[megoldva] Új dugalj bekötése leveri a kismegszakítót

Helló, segítek a testvéreméknek bekötni egy újépítésű lakásban bekötni egy szobában a dugaljokat.

A másik szoba is így volt kiépítve, és minden megfelelő ott. Itt azonban leveri a C-s 16A kismegszakítót, amire rá van kötve, de még érdekesebb, hogy azon túl az ELMŰs fázist veri le kint, egy szikra kíséretében, amikor bekapcsolom a kismegszakítót. Nyilván nagy a baj, ha ez történik, és nem ok nélkül.

Ki van húzva külön-külön a 2x3 1,5 mm réz vezeték a szoba két végébe: fekete, kék és zöld-sárga. Tehát a szoba északi oldalába megy 3, mellette dugalj és a másik falon 1 dugalj, tovább kötve 3 érrel, majd a déli részére is oda van kötve külön 3 vezeték, ott is még 2+1 dugalj.

Miért történik ez? Mi lehet a megoldás? Mit javasoltok (a villanyszerelőn kívül)?

 

Update: egy dugalj volt kontaktos, nem gondoltam volna.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2021. 08. 07., szo – 21:00

Nincs új a nap alatt: rövidzárlat veri le a biztosítékot.

Ezek nem bonyolult dolgok: vagy megy, vagy nem.

Ha csak akkor veri le, ha bedugsz valamit, akkor lógó kábelek vannak, amik pont bedugásnál összeérnek.

A villanyszerelés nem egy extrém bonyolult dolog. Szakadás lehet, vagy rövidzár. Nincs más: összeér a vezeték vagy nem, jó vezeték ér össze, vagy nem. Vagy érintkezési hiba, vagy bekötési hiba.

0.5 voltot simán mérhetsz szakadásnál is, mert az AC vezetékek kapacitív csatolás útján átvihetnek rajta egy kis kakaót is. De ez azért még szakadás marad.

 

UI: ha nem érted, mit csinálsz, hívj szerelőt és állítson ki munkalapot + számlát. Ilyenkor jobban megy nekik a szerelés.

A villanyszerelés nem egy extrém bonyolult dolog. Szakadás lehet, vagy rövidzár. Nincs más: összeér a vezeték vagy nem, jó vezeték ér össze, vagy nem. Vagy érintkezési hiba, vagy bekötési hiba.

 

Persze, hogy nem az. Gondolom ezért van jogszabályhoz kötve, hogy ki szerelhet villanyt. Ti, amit papir nélkül te otthon csinálsz, az nem más mint gányolás. Az ilyenekből lesznek a gondatlanságból elkövetett emberölések.

 

https://www.youtube.com/watch?v=tiNcNFaR5_E

Aláírás _Franko_ miatt törölve. 
RIP Jákub.
neut @

Nem maszekolnék, ha a szaki szét nem baszta volna a házunkat. Küldtem egy másik topikba fotókat. Valaki el is kérte, hogy használhassa rossz példának.

Jobb a szívemnek, ha a saját házam magam baszhatom el.

Persze értelmes szerelőnek szívesen fizetnék, de a anyámnál a "szakértő" áram alatt leszerelte a kapcsolókat, én meg a villany felkapcsolása helyett megfogtam az egyik vezetéket.

Olyan jó lenne, ha a saját hülyeségem miatt verne agyon az áram, nem azért mert fizetünk egy szakinak.

Ugyanez az okos befalazta a vezetéket gégecső helyett, mondom anyámnak, hogy balfasz, zavard el, erre jött a nem értek én hozzá...

Nagyanyámhoz 3 koma is kijött megjavítani a villanykapcsolót, mert lógott, egynek sem sikerült. Annyi volt a trükk, hogy kitört a dobozban a vakolat, ezért lógott mindig minden. Visszagipszeltem és láss csodát: megjavult.

Megnéztem a videót, de igazából felcseszte az agyam. Ahogy a hozzászólások között említi is valaki, semmi egyébről nincs szó, mint pénzről. Jól lobbizik a srác annak érdekében, hogy kivételezett szakmának tűnjön a villanyszerelőké, és minden munkát rájuk bízzanak.

Nyilván a kontár gányolással nem értek egyet, de ez olyan, hogy ha autóba ülsz és elütsz egy kerékpárost, valamint súlyos sérülést okoztál, bíróságon kell ezért felelned.

A gázszerelők munkája nem sokkal kritikusabb? Szerintem szivárgó gázból sokkal nagyobb baj lehet. Ha valaki elszúrja a betont, ami elporlad, s összedől a ház, az veszélytelen? Mi a helyzet az autóval, amelyen nem működik a fék, vagy elmúlik a kormány szervo menet közben? Netán a légiirányítók nem okozhatnak végzetes balesetet? Egy orvos, egy ápoló nem követhet el életveszélyt okozó hibát?

Ne misztifikáljuk a dolgokat, mert nem csak az árt, ha elbagatellizálunk szakmákat, de az is, ha hamis módon túlértékeljük azt.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szép munka! :D Az a baj, hogy ha nagyon ráijesztünk a nagyérdeműre, akkor ők is érzik, hogy az irreális, életszerűtlen, s kevésbé veszik komolyan legalább azokat az eseteket, amelyeket valóban komolyan kell venni.

Elég vicces volna, ha minden műszerész, villamosmérnök villanyszerelőt hívna egy vacak elosztó bekötéséhez, várna hónapokat, amíg a szaki naptárjába belefér a félórás munka, meg fizetik a súlyos tízezreket.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A videóban a lakástüzet egy elosztó okozta. Magyarul: miután megveszed a 13A-es Tesco-s elosztót, bedugod a 16A-es hálózatba, akkor ki kellene hívnod a szakikat, hogy leellenőriztessék, hogy a hálózat továbbra is jól működik-e.

 

Én már láttam 10A, 13A-es elosztókat, miközben általában 16A csücsül a konnektorokban.

 

Nem csak arról beszél, hogy akkor kell szaki, ha átvariálod a vezetékeket, hanem arról is, ha bedugsz egy áramelosztót a konnektorba.

Természetes, hogy a szar kínai elosztók képesek lakástüzet okozni. Kíváncsi vagyok, hogy egy villanyszerelő képes-e belenézni az áramelosztóba, amit szétszedni sem lehet, hogy a benne lévő kötések bírják-e a terhelést?

Ász ez a videó: még villamosmérnök, villamosmérnöki diplomával sem szerelhet villanyt.

 

Egy villanyszerelő és egy diplomás villamosmérnök között szerintem tudásban nagyságrendi különbség van.

Még orvosprofesszor sem írhat fel C vitamint szintű probléma.

Elvileg egyetértek veled, de gyakorlatban kurvára nem. Ugyanis az elmélet és a gyakorlat köszönőviszonyban sincs egymással.

Hogy mit művelt a képesített szaki nálam (fiatal voltam, segg hülye, inkább fizettem gondolkodás helyett):

- kívülre beltéri konnektort rakott

- a kábelcsatornában folyamatosan kicsapódott a pára, áztatta belülről a vezetékeket

- a FI-relé hetente kivert

Hívtam a "szakértőt", hogy baj van a FI relével, mert folyamatosan leold

- a "szakértő" berakott egy rossz FI relét és mondta, hogy ne nyomogassam a TEST gombot, ezt akkor még nem értettem

- utána kiégett a kültéri konnektor és a keletkezett égésnyomok alapján felismertem a problémát

 

Fiatal voltam, barom, nem értettem semmihez, a villanyszerelő meg rohadt nagy munka helyett, hogy kiderítse mit baszott el szerelésnél, hatástalanította a FI relét.

Ja, en sem hivok mar villanyszerelot, de csak magamnak csinalom meg azt amit kell. De en elolvastam ezt-azt, letoltottem sok penzert a szabavanyt, mert tudni akartam, hogy szabvanyos-e amit csinalok. Korbejartam, hogy milyen anyagokat erdemes hasznalni  stb..

A baj az, hogy magadbol indulsz ki. Te korultekintoen csinalod a dolgaidat, utanajarsz, tanulsz. Atlagember takol valamit keves penzbol es remeli, hogy az jo.

Tudtommal csak erosaramu villamosmernok szerelhet.

Másoknak az se, sőt, még technikus se szerelhet villanyt alapvetően, viszont felügyelheti a szakmunkásokat. Ebből a szempontból furcsa a szabályozás, de ez van... amúgy meg magának és a rokonoknak meg mindenki végezhet szakmunkát, képesítés nélkül is (van rá törvény).

Miért? Különben főzni se főzhetnél a családnak, az is egy szakmunka, sokban nem különbözik attól, hogy az alapvető szakmai szabályok betartásával falazol, betonozol, kertészkedsz, festesz, tetőt építesz vagy épp villanyt szerelsz. Másoknak viszont nem főzethetsz szakképesítés nélkül, pláne pénzért nem és ugyanez a helyzet bármi mással is.

Egyébként az építőiparra van egy külön könnyítés, mint említettem, a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet, dőlt betűvel jelölve azt a szakaszt, amikor gyakorlatilag bárki dolgozhat a saját vagy rokonai házán:

12. § (6) Az építőipari kivitelezési tevékenység építési szakmunkáit vagy annak egyes munkafázisait saját részre vagy a Ptk. szerinti hozzátartozó részére a vállalkozó kivitelezői tevékenység végzésére nem jogosult személy is végezheti
 a) szakirányú szakképesítés nélkül,
  aa) ha az építőipari kivitelezési tevékenység végzéséhez nem kell kivitelezési dokumentáció
, vagy
  ab) kivitelezési dokumentációhoz kötött építőipari kivitelezési tevékenység esetében a vállalkozó kivitelező jóváhagyásával, felügyeletével,
 b) szakirányú szakképesítéssel azt a szakmunkát vagy munkafázist, amelyre a szakképesítése kiterjed,
a szakmai szabályok betartása mellett.

Nem akartam ilyesmit írni, mert részemről elfogult lett volna, és szerintem néhányan nekem esnének. Azt el tudom fogadni, hogy a legtöbb villamosmérnök nem rendelkezik épületgépészeti tapasztalattal. Én például nem ismerem, manapság milyen villamos kötőelemek, berendezések - például lépcsőházi automatának becézett, lényegében funkcionálisan monostabil multivibrátor - érhetők el a piacon. Tudok ugyan áramsűrűségre méretezni, ismerem a réz fajlagos ellenállását, de azt már nem tudom, hogy egy befalazott csőben mekkora a hőátadási tényező, így a vezeték adott disszipációja mekkora hőlépcsőt okoz majd. Ezen ismereteket és a szabványosítást nyilván rengeteg kísérlet, mérés, tapasztalat alapozták meg, amelyeket nem mellesleg villamosmérnökök - vélhetően gépészmérnökökkel karöltve - alkottak meg, nem villanyszerelők. A villanyszerelőnek az a dolga, hogy megtanulja és betartsa a szabványokat.

Szóval egyfelől értem a jogszabályi korlátokat, másfelől nem eszik olyan forrón a kását. Miközben a videóban az elején arról beszél a srác, hogy villamosmérnök sem szerelhet villanyt, a későbbiekben már azt mondja, a szabványoktól egyedül villamosmérnök térhet el, ha villanyt szerel. Eleve meg kell különböztetni két esetet szerintem. Nem mindegy, hogy valaki vállalkozóként villanyszerelésre adja a fejét, mert akkor a munkája után felelősséget kell vállalnia, vagy valaki saját magánál szerel villanyt, mert akkor jóval kisebb a felelősség, ha saját magát és családtagjait veszélyezteti.

Aki valamit ért a szakmához, az meg fogja érteni azt is, miért célszerű a kádat, vízcsapot, fűtéscsövet azonos potenciálra hozni, villamosan összekötni (EPH). Ha még el is megy potenciálban a földhöz képest az egész valamelyest, akkor sem fog rázni, mert az egész fürdőszobában minden érinthető fém tárgy azonos potenciálon lesz, így nem lesz potenciálkülönbség, azaz feszültség, amely az emberen áramot tudna áthajtani.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Egyetértek. A legkönnyebb egyetemi vizsgámra vastagabb könyv anyagát kellett megtanulni, mint az Épületek villanyszerelése. Csak igényesen kell dolgozni, megnézni az elméletet, videón megnézni a gyakorlatot, és nem gányolni. Nyilván lobbizni lehet, de elég ellenszenves, pláne, hogy amit láttam, a szabványt köszönőviszonyból sem ismerő, ócska gányolások 90%-át villanyszerelő csinálta (és a maradék egy részét sem a lakó, hanem valami szaki).

Tudod az a baj (és nem csak a villanyszerelővel, hanem kb. az összes szakmával), hogy ha van egy kis műszaki érzéked, rászánod az időt és magadnak csinálod, 100% hogy jobban, szebben, biztonságosabban megcsinálod mint a kókány semmirevaló szakik, akik ráadásul kurva sok pénzt elkérnek a taknyolásaikért, legyen az bármilyen szakmunka.

"Sose a gép a hülye."

Ez azért elég túlzás. Láttam már jó szakit, és van olyan munka, amit gyakorlat nélkül nem lehet jól csinálni. Láttam szépen dolgozó asztalost. Hegesztettem már betonvasat, elsőre égettem is bele lyukat, el tudom képzelni, hogy lemezt milyen nehéz lehet meghegeszteni. Láttam nagyon szépen, precízen dolgozó kőművest, aki a nap végén úgy mosta el a szerszámokat, hogy evőeszköznek használhattad volna utána, amit lemosott, azt szépen hagyta leülepedni a vödörben, és másnap a konténerbe dobta (és nem öntötte a lefolyóba). Tudok olyan autószerelőt, aki át tud nézni az éves szervizek során egy 23 éves autót úgy, hogy év közben ne romoljon el. Láttam villanyszerelőt rendesen dolgozni, úgy kiépíteni egy házban a hálózatot, hogy elsőre minden hibátlanul működjön.

A baj inkább az, hogy a kókler és a jó szaki pont ugyanúgy néz ki, csak a munka végén derül ki, hogy melyikkel van dolgod.

"A baj inkább az, hogy a kókler és a jó szaki pont ugyanúgy néz ki, csak a munka végén derül ki, hogy melyikkel van dolgod."

Meg az is, hogy a kókler ugyanúgy elkéri a pénzt, mint a jó szaki, ezért még azzal sem tudod vigasztalni magad, hogy "ok, olcsójános voltam, pont ezt érdemlem", vagy "jó, hát ennyiért ezt lehet kapni".

Én elsősorban a mérnöki szóhasználat igényességére céloztam

Itt ugye kőművesről volt szó, szóval ha célozni akarsz, akkor célozz egyértelműen, hogy mikor váltottál mérnökre és miért.

de sebaj, te az élő fába is belekötsz, ha közöm van hozzá...

Vélhetően azért, mert egymás után adogatod a magas labdákat, mint ugye akkor, amikor írtam, hogy az erőltetett poénkodás egy köcsög tanári hozzáállás, aztán három hozzászóláson át hoztad a példákat a köcsög tanári hozzáállásról, gyakorlatban bizonyítva, hogy mégiscsak köcsög tanári hozzáállás volt az erőltetett poénkodás alapja.

Megkövetelte a szabatos és pontos fogalmazást, az igényes szaknyelv használatát szóban és írásban. Ennyi. Ez nem szemétládaság, nem szadizmus. (Jó, én matekos irányból érkeztem, ott meg pláne elvárt volt a teljesen pontos és szabatos megfogalmazása a dolgoknak...(angliában létezik legalább egy birka, aminek legalább az egyik oldala fekete, hogy a kapcsolódó viccet idézzem...))
Ha egy, a szakmára ilyen szinten is igényes, elismert szakember emiatt szerinted köcsög, akkor nem vele, hanem veled van baj - nem is kicsi.

Megkövetelte a szabatos és pontos fogalmazást, az igényes szaknyelv használatát szóban és írásban. Ennyi. Ez nem szemétládaság, nem szadizmus.

Azzal nincs is baj, a baj azzal van, hogy ez a megkövetelés túlzott súlyt kap és erőltetett humorban nyilvánul meg, lásd "a delikvens értékelése közepesről indult. Lefelé"

Ha egy, a szakmára ilyen szinten is igényes, elismert szakember emiatt szerinted köcsög, akkor nem vele, hanem veled van baj - nem is kicsi.

Úgy látom, te egyáltalán nem érted, mi is a probléma... ezért mesélted három hozzászólásban büszkén, hogy mégis mekkora egy szadista köcsög.

Az angolokat hagyjuk ki. Amerikai kinn dolgozóktól hallottam olyat, hogy egyetemisták a féket break-nek írták rendszeresen.

 

Volt osztálytársam 2 évig kinn tanult, azt fogalma sem volt, hogy melyik a lyuk (hole), vagy az egész (whole).

 

Még az értelmiség sem viszi arrafelé túlzásba a helyesírást.

Én nem találkoztam még olyan kőmüvessel aki ne fánglival csapta volna a maltert a falra, és ne cserpákkal merte volna a rostált vakoló anyagot. :-)
A canoló asztalost is elküldenéd kettessel? Amikor csak egy jó ajtó frízt szeretne két görcsmentes pallóból kialakítani?

Így valahogy. Elértünk oda, hogy lemondtam egy vezetői állást és elmentem freelancernek hogy kellően rugalmas tudjak lenni építkezéshez. Simán megéri kihagyni egy-két hetet, hónapot, a megspórolt pénzt nézve egyáltalán nem keresel rosszul.

Gábriel Ákos

Úgy ahogy mondod. Nekem nem kellett lemondanom, csak parkolópályára tettem. Szerencsére nem áll meg nélkülem sem a cég, így mondtam hogy akkor én most augusztusba biztosan nem leszek, ha SOS akkor telefonon elérnek, reggel-este ránézek a dolgokra, aztán ennyi.

"Sose a gép a hülye."

Eh, elso javaslat: hivjatok villanyszerelot.

A sehova be nem kotott vezetekeken normalis, hogy mutat a multimeter nehany voltot. Az rakerulhet induktiv vagy kapacitiv csatolassal.

A kismegszakitos tunetek alapjan valahol zarlat van, de ezt a multimeterrel ki tudod merni. Vagy a csovekben serult valahol a vezetek (pl. mert atfurtak, mondjuk egy tiplihez, vagy belevertek egy kepszoget), vagy valamelyik dugalj alatt serult a szigeteles, es hozzaer a fazis a foldelt kerethez. Vagy meg az is lehet, hogy valamelyik szerelveny hibas.

En a helyedben kihuznam a vezetekeket megnezni, hogy nem serultek-e. Ha nem, akkor egyesevel pakolnam fel a dugaljakat, mindegyik utan probaval.

Eh, elso javaslat: hivjatok villanyszerelot.

Így ránézésre ezt egy villanyszerelő baszta így el, szóval helyesen: "hívjatok egy másik villanyszerelőt", ami kiegészítendő azzal, hogy miről ismeri meg az ember a jó villanyszerelőt... :D

Ami még probléma lehet, hogy 1,5-es drótra valaki odatett egy C16-ot, amikor ott így B13 lehetne maximum...

Az új dugaljak közül vagy van gyári hibás, vagy az egyik vezetéket hosszúra csupaszoltad, és amikor benyomtad a helyére a konnektort ráfeszült valahova ahova nem kéne. Bontsd le az elsőről a láncot, ha jó, akkor tedd rá a következőt, és így tovább. Sziszifuszi, de a villanyszerelő ugyanezt fogja csinálni órabér+kiszállási díj fejében.

Disclaimer: nem vagyok villanyszerelő

Rövidzárra utaló jelek esetén én ellenállásméréssel próbálkoznék. Először a kiszerelt dugaljakat mérném, mert ez a legkönnyebb. Ha a dugaljak hibátlanok, a mérendő vezetékeket mind lekötném a ház elektromos hálózatáról, és keresném a zárlatot. Ha megtalálnám, és nem lenne szem előtt az oka, kihúznám az érintett vezetékeket.

Ha jól tudom, újépítésűben nem szabványos a konnektor csatlakozásán keresztül vezetéket továbbkötni. Ha jól értem, itt kétszer is megtörténik per fal.

A 15 cm-es továbbkötés a ma elérhető elektromos szerelvényeket figyelembe véve furcsa.

:)

Nem tudom hogy szabványos-e de amilyen gagyi szerelvényeket árulnak ma én is wagoval csinálnám ha elfér. Abba bedugom az a biztos, a szerelvényből vagy kicsúszik vagy nem, és a mesternek nincs ideje ilyeneket nyomozgatni. Azt a 80 forintos wagót beleteszi, felszámolja, kész is van.

Gábriel Ákos

Köszönöm a kommenteket. Nem játszom senki életével, üres lakás, nincs senki akit veszélyeztetne. Mielőtt beköltöznek, jön villanyszerelő átnézni mindent, számlával.

Nekem is egyértelműen rövidzárlatnak tűnik, de azt nem értem, ha az, akkor több rövidzárlatot mérő műszer miért nem jelez, hogy össze lenne kötve, összeérne bármi?

Multiméternek van olyan funkciója, amikor jelzi, ha van rövidzárlat és visít, ha összeér a két vége. Így egyik esetben sem ér össze sehol, egyik rész sem ér össze sehol. Mégis leveri a kismegszakítót, nyilván nem ok nélkül, és jó is, hogy leveri, ha bármi van.

Lemérem a vezetékeket és a dugaljokat egyenként, ez jön majd most.

"Ha jól tudom, újépítésűben nem szabványos a konnektor csatlakozásán keresztül vezetéket továbbkötni. Ha jól értem, itt kétszer is megtörténik per fal."

Hát, a kivitelező is pont így csinálta, több ismerős lakásában is láttam a dugaljokat egymás mellett, amit 2020-ban és 2021-ben adtak át, mindenhol dupla vezeték van a dugaljban, ha több konnektor van. Wagó vagy ilyesmi kéne minden esetben?

 

"A 15 cm-es továbbkötés a ma elérhető elektromos szerelvényeket figyelembe véve furcsa."

Ezt is Wagóval vagy hasonlóval szokták, ha bejön 3 ér, és 3 dugalj van, akkor vagy ötös vagy kettő hármas Wagót használnak az elosztásra, nem pedig sorba kötik a dugaljokat, ami a dugaljon támogatott? Ilyet még soha nem láttam a gyakorlatban új lakásokban, házakban sem, ahogy fentebb írtam. Mindenki spórol?

A kismegszakítót a doboz is leverheti. Nem biztos egyáltalán, hogy dugalj van elkötve.

Többiek leírták, követed a vezetéket és nézed, hol csap le.

Ehhez bontani kell a wago-kat.

Leszereled az összes konnektort. Lecsap? Ha nem egyesével visszarakod.

Nekem is egyértelműen rövidzárlatnak tűnik, de azt nem értem, ha az, akkor több rövidzárlatot mérő műszer miért nem jelez, hogy össze lenne kötve, összeérne bármi?

Amit írtál, annyira megtetszett, hogy reagálok egy olyan példával, amelyre semmi szükséged, de ugyanakkor megmutatom, hogy ez lehetséges.

Ha veszel egy kisnyomású gázkisülés csövet - pl. Glimm-lámpa -, az alacsony feszültségen szigetelő - jó, persze ionizáló sugárzás hatására nyilván lesz egy-egy elszabadult elektron, de ezek árama elhanyagolhatóan kicsi -, viszont egy adott feszültségnél a cső begyújt, ionizálódik a benne lévő gáz, s vezetni fogja az áramot. Mi több, a nagyobb áram még több töltéshordozót szabadít fel, ezért aztán jellemzően negatív dinamikus belső ellenállása lesz. Más szóval: a multiméter szakadást mutat, de ha rákötöd a hálózatra, megindul a zárlati áram. :)

Hasonló példa. A felhő és a Föld között a levegő általában szigetel, de amikor lecsap a villám, akkor azért elcsordogál úgy nagyjából 20 kA áram azon a plazmán, ioncsatornán.

És akkor ott van még félvezetőben a Diac, vagy például a SiC varisztorok.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Itt leírják miért nem túl jó ötlet sorba kötögetni a szerelvényeket. A védőföld a kritikus pont. Nyilván van redundancia normális esetben a rendszerben (FI-relé), de az is működhet vagy sem. Ellenőrizni meg nem szokás.

https://www.novill.hu/magazin-fooldal/megtortent-esetek/579-a-felfuzott…

Mondjuk vegig a kreativ megoldasokat meg a csavaros kotes esetleges fellazulasat emlegetik indokkent, de a legtobb szerelvenyen olyan a bekotesi pontok kialakitasa, hogy ket vezeteket tud fogadni, ujabban akar csavarkotes helyett rugos kotessel. Akkor itt mi is a baj?

Tobb tavol levo dugaljat en sem szoktam sorolni, de ha pl. egy konyhapult felett van egy negyes sor, akkor annak a fenti dobozbol le kellene huzni 12 szal vezeteket? Vagy betaknyolni a wago-t moge? Vagy hogy?

Érdekes, nekem egy melós mesélte, hogy egyik ügyfelénél micsoda tuti kialakítás van, mert nincsenek szerelődobozok.

Az ügyfél ezt kérte, mert a szerelődobozok látványa visszataszító.

 

Az összes konnektor / kapcsoló / ... dobozként is funkcionál. Hát, engem a hideg rázott az ötlettől is, de vannak, akik még fizetnek is ezért.

 

Az egész lakás a kapcsolók és konnektorok segítségével van láncrafűzve.

Vannak olyan orszagok, ahol ez bevett gyakorlat. Biztos onnan vette az otletet.

Egyebkent en ezt itthon ugy oldottam meg, hogy kicsit melyebbre tettem a kotodobozokat, a fedeleket beragasztottam gipsszel, es ragletteltettem a festovel (tudom, ez sem szabalyos, de a wagot nem kell rendszeresen tmkzni, szoval az asszony kedveert igy lett). Kopogtatassal meg lehet talalni, csak korbe kell vagni snicerrel es kiemelheto. Visszarakasnal ugyanugy glett, festek, kesz.

Azzal pedig az a gond, hogy ha Mancika kirángatja az első konnektort a sorból akkor ugrott a védőföld a többiből is. S lehet szerelőt sem hív hozzá, mert a többi úgyis megy még.

Nyilván, lehet picit extrém helyzetnek is felfogni, de azért vannak ezek, mert többszörösen biztosított kell legyen az egész.

Mennyi az esélye annak, hogy pont a védőföld csúszik ki, a többi meg tökéletesen a helyén marad? Meg hogy a sorolt konnektorban a második hely teljesen használható marad, ha az elsőt kirántod? Milyen szintig kell felkészülni a user hülyeségére? Ennyi erővel a falba is acélcsövet tegyünk műanyag helyett, hátha kifúrják, és nem javíttatják ki? Meg legyen mindenhol kétpólusú kapcsoló, mert hátha valahol nulla hiba van és a felhasználó olyan hülye, hogy belenyúl a foglalatba izzócserénél? Szerintem bőven elég, hogy ott a védőföld, ami az esetek 99,999%-ában jó, a maradékra meg kiegészítő védelemként a Fi-relé, ami már a biztosítás biztosítása.

Eszerint igazából az is tökéletes megoldás, ha a fázist és a nullát felfűzöm (az, hogy tüzet okozhat, ha kilazul, nem érv, mert felfűzés nélkül, egy konnektorra is igaz), a földet meg elágaztatom wagoval (akkor csak egynek kell a konnektor alá beférnie). Persze a kérdés felmerül, hogy miért van pont a jó minőségű konnektoron külön lyuk a továbbmenő drótnak.

(És akkor most kitérhetnénk arra is, hogy megengedett-e jól összecsavarni és forrasztani - hiszen sodorni egymagában nem szabad, forrasztani mechanikai tehermentesítés nélkül nem szabad, de a kettő együtt? Szerintem a szabványba még belefér, abban biztos vagyok, hogy lehet jól csinálni, de lassú, aki siet nem fogja jól csinálni, úgyhogy jobb wagozni.)

Sorba kötésről persze nincs szó: ha sorbakötném a konnektorokat, az egész más lenne (és semmire sem jó).

Ezt írtam én is, nem éri meg az időt. Kivétel, ha valami szűk helyen nem fér el a wago, akkor még mindig sokkal jobb megoldásnak tartok egy forrasztást, mint az egy csavar alá beszuszakolt több drótot. (Az már egy további kérdés, hogy alapvetően jobban bízom a saját forrasztásomban, mint egy ki-tudja-milyen wagoban. De az időt akkor sem éri meg.) A sodrott vezetékhez is jó megoldás a karos wago, akkor nem kell érvéghüvely, krimpelőfogót sem kell venni.

Pár dolgot leírok, hátha segít.

1. műszer: multiméterrel feszültséget mindig "egymáshoz képest" tudsz mérni. Ezt mindig végig kell gondolni hogy van-e értelme vagy nincs az adott mérésnek.

A fázisceruza ehhez képest viszonylag egyértelmű, ha nem szigetelt papucsban mérsz akkor megmondja hogy az adott vezetékben van-e fázis vagy nincs. Egy-egy laza kötés miatt a multiméter mutathat teljes ökörséget de a birkózógép ugyanúgy benne van a drótban.

Ha a kismegszakítót veri le a bekapcsolás akkor elég egyértelmű rövidzár van. 

Ki kellene szakaszolni, ellenállásméréssel megmérni.

Azaz:

- lekötöd a fázisról a kismegszakítót
- lekötöd a konnektorokat addig ameddig biztosan jó
- ekkor mérsz egy ellenállást a fázis és a nulla között (szakadás kell legyen)
- beledugsz egy drótot a konnektorba, ekkor mérsz egyet, nulla körül kell legyen
- kihúzod a drótot
- még mindig nem vagy áram alatt, rákötöd a jó konnektorra a továbbmenő vezetéket de még nem kötöd be az új konnektort
- mérsz egyet: ha nulla ellenállás akkor rövidzár van a vezetékedben (megtört, összeér) valahol a falban
- ha nem nulla akkor bekötöd a konnektorodat és mérsz megint
- ha most nulla akkor rossz a konnektor, ha szakadás akkor jó vagy, most jól sikerült a bekötés
 

Továbbá: vezeték keresővel szintén feszültségmentes állapotban végig lehet mérni hogy "ki kivel van".
Továbbá2: ha van fi relé (ugye van?!) akkor a nulla-föld összekötésre (ha megy bármi fogyasztó bárhol a hálózaton) a fi relé le kéne oldjon. Nekem anno az új házban anno egy konnektort félrekötöttek (nulla, föld megcserélve, nem is értem...) abba bedugva bármit rögtön leverte a fi relét.

Valahogy így.

Gábriel Ákos

Alapvetően egyetértek a hozzászólásoddal. Annyival egészítem ki, hogy szigetelő papucsban is illik a fázisceruzának jeleznie a fázist, hiszen a föld felé jóval nagyobb a kapacitása egy embernek, mint a fázis felé, ráadásul, ha mindhárom fázis felé közel azonos ez a kapacitás, akkor annak csillagpontjában, épp földön leszünk újfent potenciálban. Ezen felül a fázisceruzát egy kiegészítő segédeszköznek tekintem, nem műszernek. Egyrészt lehet lebegő vezeték a falban, amelynek kapacitása van a mellette futó fázishoz. Fázisceruza jelez, ugyanakkor a vezeték nem ráz, szerelhető. Ellentéte, ami rosszabb, ha valami oknál kis impedanciával fázison van a vezeték, de a mi testünk is valamiért, a fázisceruza nem jelez, majd szerelés közben megérintünk valamit, ami földpotenciálon van. Vagy szintén kis impedanciával feszültségen van a vezeték, de a glimm-lámpa gyújtása alatti feszültségen. Nem jelez, de veszélyes áramütés lehet belőle.

Én egyébként multimétert használok fázisceruzaként is, hiszen egy 10 MΩ bemeneti ellenállású multiméter alkalmas erre. Attól tekintsünk el, hogy ha valaki ostoba, akkor a mérőzsinórokat az áramméréshez használt lyukakban hagyhatja, vagy árammérésre, ellenállás mérésre kapcsolva használja a multimétert. Hiszen arról az esetről sem írok most, ha valaki fejest ugrik az aszfaltra a mély vízű medence helyett.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

A fázisceruzának szerintem óriási előnye hogy egy mérési pontja van, a multiméternek pedig kettő.
Honnan szerzel a multiméter másik vezetékének biztos földpotenciált?

Ha van egy nulla-szakadásod akkor nem fog semmit mutatni a multiméter.

A fázisceruzát nyilván minden meló előtt bele kell dugni fázisba hogy lássuk tutira mutat-e.

Gábriel Ákos

A multimeternel te magad vagy a foldpotencial, ehhez kepest mered a fazist. A muszer nagy belso ellenallasa megakadalyozza, hogy megbsszn a vellany. Kb mint a fazisceruza. Egyebkent en beruhaztam a minap egy ilyenre: US $11.97  53%OFF | KKMoon kkm99/kkm100 Digital Multimeter Large Screen High Definition 1Hz~10MHz Mini Portable Intelligent AC/DC Multimeter Tester
https://a.aliexpress.com/_mN5L1Hl

Zsenial kis cucc, mar elo sem szoktam venni a nagy muszert a legtobb esetben ez is megteszi.

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Jó kérdés, szerintem biztosan, de még nem értem el odáig. :)

Ezzel az eszközzel többek között úgy lehet fázist (live) keresni, hogy nem záródik a user testén keresztül az áramkör. 

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

A működési elve nem teljesen tiszta előttem, valószínűleg úgy, ahogy a vezeték keresője is működik, talan van benne egy kis tekercs, amiben indukálódik némi áram a vezető ér közelében - de ezt csak tippelem...

--

Itt a megfejtés, az eszköz gyakorlatilag az emberi test kapacitását felhasználva működik, itt egy magyarázat:  

Non-Contact Voltage Tester | How does it work?, https://www.youtube.com/watch?v=KIeyklK2qSg

"Nem akkor van baj amikor nincs baj, hanem amikor van!"
Népi bölcsesség

Vehetsz a Tescoban 2000-ért elektromos fázisceruzát. Csipog, ha fázist észlel. Gondolom a mágneses teret méri.

Kipróbálom, hogy a vezetékszakadás helyét sikerül-e majd detektálnia.

 

Vicces, de a biztosítószekrény körül akkora a zaj, hogy a multiméter 2 végét feltartom a levegőbe és feszültséget mér.

Nos a villanyszereléshez agy is kell.

Ha annyi esze nincs valakinek, hogy kipróbálja, hogy működik-e, akkor hívjon szakembert.

Mondjuk senkinek nem szoktam javasolni, hogy otthon hálózatot barkácsoljon. Ha ért hozzá, csinálja, ha nem, annál a pancser villanyszerelők is jobbak.

Én áram alatt sosem szerelek. A szakik ahogy láttam, szoktak, de én paranojás vagyok. Anyósom meg is jegyezte, hogy más nem szokta egy szerelésnél 6-szor leverni és fölkapcsolni a biztosítékot. Feleségem elmagyarázta, hogy így tudok biztonságosan szerelni. Más másképpen csinálja.

Ismeros meselte, hogy egy ilyen cucc szereles kozben megallt, mert lemerult az elem. Eletveszelyes.

Mondjuk feleslegesen en sem szeretek aram alatt dolgozni, de volt mar olyan, hogy xy mondta, hogy lekapcsolta de a fazisceruza meg vilagitott es meg volt par egzotikus eset. ^^ emiatt en megbizhatobbnak tartom az egyszeru fazisceruzat

A fázisceruzának szerintem óriási előnye hogy egy mérési pontja van, a multiméternek pedig kettő.

Megharaplak! :) Két pont között mérünk feszültséget, mivel a feszültség potenciálkülönbség. Fázisceruza is ugyanúgy két pont között vizsgál feszültséget, mint a multiméter. Az egyik pontja a tapintócsúcs, a másik az a vége, amelyet jellemzően hüvelykujjal érintünk. Esetleg van fém zsebre tűző lemezkéje, mint a tollaknak, akkor az.

Honnan szerzel a multiméter másik vezetékének biztos földpotenciált?

Miért kellene biztos földpotenciál? Fáziskeresőnek adsz ilyet? Ott a tested, annak van egy viszonylag nagy kapacitása a földhöz. Tehát AC voltmérés, a feket common vezetéket fogod, a piros voltmérő bemenetre dugottal mérsz. Az a fázis, amelyik lyukban nagyobb feszültséget mond a műszer. Mondjuk az egyik lyukban 7 V-ot, a másikban 130 V-ot látsz, akkor a 130 V a fázis. A fázisceruza is így működik, csak fénnyt ad.

Szerk.: Itt a „lyuk” kifejezésen a konnektor lyukait, tehát a vizsgálandó nullát illetve fázist értettem.

Nyilván, aki hajlamos árammérő üzemmódban feszültséget mérni, mert figyelmetlen, az ki ne próbálja, mert annak halálos lehet! Nekem még soha életemben nem olvadt ki multiméterben biztosíték, mert ha kell, háromszor-négyszer is végiggondolom, mit fogok mérni, milyen méréshatárban, üzemmódban, ehhez hova kell dugni a mérőzsinórokat. Nem érdekel, ha ettől lassú vagyok, körülményesnek gondolnak. Egy életem van.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ahol én tanultam mérés- és automatizálási szakon, ott  a "voltmérő" az nagyjából a "led dióda" szintjén mozgott - hozzáteszem, jogosan - azaz a delikvens értékelése közepesről indult. Lefelé.

Aha, pont ezt írtam, hogy ez a tudálékossággal kevert erőltetett kiégett-szaktanárhumor.

Jót ettél, látom, mert nagyot böfögtél, úgyhogy egészségedre. Mérnökember szabatosan, pontosan fogalmaz. Nálunk erre mindkét oldalról megvolt az igény, nálatok - úgy tűnik - nem. Egyébként az a "kiégett szaktanár" az pont iparban is ismert és elismert szakember volt, nem diploma után tanszéken ragadt, való életet és ipari környezetet csak könyvben látott se&&fej, ahogy mostanság szokás...

Egyébként az a "kiégett szaktanár" az pont iparban is ismert és elismert szakember volt, nem diploma után tanszéken ragadt, való életet és ipari környezetet csak könyvben látott se&&fej, ahogy mostanság szokás...

Aham: "[...] a delikvens értékelése közepesről indult. Lefelé [...]" , na, ez a vegytiszta köcsög egyik jellemzője, attól, hogy szuperlatívuszokban beszélsz róla, attól még ez a helyzet.

Tudod ahhoz, hogy valaki jeles vagy jó értékelést kapjon, ahhoz a szakmai elvárásoknak megfelelően kellett tudnia kifejeznie magát szóban is, és írásban is. Akinek ez nem ment, az sajnos vagy sem, de nem kapott közepesnél jobb értékelést. (És nem csak azért, mert konyhanyelven fogalmazott, azt is hidd el... Volt szerencsém néhány évfolyamnyi hallgatóhoz, és bizony aki leddiódázott meg voltmérőzött, meg "felkapcsolhatomaneont" kérdéssel indított a sötétebb tanteremben... nos, az tárgyi tudásban sem volt olyan hűdejó... )

Ez továbbra is egy vegytisztán köcsög hozzáállású tanár mosdatása...

aki [...] voltmérőzött [...] nos, az tárgyi tudásban sem volt olyan hűdejó

Szegény locsemege, most aztán jól letetted a tárgyi tudását. :D

A mérési hibákat nem kellene megosztani, mert könnyen nevetgélni fognak rajtad.

Nincs transzformátor a gagyi kínai konnektorban, hogy elcsessze a jó kis feszültségedet 230V-ról 90V-ra.

 

Vagy a műszered rossz, vagy szakadás van és kapacitív csatolás útján keletkező AC feszültséget méred. Az egyetemen külön tantárgy volt a Méréstechnika, pont azért, hogy a mérnök urak megtanuljanak valós adatot mérni.

Jó, nagyjából lesz pl. 1 % hiba, ha az emberünk éppen 100 kΩ, a műszer meg 10 MΩ, de ebből az ember bizonytalan. Kérges, öreg, száraz kéz, vagy feszes fenekű, rugalmas hormonbomba leányzó zuhanyzás után. :) Százszoros aránynál ne köss bele, hogy az ott valójában 101-szeres, én is látom. ;)

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem tiszta, hogy miért kellene magamból voltmérőt csinálni.

Egyik ágát a multiméternek a földre csipteted a konnektoron, a másikat meg hozzáérintgeted a fázishoz. A Fi relé nem fog ettől még leoldani.

 

Ez valami bűvészmutatvány? Bocs, de kissé alteros voltmérésnek tűnik.

Szerintem sem az én, sem a macskám jelenléte nem szükséges a fázis észleléséhez.

Azért a legjobb megoldás csak az lenne, ha először kimérné az ember, hogy a föld az tényleg föld (van erre tisztes célműszer, de házi körülmények között hosszú vezeték, ismerten jó föld, először mérünk feszültséget, aztán ellenállást), elvégre a védőföld azért nem teljesen felesleges.

Pontosan. Van egy alterosan szerelt lámpám (föld + fázis), bedugom a konnektorba, ilyenkor lever a FI relé.

Már meg is van a stabil föld. Ha meg nem ver le, akkor feljegyzem, hogy szerelni kell.

 

Bocsánat, de 15 éves tapasztalat, hogy normális körülmények között kell mérni, nem négykézláb a macska farkához érintgetni a fázist és nézni, hogy hogyan reagál.

 

Még egyetemista koromban olyan áramköreim voltak, hogy lógott minden, ráraktam egy Niveás krémet a kontaktus erősítéséhez, mindig minden elmozdult, azt kissé nehézkes volt miatta a mérés. Rájöttem azóta, hogy krokodil csipesz is van a világon, nem is kell sokat gyűjteni rá és összeköthető vele bármelyik vezeték, Niveás nehezék nélkül is. Rá csippantod a multiméter egyik mérőjére a krokodil egyik ágát, a földre a másik ágát és marad 1 mérővezeték a kezedben, amit dugdoshatsz a fázis detektáláshoz.

Nem mérésről, inkább detektálásról beszélgettünk. Van a fáziskeresőnek vagy fázisceruzának becézett szerkezet, amely hagyományosan egy kisnyomású gázkisülés cső és vele sorban egy ellenállás. Az egyik végével érinted a fázist vagy nullát, a másik vége a tested, amelynek van kapacitása a földhöz. A saját tested azért jó referencia, mert a földhöz van a legnagyobb kapacitásod, s ha a fázisok felé is van, azonos kapacitás esetén az is a csillagpont, azaz föld. Ha a fázishoz érsz a fázisceruzával, világít a Glimm-lámpa, ha a nullához, akkor nem.

Ennek az eszköznek a kiváltására mondtam lehetőségként a multimétert feszültségmérőként azzal a megkötéssel, hogy amennyiben valaki balfácán, és árammérésen hagyja a mérőzsinórokat, vagy a műszer olyan, hogy az üzemmódkapcsoló elég ehhez, akkor a kísérlet életveszélyes lehet. Viszont, ha valaki tudja, mit csinál, akkor lehet a multimétert fázisceruzaként használni.

Ha már van egy általad ismert föld, akkor mi a feladat? Mert úgy könnyű, ha tudod, melyik a nulla. Azért keresed a fázist, mert még nem tudod, mi a helyzet.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Keresni a fázist... Biztos a kőkorszakban épült aluvezetékes csoda lehet a ház, ahol minden vezeték szürke.

Nálam a fáziskeresés szín alapján történik.

A fekete az fázis, ami akár áram alatt is lehet.

Vannak balfaszok a villanyszerelőknél is, de az olyan részeket, ahol a fázis zöld-sárgán ment fekete szigszalaggal bevonva, már átkötöttem.

Amiről te beszélsz, egy ideális világban van. Éppen azért jó mindig detektálni, tesztelni, mérni, mert a vezeték színe bizalmi kérdés, éppen úgy, mint az elsőbbségadás. Ha megadják, megúsztad, ha nem, s vakon bízol benne, akkor emlékezni fognak rád.

Egyébként az előző lakásomban a villamos fogyasztásmérőm gyártási éve 1938 volt, vagy 1939, erre pontosan nem emlékszem.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nekem szerencsém volt:

- '80-ban család építkezett - apámmal húztuk be a kábeleket, aljzatokat szereltem. TMK-s villanyszerelő volt a MÁV-nál. És mindent munkát együtt csináltunk: kevertem a betont, szitáltam a marosi homokot. 

10 évesen slaggal locsoltam az alapot majd a betonkoszorút 5-6m magasan.

- '94 első saját lakás: minden kábelt kiszedtünk - alu. vezetékek voltak szürke köpenyben és piros földet találtam a fürdőszobába. Alagsorból húztunk fel saját földet a stangokon keresztül..

 

Igen én is csak a saját szerelésben bízok :-)

Istennel a hazáért és a szabadságért !

A rosszindulatú gyökérkedést téves feltételezésekre alapozva, a threadet nem elolvasva nem kéne megosztani mert könnyen nevetgélni fognak rajtad.

Az egyetemen és azon kívül jónéhány mérést csináltam, nem én voltam a tárgy királya de megtanultam, köszönöm.

Gábriel Ákos

Várj, ő most jól mért, én mondtam, hogyan tegye! A multiméterének bemeneti impedanciájával sorba volt kötve az a talán néhány száz pF kapacitás, ami a teste és a föld között volt, ennek reaktanciája 50 Hz-en elég nagy, szóval reális az a 90 V.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerkesztve: 2021. 08. 08., v – 16:47

Köszönöm, megolva, egy dugalj volt kontakt hibás. Nem láttam eddig gyári hibás dugaljt, de lehet ráléptek vagy megsérült, ki tudja. Attól függetlenül Wagóra át lett kötve minden elosztás, így már patent tényleg.

Hasznos hozzászólások voltak, még egyszer köszönöm mindenkinek. Fejlődtem.

Egy felújításnál a szerelvények ára lószar a teljes költséghez képest. Én otthon berakom a Legrand Valenát. Olyan nagyon elégedett nem vagyok vele, jól néz ki és elmegy. Kellett már cserélni, de utólag pótolható, ha eltörik, tönkremegy.

Kültéri IP védett Legrand Valenákat használok, a fagy, az UV fény ezeket is kinyírja. Mindenesetre a pusztulási rátájuk nem üti meg az ingerküszöböm. Ha kétévente egyet cserélni kell, nem nagy ügy.

Ha kintről rendeltem volna, érteném. De itt hivatalosan behozták az EU-ba egy magyar cég neve alatt, és ennek az eladásához asszisztál a Praktiker, így feltételeztem, hogy legalább 2 minőségbiztosítási rétegben is meg kellett feleljen.

Plusz amíg nem lett meg ez a tapasztalat, honnan kellett volna tudnom, hogy ez csak egy címkegyár? Drágább dolgok vásárlása esetén utánanézek mit veszek, de pár szerelvény miatt eszembe sem jutott, levettem a polcról az árban közép kategóriásat ami zacskón át normálisan nézett ki.

Szakboltban is pont ugyanaz a szar Mentavill van... :)

Alapvetően a Praktiker/OBI/satöbbi cuccokkal nincs gond, ugyanazt adják, mint bárki más, nyilván drágábban, mert annyi felár van rajta, hogy nyitva van reggel nyolctól este nyolcig és vasárnap is nap közben és meg tudod nézni előre, hogy van-e, amit venni akarsz. A szakbolt meg 9-17 között van nyitva, munkaidőben, ami a szakembereknek jó, de a hobbistáknak nem igazán.

Ha tudom előre, hogy mit akarok csinálni, akkor nyilván nem ott veszem meg, de ha péntek este vagy hétvégén jön szembe a probléma és nem akarok hétfőig várni (+ szállítás, ha nincs a szakboltban helyi raktáron), akkor nagyon hasznos.

Az elso pont megmosolyogtato lenne, ha nem vettem volna mar en is olyan lengo dugalhat, amiben a vedofold oldalso erintkezoit egyetlen nyamvadt 4-es csavar tartotta a helyen (kb. ennyi volt kontakt is), aztan par hasznalat utan szetesett. Meg is mutattam a boltban, hogy ezt megis hogy?

Akkor mar inkabb tracon.

Schneider Asfora nalunk tokeletesen bevalt. Kici, occo, modularis, sorolhato.

Nalunk a szaki belterre ezt epitette be, kulterre pedig ez a szerias Gewiss kerult, szinten egesz termekcsalad. Kicsit draga, de nagyon nem sporoltak ki az anyagot belole...

Error: nmcli terminated by signal Félbeszakítás (2)

Anno a '60-as évek végén került fel anyáméknál a csengőgomb...  Eleinte még előtető se nagyon volt az ajtó előtt... Huszonpár év után a réz érintkező tört el benne... Oké, a látszó része porcelánból volt... :-P A kapun egy ipari doboz+nyomógomb van legalább harminc éve... Full kitéve az időjárás viszontagságainak. Működik.

Gyerekkoromban nem igazán értettem, hogy miért van egy oldalon letörés. Most is csak ergonómiai okokat tudnék felhozni. Apámékbál ilyen a csengőgomb 50 éve. Ha már nem működik smirgli vagy kontakt spray mindíg meggyógyítja. A gond csak az, hogy 1-2 hónapba beletellik mire felismerik, hogy karbantartásra van szükség.