dolog is, szélesül a látókör és nem "szakbarbár" lesz.
Kötve hiszem, hogy az iskolának arra kéne megtanítania, hogy 2 hét alatt oldj meg egy olyan feladatot amihez nincs meg semmi kompetenciád :D
Jah és főleg, az életben nem a gyors bemagolás, lexikális tudás számít. Jah igen, ilyen emberhez is volt közöm. Elméletben nagyon ott volt, kente vágta a dolgokat, de egy apró feladatot alig tudott megoldani.
Sőt, olyanhoz is aki a cégben előadásokat tartott, miként kell fejleszteni, dobálózott a nagy dolgokkal, a főnökök nyalták a seggét, végül mikor gyakorlati útra került a sor, semmire nem volt képes, egy idő után már dolgozni se dolgozott rendesen. Talán már ki is rúgták azóta.
Szerintem csak erről szól az iskola, hogy tanulj meg tanulni határidőre és eladni azt, mert az életben is ilyen dolgok elé leszel állítva + tudjál strukuráltan gondolkodni - komplex feladatokat megérteni, dekomponálni, megoldani/megoldatni és összerakni.
Mármint ha olyan a munkád, hogy tényleg kreativitást és holisztikus látásmódot igényel, folyamatosan új típusú problémákat kell kezelned viszonylag széles spektrumon. Ha csak "árkot kell ásnod" minden nap, akkor erre a skillre nem lesz szükséged.
Akinek ez ment a suliban, az lazán boldogul az életben is bárhol, akinek már ott nehézséget okozott, az vergődik, hibást keres folyamatosan, nem érti a világot körülötte, csak sodródik, de meg van róla győződve, hogy ő sz.rta a spanyolviaszt.
Nekem sajnos ez a tapasztalatom....
Hát, nekem a statika-mechanika és a szilárdságtan pedig ilyennek tűnt... :)
Az első kijelentéssel nem értek egyet, a másodikkal igen.
Gábriel Ákos
Nagyon releváns.
:)
Ellenpélda: Zeneakadémia - kiadták a Word doksihoz a diplomamunkára vonatkozó előírásokat (margó, sortáv, stb.), a LaTeX-ben összerakott diplomamunkának a kinézetét is külön megdicsérték és kiemelték, hogy nagyon szép, jól olvasható anyag. Oké, a doksi paraméterezésével azért kellett picit dolgozni, de szerintem megérte...
Ahol ilyen formai dolgokba kötnek bele olyan szinten, hogy nem fogadják el a szakdolgozatot, ott nekem valami azt súgja, hogy valamilyen indokot kellett találni a visszaadásra.
Iskolája válogatja. A ZAK azért művészeti iskola, a művészeti iskolákban azért más az elvárás (igen 6 évet dolgoztam a (MIF/MIE/MOME -n oktatóként, a zasszonynak meg van egy előadóművész diplomája) mint mondjuk egy műszaki irányultságú iskolában vagy a tanárképzésben, stb. Más típusú emberek is járnak oda, máshogy is kell őket kezelni és más kompetenciákkal is kell rendelkezniük az iskola kapujának elhagyásakor.
Nekem ugyanez ment a NIKen is ;-)
A megjegyzésem lényege az, hogy a tényleg korrekt tipográfiával készült anyagnál feltűnt, hogy szebb...
Bíráltam már néhány BME-s szakdogát, kollegák is gyakran szoktak. Senkit sem érdekelnek ilyen hülye szabályok, nagyjából nézzen ki jól. A tartalom az érdekes.
Ezzel pontosan tisztában vagyok, nekem is van diplomám, neki meg nem az első volt, csak itt merült fel az, hogy "mert a laikusok ebben nagyon rosszak eleve, hogy fontokat azonosítgassanak kinézet alapján". Én meg pont a LO - MSO kompatibilitásban szereztem tapasztalatokat ilyen kérdéskörben, gondoltam, hogy megosztom 🙂
Ha ez így van a TF-en akkor gáz, de azt kell mondjam, hogy bassza magát pofán a dékán :'(
BME VIK esetén van ilyesmi, de csak ajánlás. Garantálom, hogy senki sem fog egy fonton problémázni. Feltéve, hogy nem valami comic sans vagy hasonló.
Ezt meg tudom erősteni! A BME VIK egy normális hely ahol a szakmaiság a lényeg.
Nekünk rendszeresen elmondták többek között azt is, hogy lehet ZH-ra meg vizsgára öltönyben érkezni meg kirándulós ruhában is, nem a ruhát osztályozzák és tényleg nem azt. Ugyanez igaz a diploma munkára is amíg az kultúrát, a fenét nem érdekli a betűtípus meg a sorköz és társai. Nekem pl volt kifejezetten vicces dizájnra megalkotott önálló labor prezentációm is. Kaptam pár mosolyt az előadás közben, de mivel a tartalom teljesen komoly volt és a poént is vette akinek venni kellett minden rendben volt.
Ez kicsit olyan téma, mintha a munkájánál jóval okosabb szerszámlakatos kap egy tervet egy mérnöktől, de Ő egy másik munkadarabot gyárt le, mert az neki jobban kézre áll, és végül is ugyan azt a célt szolgálja...
A diákoknak jár Windows és Office licenc amíg tanulói jogviszonyuk van. Így semmiféle vásárolt vagy lopott szoftverre nincs szükség, hanem adják "ingyen", csak a Kréta azonosítóval meg kell igényelni. Innentől fogva nincs semmi belekötési pont, hogy miért ez kell, hiszen adják.
Én azt javaslom, csinálja úgy és azzal ahogy kérik, mert semmi értelme egy gyereknél belemenni hitvitába vagy szabadságharcbe. Aztán mikor majd Ő dönt, akkor meg simán csinálhatja Linux/LO kombóval, ha az neki jobban tetszik.
Az persze megint érdekes kérdés, hogy majd munkahelyen mit használnak, és ott lesz-e szabad választás (nem lesz; és 99%, hogy nem Linux/LO lesz a cégnél...). Amennyiben Win/MS Office, akkor nyert, mert azt tanulta. Amennyiben használhat Linux/LO párost, akkor nyert, mert azt meg Ő szerette azért tudja.
Még csak a Linux minden másra való használatáról sem kell lemondania, mert vagy dual boot, vagy a Linux-on VM-ben futtatott Windows megoldja a problémát.
Mi van, ha ingyenes ugyan az MS licence, de nem fogadja el a felhasználási feltételeket, különös tekintettel az MS adatvédelmi irányelveire? Szerintem arra nem kötelezhető senki sem, hogy elfogadjon egy olyan szerződést, amellyel nem ért egyet.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Úristen
Mármint miért?
Ez valamilyen lelki gyakorlat a részedről? Vagy mi volt a mondanivalód?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Irreális az a feltételezés, hogy valaki nem használja diákként az MS office termékeket, mert nem ért egyet az adatkezelési gyakorlattal, ELUÁval, bármivel.
De közben a google, apple, amazon, temu, tiktok, facebook twitter, akármi adatkezeléssel meg egyetért.
Ha nem értesz egyet a telemetriával, amit a cégek megfigyelik a szokásaidat, már nem igazán tudsz hová menekülni.
Nincs ingyenes emailszolgáltatás, amit igénybe tudnál venni, vagy mert jár az előfizudhoz: pl Telekom. A vodafone már megszüntette, és a többi is szép csendben
Nincs modern OS, amiben ne lenne telemetria, kivéve egy-egy linux fajtát (az ubuntu is pakolászta a reklámot a start menübe egy időben
Nincs mobiltelefon OS, amiben ne lenne telemetria. Persze kikapcsolható. Az egyiknél is kikapcsolható volt, majd jött hirtelen egy update, ami javította, hogy a kikapcsolt állapotú telemetria ténylegesen is kapcsolja ki a telemetriát.
A böngészők közül a chrome, az edge hazabeszél állandóan. Vagy a keresőmező hogyan találja ki mit akarok írni? Csak nem elmegy minden betű a googleba és onnan találja ki, hogy mit szoktam írni?
A mozilla telemetrit is nehéz leírtani, vagy amikor néztem nem volt egyszerű.
Windowson intel wifid van? Windows usage telemetry főzte reggelente a gépemet 1 percig. Az intel küldte haza a használati statisztikát a c:\program files\intel\valami 3 betűs könyvtárból és hiába nyomtam ki a szervizek közül, az intel visszanyomta magát. Letöröltem, és írásvédett a könyvtár, egyelőre nem javította magát.
De az emberünknek a ms office telemetryvel van baja, nem azzal, hogy a modern internetes világunk egy szemétdomb lett, ahol mindenkinek szinte kötelező monitoroztatnia magát, és már-már kizáró ok, ha nem vagy fenn a facebookon.
Egyébként én sem értek egyet a microsoft adatkezelési gyakorlatával, de az összes többivel sem. Próbálom blokkolni a telemetriát és a reklámokat, több-kevesebb sikerrel.
Csak úgy random:
- ha te szereted a lópornót, még nem biztos, hogy a kakipornót is. Pedig a többség szerint mind a kettő ugyanúgy a /verzió kategória. (Ennyit az 1-re.)
- gmx.de már nem ad ingyen levelezőt?
- *BSD-k is modern OS-ek, és legtöbbjükben nincs OS-szintű telemetria
- vannak kifejezetten spéci okostelefonos OS-ek amelyek kifejezetten a személyes adatok védelmét szem előtt tartó emberkéknek szólnak - OK, többségük nincs a sarki GSM-boltban
És így tovább. Kicsit eltúloztad a sommás véleményedet.
Ja, és mint kiderült, felnőtt emberről van szó, akinek akár már lehet erre vonatkozó kifejlett véleménye, de mint írva vagyon szakmai tudása nincs.
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
Csak visszarandom:
Ha te szereted, a te dolgod, semmi közöm hozzá
Nem tudom, hogy ad-e, és mennyire telemetriázik. Megnézted, vagy csak kérdezgetsz?
Melyik év a linux destop éve? Vagy a BSD-é? Az a legjobb, hogy asztali gépnek tök rendben vannak, hisz sosincs driverprobléma egyikkel sem.
Mutathatnál egy elterjedt okostelefon OS-t, ami nem telemetriázik és a személyes adatokat szem előtt tartva tudok vele telefonozni. Kerestek ilyet már olyan emberek, akiknek van mit rejtegetniük: https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Trojan_Shield De nekünk, halandóknak vajon egyszer sikerülhet ez?
Ja, hogy a válaszom után kiderült, hogy nem a kisiskolás házijával van a baj, hanem mással és ezért én vagyok szarszemét, mert nem tudtam előre :D Sőt, ugye a korábbi hozzászólásomban, amiben kételkedtem a dolog hitelességén, azt se vedd figyelembe, szemellenző fel!
Irreális a feltételezés, hogy mindenkinek van okostelefonja, gmail fiókja, tiktok, temu, facebook, twitter, amazon, apple, google account-ja. Arról nem is beszélve, hogy ha ezek közül valamely esetekben úgy döntesz, elfogadod az adatkezelési szabályzatát annak ellenére, hogy azzal nem értesz egyet, abóól nem következik, hogy ezt a gyakorlatot automatikusan kiterjeszted bármely szolgáltatóra.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Kevés ember tudja élni az életét a fenti dolgok nélkül, figyelve mindenre. Van ilyen, de nem iskolás és nem a házija lesz a legnagyobb baj. (meg virtuális gépben felhúz egy windowst, felrak rá egy office-t, és a virtuális gépet nem engeded a hálózatra.)
Nem nagyon ismerek olyan középiskolást, aki ezek nagy részét önszántából, tudatos felhasználóként kihagyná.
Noha így van, de ez egyáltalán nem jó.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Szóval igazam van. Köszi!
Ha nem lenne teljesen off-topic, megemlíteném, hogy a 'sokan' és a 'mindenki' közötti különbségről van szó, vagy másképp nézve a 'lehetséges' és a 'kötelező' közötti különbségről.
Csak kötekedsz, látom témábavágó minden hozzászólásod :D Remélem az értő olvasással nincs baj, mert az általad felsorolt kifejezéseket nem használtam. No nembaj, ne gondolkodj, majd gondolkodik helyetted a telexes újságíró, és megmondja, mit hogyan gondolj. Lélegezz! :D
És ennél sokkal szaftosabb ám ez! Ez csak egy rövid részlet volt.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
De jó, a google mit gyűjt rólad?
Szerinted semmit? Mert szerintem nem semmit. Vagy miért kérdezed, és miért örülsz ennek ennyire?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Mindent gyűjt. Bár az officeos listázás arra utal, hogy ha beléps az office-ba, vagy office365-öd van, akkor az accountadatokat valahogy ellenőriznie kell.
Akkor még nem olvastad a kolléga politikai nézeteit :D
Amúgy van olyan is, aki csak simán úgy van vele, hogy ezt a fosch-t (Windows) azértse teszi fel a gépére, mert megszentségteleníti vele :D
Ugyanaz, mint amikor nincs saját gépe. Megcsinálja az oktatási intézmény könyvtárában, számítástechnikai termében lévő gépen, ahol neki nem kell telepítenie semmit.
Vagy megcsinálja egyéb szoftverrel/online szolgáltatással, aminek egyet ért a felhasználási feltételeivel, irányelveivel - feltéve, hogy létezik olyan, ami megfelelő kompatibilitást nyújt.
Vagy nem csinálja meg és bukja a képzést.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Ha nem kell MS fiókot regisztrálni, s lehet úgy használni, akkor rendben. Egy dokumentum nem attól lesz jó, hogy előírják a fontkészletet, hanem attól, amit abban leírtak.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ez alapvetően így van, DE
- lehetnek kötelező arculati elemek (és igen, ebből még nem láttam teljesen jót, ami mindent megmondott, amit "kellett" és/vagy semmit sem kötött meg, amit "nem kellett volna")
- lehet olyan feladat, aminek a lényege, hogy az alapértelmezett betűtípust meg tudja-e változtatni a delikvens (optimális esetben ilyenkor csak "változtasd meg valamire/változtasd meg talpas betűtípusra" lenne a feladat, de ott meg egyből jönnének a kérdések, hogy "oké, de mire?" - ezt elkerülendő is definiálhatták)
- az is lehet, hogy szeretnék látni a formázást, ezért kérik szerkeszthető formátumban, de a javító nem akar az esetlegesen a készítő által használt "random" betűtípusokkal küzdeni, hiány esetén telepítgetni.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Megkérdeztem és ez a helyzet, hogy a tanár belenéz majd és ha kell javít.
"https://hunvagyok.hu "
Valoban a szoveg szamit, nem a beallitott font. Ha a rak ellenszeret irja le, akkor is erdekes, ha comic sans betutipust valasztott maganak.
Viszont ez gondolom egy MSOffice kurzus, szoval ez pont az az 1 eset az 1000-bol, ahol nem a szoveg szamit (lehet, meg meg is adtak), hanem a formazas. Mert ezen a tanfolyamon epp azt tanulta meg, hogy hogy formazzon meg egy adott szoveget. Szoval a LO, LaTeX meg tarsai nem jok, mert ez nem LibreOffice meg LaTeX kurzus, hanem MS Word.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
Akkor megcsinálja bármi mással, ugyanis a feladat nem a Windows használata volt, hanem hogy .doc fájlban legyen elmentve egy Times New Roman szöveg. Ha nem áll rendelkezésre ilyen saját eszköz, akkor megcsinálja a számtech teremben. Ha ott sem akarja megcsinálni, akkor be kell baszni neki az egyest.
Na, ez a beszéd! :DD
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Iskolában meg mondja a tanárnak a diák, hogy nem hajlandó az iskolai gépen lévő MS Office-t használni, mert nem ért egyet az EULA-val. A tanár meg erre beír egy ötöst, mert milyen tájékozott és felelősségteljes a gyerek. Ja, nem.
Értem amit mondasz és elvben egyet is értek Veled. De van a valóság, amikor a letböbb esetben több károd származik az ilyen döntésekből, mint hasznod.
Plusz, úgy van ahogy az előttem szólók írták, hogy ugyan ezen diáknak van 8 social media platromon fiókja, használja a az appot, amik minimum nem jobbak az MS-nél adatkezelésben, de lehet rosszabbak. Innentől meg teljesen hiteltelen ez az MS EULA nem tetszik kérdéskör.
Ez az állítás miből lett levezetve?
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Láttál már középiskolás diákot? :)
A '90-es években még tanítottam is őket.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Azért az a néhány évtized, ami eltelt igen jelentős változásokat hozott...
Igen, bár a kérdés nem erre vonatkozott. ;)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
A munkavégzéshez azt kell használnia, ergo vagy elfogadja a munkavégzés (=tanulmányok folytatrása) feltételeit, vagy nem. Munkahelyen ha te nem vagy hajlandó a munkaeszközként kapott szoftvert "lelkiismereti okból" használni, akkor a munkáltató joggal fog tőled elköszönni. Nem, ebben az esetben nincs polgári szolgálat, mint a lelkiismeretileg/valláskárosultan fegyvernek még közelébe menni sem óhajtó sorköteleseknek volt...
Akkor az MT-t sem kell betartani, hiszen aki nem megy abba bele, hogy kiírják a szabadságát, de be kell mennie dolgozni, attól a munkáltató nyugodtan elköszönhet ezen logika mentén.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
+1
Otthon van egy olyan gépem, mint a csoda, nagyon szép linux-szal rajta, és azt csinálok vele és úgy, ahogy én akarom.
Aztán bemegyek dolgozni, és ott meg azt használom, amit adnak, amit kell!
Ez ennyire egyszerű!
jAzz
Ha egy tanárnak az van írva a papíron, azt a feladatot kapja, hogy fél lábon ugrálva pingpong labdákat köpködjön ki a szájából, akkor azt fogja csinálni. Nem gondolkodnak, engedelmesek, az iskola falain kívüli világról semmit nem tudnak, mérhetetlenül ostobák, önteltek, önérzetesek és amúgy totálisan életképtelenek.
Ök csak a vindózt ismerik, de ha a word ikonját arrébb rakod 3 centivel, attól katatón állapotba zuhannak, némi regenerálódás után szólnak egy "számítógépesnek", hogy elromlott a gép. Linux sem jó, a linukszar.
...vagy nem.
Sajnálom, hogy nem volt pontos a leírásom, mert nem akartam semmilyen szinten ráismerhetőnek megfogalmazni. Az a lényeg, hogy felnőttképzésben tanul és nem jogosult semmilyen windowsra.
"https://hunvagyok.hu "
Ebben az esetben, amennyiben el szeretné végezni az iskolát, és ez a feladat ebben a formában egy megkerülhetetlen feltétele, akkor én rászánnám azt a szűk 10 ezer Ft-ot egy Windows+Office licenc vásárlására, ha nincs a környezetében kölcsön kérhető, ilyenekkel telepített gép.
Alternatíva, hogy ha van/csinál MS fiókot, akkor az ingyenes, online Word tartalmaz Times New Roman betűtípust, ami Linux-on is használható így (kipróbáltam, Linux desktop-om van). Az már problémásabb, hogy az online Word csak docx-et támogat, vagy exportáláskor odt-t és pdf-et. Sima régi doc formátum nem választható már...
De mi az igazi probléma? Ez egy iskola. Bemész a számtech terembe délután, megcsinálod a házit, szevasz. Nincs számtech terem a suliban? Könyvtár sincs? Akkor városi könyvtár? Internetkávézó? Padtárs gépét kölcsönkérni? Szülők? Hupon megkérni valakit, hogy odt-ből konvertálja át 30 másodperc alatt?
Gondoljatok úgy a feladatra, hogy itt nem a betűtípus a valódi feladat, hanem a problémamegoldás. Egész életszerű!
>> De mi az igazi probléma?
1) wordot/writert bemutatókészítésre használni
2) talpas antikvát használni bemutatóban
csak a saját .02 krajcárom
ah, a man of culture
+1
Az az igazi probléma, hogy nem szabadon felhasználható dokumentum típust és abban nem szabadon felhasználható fontot követelnek meg. Ha pl. LibreOffice formátumot és valamely Libre fontot követelnének meg, azzal nem lenne semmi gond.
Ha tényleg pontosan ez a követelmény, ahogy leírtad (doc), akkor felrak Wine alá egy Office 2003-as wordot és készen is van.
Egyébként a formai követelményeket jellemzően minden szituációban érdemes betartani (te se örülnél, ha a saját beszállítód tök mást adna, mint amit kértél). Persze, hogy hogyan éri el, ott már van mozgástér. Ha például megírja a feladatot AbiWordben, úgy hogy betartja a formai követelményeket és belefér a limitáltabb szerkesztési képességekbe, szerintem senkit nem fog érdekelni. (Bár azon a ponton akár megírhatja Ms Office Online-ba is és így megint nem kell illegális szoftverekben gondolkodni.)
Egyébként vallásháborút nem közép iskolában kéne elindítania egy nem hozzáértőnek. Ha meg hozzáértő lesz, akkor meg tudni fogja, hogy mik azok a limittációk, amikkel az alternatívák rendelkeznek és mik azok a funkciók, amikhez tényleg (és jogosan) kell a Microsoft eredeti terméke. Ennek megfelelően könnyen fog tudni választani, hogy elegek-e az alternatívák* (esetek 2/3-ban igen), vagy tényleg kell költeni.
*ide nem csak az open/libra office értendő. Rengeteg alternatíva van mint fizetős mint ingyenes vonalon.
Zavard össze a világot: mosolyogj hétfőn.
Google Docs alatt elérhető a Times New Roman, függetlenül attól, hogy a gépére fel van-e rakva. Ugyanez igaz az online Microsoft Office-ra, amit ingyen használhat.
+1
A legkevesebb szívás valószínűleg a böngészőből elérhető MS Office-szal lesz. És valószínűleg még a készült .doc/.docx kompatibilis is lesz az asztali verzióval.
Nézzük máshogy: tanítod a C-t, a beadandót pedig beküldik python-ban. Te mit reagálnál?
Amúgy winetricks msttcorefonts
Onnantól minden beugró pointeres és memória felszabadítós feladattal lenne tele
Akár még winetricks nélkül is működik, a legtöbb disztró tárolójában ott van az mscorefont csomag valamilyen néven. Ami miatt ezt én szándékosan nem telepítem, az az, hogy akkor böngészőben meg egy csomó programban, amik MS-os betűtípusra lettek tervezve, Arial, Times New Roman, stb. fontokkal jelenik meg minden, amiktől herótom lett az évtizedek alatt. Ez az egyik legfőbb előnye a Linuxnak, hogy modernebb betűtípusai vannak, jobban néznek ki, nem akarom, hogy le legyenek cserélve MS-os baromságra. Nálam egy egy MS-os betűtípus van használatban, MS Cascadia Code, terminálban használom, azaz az alkalmazások 99%-a ezt használja, ez pont egy modern, FOSS font, szép vastag, jól olvasható, anélkül hogy ló méretűre kelljen venni, előtte Fantasque Sans Mono-t használtam, azelőtt meg DejaVu Sans Mono-t, meg Jetbrains Mono-t, de kísérleteztem Ubuntu, Iosefka, stb. fontokkal is.
Eleve a MS-tot se értem, ha tudnak ilyen jó fontokat fejleszteni, mint a Cascadia Code, akkor mit ökörködnek még mindig Arial, Times New Roman, meg Tahoma, stb. őskőkorszaki szarokkal. Védelmükre legyen mondva, hogy ők már Word-ben is próbálják default-ként a modernebb megoldásokat erőltetni, Cambria, Calibi, stb., de a sok konzervatív miatt tartják magukat a 20-30 éves default-ok.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Nálam ezt egyszer eljátszották, csak nem C-ről váltottak Pythonra, hanem C#-ról Javascriptre.
Tudod, mit reagáltam rá?
Adtam neki egy karót.
C# -> JavaScript: karó. C -> Python: karóba húzás.
:)
Anno programozó suliban a Pascal volt a kötelező. Az egész osztályból egyededül én nem Pascaloztam, mert megbeszéltem a tanárral, hogy C++ -ban szeretnék dolgozni. Az volt a deal, hogy a nem triviális részeket kommentezzem rendesen, mert ő tudja ugyan olvasni a C/C++ forrást, de nem penge benne.
Amúgy meg az eredmény, a futó program minősége mindig magáért beszélt. Szóval tanártól függ, szerintem egy normális tanár ha tördelést, szöveg szerkesztést (de nem kiadványszerkesztést) kell tanítania, akkor azt bármilyen formátumban el fogja fogadni, csak az a lényeg, hogy ő maga meg tudja nyitni úgy, hogy azt ne csessze el a nála lévő MS Word.
Akár beadható két formátumban, egy .odt amit vagy jól jelenít meg a MS word, vagy nem, és egy .pdf amin látszik, hogy valójában nincs szétcsúszva semmi.
Ha megbeszéled, az oké.
Konkrétan OP esetében ha én lennék a tanár, és a gyerek proaktívan odajön, hogy figyu, ez a helyzet, beadhatom-e PDF-ben, akkor azt mondanám neki, hogy persze, de legyenek benne láthatóak a formázási jelek, azt' hadd szóljon. Már feltéve, ha a szövegszerkesztés a feladat lényege, és nem mondjuk annyi a probléma, hogy az iskola használ egy sablont, és abba kell beleírni a tartalmat. Utóbbi nehezebben megkerülhető.
Egy ilyen Word beleteszi a teljes fontot a doksiba, vagy csak a font nevét? (Ha jól csalódom, a PDF-nél ez választható opció.)
Én úgy vettem észre, hogy beleteszi (de lehet, hogy beállítható ez).
Korábban próbáltam még, és azt a doksit, aminek a fontja tuti nincs meg linux alatt, tudtam szépen tovább szerkeszteni a korábban még windows-on kiválasztott fonttal.
Beállítható, de alapértelmezetten ki van kapcsolva.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
De, sajnos diszkrimináció, ha az kell, szerkessze akkor online MS Office-szal. A LibreOffice is be tud ágyazni fontot, amikor doc-ként menti, bár ezt a doc-ot sem értem, egy rég elavult formátum, a MS is már 17 éve a docx-et tolja helyette, azt a LibreOffice, OnlyOffice is korrektebben kezeli, szintén tudnak fontot beágyazni. A MS Times New Roman-nak is vannak FOSS klónjai, URW++ Nimbus Roman, pixelre pontos helyettesítője a Times New Roman-nak.
Azt sem értem, hogy mi a rákért nem engedik alternatív betűtípusokkal, pdf-ben beküldeni. Ezeket a dolgozatokat a tanár úgyis csak olvassa, de nem szerkeszti, a pdf bőven elegendő lenne, a diák meg szerkeszthetné akármiben, legfeljebb annyi lenne a megkötés, hogy ha nem Times New Roman, akkor fel legyen sorolva helyette néhány közeli megoldás, Nimbus Roman, Liberation Serif, Linux Libertine, Duolos SIL. Akár absztraktabban is meg lehet adni, hogy hány sornak kell kiférnie egy A/4-es lapra, mekkora margókkal, és azon belül szabadon választható a típus, amíg talpas, reneszánsz, valami a Times, Roman, Garamond, Janson, Plantin, Palatino, Georgia családból. Nem ingyenes, de az Adobe Acrobat Readerrel ingyen beszerezhető, és kulturált font az Adobe Minion Pro is, meg Mac-en hasonló a Hoefler Text, Adobe Times, stb. is a Times New Roman-hoz.
Én egyébként értem az iskolát, nem akarják, hogy valaki valami speciális formátumban adja be a dogát, amit a tanár nem tud megnyitni, meg el akarják kerülni, hogy Comic Sans, meg kézírásos, vagy prériwestern betűtípussal írják meg a gyerekek poénból a dogát. De egy LibreOffice odt, meg egy pdf teljesen jó lenne, minden megnyitja, és az előbb felsorolt fontokkal meg kikerülik a túl kreatív betűtípusokat is.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
A doc/docx korrekt meglátás. Viszont azért nem pdf-ben kérik, mert ha épp szövegszerkesztést tanul a nebuló, akkor a tanár szeretné látni, hogy pl. tudja-e kezelni a bekezdés formázást, a tabulátorokat, margókat, szakaszhatárokat, fej- és láblécet. Vagy csak ütögeti a szóközt, hogy egy tabulált szöveget imitáljon.
Szóköz? Az tökre gyíkság. Tabulálni Tab -al kell, azért az a neve, mert arra való! :-)
A szóközözökkel baromkodást ki tudod szúrni pdf-ben is. Meg odt-ben, akármilyen betűtípussal. Felesleges itt védenetek az iskolát, ami miatt ragaszkodnak ezekhez az ósdi szarjaikhoz
1) szűk látókörűségből elkövetett konzervativizmus, csak ezt ismerik, csak ezt próbálták, csak ebben bíznak, pedig már a MS is modernebb dolgokat erőltet helyette vagy 17 éve, XML alapú docx, modernebb talpas és talpatlan betűtípusok
2) hozzá nem értésből eredő korlátok, mivel nem ismerik az alternatívákat, nem tudják, hogy mi működne.
Szépen haladjanak a korral, fejlődjenek. Ezt nem csak a Linux védelmében írom, hanem pl. Mac-es fontokat is kéne, hogy engedélyezzenek, mert pl. vannak emberek, akik azt használnak, és azon se lesz Times New Roman, és bár MS Office elérhető Mac-re, de továbbra sem ingyenes, nem lehet mindenkitől elvárni, hogy megvegye, vagy lewarez-elje. Sőt, van egy csomó ember ma már, hogy se PC-je, se Mac-je, csak egy androidos telója, táblagépe van, és mondjuk Google Docs-ban, vagy hasonlóban szerkesztené. Ezeket mind figyelembe kéne venni. Csak ezt magyarázhatod a tanítónéninek, mert komplett IT idióta hozzá, azt hiszi, hogy mindenki meg van rekedve a késő 90-es, kora 2000-es években, ahogy ő.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
A MacOs alatt futó Wordben van Times New Roman :) Mellesleg a MacOS-hez járó beépített szövegszerkesztőben is.
Igen, én is azt mondom, hogy van, és lesz is, ha megveszi az MS Office-t, vagy warez-ben teszi fel (akár csak a fontot önmagában), de ezek nem várhatók el mindenkitől. Csak azért, mert a tanár néni szájíze ez, hogy neki fent van, mindenki másnak is legyen.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Ezt írtad. A Macen alapból is van Times New Roman.
tegyük már ezt tisztába akkor végre
Jó, akkor ebben az egyben lehet pont van még, de a mondandóm lényegében nem változtat. A fontok is licencelve vannak. Nem is értem, hogy a Google hogy érte el, hogy a MS engedje nekik a használatot. A Times New Roman egy kötött licencű font, igen, benne van az MS Office-ban, de csak korlátozott használatra, Office-ban, Windowsban, böngészőben, GUI-ban, szerkesztett dokumentumokban, de ez nem jogosítja a Google-t, hogy elérhetővé tegye, és úgy általában nem jár alanyi jogon senkinek. Vagy van valami mögöttes licenc/keresztmegállapodás, vagy csak behúzták fogalmatlanul, és szerencséjükre még egy jogvédő se lépett rá érte a pöcsölőjükre.
Csak a kedvenc Google Docs-odnál maradva, abban is vannak jobb betűtípusok, amiket inkább használnék a Times New Roman helyett, benne van a listájukban pl. Noto Serif, Source Serif, Libre Caslon Text, PT Serif, Roboto Serif, Roboto Slab, IBM Plex Serif, EB Garamond, Merriweather, esetleg Liberation Baskerville (ez a határon lehet egyeseknél).
Mondom, ne védd az iskolát, mert szemellenzős barmok, és nincs rá mentségük. Már a MS saját maga sem erőlteti ezeket, hogy .doc, meg Arial, Times New Roman, helyette már rég MS-os körökben is XML alapú .docx, Arial helyett Calibri, amit már le is váltott az Aptos, Times New Roman helyett Cambria betűtípus. Ez van, az iskola meg van rekedve 16-30 évvel ezelőtt.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Igen, szinte biztos, hogy ez történt. :D :D :D
(Nem, vélhetően megállapodtak a Monotype-pal, ahogy a Microsoft is.)
Nem az iskolát védem, hanem a józan gondolkodást.
Megy itt a kiselőadás, hogy nem Wordöt kell tanítani, hanem szövegszerkesztést, aztán fennakadtok azon, hogy olyan fontot kell használni, ami nincs az adott gépen. És akkor mi van? Miért kell a konkrét .ttf fájl ahhoz, hogy beírd egy textboxba, hogy "Times New Roman"?
aki itt fogalmatlan az nem a Google :)
Mac-en nem csak a Times, hanem Calibiri és Verdana is van :-)
Ez a "haladjunk a korral" érvelésed ott sántít, hogy ha egy iskolai oktatás a szövegszerkesztő, táblázatkezelő használatáról szól, akkor oda a megfelelő eszközre lesz szükség. Persze, lehet okostelefonról, tabletről is táblázatot kezelni, de a rugalmasságnak is vannak határai. Abban igazad van, hogy a Ms Office mindenáron erőltetése egy baromság. Abban viszont az iskolának van igaza, hogy ha kikerülsz az iskolából, akkor az állásinterjún nem arra lesznek kíváncsiak, hogy elméleti szinten tisztában vagy-e a dokumentumok szerkesztésével és formázásával, hanem hogy rutinból tudod-e használni a Ms Office alkalmazásokat :-(
Tehát száz szónak is egy a vége: ez is a HR-esek miatt van :-)
De itt pont arról beszélünk, hogy a Calibri, Verdana nem felel meg az iskolának. Mert nem ismerik.
Nem sántít az, attól, hogy a szövegszerkesztés, táblázatkezelés alap tudás, az nem azt jelenti, hogy nem lehet modern formában tanítani. Programozásból is voltak iskolák, akik még szégyen szemre a 2010-es években is DOS alapú QBasic-et tanítottak programozás gyanánt, mikor az már rég elavult volt.
Az állásinterjús érved azért nem számít, mert ott se várják el a .doc formátumot, meg a Times New Roman őskövületet, hanem csak annyit néznek, hogy jól nézzen ki az önéletrajzod.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Amikor tanítják, mind elavult, vagy van újabb verziója. A programozás alapjait kell megtanítsa, és utána a nyelvet magadnak sajátítod el, ha használod is. Taníthatnak neked javát, ha másban kell megírni a programot, vagy könnyebb másban megírni. De alapnak egy msdos alapú qbasic is jó ismerkedni a lehetőségekkel.
A hatodikos fizika is tele van tévedésekkel, de nem azt a tudást használjuk a termékek gyártásakor, stb.
Senkit nem érdekel kb, hogy néz ki az önéletrajz, csak az számít, hogy az ATS jól tudja-e parse-olni
Ahogy írták az mscore fonts telepíthető ingyen és legálisan linuxra is.
Az oktató pedig azért wordös doc-ot kér, mert valószínűleg nem szövegszerkesztést tanít (behúzások, tördelések ... ) és ellenőriz, hanem csak mintaillesztéssel megnézi, hogy pont olyan-e, mint az ő sablonja.
apt install ttf-mscorefonts-installer
Egy ilyen lószar típusú problémánál törekedjünk már a minimális erőfeszítést igénylő megoldásra.
Felrakja a libreoffice mellé ezt a fontot, beállítja, elmenti doc-ban, kész.
De még egyszerűbb ha regisztrál sulinetes msoffice-t aztán böngészőben megcsinálja.
Gábriel Ákos
Valószínűleg egyszerű feladatnak szánta a tanár.
Ahol a feladat a következő lenne, megfelelő betűtípust válassz, ezzel hozd létre a dokumentumot, majd mentéskor ne az alapértelmezett .docx-et válaszd hanem a .doc formátumot.
Ebből az egyszerűnek gondolt feladatból így lehet csinálni problémát és elbonyolítani.
Nekem is lesz hasonló gondom idővel. Mivel minden rendszerem, gépem lényegében linuxos így majd a lányomnak gond lenne alkalmazkodni az iskolai informatika óra követelményeihez. Így majd kap egy gépet windows-al, vagy virtuális gépen megoldja majd amit windows-on kell majd. A szoftvert pedig ugyanúgy megszerzem ahogy mások.
Így megismerhet több lehetőséget is akár egy adott probléma megoldására. A társaival szemben akiknek minden egyes feladattal szűkülni fog a látókörük, neki minden egyes feladattal bővűlni fog. Alapvetően látni fogja, hogy van más megoldás is egy adott problémára.
Ha lehet nem fogok széllel szemben pisilni, mert sem idegrendszerem nincs rá, sem pedig időm.
Hiába érzem még akár jogilag is az igazamat, teljesen felesleges ezt bizonygatni egy autokratikus rendszerben. Márpedig az iskola ez erősen ilyen.
Ha a végén mégis elfogadná a tanár más formátumban (.pdf .odt), más szoftverrel (LibreOffice, AbiWord, LaTeX), vagy programozást más nyelven (C, Python, javascript), mert mondjuk annyira kitúrom a gesztenyét. Ezzel valószínűleg neki gondot és problémát okoznék csak. Ami pedig csak felesleges konfrontációt szülne a jövőben is, legfőképp a diák, a gyermekem számára.
A képzés adott esetben pár évig tart. Ezt vagy éppen azt a szoftvert kell használnia, akkor azt fogja. Letudja a dolgot, majd dönthet, hogy tovább használja-e az adott megoldást.
A probléma hatékony megoldásához meg kell vizsgálni a legkisebb ellenállás irányát is. Legtöbbször ez vezet célra.
Ja, alternativ megoldas, hogy megkerdezi a tanartol a feladat kiirasa utan (de joval a hatarido elott), hogy Linuxon, ott megszokott fontokkal LO-ban elfogadja-e, aztan lehet, hogy flexibilis annyira. Neha mukodik.
Egy frontend tanfolyamon kellett irnom egy szamologepet HTML+CSS+JS komboval. A kiirasban leirtak, hogy a precedenciaval ne foglalkozzunk, ha 1+2*3 a kerdes, az egyszeruseg kedveert szepen balrol jobbra haladva kiertekelve is jo lesz (de az eval tiltott ismert okokbol). Megkerdeztem, hogy megoldhatom-e helyesen, a precedencia szabalyok figyelembevetelevel, es azt a valaszt kaptam, hogy igen, a tanarokat is erdekelne hogyan oldom meg, de azert az egyszerubbet is rakjam ossze, ha nem okoz gondot. Nem okozott, de a tokenizalo+Shunting Yard+RPN kiertekelo izgalmasabb volt, mint a sima.
A strange game. The only winning move is not to play. How about a nice game of chess?
A feladat egy prezentáció lesz, aminek nincs köze az informatikához, ennek ellenére megkövetelik a New times roman fontot, még a betű méretét is (a méret csak kiegészítő információ). Mint megtudtam, a tanár elolvassa és ha kell belejavít, így ha nem azt a fontot használja amit kérnek, akkor a tanárnak ezt javítani kell majd. Ez egy állítólag központilag kiadott szabályok szerinti feladat minden küllemi és tartalmi dolgaival együtt. Az ismerősömnek az a problémája az egésszel, hogy mivel kizárólag linuxot használ és ott is a libre officet, így nem tudja a fontot kivarázsolni. Jeleztem neki a hozzászólásokban javasoltakat, elmondása szerint nincs a tárolójában ms font. Viszont az ingyenes ms szerkesztőt jó ötletnek tartja, ma kipróbálja állítóéag, remélem így is tesz. Itt valójában az a gusztustalan, hogy az embereket rászorítják egy multi termékeinek a használatára, teljesen elnyomva azokat, akiknek ilyen vagy olyan okok miatt nem kellenek az MS termékei. Semeddig sem tartana olyan fontokat előírni, ami kompatibilis a legtöbb oprendszerrel és olyan formátumot is. Azért arra kíváncsi vagyok, hogy ez a fajta követelmény mennyire mond ellent, vagy erősíti meg az EU normáit.
"https://hunvagyok.hu "
>> Semeddig sem tartana olyan fontokat előírni, ami kompatibilis a legtöbb oprendszerrel és olyan formátumot is.
egyébként pontosan ez történt
Ezért olyan fájdalmas.
:)
Jó, de ez meg már PEBKAC. Nem akarja használni azt a munkaeszközt, amire a kurzust kitalálták, eddig még oké a dolog, de helyette választott egy másikat, amihez meg nem ért.
Nem csak a default tárolókból lehet Linuxra szoftvert telepíteni, vagy amúgy ha ennyire penge hackerman a srác, akkor jelentkezhetne a disztrónál contributornak, és pótolhatja a hiányzó csomagokat a repókból.
Ezt nem a (közép)iskolával és főleg nem a tanárral kell lebokszolni, hanem olyan szinten, ahol egy tanuló egyedül semmit sem ér.
Főleg ebben a "meghirdetett" család és gyerekbarát világban!
Tertilla; Tisztelem a botladozó embert és nem rokonszenvezem a tökéletessel! Hagyd már abba!; DropBox
Szerintem felháborító ez az MSO begyepesedettség. Az én gyerekeim is küzdenek vele, mert fizetős gimiben nem jár az MS office. Ettől függetlenül mindent is MS formátumban kell leadni, és nem találtunk biztonságos, szét nem eső közös metszetet. Még a webes MSO sem 100% kompatibilis az offline MSO -val. A megoldás általában a PDF. Szerencsére csak 1-2 tanár van, aki a pdf -et nem fogadja el.
Több esetben is sikerült közös megállapodásra jutni a következő szabálycsomag javaslatával:
A 3 felsorolt font típus sorrendben MSO, LO és Google Docs. Evvel a beadandók egész jól megoldhatóak. A kaki akkor kerül a ventilátorba, ha közösen kell dokumentumot szerkeszteni. Itt az egyetlen működő megoldás, ha mindenki ugyan avval szerkeszt, ami a kényelem miatt MSO -ra szokott kifutni. Ekkor az ember vagy megfizeti az MS adót, vagy jogot sért.
Pont az oktatasi rendszer az a hely, ahol az MSO dominanciát orvosolni lehetne avval, hogy a diákok tanuljanak meg használni mást is. Sajnos ezt sem sikerült megugrani.
Amúgy vicces hova jutott a HUP, elég sokan javasolják a Window$+M$O telepítést, és sokan forgatják a szemüket az adatvédelmi aggályok felvetése miatt. Pedig ez a közösség régen *nix és FLOSS fókuszú volt. A multik csak megfőzték lassú tűzön a békát, ma már nem számít az anyagi haszon érdekében a felhasználónak szándékosan okozott kár, és az adatvédelmi aggályok sem érik el az emberek ingerküszöbét. 🐏🙃
+1
Szó szerint így van, lassú tüzön még a legtöbb régi motoros "elvhű" usert is sikerült megfőzni. (elqvultak na... :)
Kedvencem, amikor privacy huszár ismerősöm tiktok videót küld, hogy miért privacy huszár :D (és mikor mondom, hogy nincsen tiktok-om, meglepődik :D )
A net/IT azért néz ki egy nyamvadt wasteland- nek mert a userek hagyják.
-42-
Nem hinném, hogy a FOSS fókuszú felhasználók azért javasolnák a Ms termékeket, mert meg lettek főzve, lassú tűzön. Egyszerűen arról van szó, hogy már nem csak a nagy multiknál, de az utolsó egygépes kisvállalkozásnál is nagyrészt Ms szoftverekkel akar mindenki mindent megoldani még akkor is, ha ahhoz egy modern böngésző is elég volna. Egyszerűen hátrányba kerül az a pályakezdő, aki nem ismeri ezeket a "csodás" szoftvereket.
Az esetek 90% -kában 1-2 óra átszokni akármiről MSO -ra. Az emberek 90% -a nem használ advanced feature -öket, sőt szóközökkel és sortórésekkel formázza a dokumentumot. Nem tudom létezik e az a bizonyos hátrány.
Az MS továbbra is szándékosan okoz a felhasználóknak kárt a kompatibilitás tudatos aláásásával. Az, hogy ez természetessé - akárhogyan is nézem - nem normális. Szerencsére a mobil piacot bukták. Remélem az irodai szegmens is elmegy mellettük. Ha más nem az idő szava mossa el őket azaz majd az AI megoldja "itt ez a doksi csinálj nekem ugyan így kinéző LO doksit belőle" 😜.
"Az MS továbbra is szándékosan okoz a felhasználóknak kárt a kompatibilitás tudatos aláásásával."
A fájlformátum adott, annak értelmezése nem 100%-ban kötött, ahogy az odt esetében sem. Szóval vagy sokkal szigorúbb értelmezési megkötéseket kellene belerakni a fájlformátumok leírásába (a rugalmasság kárára!), vagy el kell fogadni, hogy a kompatibilitásnak van egy határa.
Ez cégfüggő. A kis cégeknél elvárás, hogy Mancika képes legyen eyecandy doksikat, diagramokat gyártani. A nagy cégek meg inkább csinálnak vagy vesznek olyan szoftvereket, ahol a dolgozónak csak minimális szerkesztési lehetősége van, és olyan előre formázott sablonokkal dolgozik, ahol nem lehet 4-5 Enter leütésével kétoldalas doksit csinálni egy egyoldalasból.
Ettől függetlenül a HR-es a toborzásnál alap skillnek veszi, hogy valaki Ms Office guru, még akkor is, ha a napi munkája során erre nem lesz szüksége. Tehát mint fent is írtam, az egész probléma gyökere a HR-es :-)
Nem feltétlenül. Egy táblázat elemei közötti algoritmusra hamarabb írok meg egy awk scriptet, mint használok Excelt vagy LO Calc-ot. Sohasem volt komolyabban szükségem Excelre. Talán három dologra használtam. Bejelölni, mikor leszek szabadságon, meg lineáris regresszió, korreláció számításra, továbbá BOM lista PCB gyártatás előtt, s itt nagyjából be is fejeződik az Excel - bár inkább LO Calc - szakértésem. :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
A vicc az, hogy én mindig is utáltam az excelt, mert... mert.
Aztán rájöttem, hogy sokan még egyszerű összeadásokra sem képesek használni.
Van jó sok cisco eszközünk és az összes kollégám sík hülye nemcsak a ciscohoz, hanem a hálózatokhoz is. Amikor va negy portsec, ami leb..ssza a portot egy ismeretlen eszköz esetén, akkor azt néha nem árt visszakapcsolni vagy átkonfigurálni.
Fingjuk nincs miről besélsz. Meg VLAN-ok, meg trönkök és akkor még el sem kezdtem dolgozni.
Ezeknek a többmilliós eszközöknek nem igazán van használható webes felülete, egy csomó feature hiányzik is belőle. Ennyi pénzért nem volt rá elég ember, hogy írjanak egy használhatót :)
SNMP-vel valamennyire lehet látni a dolgokat, de olyan felügyeleti rendszert nem igazán találtam, ami írni is tudna az SNMP-n keresztül.
Na itt egy ponton elgondolkodtam, hogy kéne csinálni egy weboldalt, ahol lehet látani vizuálisan a dolgokat és kattintgatni és a kecske, aztán SNMP write-al szépen frankón lehet konfigolni a switchet. Hát ez majdnem bejött, csak amikor ilyen valós idejű adatokra lett volna szükségem, akkor jött szóba a JS? Angular, React, mittoménmi. Több olyan akadályba is ütköztem, aminek a leküzdése nem lett volna reális elvárás magamtól sem, mert sok időt vett volna igénybe. Megérteni a szintaktikát, leprogramozni, tesztelni, továbbfejleszteni...
Már csak az excel jöhetett szóba. Mindenki azt nyomkodja.
Végül építettem egy táblázatot, ami úgy néz ki mint egy switch, színekkel jelölve a portok sebessége, duplex állapot, tiltott, engedélyezett, stb..
Alatta soronként is kibontva az infókat. Portszám, description, vlan, trunk, faliportok, portsec, mac, stb...
Ezeket az infókat VBScripttel szedtem össze makró formájában az Excelben. Annyira frankó lett, hogy már évek óta használjuk és a konfigot is el lehet vele menteni. Lenne pár ötletem a továbbfejlesztésre, de ez például egy olyan dolog, ahol kivételesen láttam értelmét az excelnek és kihasználtam a benne rejlő lehetőségeket. De ez ritka, mint a fehér holló.
Jobb lenne megírni valahogy C-ben vagy valami platformfüggetlen módon, akár webes formában de nem hiszem, hogy valaha is sor kerül erre. A hálózatos részt vágom, meg azt is, hogy mit akarok, de leprogramozni egyszerűen nincs már időm. Pedig hiánypótló és nyílt forráskódú, folymatosan fejlődő rendszert is lehetne építeni belőle. Majd ha nyugdíjas leszek :)
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Én saját fejlesztésű - már mint céges - műszerhez csináltam webes felületet. C-ben írtam egy parancssoros valamit, ami USB-n kommunikál a műszerrel, ezt hívja a webszerveren futó php kód, kliens oldalon meg javascript, html, css.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Most webassemblyben gondolkodom. Soha nem alkalmaztam még, de nagyon fúr a kíváncsiság, mert elég ígéretesnek tűnik.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
WebUsb -t vagy WebSerial -t próbáltad esetleg? Ezek a browser -ben implementált API -k, amik elérhetővé teszik az USB eszközöket vagy a soros portokat a browserben futó JavaScript alkalmazás számára.
Mondjuk a támogatottsága nem a legjobb: https://caniuse.com/?search=web-serial
Az Excelnek az a baja, ami a többi táblázatkezelőnek is. Kicsit mindenesek, de igazából semmiben nem a legjobbak. Az userek 90%-a eleve adatbázis-kezelőnek használja, de arra pont nem való, arra a platformfüggetlen SQL-képes adatbázisos megoldások valók. Kb. 9% meg olyan számításokhoz használja, ahol egy matematikai nyelv meg jobb lenne, R, Octave, Julia, Python (ez nem matekos nyelv, de mivel annyi matekos lib van hozzá, így ekként is funkcionál), SageMath, Matlab, talán még Fortran, stb.. Meg van egy kb. 1% speciális felhasználás, amikor meg formot meg makrókat építenek Excellel, arra meg jobbak a webes, meg GUI toolkites megoldások, talán még a .NET is.
A táblázatkezelő az pont erre való, amit te csináltál rajta, ilyen portkiosztást szemléltetni pl. jó. Igaz erre is jobb lenne talán egy folyamatábra-program, vagy a Cisco-nak is van erre egy tool-ja, Packet Tracer a neve, ahol virtuális hálózatot tudsz építeni, és ágrajzban szemléltetőleg mutatja, hogy mi mihez kapcsolódik, melyik eszköz, milyen porton, protokollal, és ezt a hálózatot tudja is szimulálni élőben, ahol látod a csomagokat közlekedni.
Az Excel meg társai ilyen titkárnőknek, meg ECDL Mancikáknak van, de azok is addig gányolnak benne, míg valaki meg nem unja és rá nem lép a pinaszőrükre nagy durván. Még ez sem lenne egyébként baj, de túl is van istenítve, hogy az MS Office meg az Excel az valami kihagyhatatlan ziccer, mindent azzal akar kényszeresen mindenki csinálni, mert csak azt ismerik. A cégek 99%-a is csak emiatt ragad Windowson, hülye MS Office, mert annyira korlátoltak, hogy nem bírnak mást használni, szintet lépni.
Nem csak az Excel, a Word-nek is ugyanez a baja. Egyszerű szövegszerkesztőnek túl bonyolult, túl funkciózsúfolt, de igazán szép doksikat se lehet vele csinálni, mert abban meg nem éri utol a kiadványszerkesztőket, de talán már a LibreOffice Writer is veri ebben. Egy kicsit ilyen senki földje az is. Valahogy ez mindig is jellemző volt a MS-os cuccokra, pl. egy Notepad is nettó használhatatlan, Notepad++ meg egy csomó megoldás jobb nála (bár most felfejlesztették a Notepad-et is valamennyire), nem is kell az IDE-kig elmenni, Windows Media Player se volt soha sehol egy rendes médialjátszóhoz képest, stb.. Nagyon középszer vagy ócska megoldásaik vannak, azoknak is a nagy részét innen-onnan lopkodták (pl. C#-ot a Java-ból, DOS-t a QDOS/CP-M-ből), vagy külsős szakemberek írták meg nekik (pl. az NT kernelt és az NTFS-t volt DEC-es szakemberek alkották, a WSL-t meg linuxosok). Az Internet Explorer is egy fos volt mindig, azt végül fel is adták, és az Edge mára Chrome-skin, az MS-SQL is rendre gyengébb a Postgre, MySQL/MariaDB, Oracle megoldásaihoz képest. Mégis dominálnak a megoldásaik.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Az excel egy rohadt jó cucc, csak nem érted a use case-t.
Tud feltételes formázást, grafikonokat rajzolni, és számolni is.
Amennyiben a te logikáddal megyünk tovább, és használunk egy adatbázisszervert, db klienst megtekinteni/szerkeszteni az adatokat, meg mondjuk matplotlibet grafikont rajzoli, hát az felhasználói élményben a béka valaga alatt lesz, és még nem is tudod egyszerűen csak lementeni és odaadni másvalakinek.
"Komoly" munkára meg tud datasource-t kezelni, pl egy sql adatbázist, vagy csv/tsv filet.
Az meg hogy a notepadet "fejlesztik" az meg engemet idegbe vág. Nem kell tabkezelés, helyesírás-ellenőrzés, syntax highlighting bele. Tudjon szövegfilet megjeleníteni/szerkeszteni.
Hívja meg a winforms textbox kontrolját, azt annyi - ahogy régen tette.
A WMP is egész használható volt amíg el nem ment mellette az idő, és nagyjából mindenhez külső kodek kellett.
Gondolom te nem használtál QuickTime playert, na az egy fos volt.
Nyilván másoltak sokhelyről sokmindent, de ez az összes nagyobb szoftvergyártóról elmondható.
Az Excel azoknak jó, akik nem hajlandók megtanulni awk-ban programozni.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ilyeneket azoktól szoktam hallani, akik nem ismerik az Excelt.
Valamikor az ősszel meg akartam nyitni munkahelyi gépemen egy file-t, már nem emlékszem, hogy Excel vagy Word dokumentum lett volna. Erre azt mondja nekem, lépjek be. Mégis hova? A Pártba? Írtam volna az MS-nek bugreportot, de talán ott is azt mondta, lépjek be. Ez volt az a pont, ahol a file-t a szintén munkára használt, saját linuxos gépemen nyitottam meg LibreOffice-szal. Ja, mert ezt a belépést nem lehetett figyelmen kívül hagyatni vele.
Maradjunk annyiban, az Excel nem is akarja, hogy megismerjem.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Az megvan, hogy az Excel nem szabad szoftver?
Ez hogyan jön ide? Nem a forráskódját akartam nézegetni. A gondom az volt, hogy tőlem kért authentikációt. Egyrészt semmi köze ahhoz, ki vagyok, másrészt semmi köze a dokumentumhoz, amelyen dolgozom.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
De igen, van hozza koze, mert ellenorizni szeretne, hogy jogosult vagy-e a termek hasznalatara. Ezt jelenti a "nem szabad", ezert kerdeztem. Az online regisztracio es login ma mar a masolasvedelem resze. Az osszes MS Office termek hosszu evek ota megkoveteli a valid MS account megletet amire a licenszeket meg tudod vasarolni. Amikor elfogadtad az EULA-t akkor ezekbe beleegyeztel, szoval nem igazan ertheto, hogy mivel van gondod.
Én semmit sem fogadtam el. Letettek az asztalomra egy PC-t a munkahelyemen, amelyet néha használok, bár az idő nagyobb részében a saját tulajdunú linuxos gépemet free software-ekkel.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
nincs ezzel semmi gond:
ha a főnököd azt szeretné, h MS termékkel dolgozzál - akkor tegye ezt lehetővé
ha nem, akkor meg ott van a LibreOffice...
Valójában szerintem van egy céges accja, azzal kéne belépni, csak túltolja a privacy huszárt.
Amúgy furcsállom, hogy nem volt kit megkérdezni erről a cégnél, egyből bugreportot kell írni a vendornak.
Olyan helyen ahol fejlesztést, céges know-how-t tartalmazó szoftvert saját privát gépen tarthat/kezelhet a dolgozó, nem biztos, hogy van ilyenben kompetens személy...
Van, csak külsős, tehát megbízott cég, nem pedig közvetlen, helyszínen elérhető kolléga.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ja, ez szerintem pont ugyanaz, mint mikor előadta, hogy ő hozzá nem szól a csigazabáló kollégájához, talán még jól el is küldte a francba, szerintem az is nagyrészt a fejében történt csak.
Hogy értve fejemben csak? Tekintve, hogy sem angolul, sem franciául nem beszélek, így valóban nem beszélgettünk. Azóta visszament Franciaországba, mert az idős édesapja ápolásra szorult már.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Ja, csak volt hozzá akkor is vmi emberkedés, hogy te jól megaszontad a főnöknek...
Nem emlékszem erre.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Off: Arról, amit a derék szoftverek (gyártók) megengednek maguknak, Švejk egyik bajtársának a mondása jut eszembe: "szemtelenek a qurvák errefelé"
Szvsz egy működő kapitalizmusban az állam piacfelügyeleti jogával élve azt mondaná, "Szuper, tisztességes versenyben egyszereplős piacot hoztatok létre az irodai szoftverek terén, akkor most beszéljük meg, hogyan lesz a felhasználóknak lehetősége olcsón/ingyen használni a terméketeket, vagy ha ez nem megy, akkor hogyan működtök közre abban, hogy mindenkihez eljusson az olcsó/ingyenes alternatív szoftver?"
MSO, Google Workspace, Apple iWork, LibreOffice, OpenOffice, WPS, OnlyOffice, Calligra, Collabora, SoftMaker, csak amik hirtelen fejből eszembe jutnak
https://www.microsoft.com/hu-hu/microsoft-365/free-office-online-for-th…
Derék dolog, respect.
Namostan szerintem ezeket egy szabályozott piacon nem a hallomásra kellene bízni, hanem az államnak és az egészségtelen piaci dominánciával rendelkező gyártónak együttesen kellene tolnia a felhasználó arcába.
Ezt valamennyire el tudom fogadni mondjuk egy built-in böngésző esetében, de az office suite nincs egybeépítve az OS-sel, innentől kezdve a felhasználónak gyanúsnak kéne lennie, mielőtt kipengeti az éves 25k-t MSO-ra, hogy esetleg mást is szabad használnia.
Jó vicc. Az irodai dolgozó 99,99999 %-a életében nem hallott még az awk-ról. Ellentétben az irodai dolgozók 99,9999 %-a hallott már az Excel-ről.
Bocsáss meg, de ez a mondatod egy jó nagy f@szság.
Nem írtam irodai dolgozót, te ellenben igen.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Hát igen. Pont ezért nem kellett volna idekeverned az awk-t.
Volt bennem pici gonoszkodás, mert nem szeretem, amikor minden csak a leggyakoribb felhasználásokról szól. Én ugyanis sok esetben nagyon a Gauss-görbe szélére esek.
Egyébként van Excel-huszár kollégám, akinek viszonylag összetett feltételrendszer mentén kellett volna valamit kiszámítania, mondtam neki, exportálja ki csv-be, írtam rá awk scriptet, amelynek text outputját importálta, s mindenki elégedett volt.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Értem.
Én is írtam már Python-ban, Java-ban excel konvertert. Legutóbb meg Flutterben fájl átnevezőt, ami excelből nyerte ki, hogy mire kell a fájlokat átnevezni. De ezek automatizálható dolgok mint a te esetedben is, messze nem váltják ki az Excel-t.
Viszont kiegészítik azt. Nekem egyébként nem nagyon volt még szükségem Excelre. Az, hogy bejelölöm, mikor megyek szabadságra, megoldható plain textben is, vagy akárhogy.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Gondolom azért, mert nem kifejezetten irodai munkát végzel.
Hát plain text-ben biztos nem.
Tud a plain text drabteli-t? Ami összeadja, hogy a monogramod hány napnál szerepel, és kivonva az éves szabidból, máris megvan, hogy mennyit vehetsz még ki? Nem mondom, hogy a legjobb módszer, de még mindig egyszerűbb mint hívogatni a bérest, meg magadnak külön vezetni plain textben, csak abban nem lesz benne, hogy a tervezett szabid ütközik-e valakivel, akivel nem kéne. Persze ezt egy szabadságnyilvántartó mind tudja, csak az meg külön pénzbe kerül.
Ja, a Word meg azoknak való, akik nem hajlandóak bash -ból RTF szöveges állományt generálni, mint ahogy én teszem, mi?
A MS összesen két olyan terméket alkotott amiért kár lenne, ha nem lenne: az egyik az AD, a másik az Excel.
Az Excelben az a jó, hogy tényleg szinte mindenre jó, pontosabban elég jó azokra a célokra, amikre a felhasználók 80-90% -ának szüksége van. Egyszerű számolótábla, néhány sor/oszlop summázása, átlag, fajlagos költség számítására anélkül tudja használni még a laikus is, hogy értené a mögöttes dolgokat. Ez az igazán jó felhasználói program lényege, hogy külön tanulás nélkül, szimplán ráérzés alapján, intuitívan képes legyen segíteni a felhasználót abban, hogy elérje a célját. Az Excel felhasználóknak nem kell SQL. Nekik egy táblázatkezelő kell, amiben adatokat kezelnek. És erre az Excel tökéletes választás.
Egyedül annak a fejét csapkodnám igen sokáig egy eszperantó nagyszótárral, aki kitalálta, hogy a makró nevek lokalizáltak legyenek.
Talán nem volna nagy baj ezekkel a software-ekkel, ha nem kezdenék el kitalálni, hogy szerinte mire gondolsz, pedig nem. Ha leírsz egy kettőspont zárójelet, azt ne alakítsa grafikus emojivá, ha leírod, hogy 2024, az egyáltalán nem biztos, hogy dátum, mert minő meglepő, van ilyen szám, ha sor elején kezdődik egy szó, ne konvertálja nagybetűvé az első karaktert, tudniillik, ha azt akarnám, akkor naggyal írtam volna, tehát az ott nyilván kisbetű, mert kicsivel írtam.
Az ilyen munkát akadályozó feature-ök miatt használhatatlanok ezek a vackok.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Olyannyira nem vagy egyedül ezzel a problémával, hogy a legtöbb ilyen programban ezeket a feature-öket ki lehet kapcsolni. (Sajnos nem mindent és mindenhol, de ha utánajársz, gyanítom, hogy meg fogsz lepődni, hogy mennyi mindent.)
Én pl. kikapcsoltam az automatikus
mondatkezdőpont+szóköz utáni nagybetűt a Wordben. Aztán meg vissza, mert többet kellett javítgatnom, mint a pont+szóköz utáni nagybetű kisbetűre cserélését (biztosan nem mindenkinél van így, de nálam igen).A smiley átalakítás engem is zavar, de a chatprogramokon kívül nem nagyon csinálja semmi. Talán még az Outlook, de ott az én felhasználási körömben nem okoz gondot, szökőévente ha javítani kell.
Az automatikus dátum tényleg zavaró, de eddig nem ütötte meg az ingerküszöböm, hogy utánajárjak. De most megtettem, kikapcsolható funkció.
Távol álljon tőlem, hogy védeni próbáljam az MS-t, de inkább ne a nyitott kapukat döngesd, van ott elég zárt is! ;)
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Igen, az például csinálja - és kurvára pislogok ki a fejemből, amikor az Outlookból küldözgetett levelekben a J betűket látom. Merthogy az a szar arra cseréli a :-) -ból átalakított mosolygót. Amivel egyébként az is probléma, hogy nem meglepő módon nemhogy az összes smiley-t nem ismeri, de még a gyakoribbak közül se túl sokat. :-D :-B (nagyvigyor és Dolly Parton)
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
a karakterekkel leírt smiley után amikor átalakítja képecskére ha nyomsz egy backspace -t vagy egy Ctrl-Z -t akkor visszaalakítja karakterekké, és onnantól kezdve szép a világ. Én így használom, mert szerintem a klasszikus smiley a menő, nem a kaki emoticon.
+1
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Outlookból küldik neki, arra nincs ráhatása.
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
De szoktam annak örülni, amikor e-mailben írnám software-es kollégának a kommunikáció hevenyészett specifikációját példákkal, s a megfelelő írásjel, betű, szám kombinációkat - aminek USB-n kell közlekednie - valami emojivá konvertálja, engem meg szétb.sz az ideg, hogy a jó b.dös k.rva anyját az MS-nek, amikor én csak azt szeretném, hogy az menjen át a levélben, amit leírok! Ja, meg ha van benne kukac, akkor mailto:user@host alakra konvertálja, hogy b.szódjon meg. :)
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Valószínűleg igényled, hogy "szétb.sszon az ideg".
Egyéb esetben nyilván kikapcsolnád ezeket a funkciókat is. :)
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Munkahelyi saját gépemen Thunderbird mail klienst állítottam be, ott ezzel nincs gond. Amikor home office-ban vagyok, akkor marad az Outlook webes felülete, mert a Thunderbird-öt többszöri nekifutásra sem sikerült beállítanom kliensként, mert ugye nem elég a felhasználónév, jelszó, hanem két faktor, OAUTH2, vagy mifene - azt sem tudom, mit jelent -, rendszergazdai áldás kell hozzá, és itt kimúlt belőlem a lelkesedés. Marad az a nyamvadt webes átok, amelyre úgy tudok belépni, hogy kapok egy SMS-t, és visszaírom az ott kapott számot, mert nyilván így egyszerű a proletár élete.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Jah, az online izé az szívás. Persze valahonnan onnan indultunk, hogy "Talán nem volna nagy baj ezekkel a software-ekkel, ha...", de mindegy, a lényeg:
Notepadról kimásolva és beillesztve nem alakítja át. Nincs előttem desktop linux, de egy próbát megérhet, hogy ott is működik-e hasonlóan.
Másrészt html üzenet helyett használhatsz formázatlan szöveget, ott nem lesznek ilyen úri huncutságok. (Meg sok más sem, nem tudom, hogy az mennyire számít.)
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Mármint Leafpadról. :) Elhiszem, de ez minden, csak nem ergonomikus. Megírni plain text a levelet, majd bemásolni a böngésző form-ba, aztán reménykedni.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Reményről itt már nincs szó. Ha neked így a legjobb, hát csináld így. Horses gonna horse. :)
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Egyébként a legjobb az egészben, hogy az egyik gépészmérnök kollégám hasonló okok miatt dobja le az ékszíjat és szentségel rendesen, átkozza a software-eseket - megértem teljes szívvel, miközben én magam is írok programokat -, s az alapvető probléma az ő esetében is az, hogy a software helyette akar mindent jobban tudni, beavatkozik, tehát a jót rosszra javítja.
Nem tudom, melyik idiótának volt ez a gondolata, tudniillik az agynak sokkal nehezebb mozgó célra lőnie, sokkal nehezebb változó körülményekhez igazodnia. Amit elrontunk, az legyen rossz, mert egyáltalán nem biztos, hogy az elrontás, lehet, hogy szándékos szokatlanság, trükközés, bármi. Lehessen végre az ember felnőtt azzal a felelősséggel, hogy minden úgy legyen, ahogy csinálja, s ha hiba lesz benne, akkor azért, mert elrontottunk valamit. A gépi javítások csak arra jók, hogy amit tudatosan csináltunk szokatlanul, azt rosszra javítja, ennélfogva legalább akkor is lesz hiba benne, ha hibátlanul dolgozik az ember. Ha valamit leírok, azt azért teszem, mert úgy akarom. Vagy hibázok, ami az én felelősségem, de ne nyúljon bele senki és semmi!
Ha jól emlékszem, volt már olyan marketing anyag, amelyben műszaki specifikációként valami -5V...+12V-ot adtam meg, de kinyomtatva már 5V...12V szerepelt a színes-szagos brosúrában. Ilyenkor az ember rettenetesen szégyelli magát, hogy hányan fognak hülyének nézni azok közül, akik olvassák, miközben én tényleg jól írtam, csak közben átment valami marketinges kezén, meg valami szövegszerkesztőn.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Nekem az AD és az Excel sem hiányozna. Egyébként nem is azt állítom, hogy az Excel nem jó semmire, csak hogy akármilyen felhasználási kört hozol fel, amit csinálsz vele, és tudok arra a körre egy jobb alternatívát. Egy kicsit ilyen mindenes, de igazából semmis az Excel. Ami nem is lenne baj, de fel van magasztalva, mint mindenkinek szükséges, világmegváltó termék, ami nélkül se cégnél, se magánemberként nem tudsz megélni.
Azt is vitatom, hogy Excel felhasználóknak nem kell az SQL. Persze, hogy nem, mert csak az Excelt ismerik, és szépen elgányolnak benne, de ahogy az adatbázis mérete vagy a lekérdezési bonyolultság átlép egy szintet, onnantól csak SQL-es megoldást érdemes használni.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Abban biztos voltam! :D
Amúgy mi van az AD helyett, amivel dolgoztál már, és szerinted jó?
Én elég nagy adatbázisokból is tudtam query-zni PowerQuery meg hasonlókkal. Nálad mekkora mögöttes adatbázis volt a limit, ahol már az Excel volt a szűk keresztmetszet, de közvetlenül SQL-t írva még jó lett volna?
"Amúgy mi van az AD helyett, amivel dolgoztál már, és szerinted jó?"
Nem nekem szólt a kérdés, de... Natív Windows-os/vegyes környezetben nem igazán van más... Full Linuxos környezetben FreeIPA jó lehet - bár nem tudom, most hogyan is áll, de sok évvel ezelőtt teljesen jó volt - arra, amire ki lett találva.
Ez forditva is igaz.
Igen.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Az excel meg az adatbáziskezelők is céleszközök. A felhasználók többsége vagy az egyiket, vagy a másikat tudja valamilyen szinten használni (sokan egyiket sem). Hogy a probléma áthidalható legyen, a Microsoft (áldassék a neve!) előjött a Power BI nevű nemtudommivel, ami egy kicsit accessesen adatbáziskezel, egy kicsit excelesen diagramrajzol, és lehet rá jó drága oktatásokat szervezni :-)
Így lehet két saját termék között megtalálni a piaci rést, majd jól betömni :-)
ezeket a táblázatkezelőket alapvetően az egyszerű számviteli rutinok digitalizálására fejlesztették ki, nem kell többet várni tőlük
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
De tökéletesen értem, és épp ezt írom, hogy sok mindent tud, sok mindenre jó, de azokban a dolgokba nem a legerősebb megoldás. Grafikonrajzolásra, számolásra, formázásra, adatbázisra, formkészítésre, stb.. Minden ilyen területre létezik célalkalmazás, ami csak abban jó, de abban torony magasan veri.
A Notepad-be meg igenis kellettek a fejlesztések, meg volt rekedve a 80-as évek végének, 90-es elejének a szintjén. Ráadásul az új fejlesztések zömét (fülek, helyesírás-ellenőrzés, automatikus mentés, stb.) ki lehet kapcsolni belőle, így lényegében olyan lesz, mint előtte. Bár annyiból igazad van, hogy most AI-t akarnak belenyomni, na az már szerintem is állatság.
A WMP sose volt használható. Valóban, ugyanaz a szar volt, mint a QuickTime player, utóbbit se használva volna senki, de sokáig apple-ös formátumokat az játszott le. Egyébként teljesen mindegy, az összes cucca ilyen a MS-nak, számológép, Paint, régebben a MovieMaker, Sound Recorder volt még ilyen, de azokat kiszedték. Sokáig a cmd/Powershell is ilyen volt, de abban összeszedték magukat az új Windows Terminal-lal.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Pont itt ismételed hogy nem érted a usecase-t.
Ha akarnak valahol helyesírásellenőrizni akkor csináljanak Notepad2 -t, vagy hozzák vissza a wordpadet, az volt a dokumentumszerkesztő.
2 db értelmes fejlesztés volt a notepadban; az egyik a 64k nál nagyobb filek kezelése, a másik pedig a linuxos sorvég-jel elfogadása.
Számológépből is jobb szerettem a régit, az azonnal indult, de a függvényábrázolás hasznos fícsör.
A "cmd" terminálja valóban egy idejétmúlt foshalom, de az új windows terminal pedig egy modern foshalom.
Milyen dolog az már hogy kézzel kell egy JSON fileban matatni hogy átrendezzem egy lista elemeit...?
Ez olyan, mint hogy a "Linux" célfeladatokra jó, de desktopnak szar?
:)
Jó az már minimum egy évtizede desktopnak is, utóbbi időben még mainstream-ebbé vált, mióta a Steam/Valve meg a MS is bőszen támogatja, meg minden Elecrton-alapú lett, meg a szoftvertelepítést még jobban megkönnyítették az univerzális csomagformátumok. Az emberek csak idegenkednek tőle, meg nincs eléggé reklámozva, meg a MS rászoktatott sok évtized alatt mindenkit, hogy ha nem Mac, akkor Windows nélkül nem lehet megélni, így az emberek azt szokták meg, csak az ismerik, nem tudják elengedni, azt várják, hogy minden Windows-logikával működjön, windowsos programokat futtasson, stb.. Ahhoz hasonló, amit a topik is példáz, hogy nem tudja a tanárnéni elengedni a 20-30 éves betűtípusokat és elavult formátumokat (doc).
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Ha a "Linux" jó desktopnak, akkor az Excel az irodisták számára kiváló táblázatkezelőnek, adatbázis-kezelőnek, adatelemzőnek, meg sok minden másnak.
:)
Értem a párhuzamod, erre nem tudok mit írni. A lényeg, hogy alkalmas. Az hogy a legjobb? Azon lehet vitatkozni, de én akkor meg visszakérdezek, hogy a Windows miben jobb desktop? El fogunk jutni abban, hogy semmiben, csak 1) azt szokták meg, 2) futtatja a Windows only szoftvereket, ezt leszámítva semmiben nem jobb, sőt, sok ponton még rosszabb is, lomhább, nagyobb erőforrás-igény, tele reklámmal, kémprogrammal, veszélyeztetve van vírusok által.
A legtöbb usernek már desktop sem kell, csak egy bootloader a böngészőjéhez.
Mint írtam, az még nem is lenne baj, hogy Excelben adatbázisoznak, adatelemeznek, stb., nálam csak az veri ki a biztosítékot, mikor eljutnak arra végkövetkeztetésre, hogy ezekhez Excel kell kifejezetten. Nem kell, még csak LibreOffice sem, vannak erre jobb célprogramok.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Na, azt kétlem.
Azon kívül, hogy elvisel, a – valós vagy teoretikus – feleséged miben jobb nő, mint a többi?
Az elterjedtség okán az emberek inkább kívánnak windowsos szoftvereket futtatni, mint "linuxosokat".
Ez pl. a feleségre is igaz. Mi a probléma?
Szerintem nem zavarja az embereket, ha nincs túlzásba víve, vagy ha "a Windows only szoftver" ablaka a reklámot kitakarja.
A tudás érték. Az Android is tele van "kémprogrammal", pedig az "Linux".
Úgy tűnik, nem halálos.
Meg az Excel, ha jól értem.
Ha Excelben akarják csinálni, akkor ahhoz szükséges az Excel.
Az emberre jellemző, hogy ha muszáj, feltalálja magát, ugyanakkor kényelmes is, és elvan a megtanult, bevált dolgokkal.
:)
Nem érted. Az Excel nem egy "táblázatkezelő", hanem egy olyan frontend, ami mögé be tudsz tenni mindenféle adatforrásból adatot, és ehhez egy cégen belül kb. minden réteg hozzá tudja tenni a magáét. Bejön az adat valahonnan (SQL-ből, weboldalról parse-olva, akármi), az PowerQuery-ben az elemző rághatja kedve szerint, a CEO nézheti és szerkesztheti a riportokat ahogy akarja, bele lehet fejleszteni egyedi logikát ha véletlenül kell, stb.
És mindezt úgy, hogy minden szereplő egy ismerős eszközt használhat, nem igazán kell új dolgokat megtanulni, miközben az általad lenézett "ECDL Mancika" is bele tud kotorni érdemben bármibe, az adatok betöltésétől a transzformáción át a vizualizációig, mindezt kb. középiskolás szintű IT tudással.
Lehet fikázni, de nem véletlenül az Excel a közös nevező sokszor egy cég működésében, de akkor sorold nyugodtan a megoldásokat, amik még tudják ezt out of the box. Biztosan van ilyen, én is tudok néhányról, de olyan egy sincs, amihez kb. mindenki ért, aki dolgozott már irodai környezetben.
Azt kéne megérteni, hogy a userek 90%-a nem fogyatékos, hanem az elvégzendő feladatokat próbálja minél gyorsabban, de még "elég jó" szinten elvégezni, hogy mehessen már haza/cigizni/ebédelni. És erre kurva jó az Excel.
Hahaha, meg a lópikulát, láttam már egész közelről quant területet, tudod, mi a sorrend? Excelben megtörténik a modellezés, mert az kényelmes és gyors, és utána, amikor ez megvan, akkor jön a python meg a többiek.
Amikor leírsz egy akkora oltári baromságot, hogy a MSSQL "gyengébb" (miben?), mint a MySQL, akkor előtte nem érzel egy pillanatra sem némi bizonytalanságot?
Szerintem te egy büdös percet nem dolgoztál MSSQL-lel. De javíts ki, ha tévedek, nagy érdeklődéssel hallgatnám meg, hogy miben volt gyengébb, mint a My.
A 90-es évek közepén véletlenül odakeveredtem egy MS termékbemutetóra. Amit egyáltalán nem tudsz, hogy a MS termékek egy komplett infrastruktúrát alkotnak. A bemutató végigvezetett a céges tevékenységek megoldásán, egészen az adatgyűjtéstől a havi jelentés automatizált(!) elkészítéséig. Ehhez csak 4 MS terméket kellett - és lehet! - összekapcsolni. Aláírom, hogy sem én, sem egyéb műkedvelő programozók üzemszerűen nem végeznek olyan tevékenységet, mint egy adott cégnél Gizike. Ezért számomra is haszontalanok ezek a programok és szintúgy nem értek hozzájuk.
Kb. ugyanabban az időszakban láttam excelben megírt komplett, működő és animált gyártási folyamatot. Igaz, Pista bácsi írta, aki mellesleg a MN Informatikai tanácsadója és Gönc Árpád szánysegédje volt. Megkockáztatom, még kettőnknél is jobban értett ez excel használatához. :-D
A MS a funkciókat és a frissítéseket gyakran a kiemelt ügyfelekhez igazítja, mit pl. a Mercedes.
Hogy melyik szoftver termék gagyi, az teljesen irreleváns. A cégek úgy is a Small Business csomagot fogják megvenni és nem véletlenül. Igaz, lehetne helyette akár linux is, de érdekes módon nem kell nekik. Ami azt jelenti, mégis van olyan, amit meg lehet oldani MS termékekkel. Nekik legalábbis működik, ráadásul egy csomó dolgot nem most kell kitalálni.
Ezen felröhögtem. Olyan vagy, mint egy véleménybuborékba zárt újságíró, aki csak úgy ontja magából a bekezdéseket, anélkül, hogy megnézte volna, hogy mondjuk az állításai alátámaszthatóak-e tényekkel.
Használtál valaha MS SQL-t és MySQL-t? Nem igazán jut eszembe olyan műszaki szempont vagy bármi feature a relációs adatbáziskezelők kapcsán, ami alapján az MS SQL bármiben is gyengébb lenne a MySQL-nél.
Küilönben is a DB2 mindegyiknél jobb! Már csak azért is, mert az IBM rendre azzal nyerte az adatbázisversenyeket. Nem utolsó sorban tökéletes dokumentációt ad a bármilyensqlről átálláshoz.
Szerintem inkább csak arról van szó, hogy van aki már próbált szembe széllel hugyozni, és ezért másnak ezt nem ajánlja. Még akkor sem ha némi 'megalkuvással jár'
Főként, ha valaki egy iskolát akar sikeresen elvégezni, nem biztos hogy a legjobb út a tanárokkal való kötekedés lesz... Még akkor sem, ha ez az elvei feladásával jár.
pl:
a gyermekeim már az általános iskolában is találkoznak sok olyan hülyeséggel, amit az iskolában vissza kell ugyan mondani, de itthon megbeszéltük, hogy ténylge baromság. De felesleges - és legfőképpen nem célravezető - lenne ezzel szembe menni.
Szerintem.
zrubi.hu
Értem amit mondasz, de ha elfogadjuk a mindennapi hülyeséget, az hosszú távon visszaüt. Az MS a jelenlegi tisztességtelen üzletpolitikáját az emberi hülyeségre építi, és be kell ismerni, hogy erős vár az. De nem kikezdhetetlen. Egy diplomás tanártól mi a péklapátér elfogadható, hogy nem kell tudnia megérteni a szóvégszerkesztés technikai alapjait?
Az elvek feladása sosem vezet jóra, és mindig apró elcsúszásokkal kezdődik a katasztrófa. Legtöbb esetben találni olyan kompromisszumot amivel a kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad. Ilyen pl. a konstruktív segítség amit fent írtam. Ha a tanár hülye hozzá, hogy rendes formai követelményt adjon, hát írok neki egyet. Akár meg is mutatom neki, hogy a megfelelő dokumentumok hogyan működnek a gépén. Számpech órára is találni a neten rendes tananyagot.
csak kis mértékben módosít az értelem értelmén, de jegyezzük fel a vádhoz, hogy rájadásul ma már nem számpek, hanem jóval szélesebb látókört igénylő digitális kultúra óra van...... :-)
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
A FreeOffice egész jó választás egyébként.
Miért van mindenhol MSO? Na nem azért, mert olyan jó. Csak ami ingyen van, abból nem lehet lopni.
A való életben vagy pdf-et gyártunk, vagy kitölthető űrlapokat. Egyikhez sem kell MSO.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Marhaság. Köztudott tény, hogy:
* De még abból is, ami nincs. Mármint nem nincs "ingyen", hanem nincs sehogy.
:)
Mennyibe kerülne most a teljes közoktatást Linuxra átállítani? Szerinted egy ilyen projektből nem lehet lopni? :)
Lehetne onnan is, de ott aktívan kell részt venni.
Ha meg egy gonosz multi megkísért, ott csak passzívan el kell fogadni az "ajándékokat".
Kicsit bonyolultabb ez ennél, sokféleképpen lehet lopni, de így már pont nem igazán. Hacsak nem arra gondolsz, hogy kiviszik a döntéshozót egy 2 hetes oktatásra ami véletlenül pont egy hawaii-i resortban van, de az meg a krumpliosztás kategória, nem tétel, bármelyik cég ki tudná fizetni.
Jelen esetben pedig erről beszélünk, mivel a magyar állam közvetlenül az MS-től veszi (bérli?) a szoftvereket. Így, ha lopás van benne, akkor az MS-nek kell azt vissza- (vagy előre- ;-) csurgatnia.
Úgy látszik elfelejtettétek a Micro$oftos balhékat Magyarországon. Még az FBI is nyomozott, csak nem volt jogkörük eljárást indítani. Nálunk meg az érintettek felfelé buknak.
Nagy tételben, többezer licenc 40% kedvezménnyel vásárolható Microsofttól. Csinálunk egy köztes céget, aki eladja az államnak a liceneket teljes áron. Megnézed az árlistákat, fel sem tűnik. ugyanannyiért adták az államnak. Miközben lenyúltak az adófizetőktől pár milliárdot.
Na ezért mondom, hogy ami ingyen van, abból nem lehet lopni.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Mennyibe kerülne most a teljes közoktatást Linuxra átállítani?
Ne fárasszatok már, csinálsz egy projektcéget, aki tanácsadással segíti a linuxos átállást, utána meg supportot ad a rendszerre, tessék, százmilliárd mehet is bele, a licenceken való nyerészkedés ehhez képest lepkefing.
A Digitális Jólét Programban létrehozott distro mennyibe is került nekünk?
Nem igazán ez a kérdés, mert így úgysem lesz jó eredmény. Én egy elég nyitott személetű magángimiben vagyok digitális kultúra tanár, támogató, stb. Linuxon érettségizünk is. Az első körös feladat az mindenképpen az intézményben, de legfőképpen az érintett tanárok körében az a személetváltás, hogy a való életben is a szabványokat követően reálisan, biztonságosan, varezolás nélkül is használható szabad szoftverek alternatívaként megjelenjenek.
Mi amúgy most egyre inkább Proton Drive és más kollaboratív felületeken dolgozunk már, megosztással juttatja el a diák a munkáját a tanárhoz, nem vagyunk már teljesen a 20 évvel ezelőtti szemléletben beleragadva...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
A kérdés konkrétan úgy szólt, hogy lehet-e ingyenes szoftverből lopni.
Lehet.
Az, hogy ti önszorgalomból csináltatok egy ilyen paradigmaváltást, és közben nem loptatok el semmit, az persze dicséretes.
Átgondolt módon, hozzéártőkkel előtte leülve, kisebb-nagyobb körben tesztelve SEMMIVEL nem kerül többe, mint W10-ről 11-re váltani. Annak brutális költségei lesznek. Nyugodtan sázmolhatunk azzal, hogy a már meglévő hardverek még 5 évig biztosan használhatók lesznek. Máris spóroltunk 1000 milliárdokat. Ezt komolyan mondom. Egy ilyen szutyadék ThinkCentre ami mellettem van, majd 1 millió forint 2 új monitorral, holott a "régi" monitor ugyanezt tudta, a régi gép meg mondjuk 7. genes i5 volt. Mégis mi baja lenne a Linuxnak vele? Semmi. Mi baja a W11-nek vele? Minden. El sem indul, de még a telepítés is meghiúsul.
SEMMIVEL nem kerül többe, mint mobileszközökön Android 13-ról 14-re vagy 15-re átállni és viselni a fejlesztési költségeket, hogy a meglévő szoftverek az új rendszereken is fussanak. Ha azt benyeljük, ezt miért nem? Vannak olyan Linux szervereink, amik évek óta tök jól elvannak. Nem akarnak új hardvert, nem akarnak felhőbe költözni, csak teszik a dolgukat ugyanúgy, ahogy eddig. Nem kell rájuk költeni a villanyszámlán kívül kb. semmit. A windowsra ez újra nem mondható el.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Ehhez nagy méretben politikai szándék szükséges. Egyrészt biztosan lehet olyan tervet készíteni, amire a politikus rá tud bólintani. Másrészt el lehet menni politikusnak is.
Egyébként te kb. úgy mész el politikusnak, ahogy a politikus rábólint a fent vázolt elképzelésedre: sehogy. Helyette mindkettőtök a könnyebb irányt választja.
:)
Majdnem. Én elmentem politikusnak. Talán 8-10 évvel ezelőtt. Meg is választottak (többedmagammal).
A többi már történelem. Akkor még fiatal voltam és naív. Majd én megváltom a világot szemlélettel. Hát nem sikerült :)
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Nekem sem feléd, sem a politikusok felé nincsenek irreális elvárásaim.
:)
Nekem vannak :D
De ez olyan mint a plátói szerelem.
Majd elmúlik..
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
"Átgondolt módon, hozzáértőkkel előtte leülve"
Szerintem ez az a pont, amit sajnos egyetlen nagyobb projekt sem tud teljesíteni, így innentől kuka illetve szabad rablás, ki hogy éli meg. :-)
Ombuccmannt nekijjük! Ez már az emberjogok sárba tiprása!!!
Félretéve a téma filozófiai, világnézeti és vallási dimenzióit, csak magára a problémára koncentrálva:
A ttf-mscorefonts telepítőcsomag a legtöbb elterjedt disztróban ott van. Fel kell tenni, és utána a LO-ban kiválasztható lesz a Times New Roman.
A LO a docx formátumba mentéskor nagyjából kompatibilis lesz a Ms Office Word docx formátumával. Ha csak szöveg, hasábok, margók, a szöveg ide-oda igazítása, oldalszámozás, néhány beágyazott kép kell a doksiba, akkor a LO képes lesz megugrani a feladatot.
Egyébként csatlakozom azon előttem szólókhoz, hogy ha egy feladathoz az iskola biztosít eszközt, akkor érdemes élni a lehetőséggel. Amennyiben van online O365, akkor az Linuxból is használható, nem kell ehhez az otthoni gépen Windowst telepíteni. Melllesleg ez esetben adott a lehetőség, hogy a dokumentum mindkét szövegszerkesztővel elkészítése után a másikban visszaellenőrizhető a kompatibilitás.
a megoldás továbbra is az, hogy beírom a drop-downba, hogy Times New Roman és kész
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
word online ingyé és csók
https://www.microsoft.com/hu-hu/microsoft-365/free-office-online-for-th…
Nem tud .doc-ot.
Ha már felhoztad, lazán kapcsolódik: a .doc - > .docx váltás olyan nyugisra sikeredett, hogy gyakorlatilag ma széles körben használják x nélkül, akkor is, ha amúgy .docx-re, .xlsx-re stb. gondolnak. Sőt, ha kifejezetten .doc-ot kérnék, akkor mögé írnám, hogy (nem .docx!). Persze jelen esetben csak a kiírás, ill. az OP leírására hagyatkozhatunk, de amúgy nem lepődnék meg...
A kürtőskalács egy nagy lyuk, tésztával faszán körbetekerve.
Amióta a Ms mániákusan elrejti a fájlkiterjesztést default beállításként, azóta az egységsugarú csak a kis színes ikonból tudja, hogy mi is az a fájl. A doc és a docx ikonja nem különbözik annyira, hogy szemet szúrna. A fájlkiterjesztésről sokan asse tudják, mi fán terem, és hol kell bekapcsolni, hogy látszódjék.
Ebben az ingyen offiszban mi a trükk? Csak korlátozottan lehet használni? Vagy vízjelezi a doksikat? Vagy csak x számú dokumentumot készíthetsz? Vagy egy hónap után nem enged be mindaddig, míg a fizetőset meg nem veszed?
Van Ms fiókom, most ránéztem, de elsőre csak azt látom, hogy szerényebbek a lehetőségek a formázásra, mint a teljes verzióban. De a fontosabbak mind benne vannak.
Wordpad és lehet .rtf -ben menteni. Az mire nem elég?
Én egy feladatot támogatandó bash -ból generálok .rtf doksit, amit lehet nyomtatóra küldeni, mert "olyan, mint egy word doksi", elvégre a f4szom se fog kézzel kalimpálni, mi vagyok én, titkárnő? A kötelező dokumentáció készítését ugyanúgy lescriptelem mint minden más nemszeretem feladatot. :-)
2024 január óta nem része a windowsnak A régi rendszerekben még megvan (ami az előtt települt), a későbbiekben már nincs benne.
Hahh, régen minden jobb volt! :-)
https://support.microsoft.com/hu-hu/office/word-funkci%C3%B3k-%C3%B6ssz…
Online only, es ha jol emlekszem nehany advanced funkcio nincs benne.
https://support.microsoft.com/en-us/office/word-features-comparison-web…
Megemlíteném az OnlyOffice-t. Nem jobb, mint a LO - de sokkal MSO közelibb abban a tekintetben, hogy amit OO-ban elkövetsz, az nem esik szét MSO-ban.
OO: Only Office, vagy Open Office?
Nem szerencsés az azonos betűvel kezdődő név választása. :-/
Only Office - ahogy az első alkalommal ki is írtam teljes névvel.
Ezekkel a rövidítésekkel csak a baj van. :-)
Nem azt mondtak neki hogy ezentul csak Windows-t hasznalhat, hanem adja le adott formatumban (fonttal, akarmivel).
Nem tudom a kozepiskolak hogyan mukodnek mostanaban, de feltetelezem ha adott formatumot kernek akkor az iskolaban van lehetoseg az adott formatumban elkesziteni a dokumentumot. Innentol annyi, hogy megirja amiben akarja, aztan az iskolaban kimenti olyan formatumban amiben elvarjak. Mondjuk erdemes ugy elkesziteni, hogy amiben le kell adni az be tudja olvasni, de ugye ez sima szoveg is lehet azt pedig ismeri minden.
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."
Tapasztalataim szerint, nem teljesen kompatibilis a LO által generált .doc az MS .doc-al, pláne ha van a betűkön kívül más is beszúrva.
"https://hunvagyok.hu "
Valoszinuleg igy van, de nem ertem hol kapcsolodik ahhoz amit irtam.
"Már nem csak tehetségekből, de a hülyékből is kifogytunk..."
Erre írtam és utána vettem észre, hogy az előtte lévő sorokkal már mást jelent.
"https://hunvagyok.hu "
Értelmezzük a kérdést:
Tehát adva van egy középiskola és abban valamilyen gépi infrastruktúra. Mi, középiskolai tanárok tehát a tantermi munkában abból várhatunk el bármit, ami ezen adva van.
Otthoni munka esetén az a diák, aki "csak" LO-t használ, ha ez az elvárás, begépeli a drop-downba, hogy Times New Roman – ennyike.
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
Nincs időm elolvasni mindent, amit mások írtak itt, (sorry).
Az jut eszembe, hogy 1) írja meg a feladatot az iskolában az iskola által biztosított gépen, 2) használjon online Word-öt az office365 weboldalon (vagy hogy hívják manapság).
Nekem pl. CV íráshoz, amikor pdf-et nem fogadtak el, az Office365 Word-ben elmentett .doc segített, amikor a libreoffice által mentett .doc nem úgy nézett ki, ahogy kellett volna neki.
disclaimer: ha valamit beidéztem és alá írtam valamit, akkor a válaszom a beidézett szövegre vonatkozik és nem mindenféle más, random dolgokra.
nekem se volt, viszont a megoldást már beírtam, aki "csak" LO-t használ, az beírja a drop-downba, hogy Times New Roman és ennyi.
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
Ez jó ötlet.
OT
Nem tudnál segíteni rajtam is? Kipróbáltam, de se a Garamondra, se a Palatinora nem reagált a Writer. Hogy kéne beírnom? Vagy elég ha te előbb beírod utána már lesz nekem is? ;-)
/OT
tl;dr
Egy-két mondatban leírnátok, hogy lehet ellopni egy bitcoin-t?
Nem lehet, hogy metainfóban elmenti a nem létező fontnevet, helyettesíti valamivel, de amikor a doksit megnyitják olyan rendszeren, amelyen létezik az adott font, akkor azt a fontot fogja használni az a másik rendszer, ami a metainfóban meg volt adva? Ha esetleg így van, lehet hátulütője, hogy a másik fonttal máshova esnek a laphatárok, meg hasonló dolgok, s ennek figyelembevételével kell szerkeszteni a doksit.
tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE
Attól természetesen nem lesz a gépen, csak behelyettesít rá egy hasonló serif,sans-serif, mono, stb.-t, a fogadó szempontjából helyes lesz, az is van megadva, és azt is látja
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
Abbol tetszenek kiindulni, hogy az oktatas az egyen fejlesztesenek celjara van. Hat nem. Nagyon nem.
Leginkabb arra van, hogy a madarat megtanitsa/betorje, hogy a felso utasitasok/szabalyok szerint kell jatszani.
A lo sem oromeben huzza a kocsit, megtanitottak ra, de leginkabb az engedelmessegre es nem a kocsihuzasra.
Ezt kellene megerteni, de az a vicc, hogy magukat okosnak tartoknak sem megy at.
Mas kerdes, hogy vannak olyanok akikre ez nem alkalmazhato, oregapam joszagokkal/lovakkal foglalkozott egesz eleteben, erre mondta, hogy az is jo valamire.
Kolbasznak.
Elkulonitettek, es amikor raert a vadasz akkor atjott....
Every single person is a fool, insane, a failure, or a bad person to at least ten people.
– ChatGPT! Mi a HUP.hu?
– A tökéletes színtér a nagy bölcsességek publikálására.
:)
Jo, de Adobe, vagy sRGB? :-)
A lóról jut eszembe. Fiatal mérnökként volt egy főnökünk, aki csekély szakmai tudása mellett igen értett a lovak hajtásához és a tehenek fejéséhez, stb.
Sajnos a mérmök urak kevésbé tolerálták, amikor őket is lóként kezdte kezelni. :-D
Szóval vigyázzunk az ilyen lovas hasonlatokka! :-D
Az szerintem meg nem olyan veszes, ha lonak neztek oket, az sokkal nagyobb frasz lett volna, ha valamelyikuk azert tantorog ki egy rapportrol, mert a tehenekhez szokott fonok valakin ki akarta probalni az uj inszeminalo kesztyujet... :-)
Ha a megrendelőt meg tehénnek nézte (és jól tudta fejni...), akkor annyira nem rossz :-P
Jó poén, de ez még as Videotonban volt a 80-as években.
A kolléga az interrupt alkalmazását próbálta megbeszélni vele. - Nem kell megszakítás, menjen a program folyamatosan! (Villamosmérnök, szakmérnök.)
Ez szerintem sokkal jobb poén volt. ;)
LOL. Te nyertél :)
Amikor egy külső partnerekkel történő szakmai egyeztetésen egy infós diplomával bíró, a belső fejlesztő csapatot vezető hölgy megkérdezte, hogy mi az az MD5 hash, az is kellően mély emléket hagyott mindenkiben... Vagy ha már villanyos dolog, diplomázós félévemben volt műveleti erősítős labormérés. Asztalon a próbapanel, a szükséges alkatrészek, kábelek - és két darab 15V-os tápkocka. Egy kolleginának erőteljes fejvakarást okozott a műveleti erősítőhöz a +/-15V-os megtáplálást összerakni...
De szerintem minden, a szakmában néhány év(tized)et lehúzott kolléga tud ilyen sztorikat...
Szerintem a főnöknek volt igaza, elvégre még az UPS is uninterruptible, mert az interrupt rosszat tesz a gépeknek, ezt mindenki tudja.
drop-down-ba beír: Times New Roman
Poén, hogy, még mindig megy ez a kis téma, ezért most leírom harmadszor is, a megoldás egyszerű:
a drop-downba beírja a user, hogy Times New Roman, ez lesz a beállított betűtípus (gondolom, CSS-t mindenki látott már ezen a portálon). Ahol nincs telepítve, ott behelyettesül, ahol van, ott pedig az elvártan megadottnak megfelelően pontosan azzal...
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
>> drop-downba
illetve inkább a szöveg stílusoknál a hierarchia gyökerében (default paragraph style) megadni fontként, ha már szövegszerkesztés
igaz, persze az adott dokumentumban stílusszinten érdemes felvenni. Az viszont vicces, hogy míg alapfontként x fontot kérnek x pt mérettel, addig a címsorokról nem esik szó... :-)
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
Középiskolában ezzel én is szívtam egy darabig. 11 éves voltam, amikor az első gépemet kaptam, Windows 98 SE-vel. 14 éves voltam, amikor a első Knoppix a kezembe került, majd az összes Ubuntu telepítőt eredetiben megkaptam postán. Onnantól kezdve a Windowst kerülöm, ahogy csak tudom.
Alapvetően az iskolában is szövegszerkesztést kellene tanítani, nem pedig Word x verzióját és operációs rendszereket, nem pedig a Windows x verzióját.
A szakdolgozatomat már nyílt forráskódú szoftverek segítségével hoztam létre. Pontosabban ingyenesekkel, mert volt közötte nem nyílt forráskódú is. Tökéletesen meg tudtam oldani a formázást, a linkelt tartalomjegyzék generálást... igazából mindent, amire szükség volt.
Ha nem a szutykos mittudoménmilyen Delphi meg Pascal programozást tanították volna, hanem normális C-t, akkor már a programozásban is tökéletes lett volna a Linux. Amikor elkezdtem ismerkedni a bash-el, akkor kezdtem el a C-t is megérteni és tanulni. Valamint az Arduino nagyon sokat adott ehhez illetve később a java.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
A tudás szempontjából gyakorlati értelemben teljesen mindegy, hogy az elveket melyik szoftver felhasználásával tanítják. Ha a leadott anyag szar, akkor "Linuxon", LibreOffice-szal is szar. Ha meg jó, akkor Windowson, Office-szal is jó.
Kb. ugyanez igaz az (Object )Pascal és a C kapcsán is.
:)
Csak egyet nem értek.
Windows = MS Office
Linux = LibreOffice? (Van aki még OpenOfficenál tart) Mert mindenhol ezt látom.
Én egy jó ideje FreeOfficet használok, ott a cél a kompatibilitás volt. Nem tökéletes, de ilyen szempontból sokkal jobb a LO-nál.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Azért írtam azt az "ellentétpárt", amit, mert benyomásom szerint a "linuxosok" az irodai megoldások közül többnyire a LibreOfficet használják, a közoktatás számára pedig megveszi az állam a Windows és Office licenceket, ill. általában a munkahelyi PC-ken is a Windows + Office kombó a legelterjedtebb.
:)
Egyébként igen. Ha csak az elveket nézzük, formázás, stílusok, stb. akkor egy új verzióban vagy másik szoftverben már csak azt kell megkeresni, hol találom amit keresek. A lényeg, hogy tudjam mit akarok csinálni. Egyszerűen az átlag babagyerekből ez nem igazán jön elő.
Nekem tökmindegy mit raknak elém, így vagy úgy megtalálom amit akarok csinálni. Csak ne kényszerítsenek mondjuk docx formátumra. Senki nem is kényszerít rá szerencsére. Amit lehet, pdf-ben tolom. Ha valaki lopni akar és kell neki szerkeszthetőben, akkor meg elkéri és neki adom amiben én csináltam, ő meg ha annyira balf.sz, hogy nem képes 2 értelmes mondatot megfogalmazni és megformázni, akkor a lopott anyagból legyan annyira képes, hogy magának olyan formátumban megformázza, amilyenben akarja.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Szerintem ez megvan, csinálhatja a diák bármiben, amiben be lehet állítani a betűtípust, meg tud docx-ként menteni (szerintem a .doc csak elírás volt, mivel az 21 éve nem a default formátum), legyen az Word, LibreOffice, Google Docs, vagy akármi
Ezt hogy kell elképzelni középiskolás, nem IT szakos szinten? Még Linux disztribúciók között is óriási különbség tud lenni, a működési elvben is, nemhogy abban, hova kell kattintani a UI-on.
Emlékeztet egy kicsit ez arra a kollégára, aki jó pár éve fel volt háborodva azon, hogy valami integrátor állásinterjún lebaszták valami munkás asztalhoz valami ottani random nyelven megoldani valami problémát, és kurva hosszan sírt, hogy mekkora hülye a cég, az interjún nem ezt kell mérni, hanem azt, hogy ő mennyire okos, és hogy ő biztos nem nyúl emiatt valami fasztudja mihez egyébként se...
Emlékszem arra, de szívesen elolvasnám újra ha valakinek megvan a link :D
https://hup.hu/node/136509
Egész gyors előjött a követőből :D
Köszi <3
Szeretek ilyeneken nosztalgiázni :D
Néha én is szoktam, csodák vannak :D
epikus :D
Megint a UI-on akadunk el.
Nála mez nem így működik és szerintem senki másnál sem így kellene.
Utálom a Win11-et. Lehetne azt mondani, hogy azért, mert megint mindent mocskosul összekevertek a UI-on, de ez nem igaz. Azért utálom mert egy megbízhatatlan szutykos kémprogram az egész, aminek irreálisan nagy a rendszerigénye. Ugyanez igaz volt a W10-re is. Az már csak adalék, hogy a UI kendácsolása is egy horror. Néha van egy-egy látható verziófrissítés KDE-ben is, aminek általában örülni szoktam és gyorsan megszokom. Na, hát Microsoftékról ez nem igazán mondható el.
Bár a Win98 -> XP váltás nem volt rossz, de az XP -> 7 váltás sem. A vista se lett volna rossz, ha nincs az az átkozott gépigény ugye, meg a többi backend probléma. Na a 8-as metro felülettel kb. mindent is elcsesztek amit addig felépítettek. De most itt nem is ez a lényeg.
Arról van szó, hogy elém raknak bármit. MacOS, ilyen-olyan linux DE (!), valamelyik winfos verziót, azért csak-csak megtalálom a fájlkezelőt, az alkalmazásokat, néhány alapvető beállítást amire szükségem van ahhoz, hogy nekiállhassak dolgozni. Másra nem is igazán van szükség. A windows hálózatkezelése horror. Egy okádék. Minél újabb, annál használhatatlanabb. Manapság nem egyszer, nem kétszer kellett megnyomni a hálózat alaphelyzetbe állítását. Ilyen Linuxon nincs és szükség sem volt soha rá. Most beszélhetnénk, hogy melyik DE-n vagy milyen ablakozó környezetben vagy milyen parancssoros segédprogramokkal hányféleképpen konfigurlálható pl. egy hálózati kapcsolat, de pont ez a lényeg, hogy néhány kattintással, néhány paranccsal ezernyi lehetőséged van. Amit megszoktál, megtanultál 10-20 éve, azt nagyon-nagyon sok esetben a mai napig használhatod ha neked az tetszik.
Microsoftnál nem így van. Erőből lenyomnak. Annak mondjuk örülök, hogy egy ideje a PS ismer néhány bash parancsot, de nyilván megvagyok nélküle.
Itt újra arról van szó, hogy ha tudod mit akarsz csinálni, akkor így-vagy úgy megoldod egy adott rendszeren. Nyilván más ha valamit rendszeresen csinálsz, akkor nem mindegy, hogy egy adott folyamattal fél órát szarakodunk egérrel bohóckodunk vagy 2 parancsból megvan. Én azt akarom, hogy egy UI ne változzon sokat, ne kelljen keresgélni a megszokott dolgaimat. Nem érek rá órákig keresgélni, hogy hová a ..szomba tették vezérlőpultot, a monitorbeállítást, a mittoménmit. Én dolgozni akarok, nem azoperációs rendszerrel küzdeni.
A frissítések menjenek le a háttérben észrevétlenül, aztán majd én úraindítom a rendszert amikor én akarom. Úgy félévente egyszer, amikor az akku lemerül készenléti állapotban. Nem akarok küzdeni az operációs rendszerrel.
Tegnap, tegnapelőtt is úgy jöttem dolgozni, hogy a gépem újraindult. Mindenféle előzmény nélkül. Nyitva volt vagy 18 ablak, fogalmam sincs mit hol hagytam abba, előkotorni a fájlokat. Ez egy rakás szerencsétlenség. A ram jó, a stresszteszt nem okoz problémat, a meghajtók jók (3 hónapos) fizikailag úgy tűnik, hogy a gép oké. Keresgéljem az okát a megállásoknak. Elég gyakran előfordul az ilyen. A 2013-as 2db otthoni laptopomnak, amik 0-24-ben mennek, semmi bajuk. De windowst nem láttak minimum 5 éve biztos.
Szóval erről beszélek. A gyereket dolgozni tanítsuk meg. Az operációs rendszer változik. Voltam ilyen-olyan tanfolyamokon, ahol bemutatták, hogy hogyan kell egy gépet tartományba léptetni, mit hogyan lehet a vezérlőpultban kendácsolni, stb.. Már rég nem úgy van. Írtunk egy-egy GPO-t a cégnél. Fél év múlva jön egy új winfos verzió, a GPO nem működik. Kezdheted elölről. Ehhez rugalmasnak kell lenni. Adaptálódni kell ezekhez a dolgokhoz. A gyereknek nem azt kell megtanítani, hol van a start menü meg hányadik menüpont a Word, hanem azt, hogy pillanatok alatt képes legyen megtervezni mi az amit szeretne és hogyan.
1. Ami jó és jól működik, azt ne bántsuk. Legalább a UI-t ne. Adjunk hozzá funkciókat ha szükséges, de lehet azt csinálni okosan is. Fejlesszük a backendet, van ott munka mindig.
2. Ha új dolgokkal ismerkedünk, új funkciókkal, új megoldásokkal, új technológiákkal, akkor meg ne a régit akarjuk erőltetni, mert a régi nincs felkészítve az új feladatokra.
Az se' nem kihívás, se' nem új funkció, sem pedig nem új technológia vagy megoldás, hogy a start menüt balról középre teszem, a másolás/beillesztés gombot meg elrejtem. Ez ostobaság.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Az egyik elvem a Form follows functions ( https://en.wikipedia.org/wiki/Form_follows_function ) és mivel az oprendszer feladata, funkcionalitása már a Win95 -ben is nagyjából ugyanaz volt mint ma, én is elég rossz szemmel nézem ezt az erőltetett "Újítsunk meg mindent is!" mentalitást, ami szerintem több kárt okoz, mint ami hasznot hajt.
Aki a Windows Szerver termékvonalon komolyan gondolta a telefonra/tabletre optimalizált GUI -t, azzal én szívesen elbeszélgetnék egy csilivel bekent esernyővel a kezemben. Egyszerűen nem fér a fejembe, hogy egy ekkora cég, mint a MS hogyan tudott ekkora balfasz lenni. Mert nekem senki ne magyarázza, hogy volt bármi hasznos a szerver termékcsaládot tapicskolásra optimalizált GUI -val ellátni.
A linuxban amit nagyon szeretek, hogy (szinte) bármilyen elborult distróval van is dolgom, a CLI nagy részben ugyanolyan jól használható, főleg ha van telepítve bash (szokott lenni, még ha nem is az a default) mert akkor onnantól kezdve kezesbárány.
Windows alatt volt már olyan, hogy valami úgy elkefélődött a felszínen, hogy a GUI -ból minden hálózati beállítás szürke volt, de végül a netsh parancsokkal azért életre lehetett kelteni. De az valahol szégyen a MS -nak, hogy egy Ablakok nevű oprendszerben pont a GUI az, ami egy kalap kaki. Egy KDE3 többet tud, mint egy mai Windows, (pedig az nem egy mai cucc) elég csak arra gondolni, hogy mikortól is lett hivatalos virtuális desktop a Windowsban? Na, hát én is annyira tartom komoly oprendszernek a Windowst, mint amennyire a MS tartja fejlesztésre érdemesnek. Ilyen lemaradással megvert programok az open source közösségekben más abandonware -nek számítanak.
Mondjuk érdekes, hogy a z újabb és újabb generációk már nem csak a dobozos PC-t, hanem a notebookokat is egyre jobban mellőzik, nálunk volt egy rokon barátnője, cirka 20 éves, ő mondta, hogy míg suliba járt addig volt laptopja, de már dolgozik, nem kell neki semmilyen számítógép, a telefonja mindenre elég. Na, egy ilyen világ jő, pontosabban már itt is van...
Én próbáltam ezt a vonalat. FxTech Pro 1 X és hasonló eszközökkel. Egyszerűen az Android nincs eléggé nyitott ahhoz, hogy bármilyen helyzetben megfeleljen a munkára. Sőt, egyre zártabb lesz. Már nem lehet a hálózaton MAC addresshez hozzáférni (biztonsági okok miat xD ) stb.
Próbáltam Ubuntu touch-ot is..
Egyébként a korábbi verziók esetén egész használható volt, még jól hackelhető volt a rendszer. Az egyik legjobb telefonom ilyen szempontból a Motorola Droid 4 volt. Ha lett volna benne kicsit több RAM, akkor sokkal tovább marad.
Mi a munka? Ha csak e-maileket írogatsz, még azt mondom, hogy csak-csak. Bár én gépen jóval előbb beleverem a levelezőbe a formázott szöveget. A titkok, Insta meg az ilyen ökörségek tekergetése nem munka.
Ha meg az a munka, hogy instára vagy mittudoménhová fotózom a csöcsöket, akkor én kérek elnézést. Arra valóban a telefon jobb.
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
A Win11-et nem csak te utálod. Nem az UI annak a fő baja, bár az se jó benne, hanem az egész rendszer egy szétbloatosított, agyonvirtualizált, lekorlátozott, lebutított rendszer, teletömve online fiókkényszerrel, adware-rel, spyware-rel, ransomware-rel (Secure boot + kötelező BItlocker miatt bukhatod az adataidat, ha nem tudod hol elérhető a helyreállító kulcs). Épp ma néztem a melóban, hogy a raktárban 1-2 gép át lett állítva Win10-ről, Win11-re, idle rendszeren csak a feladatkezelő futott, és úgy megevett a rendszer a 8 giga RAM-os i3-1015T-s (4 mag, 8 szál, 6 mega cache, régi i7 szintje) gépen 5,8 giga RAM-ot, a procit meg 5-8% között pörgette a semmiért, konstans jelleggel, mert miért ne. Viccnek is túl durva, de a Win12-őt látva még ezt is vissza fogod sírni.
Felesleges azon nosztalgiázni, hogy milyen volt a 98-XP, XP-7 váltás, azok 15-26 éve voltak, rég letűnt korszak, sose jön vissza, hiába álmodoztok. Ez a MS már nem az a MS, meg más trendek vannak. A Win10 ESU/LTSC BVSC LGBTQ-be kapaszkodás is csak átmeneti megoldás, eltolja a vég kezdetét, de hamar eljön a 2029 is. Szalmaszálba kapaszkodás.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Mi lesz 2029-ben?
Nem 2030?
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Ez mukodhet?
a megoldás továbbra is az, hogy beírom a drop-downba, hogy Times New Roman és kész
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
Ha ez az elvárás csinálja meg a sulis PC-n aztán bumm, nem kell hittéríteni, ettől függetlenül minden másra ugyanúgy lehet nem ms only cuccot használni.
Azért három tényt szeretnék hozzárakni:
Nekem sikerült a fősulit úgy megcsinálni hogy sose nyúltam MSO-hoz, ez 2010 előtt volt.
Akkori barátnőm a debreceni egyetemen simán lediplomázott hogy a gépe sose látott se Windowst, se MSO-t és akkor 2012-t írtunk.
Jelenlegi munkahelyemen kértem hogy tegyék fel az LO-t sw repository-ba mert gyorsabban és hatékonyabban tudok vele haladni mert az esik kézre. Soha egy darab panasz nem érkezett hogy valaha is inkompatibilis doksi került volna ki a kezeim alól.
Rózsikának aki szóközökkel formáz. Minden is jó :)
- Indítsd újra a gépet! - Az egészet? - Nem, a felét...
Válaszolod ezt nekem akinek mindig aktív a show formatting marks :D
Kicsit amúgy csak hogy egyet is értsek veled: indokolatlanul nagyon sok olyan helyen van MSO ahol Mancikáék úgy ütik a szóközt tab helyett mintha nem lenne holnap.
a megoldás továbbra is az, hogy beírom a drop-downba, hogy Times New Roman és kész
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
Ha a ttf fájlokat ingyen tudja biztosítani az oskola, akkor kötelezhető a diák a használatukra. A ttf-et a Linux alapú cuccok is tudják használni.
-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
Valójában, ha nem, kb akkor is. :) Füzetet is kell venni, meg vonalzót és ceruzát is, a festékről már nem is beszélve. Sőt -- nem akármilyen, fehér talpú -- tornacipőt is.
Hogy mennyi értelme van, az más kérdés, de ez alapvetően szerintem elég messze van a valóságtól, hogy nem szabad semmi költséget meg kötöttséget akasztani valakire.
a megoldás továbbra is az, hogy beírom a drop-downba, hogy Times New Roman és kész
https://commons.wikimedia.org/wiki/Libre art
Szerintem írd még le még egyszer :)
... végül is egy Windows telepítőből kibányászható, vagy a C:\WINDOWS\FONTS mappából kiszedhető, vagy az egész mappa is átvihető a /usr/share/fonts/.... helyre, aztán ott mkfontdir, mkfontscale, fc-cache, oszt jónapot. Akár a Windows fontok használatát kötelezővé tevő tanóra előtti óra tananyaga ez is lehetne.
-fs-
Az olyan tárgyakat, amik képesek az mc futtatására, munkaeszköznek nevezzük.
> Törvényes ez a kötelező win használatra terelés?
Igen és nem egyszerre. Akármi is a véleményünk, akármennyire is 2024 a Linux Desktop éve, el kell ismerni, hogy a Windows még mindig nagyobb térnyeréssel rendelkezik, és van esélye, hogy a munkahelyén is windowssal kell dolgoznia. Nem teljesen ördögtől való az, hogy igenis meg akarják ismertetni a diákokkal azt a környezetet, amiben a legnagyobb valószínűség szerint dolgozni fognak. Nem szerencsés ez a felállás, de szeritnem ez pont az a szituáció, hogy nem jó beleállni. Ráadásul a diáknak van számítógépe, csak Windwos-a és Office-e nincs neki, mindkettőt kapja az iskolától díjmentesen - pont azért, hogy lehetősége legyen megismerni ezt a rendszert is. Még ha nem is lesz Windows expert, legalább lát ilyet.
Azzal egyetértek, hogy pont a fontba ennyire belekötni nem feltétlenül jó. Lehetne szabadabban megfogalmazni a feladatot (válassz egy talpas/talpatlan tontot az alapértelmezett helyett, válassz egy számodra szimpatikus egyedi fontot) de az is igaz, hogy a Linuxos fontok meg Windowson nem lesznek ott, ha nem csatolod be expliciten a dokumentumba a fontokat is (nem tudom, hogy a LibreOffice tud-e ilyet egyáltalán, de biztos, hogy nem alapértelmezett működése neki...), azaz gond lehet abból, ha a tanár Windowson ellenőrzi a Linuxon szerkesztett dokumentumot.
Egyébként az egész vihar egy pohár vízben. Az MS fontokat a legtöbb disztribúcióban vagy csomagból fel lehet rakni (ami egy scriptet indít, ami letölti és felrakja őket, de ne menjünk bele) vagy rendelkezik egy részletes tutoriallal, hogy az adott rendszeren hogy tudod telepíteni a MS fontokat. Ehhez nem kell múlhatatlanul Windows oprendszer/MS Office.
Plusz, létezik az online Office intézménye is, amihez még csak telepíteni sem kell a fontokat, ott ki tudod választani, hogy Times New Roman, és az kerül a Word doc-ba. De azt elismerem ,hogy ehhez kell minimális informatikai érdeklődés. De a mai világhoz amúgy is kell, mert informatikai tudás nélkül egyszerűen sokkal nehezebben boldogulsz. És igen, lehet élni számítógépek nélkül, ahogy lehet gyalog/biciklivel járni munkába Budapestre Nagykovácsiból, csak ennek megvan a maga ára.
Blog | @hron84
via @snq-
sas, ha megengeded:
a megoldás továbbra is az, hogy beírom a drop-downba, hogy Times New Roman és kész