oxigén, széndioxid mérése szobában

Sziasztok!

A helyzet az, hogy gyakran levegőtlennek érezzük a szobát/lakást. Relatíve gyakran megy a légkondi (Samsung Vivace, nyáron hűt, télen fűt). Itthon dolgozunk, szóval életünk nagyobb részét itthon töltjük. Ablakot igyekszünk nem annyira gyakran nyitogatni, mert zajos/büdös/dohányfüstös környéken lakunk. De időnként persze szellőztetünk, csak módjával.
Szóval arra gondoltunk, kéne venni egy oxigénszintmérőt, és ha az szól (csipog?), hogy túl alacsony, akkor beeresztünk kis levegőt. Ez lenne az elv, de nem vagyok biztos benne, hogy jó úton járok, legalábbis internet-szerte másnak nem jutott eszébe láthatólag.
Kis keresgélés után pl találtam ezt: http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=101300, ami co2 -t mér, de láthatólag hasonló okból, amiért én keresek o2 mérőt. De nem teljesen világos nekem, gondolom ha túl magas a co2, akkor a tüdőnek már rossz? De o2 21% körül van a légkörben, co2 meg ahhoz képest elenyésző, szóval nem egyértelmű, hogy attól még hogy a co2 nem túl magas, lehet az o2 túl kevés, nem?

Szóval két kérdésem lenne, egyik, hogy jó-e egyáltalán az elgondolás, másik, hogy konkrét szerkezetet tudtok-e ajánlani?

Köszi!

Hozzászólások

Nézz ennek jobban utána. :) Normálisan 21% Oxigén és 78% nitrogén van a légkörben és még néhány egyéb, pl. a CO2. Ami fontos, hogy a kilégzéskor 16% O2 és 5% CO2 jön ki. Ha kicsi a helyiség/lakás (légköbméterben) és többen vagytok, akkor néhány óra alatt el lehet használni a levegőt vagy érezhetővé válik a különbség.

Mindenképp sokat kell szellőztetni, ezért próbáljátok megtalálni a kevéssé problémás ablakot.

Ami még felmerülhet az valamilyen légszűrős levegőcserélős történet, de azok elég horror áron mennek.

oxigénszintet tök fölösleges mérni, abból sosem lesz kevés
21% O2 vs 0.0x % CO2
_____________________________
Powered by 1,3,7-trimetilxantin

Igen, nekem is ez a benyomásom, csak indoklást nem láttam sehol (linket tudsz esetleg?). (Én, mint laikus, honnan tudjam, hogy hány % oxigén szükséges a tüdő helyes működéséhez?)
Mint ahogy azt sem értem, hogy co2 -ből mondjuk 1000 ppm (a normális két és félszerese) még mindig csak 0.1%, józan ésszel nézvem ég az sem tűnik túl soknak, szóval itt pusztán a józan ész nem annyira számít.

Nem kell ehhez link, gondolj bele, mennyi oxigén van a szobában, mennyit lélegzel be egy szívásra, és a kifújtban mennyi a CO2.
Előbb fulladsz meg a CO2 miatt, mint hogy az O2 koncentráció hibahatáron túl csökkenne.
_____________________________
Powered by 1,3,7-trimetilxantin

nem, nem azt mondtam, hogy az O2 nem csökken, csak azt, hogy mivel kb 500szor annyi van belőle, mint oxigén, ezért annyi idő alatt, ameddig légzéssel kibocsát az ember annyi CO2-t, amennyi már zavaró/észrevehető, addig az oxigéné nem csökken __mérhető__ mennyiségben.
_____________________________
Powered by 1,3,7-trimetilxantin

Eszerint (http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_dioxide#Toxicity) 1% CO2 mar kisse kellemetlen... Ekkor valoszinuleg kb 20% az O2, szerintem az mar merheto, de abban igazad van, hogy 21->20 az nem tul latvanyos kulombseg, es ahogy lent irtam, ha tul sok a CO2 akkor hiaba lenne eleg az O2...

Ugyhogy szerintem is CO2 merot erdemes venni, es nem O2 merot. (ma is tanultam valamit... :) )

Megerősítem. :-)
A légzés akaratlagos funkció, még ha nem is tudatos. Ez azt jelenti, hogy nem kell rá figyelned - de ha figyelsz, akkor akár abba is hagyhatod - pl. rövid távon víz alatti úszásnál ez kifejezetten előnyös -, akár gyorsíthatod - tudsz lihegni akkor is, ha nem szükséges. (A szív működése pl. nem akaratlagos funkció, a szándék kevés a pulzus emeléséhez/csökkentéséhez.) Na most a helyzet az, hogy az agyban van egy rész, amely a CO2 szintet méri - tehát az O2 szintet közvetlenül nem is érzi az ember! Ekkor viszont kijelenthetjük, hogy ha a szoba levegőtlennek érzett, akkor ott a CO2 szint emelkedett meg. Ezen a ponton hiába a sok O2, mert nem annak az elhanyagolható mértékű csökkenése lesz a probléma, hanem hogy a CO2 szint megemelkedik!

> A helyzet az, hogy gyakran levegőtlennek érezzük a szobát/lakást.
Ha annak érzitek akkor az is, fölösleges ezt műszerrel megerősíteni.
Inkább a pénzt egy hővisszanyerős szellőztető készülékre tegyétek félre, ez kb 200eft egy szobára, a falba kell beépíteni, és szennyezettségtől függően 1-3 havonta cserélni a szűrőt.

Az ára sok, nem fog megtérülni pénzügyileg soha, de ha nem leszel fáradékony, nem fog fájni a fejed, és ez mind hosszútávon vetítve nem lesznek más betegségeid sem minden forintot megér szerintem.

Sajnos nem tudok ajánlani, mert nekem központi rendszer lesz. De a következőkre figyelj oda:
1, Szűrő mennyibe kerül, esetleg bele lehet-e vágni házilag mert nagyságrendileg olcsóbb négyzetméterben venni mint speckó csak ebbe a készülékbe való szűrőt.
2, a ventilátor mennyit fogyaszt.

esetleg tiszta O2-t engedni a szobába palackból valami adagolón keresztül?
(dúsítás céljából)

alapvetően tűzveszélyes a gáz - ezért figyelmet igényel.
FYI: sok helyen használják, pl gyógyászatban, mindenféle (külső, belső) betegségek gyógyítására.
(nyilván külsőleg nem rákenik :-)
Pl: sebek, törések gyógyítása túlnyomásos kamrában (nem feltétlen otthon, de van mobil kamra is), légzőszervi, betegségek, ill. ha a beteg nem tud kellő mennyiségű O2-t kivonni a levegőből, kvázi felborítják a belélegzett levegő arányait (hasonlóan ahogy a búvároknál): azaz a levegő O2 dúsabb lesz, a 21% helyett több O2 lesz benne.

(sportbúvároknál max 40%-ig lehet dúsítani a belélegzett O2-t, technikai búvároknál pedig ez akár 100% is lehet a merülés profiljától függően)

A hajós merülés kötelező tartozéka az O2. Nem sok híradásban hallottam olyat, hogy a hajón felrobbant volna ez a palack, avagy beteg lakásán az O2 palack okozott robbanást.

Elore szolok, hogy nem tudom mirol beszelek. :)

A levego elhasznalodasa nagyabol azert kovetkezik be mert lelegeztek, tehat megno a CO2 szint. Szerintem ezert vannak erre muszerek es nem O2 szintre. Amugy a CO2 artalmatlan (nem ugy mint a CO!), szoval attol bajod nem lesz, legfeljebb levegotlennek erzed a helyiseget. A sejtesem amugy az, hogy az O2 szint merhetoen alig csokken, amikor te mar nem erzed magad jol. Illetve meg a paratartalom nohet meg, mert sok parat lelegeztek ki, de ehhez nagyon kicsi szobaban kell ulni nagyon sokan, vagy nagyon keveset kell szelloztetni.

Mikor legutobb homerot kerestem a szerverterembe, akkor talaltam ezt: http://www.yoctopuce.com

Van CO2 merojuk, meg paramero is (meg sok egyeb). Kis USB-s eszkozok, ha van valami allandoan futo geped, akkor azzal olcson ossze lehet hozni a monitorozast.

Amugy a CO2 artalmatlan
Erdekes, de ez nem teljesen igaz:

Concentrations of 7% to 10% may cause suffocation, even in the presence of sufficient oxygen, manifesting as dizziness, headache, visual and hearing dysfunction, and unconsciousness within a few minutes to an hour.
http://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_dioxide#Toxicity

Es meg ez is erdekes:
In human subjects exposed to low concentrations (less than 4 percent) of carbon dioxide for up to 30 minutes, dilation of cerebral blood vessels, increased pulmonary ventilation, and increased oxygen delivery to the tissues were observed (Gibbs et al. 1943, Patterson et al. 1955). These data suggest that carbon dioxide exposure can aid in counteracting effects (i.e., impaired brain function) of exposure to an oxygen-deficient atmosphere (Gibbs et al. 1943).
http://www.epa.gov/ozone/snap/fire/co2/co2report.html

Azt mondod sokat használjátok a légkondit. Mennyi időnként tisztíttatod ki a beltéri egységet? A szűrőben és a hűtőegységen elég sok víz csapódik ki, amiben baktériumok, gombák tenyésznek. Én elsőre erre gyanakodnék, nem az O2/CO2 mennyiségére. Ha legalább fél évenként alaposan ki van tisztítva a beltéri egység, akkor esetleg szóba jöhet a kintről bejövő szénhidrogének nagy mennyisége.
Szerintem véges számú ember, egy átlag 100 - 500 m3 "űrtartalmú" lakásban (lévén a falak mesze nem teljesen légtömörek és akkor a nyílászárók záródásáról nem is beszélve), nem tudja jelentősen megváltoztatni a CO2 mennyiségét a levegőben.

----
올드보이
http://molnaristvan.eu/

Erősen függ a dolog szükségessége az ablakok szigetelésének minőségétől. Nálunk például kétóránként kell átszellőztetni a lakást (értsd: összes ablak 8 percig kinyitva) ahhoz, hogy rendben legyen a levegő minősége. [Viszonylag jó, 1999-ben gyártott ablakokról van szó.] A 13 nm-es gyerekszobában az esti szellőztetés után, csukott ajtó mellett akár 6000-es szintig is fel tud menni a CO2 koncentráció [két gyerek leheli be ennyire]. Ezt már reggel lehet is érezni. Nyitott ajtó mellett a reggeli érték kb. 2000-3000.

Azt kell mondjam, ha rossznak érzitek a levegőt, akkor a levegő szinte kétséget kizáróan rossz is. A 3000-es érték még nem érezhető, de pont elég ahhoz, hogy fáradékonyabb legyél, ne tudj megfelelően koncentrálni a munkára, tanulásra vagy ne aludd ki magad rendesen éjjel.

Mi a netatmot használjuk otthoni mérésre, Arduinoval is játszunk, illetve van egy kézi műszerünk is, remek móka méregetni. Hosszútávon az Arduino alapú ház automatizálás például nagyon a kedvünkre lenne. Sajnos általánosságban el lehet mondani, hogy ahol jók az ablakok és nincs szellőztető berendezés, ott CO2 szempontból nem megfelelő a levegő minősége. És igen, az ember tudja, mert alapigazság, hogy a szellőztetés hasznos, de azért mi is nagyon meglepődtünk. Az autóban például négy fő kikapcsolt szellőzéssel kb. hat perc alatt leheli 6000-es értékre a levegőt, ami már akár balesetveszélyes is. Konkrét tesztet végeztünk egy út során, és megemelkedett CO2 tartalomra simán bealudtam, ébresztéskor el voltam nehezülve, megfájdult a fejem, vissza is akartam aludni. A szellőztetés bekapcsolásakor mintha hirtelen könnyebbé váltam volna, érdekes volt saját bőrömön megtapasztalni ezt. [A rend kedvéért hozzáteszem: akkor nem én voltam a sofőr. ;-)]

Másrészt tavasszal-ősszel oké a nyitott ablak, de télen a szellőztetés nem csak a fűtés hatékonyságát csökkenti, de erősen leviszi a páratartalmat is, ami megint csak nem jó. Ugyanez érvényes a munkahelyekre, iskolákra is. Azokat a kis osztálytermeket például pillanatok alatt beleheli 30 gyerek.

Hm! Ez a netatmo nagyon jónak tűnik! Köszi! :) Meg örülök a számokkal illusztrált beszámolónak, ezek szerint mégis csak lehet hogy jó úton járunk.
A kézi műszerre is tudnál linket adni? Illetve arduino szenzort mit ajánlanál? (épp akad itthon egy mega adk)

Nem tudom mennyire lehet relevans, de en egy NETATMO URBAN WEATHER STATION-t hasznalok. Ennek van kulso es belso egysege. Zajszintet, paratartalmat, homersekletet, es CO2 szintet tud merni. Nem csak meri, de szepen grafikont tud rajzolni, illetve CO2 riasztast tud kuldeni okostelefonokra.

Nekem nagyon bejott. Itt irtam rola: http://blog.xorp.hu/uj-vetel-netatmo-weather-station-es-atmobar

Ha ilyen dolog is szamitasba johet, akkor erdemes megnezni, utana olvasni.

MiszterX -- http://blog.xorp.hu

A helyedben az elektromos kütyük helyett "felvirágoztatnám" a munkahelyem.

Beteszel zöld növényeket, ezeket nem kell "villanyba" dugni, elég nekik fény, és némi víz. A fotoszintézis már az ő dolguk. Megbízhatóan működnek áramszünet esetén is.
Mellékhatásként a közérzetet, hangulatot javító hatása is lehet... ;-)

esetleg növény ???? pl. plafonig érő oszlop tele növény kosarakkal.