Fórumok
Közeleg a laptopon linuxra váltás ideje. Most beugrott, hogy bizony nekem majd kelleni fog a MSED vst(3) plugin. Windows és mac letöltéseket kínálnak.
Mik a gyakorlati tapasztalatok a windows vst(3) pluginok linux(*) alatti használatával?
Hint: nem a Google első találata érdekel, és értem, hogy vegyél meket meg hogy linux alatt minden pöccre működik.
Viszont köszönettel veszek minden gyakorlati tapasztalatot.
*) Mivel ez így elég tág megfogalmazás, ezért szűkíthető Ubuntura, vagy más mainstream, desktop disztribúcióra.
Hozzászólások
Ahogy nézem ezt plugint, ezekre vannak nativ linuxos pluginok: pl .calf stereo tools lr2ms ill. ms2lr
Van lehetőség windowsos vst futtatására is Carla plugin host vagy az LMMS pl tudja, de én nem szoktam ezt használni, mert mindig van valami emulációs réteg (wine) és az megnöveli a latency-t ami nekem fontos h alacsony legyen.
Linuxon lv2 és ladspa pluginokat érdemes feltenni. Rengeteg van. Vannak nativ linuxos Vst -k is (gyakran ugyan az a plugin megvan lv2 -ben meg vst-ben is.) És jack hangrendszert érdemes használni. Vannak audiora kihegyezett disztrók pl ubuntu studio. Debian Ubuntu vonalon a kxstudio repoit érdemes felvenni! Manjaron meg szinte minden elérhető.
"antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular"
>emulációs réteg (wine) és az megnöveli a latency-t
Mérted is, hogy mennyivel? Kiváncsi lennék, ha vannak konkrét számaid!
Az a vicc, hogy a mai PC-k sebessége mellett akár 1 mintánként is körbe lehetne passzolgatni a vezérlést az összes pluginnak, de valamiért nem tart itt a technika.
Ahogy BehringerZoltan írta, Mid-Side processing plugin tuti van natív, akár ingyenes is.
De ha ragaszkodsz ehhez, akkor a yabridge projektet keresd fel githubon. Nem vészes a konfig, de azért figyelni kell. a low latencyhez további beállítások kellenek, de elég jól dokumentált, hogy mit kell csinálni.
A másik lehetőség a linvst, ez még annyival fejeli meg a dolgot, hogy "konvertálja" a windowsos VST-ket natív linuxos formátumra (persze lényegében ez is wine alapú), így a daw-ban olyan mintha natív plugint töltenél be és nem egy hostot, mint a yabridge. Egy próbát megérhet, a yabridge és ez is, ha helyesen van bekonfigolva, akkor akár közel natív latencyt tud adni, általában azért pár ms-mal rosszabb, mint windowson ASIO-val, de néhány kivételes esetben ugyanannyi vagy jobb is lehet. (Nyilván itt nem az overhead szűnik meg, hanem valami alrendszer lehet hatékonyabb, pl. rt kernel)
Harmadik lehetőség, hogy AudioGridderrel (ingyenes de kicsit labilis) vagy Vienna Ensemble Pro (zsebbenyúlós de tök jó) hosttal varázsolsz. Ezeknek az a lényege, hogy magát a plugint egy igazi windowson (vagy macen) futtatod (másik vason vagy virtuális gépen) és az AG vagy a VEPro hálózaton fér hozzá és routolja be automatikusan a linux daw sessionbe. Lokális zsinóros hálón elég jó, inkább proci és ram offloadra szokták használni, ha rengeteg éhes plugin kell egyszerre, de ettől még neked is megoldás lehet.