Eddig 2db 1920x1200-as monitoron dolgoztam, amiből az egyik megpusztult.
Ha már vásárlok alapon egy 32:9-es utódon gondolkozom. Ezekből jelenleg 3840x1080 illetve 5120x1440 felbontásúakat látok 49" méretben, ami kb db 27"-osnak felel meg. A méret miatt is inkább a nagyobb felbontású felé hajlok.
Van valakinek bármi tapasztalata, hogy hogyan működnek ezek Linux (elsősorban Debian Stable) alatt? Megy alapból / hegeszteni kell / reménytelen?
Jelenleg Intel CPU-ba integrált videovezérlőt használok (i5-10600K, B460M-DS3H alaplap), mert 95%-ban kódolok+tesztelek+doksit olvasok, maradék 5% filmnézés.
A proci és az alaplap specifikációja szerint is a max resolution: 4096 x 2160@30Hz. Ennél itt 17%-kal kevesebb képpont van, de több oszlop kevesebb sor felosztásban. Tudja ezt?
- 371 megtekintés
Hozzászólások
Na es 60Hz-en mennyi az Intel GPU max felbontasa? Gondolom nem 30Hzen fogod hasznalni.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem elég nekem az a 30Hz. Kódoláshoz, doksi-olvasáshoz bőven elégnek gondolom, és ha filmet nézek, az is többnyire 24-25 fps.
Az Intel GPU 60Hz-en is vinné a 4K felbontást, de csap DP-on, az meg nincs az alaplapon. Szóval valószínűleg a HDMI 1.4 a szűk keresztmetszet. No meg, hogy az Xorg mit kezd egy ilyen monitorral.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Szerintem ezt még gondold át, kapcsolj át a mostani monitorodon kísérletképpen 30 Hz-re. Meg fogod látni, hogy azért az átlag desktop felhasználásnál is lassúnak, vontatottnak fogod érezni, főleg, ha ablakokat mozgatsz, doksikban, böngészőkben görgetsz. Nem mondom, hogy iszonyatosan, de érezni, és a felhasználói élményt zavarhatja annyira, hogy megbánd. Laptopokon, táblagépeken sem véletlen, hogy 60 fps-sel hajtanak mindent minimum. Vegyél inkább egy másik normál monitort a megpusztult helyére, és használd azt, ahogy eddig, olcsóbb lesz, jobb élményt nyújt.
Probléma így hardveres oldalról van vele, szoftveres oldalról bármilyen disztró viszi, így a Debian stable is, akár Wayland, akár normál X.org xrandr-rel, bármilyen frissítési frekit, azzal nincs gond, ha egyébként a HDMI kimeneteden átmegy, és a GPU támogatja hardverügyileg. A X.org is óriásit fejlődött az utóbbi években, ez már nem a 90-es évek, ahol midenféle CRT-s vertikális és horizontális frissítési frekivel kell hekkelni, meg Xfree86 konfigurálásával szenvedni. Egyszerűbbek, jobban támogatottak lettek a dolgok.
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Köszi, megnézem holnap a 30Hz-et a mostani monitorral.
Az a baj, hogy a PCIe slot ki vannak tömve NVMe adapterrel, így nem tudok beletenni egy DP-os passzív nvidiat.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Te jó ég :) Mire kell ennyi SSD?
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Az előző alaplapomon még nem volt NVMe port, ezért anno került bele egy PCIe csatis Intel 750. Ez öröklődött át az új vasba, de sajnos el is viszi az egy szál x16-os PCIe slotot.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ohh, egy kicsit másra gondoltam a megfogalmazásból. "Ki vannak tömve NVMe adapterrel": PCIe->m.2-re gondoltam, és mivel többes szám, ez min. 2 SSD-t jelent + újabb alaplapokban is 2 db m.2 foglalat van, az már 4 :)
Én amúgy hasonló megfontolásból vettem olyan lapot, amin két x16 (nak tűnő) foglalat van: egyik rendes 16-os csak persze, a másik x4, de x16 hosszú, így bármi belemegy, ha szükség lenne rá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Már én sem emlékeztem rá pontosan, csak arra, hogy nem maradt szabad x16. Most néztem utána, hogy pontosan hogyan is van.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Itt azt irjak, hogy elvileg ossze lehet kalapalni:
Create a mode string for 5120x1440 at 30HZ (I'm using HDMI and HDMI 1.4 supports 30HZ only at 5120x1440)
https://askubuntu.com/questions/1183735/single-display-unable-to-set-51…
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ha nVidia kártyád lenne, akkor mondanám, hogy
nvidia-settings -a CurrentMetaMode="DP-0: 4096x2160_30 { ViewPortIn=3840x1080, ViewPortOut=3840x1080+128+540, ResamplingMethod=Nearest, ForceCompositionPipeline=On, ForceFullCompositionPipeline=On }"
és akkor natív felbontásban lesz egy olyan viewportod, ami akkora, mint, amit szerettél volna, de nem tudom, hogy az intel tud-e ilyet.
Egyébként alapvetően necces a dolog, mert geometriailag ugyan lehetséges, csak épp függőlegesen vagy a felét nem használod ki, vagy kétszeresére nyújtod és akkor torzulni fog a képarány (1x2-es pixelek).
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
3840x1080-ra tudok gyakorlati tapasztalatot mondani.
Ubuntu 20.04, Ryzen 3600, Nvidia 1070, 60Hz - gond nélkül, mindenféle tákolás nélkül ment minden elsőre.
Levettem a korábbi monitorokat(2x24"), DP-n felkerült 49", és ment is egyből.
Van hogy kerül mellé még egy 24"FHD is, tehát akkor ennyivel nő még a felbontást, azt is teljesen akadás, vagy bármi zavar nélkül viszi.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Áh, nincs displayport csati rajta, szívás. Arra lehetett volna dp-hdmi 2.0 aktív átalakítót kötni akár. Csak nemrég óta támogatja az újabb intel gpu a hdmi2.0-át. DP 1.2 viszont ezer éve van. Más kérdés, hogy újabb alaplapok, notik estén van hogy az alaplapi chipsetben még mindig le van butítva az intel hdmi 1.4-re. Szóval továbbra sem garantált, hogy megy 4k 60Hz vagy hasonló magasabb felbontás.
Én régebbi notival használok 4k kijelzőt. Szövegeket, youtubot nézni nem vészes 30Hz mellett sem. Viszont linux alatt a chrome például időnként indokolatlanul sok procit eszik a 60Hz módhoz képest. Volt verzió, ami tök jól ment, de aztán valami securuty fix után durván megborult. Most megint használható az aktuális, de azért nem tökéltes. A stadia sem működött jól 30Hz mellett, amikor régebben próbáltam.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Igen, sajna nincs DP. Bár végül is a monitorhoz képest +10%, és megvan egy új alaplap is...
Egyébként jellemzően terminálos eszközöket használok, chrome-ot csak tesztelésre, a default browser a firefox, videóra meg mplayer / vlc / plex.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
en kb 2.5 eve nyuzok egy ilyen 49-es DELL-t, szeretem, linuxal kapcsolatban nincs vele tapasztalatom
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni
Ahogy már fentebb is írták:
Ez kizárólag a hardvered képességeitől függ.
Egyetlen kijelző esetén, ha a VGA-d tud ekkora felbontást a használt csatlakozáson keresztül, akkor bármelyik (modern) linux disztró alapból jól fogja kezelni.
A problémák a több, különböző felbontású és/vagy képaranyú kijelző esetén kezdődhetnek.
Nálam pl van egy 21:9 és egy normál 16:9 - egymás felett. A gyakorlatban ez is gond nélkül megy, de (egyszeri) manuális beállítás szükséges hozzá.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni