Sziasztok!
Adott egy Elitebook 8460P, ami pendrive-ról gond nélkül bootol Windows-t. BIOS módban van a laptop (tehát nem UEFI).
A probléma, hogy sem Debian telepítőt, sem GRML- tde még csak Ubuntu-t sem hajlandó bootolni. Amit eddig már megtettem, hogy kipróbáltam más BIOS és UEFI gépeken, persze minden megy hibátlanul.
Azt is megpróbáltam, hogy az SSD-t egy USB-s SATA átalakítóval leformáztam egy másik gépen, csináltam egy boot partit a GRUB-nak (ef02 típusút a fdisk-ben), és egy adatpartit (ext4) és debootstrap-pal felhúztam egy Debian-t, de így sem hajlandó bebootolni. Azt írja, hogy nincs bootolható OS a lemezen.
A helyzet tehát a következő: A Windows, de csak is a Windows feltelepül rendben és fut is. Viszont sem a GRML, sem a Debian installer nem bootol pendrive-ról a négy USB port közül egyikben sem, illetve a másik gépen telepített SSD-ről sem hajlandó bebootolni a Debian-t.
Mit tudnék még megpróbálni? A BIOS a legfrissebb és alaphelyzetbe is állítottam, hogy biztos ne legyen ezzel probléma.
- 495 megtekintés
Hozzászólások
nincs bootolható OS a lemezen
Secure bootot kikapcsoltad?
Azt is megpróbáltam, hogy az SSD-t egy USB-s SATA átalakítóval leformáztam egy másik gépen, csináltam egy boot partit a GRUB-nak (ef02 típusút a fdisk-ben), és egy adatpartit (ext4) és debootstrap-pal felhúztam egy Debian-t, de így sem hajlandó bebootolni. Azt írja, hogy nincs bootolható OS a lemezen.
Elég, ha legyalulod az SSD-t, ha tiszta telepítést és csak egy oprendszert akarsz (pl. egy Windows telepítés után, de azt a legyalulást a telepítő is megcsinálja, vagy a gparted is jó erre, ha már bebootolt a Debian/Ubuntu/bármi telepítője). Ha a pendrive-ról történő bootolást választottad, akkor az SSD-n lévő tartalom azt nem befolyásolja. Hogy mi van az SSD-n, az akkor lesz érdekes, amikor az új oprendszer telepítője a megfelelő telepítési fázishoz ér.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
BIOS módban nincs secureboot, az csak EFI esetén van. Így azt nem tudom kikapcsolni. Egyébként elvileg nem jelenthetne gondot, főleg az ötös kernellel.
Ez a gondom, hogy nem tudok bootolni a penről. FAT32 a Windows és a Debian telepítő is, teljesen ugyanúgy formáztam őket, de a Windows bootol, a debian nem. Ha a Windows pen tartalmát legyalulom és helyére másolom a debian-t, már az sem jön be.
TheAdam
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Látszólag minden jó, de mégsem bootol. Csodák pedig nincsenek, valami ott mégsem jó.
Egy próbát megérne a Ventoy. Azzal egyszerre annyi bootolható oprendszered lehet egyetlen pendrive-on, amennyi ráfér (pl. Windows 10 és 11, mindenféle Linuxok stb.). Amikor a Ventoy előkészítette a pendrive-ot, az üres partícióra csak fel kell másolnod az ISO-kat, nem kell arra figyelned, hogy milyen módon kell ez egyes oprendszereket felírni, a Ventoy elintéz mindent. Ha felmásolod rá a Windows, a Debian és az Ubuntu telepítőit, után szépen sorban próbálkozhatsz. Ha ezután is csak a Windows bootol, akkor még meg lehet próbálni a BIOS-t frissíteni, illetve én tennék egy próbát úgy is, hogy UEFI-t választva kikapcsolnám a secure bootot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Helló, ha jól látom, ez egy 2011 körüli laptop. Lehet már nincs benne a sata drivere a legújabb telepítőben. Javaslom, hogy 2 vagy 3 főverzióval régebbi telepítőt próbálj ki. Ha több időd van, derítsd ki a laptop Intel chipset típusát, és hogy melyik verzióban dobták a támogatását.
Próbálj ki például tesztnek egy Centos 5 telepítő és Live Cd verziót, tippre azzal menni fog. Nekem volt olyan raid kártyám, ami Centos 6 vagy újabbal már nem támogatott.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi a válaszokat! Most ott tartok, hogy USB3.0-n már bebootol az SSD-re telepített Debian, ha a baloldali, Renesas USB3.0 kontrolleres portok valamelyikébe dugom. Az alaplapi SATA portról viszont továbbra sem sikerül a mutatvány.
Influencer, köszi az ötletet. Intel QM67 van benne. Ennek kéne működnie az ötös kernellel gyors google után.
Az az érdekes és érthetetlen számomra, hogy más gépeken rendben bootol a FAT32-es pendrive-ról a Windows, GRML, Debian. Itt a penről csak a Windows, a Debian csak az SSD-ről, USB-n át. Az SSD SATA-n azt írja, hogy no installed OS. Gondoltam rá, hogy esetleg nem látja az SSD-t, de ha Windows-t rakok rá, az gond nélkül bootol. Még valami biztonsági marhaságra tudok tippelni, de párszor resetelt BIOS-szal ezt is kezdem kizárni. Jelszó nincs rajta és mindent tudok csinálni, tehát biztonsági beállítások, boot beállítások etc.
Kezdek arra hajlani, hogy hibás a laptop, főleg, hogy ha bedugom a tápot, vagy berakom az aksit, kérés nélkül bekapcsol és feldobja a HP diagnosztikát, ami aztán hiba nélkül végigmegy. A BIOS-ban mindenféle automatikus ébresztés ki van ütve természetesen.
TheAdam
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az USB-ről bootolt Debian látja-e a sata diszket? Tudja- e kezelni?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, mindkét kérdésre. Ez teszi a dolgot a leginkább érdekessé, hogy
- Belső diszkről a Windows bootol és megy faszán, a Debian nem.
- Pendrive-ról a Windows telepítő bootol, a Debian telepítő nem
- USB SSD-ről bootol az a Debian telepítés (másik géppel készült), ami a belső, SATA porton nem. Ha másik diszket rakok a SATA-ra, azt látja a Debian és tudja csatolni, írni-olvasni.
Most a héten jegeltem a problémát (nem volt rá időm), talán majd a hétvégén. Mivel a telepített Debian-on a timedatectl-ből kiderült, hogy a hardveres óra 1980-ról indul (érdekes, unix time 1970-ről indul), ezért egy CMOS elem cseréjét meg kell majd ejteni.
remélhetőleg az elemcsere megoldja a problémát, mert Google-keresve találtam egy hasonló hibát. Igaz, ott nem írta le, mi bootol, hogy bootol és nem bootol, de a hiba nála is az volt, hogy ráklikkent a menüben az adott eszközre és mindig PXE hibát ír, ami az utolsó boot option. Nála megoldotta a CMOS elem cseréje, így én is bízom benne, ráadásul talán nem lesz nagy befektetés, mert csak egy sima elemet kell cserélni. Többet azért nem ér a probléma:D
TheAdam
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ugyan ilyen gépem van, illetve épp most cserélem le. Évekig használtam arch linuxxal, a telepítés viszont anno tényleg nyűgös volt. Nálam a megoldást másik pendrive jelentette, usb 2-es porton usb 2-es egy bizonyos kingston pendrive ment, a többi nem. Nem kerestem meg az okát, de mai napig így van, hogy pl live linuxot csak két pendrive-ról tudok bootolni. Abból az egyikkel usb-3-as porton is... magic. A többi meg sem jelenik a bios boot menüben, miközben más gépen vagy virt gépen meg simán bootolhatók. A telepítőt anno simán dd-vel csináltam, semmi extra particionálás, etc nem volt. Amelyik bootolt arról aztán már simán telepítettem, és a telepített rendszer azóta is teszi a dolgát. Közben pár éve disk csere nagyobbra volt, dd-ztem a rendszert az újra, helyreraktam a particiókat gparteddel egy live rendszerről, és kész, azzal se volt 10 percnél több dolgom.
Ugyan ebből a gépből több változat is van - az enyém pl radeonos - de ha jól rémlik a kijelzők meg a videovezérlők kivételével nagyjából ugyanazok, azonos a chipset pl, szóval lehet, hogy nálad is segít másik pendrive. Arra nincs tippem, hogy win miért bootol, ha linux nem, nálam csak linux volt, és live is csak BSD-ket nézegettem azon kívül (rémlik, hogy azokkal is volt gond).
A bios órát elvileg ha beállítod kézzel a setupban, akkor áramtalanításig meg kéne maradjon, szóval az elemcsere nélkül is tesztelhető, hogy probléma-e.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi a részletes választ! Eddig négy pendrive-val próbáltam:D ugyanaz az eredmény, Kingston DT101G2, valami Sony, Toshiba és talán Adata.
Az óra beállítása nem oldotta meg a gondomat, de el tudom képzelni, hogy eleve szenved a gép a merült elemmel, villogott is a capslock és a numlock még pár hete, most nem tudom rávenni:D
TheAdam
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
USB SSD-ről/pendrive-ról bootold be a telepítőt és telepítsd a belső ssd-re (kérdés, hogy a telepítő már felismeri-e a belső sata-s ssd-t).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
USB-ről (pendrive) nem indul el a telepítő. Majd azt megpróbálom, hogy az SSD-n csinálok egyetlen FAT32 partit, arról sikerül-e esetleg elindítani...
TheAdam
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
probald a chromeos flex-et:
https://support.google.com/chromeosflex/answer/11552529?hl=en
rajta van a certified gepek listajan
https://support.google.com/chromeosflex/answer/11513094#zippy=%2Chp
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
neha a pendrive-al is van problema:
https://support.google.com/chromeosflex/answer/11541806#usb&zippy=%2Cus…
"Azt is megpróbáltam, hogy az SSD-t egy USB-s SATA átalakítóval leformáztam egy másik gépen, csináltam egy boot partit a GRUB-nak (ef02 típusút a fdisk-ben), és egy adatpartit (ext4) és debootstrap-pal felhúztam egy Debian-t, de így sem hajlandó bebootolni. Azt írja, hogy nincs bootolható OS a lemezen."
grub install volt az ssd-re?
neked aztan fura humorod van...
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszönöm ismét a válaszokat!
x-daemon: Igen, megvolt.
Jelenleg oda jutottam, hogy USB-n bootol rendben, de a belső SATA csatlakozóról nem és mindig a network boot-ra fut rá.
Viszont a timedatectl megmutatta, hogy a CMOS óra nagyon nem jár jól. Szerintem az elem lemerülhetett benne és bár fura, hogy miért nem bootol amikor az elemnek csak áramtalanításkor van szerepe, hogy megjegyezze az órát és pár beállítást, el tudom képzelni, hogy a lemerülés miatt bootol ilyen hektikusan.
Majd szerzek bele elemet és utánajárok, reális energia befektetésével cserélhető-e a gépben.
TheAdam
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Próbáld meg egy másik gépen, hogy rendesen telepítesz rá Debiant. Nem bootstrap-pel, meg fdiskes előgányolással, hanem a Debian telepítővel rendesen, az illető SSD-re, valóban BIOS/CSM/Legacy módban bootolva a telepítőt.
Ez az fdisk ef02-es partíciód gyanús. Ilyen típus nincs az fdisk-ben. A cfdiskben van hasonló, ef partíciótípus, de az EFI partíció, itt meg arról van szó, hogy BIOS bootot akarsz.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni