Megbízhatóak a mostanában kapható UPS szünetmentes tápegységek?

Fórumok

Mennyire megbízhatóak a szünetmentes tápegységek most 2024 valóságában? Valamikor a 2010-es évek elején sokat lehetett olvasni szünetmentes tápok miatt eldurranó PC tápegységekről. Hosszú időre le is tettem a szünetmentesek alkalmazásáról. Nem várom el a tökéletes szinuszos 230V váltóáramot, de azt azért igen, hogy a PC tápjával egyetemben biztonságosan működjön a szünetmentessel. 

Hozzászólások

Definiálnád kérlek picit pontosabban, hogy mit értesz megbízhatóság, biztonságosság alatt?

Nekem ha UPS kellett / kell, akkor a nevesebb gyártók megfelelő modelljét kinéztem / kinézem és megveszem. Természetesen tiszta szinuszos kimenetűt veszek. Soha semmi gondom nem volt velük az aksik cseréjén kívül.

Szerkesztve: 2024. 10. 04., p – 22:59

> szünetmentes tápok miatt eldurranó PC tápegységekről

hat a negyszogjeles ups-ek (pl. APC Back) es az active pfc-s tapok (Chieftec...) nem szerettek egymast, nagyon nem. bar ott inkabb az ups-ek durrantak el vagy gyulladtak ki...

Inkább olyan gondot szoktam olvasni, hogy Wattra (nem VA-ra) stimmel minden, de mégse bírja táplálni a szünetmentes a gépet, érdemes 300-400 Wattal felé lőni a szünetmentest a táphoz képest.

Egy számítógép tápra a leadott teljesítmény van felírva, és mondjuk ha a 600W-os tápod koppra terhelt, akkor valszin 700W körül szippant a hálózatból, szóval wattra nem stimmel, valóban. Ugyanakkor ha koppon járatod a tápod, akkor máris érdemes nagyobbat venni abból is.

Normál esetben a "wattra stimmel", meg rendesen van használva, akkor rendben lesz. Ahol kérdések alakulnak ki, ott le kell mérni a fogyasztást, és tessék méretezni.

Az attol fugg h az adott ups milyen pfa-val buszkelkedhet. Regebben 0.8-0.9 volt a jellemzo, manapsag mar 1.0 is letezik. 
De nyilvan, ezt is erdemes feleloni, csak nem mindegy mi jon ki az upsbol. 
ugye ha a pfa 0.8 akkor az 1000-es ups-bol 800 a hasznos teljesitmeny. Ha 1, akkor meg 1000. 
nem mindegy h 800+30% v 1000+30%. Ez kulonosen 50-100 kva magassagaban izgis tema mar :)

Én egy szót sem látok ebben az UPS-ek PF-áról, csak arról, hogy az újabb ups-ek némelyike tudja kezelni a FOGYASZTÓ negativ cosfi-jét. (már úgy "kezeli" hogy kompenzálni próbálja)

Azért a "mindennek van amiben áram van" is vitatható. Egy nyamvadt ellenállásnak egy áramkörben nincsen, azaz 0 a cosfi-je. (jó, lehet vitatkozni, hogy a fél centis vezetéknek meg az ellenállásnak milyen mérhetetlen kis induktivitása meg kapacitása van a teljes hosszán, de hagyjuk, ettől még a valóságban nem lesz 0-tól eltérő PF-a egy rezisztiv áramkörnek)

Ha pedig valóban létező és lényeges dolog az UPS-ek saját PF-a, akkor miért nincs benne a specikációjukban? Én legalábbis sosem láttam benne.

Szerintem mindegy milyen PF-a van a szünetmentesnek a ráirt kimeneti VA áramot tudnia kell leadni. A bemeneti árama pedig belül fog maradni a specifikációjában, de nyilván ez szokott a legkisebb probléma lenni, hogy az UPS mennyi áramot vesz fel.

De en nem errol beszelek. Nyilvan, honnan a francbol tudna a gyarto h mit kotnek utana. 
itt az a fontos h milyen hatekonysaggal dolgozik az UPS. Ezt irtam fentebb is. 
leegyszerusitve, bemegy 10 kva, ha a gep pf-je 0.8 akkor kimegy 8kva. 
hogy azt hogyan hasznositod es milyen pf van a fogyaszto oldalon annak ehhez semmi koze. 

A teljesítménytényező (vagy fázistényező, azaz cos fi) csak annyit ad meg, hogy milyen a hatásos teljesítmény (W) és a meddő teljesítmény (VAr) viszonya (aminek az eredője a látszólagos teljesítmény, VA), a hatékonyságra semmilyen infót nem ad.

APC-nél én nem látom, de 0.98-as PF-nál teljesen mindegy, valószinű az is közel 1-es, tehát lényegtelen.

De mondom, lehetne 0.4-es PF-a is az UPS-nek, teljesen mindegy, mert akkor 0.4-es PF-al kell kiszolgálja a mondjuk ráirt 1500 VA-t. Attól még pont ugyanúgy tudja az 1500 VA-t, mintha 0.98-as vagy 1-es PF-a lenne. Nem befolyásolja a kiszolgálható terhelést. Maximum annyiban érinti a usert, hogy vastagabb betáp kábel kell neki, azt meg adják hozzá, de ebben a méretben (<10 kVA) ez lényegtelen.

Bizonyos terhelések esetén (most hirtelen meg nem mondom, hogy induktív / kapacitív / ohmikus) bekapcsoláskor jelentősen több áramot képes felvenni a fogyasztó. Lehet ez 1-2 ms, de akár 10-20 ms is. Ez a pluszterhelés képes levágni az UPS-t - túlterhelés védelem.

Nekem a riasztó, egy router és egy modem van rajta a lehető legkisebb teljesítményű ups-en, amivel fél órát simán elzörög áramszünet esetén, a fogyasztása pedig minimális. Van itthon egy 2000VA-es is, semmire nem használom, mert 50W körüli a nyugalmi áram felvétele.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Nekem is egy FSP nano 600-ason van egy NAS, 4 router (2 AP-nak használva, 1 szolgáltatói eszköz bridge módban meg a saját router) és 3 ventilátor, igaz, ha elkezd sipákolni, le szoktam lőni a NAS-t, de úgy nekem is kibír fél órát. Ja és már csak egy 12V-s tápot használok, mert régebben úgy tapasztalatam, az áthidalási időre jó hatással van egy közös normálisabb tápegység.

Szünetmentesből direkt olyat választottam, amiben nincs AVR trafó, mind a súlya/mérete és nyugalmi fogyasztása miatt. De pl PC-hez már nem ezt venném, bár a 800-as változat jól helyt állt egy ipari PC-mellett, pedig nem egy ipari cucc.