Közeli vagy távoli ez a jövő?

Fórumok

Közeli jövő?

http://www.dump.com/2011/02/12/a-day-made-of-glass-cornings-vision-for-…

Mi a véleményetek az ilyen jellegű adatátvitelről? Meg úgy az egészről?

Hozzászólások

Ha mindent a jobb kezünk mutatóujjával csinálunk, akkor az vagy aránytalanul megerősödik, vagy (ha gyengébb anyagból vagyunk) elkopik.

-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."

meneküljek meg az ilyen jövõtõl!

~~~~~~~~
De ezt az egy lépést ki nem tevé,
Az nem tett semmit, nem tud semmit is.

Hogy a reggeli pina/tökvakarós tükörbenézéskor már dolgozzon valaki, ez beteges, de hogy egy OK YES-hez ennyit kelljen pötyögni? Akkor már dobjon egy Y-t inkább. Apu meg nehogy félrenyúljon és a még ki nem hűlt indukciós lapon pörgessen egyet az ujjával. De legalább a mami memóriarezidens, türelmesen vár míg elindítják, áttologatják a streamjét az elpusztíthatatlan üvegkártyáról az üvegasztalra.
A látványvilág nem minimalista, hanem sivár. Utálnám ha mindenhol ez a tipográfia és dizájn lenne a közeli jövőben. Helvetica Neue mérgezés.

Nincs egységesedés. Az ui esetleg, de a háttérben mindenki igyekszik eltérni minimum annyira, hogy a többiektől eltántorítsa az ügyfélkörét. Pont ez az, ami ezt a szép világot nem engedné manapság. Amit a filmen látunk, az olyan folyamatos információáramlás, amit sok forrásból sok csatornán keresztül sok eszközön kell azonos módon megjeleníteni. Sajnos minden résztvevője a folyamatnak kaszálni akar, évente növekvő nyereséget írni a drágán készített éves jelentésbe. Ha ez véletenül így összeállna, akkor viszont az ügyfélkör lenne igen szűk. Nem tudnák eltartani.

Én arra értettem, hogy pl a keresés/google, szövegszerkesztés/google docs, email/gmail, kapcsolat kezelés/facebook és az android is települ már mindenre (telefon/pc/tablet/kenyérpirító). Ha megnézed, ezek inkább 2, de max 3 nagy csoportban össze vannak fogva ahol az átjárhatóság már most szinte teljes mértékben adott.

iLife...

A borotválkozás/fogmosás közbeni tükörből ömlő info mennyiség nekem sem túl szimpi. Lehet a második nap után leverném a francba a falról.

Olyanokat hiányoltam egyébként, hogy nem szinváltós csilivili üvegben keverte a nemtommit a konyhában és hogy az autót még vezetni kellett. :) Az autóban pedig miért nem HUD volt? Miért kell lenézni? Miért nem a kormányom lehetett nyomkodni?

Szerintem is rossz, ha az ember reggel önmaga és a családja helyett a távolabbi világgal foglalkozik. Rossz ma, és rossz lesz a jövőben is.

Abban viszont sok jó lehet, hogy durr bele, lesz ahogy lesz mód helyett könnyen elérhető* információk alapján előre tervezhetünk.

*: az információk egy része már ma is elérhető, de vagy nem pontos, vagy lassú/nehézkes a megszerzése, vagy PEBKAC.

:)

Enyire egyseges egy szabvanyos cuccot ugy se tudnak legyartani. Nem engedne az m$ :)
Amugy pofas jovokep. De tul sok az info. Reggelrol had ne keljen ma egybol dolgozni.
Viszont BKV vehetne peldat innen. :) Tetszett a buszmegallos utvonaltervezo cucc. :)
--
http://szolarenergia.hu

Ez valami járvány után lesz, mert kihalt minden a videón, alig van ember még a plázában is, mondjuk azok mind szépek, egészségesek és gazdagok, viszont nem dugnak este.

Nekem bejön, de sajna van pár akadálya...
átlag magyar ember azt a hűtőt se tudja kifizetni... (már a tartalmát). 2. ha a megállóba kiraksz valamit úgyis jön egy szellemileg alulmaradott aki ráteszi a taknyát...

Az átlátszó mobil és a színes kresz táblák hülyeségek és nem is fog megvalósulni valószínűleg soha talán a mobil de a tábla biztos nem.

Az egyéb mindenhol van kijelző és működik dolognak semmi akadálya, a technológia adott, az igény valós. Némi csiszolás és pár éven belül el fog terjedni, ha nem lesz minden egyszerűen pad pad pad és pad.

ha azt nézed, hogy egy kijelző gyártása nem sokkal drágább mint egy mostani közlekedési tábláé (főleg kínai<->magyar viszonylatban;)) én ezt sem tartom elképzelhetetlennek. Mennyivel szebb lenne a világ, ha végre csak kapcsolnának egyet és felszívódna a legtöbb, ottfelejtett 30-as tábla:D

Mindegy milyen a tábla ha nem foglalkoznak vele :D ... de komolyan, 1000 év múlva is ha plusz költségek nem hoznak fajlagosan akkora egyéb pozitív hasznot, senkit nem fog érdekelni, a pénz akkor is pénz lesz. Főleg hogy szükséges nyersanyagokkal is már most problémák vannak. Valószínűleg a jövőben a döntéshozataloknál egyre erősebb lesz az elvárás a hosszú távon optimális döntések meghozatala, egy táblát ha látsz éjszaka az jó, de hogy színes is legyen az nem jó. Ráadásul ha ilyen színesek lennének, lenne rajtuk reklám is, ez két ok amiért jelentősen nehezebben lesznek olvashatóak ... hát hmm ... egy kereszteződést eltévesztenék egy pondró reklám miatt másnap már mennék is valami szerszámmal :D

a színes kresz táblák hülyeségek

Nálunk van ehhez hasonló. Egyes utakon a megengedett sebességet változtatják rajta az útviszonyoknak megfelelően. Mondjuk gondolom nem pont ilyen glass izé a megvalósítás, de a tudása hasonló.
Ezen kívül megjelentek nemrég az izgő mozgó táncos videó-óriásplakátok az utak mellett. Nagyon idegesítő és elvonja a figyelmet vezetés közben, szerintem csak idő kérdése, hogy a balesetek miatt betiltsák.

Csaba

A közeli jövőben (<10) biztos nem lesz ilyesmi, mert a technológia nem elég kiforrott és drága.
A távoli jövőben meg az energiatakarékosság lesz az elsődleges szempont, hatalmas luxus lenne ilyen kijelzőket 24 órában zsinnyegtetni.
Nem az lesz a kérdés, hogy mekkora képernyője van a GPS-nek a kocsiban, hanem hogy mivel megy az autó.

A hardveres része még rendben van, a kijelzőtechnológiák rendületlenül fejlődnek, a szoftverekben már nem vagyok ennyire biztos.

2010-ben még úgy tűnik, hogy ezek a technológiák ilyen széleskörben való használat mellett rengeteg lehetőséget adnának a meghibásodásra.

Szerintem legalább 50 év, de inkább 100 év kell ahhoz, hogy ez megváltozzon, ha ez lehetséges.

Én hiányoltam a szép jövő koncepcióból azokat, akik ezeket az üvegeket/kijelzőket/tükrüket készítik, azokat, akik ezt felszerelik a semmittevő családnál vagy a plázában, ahol ez a család dolgozik, illetve akik a plázát építik. Valami ilyesmi lenne a film: http://www.youtube.com/watch?v=AhhsrUo2mtE

Én már nem hiszek feltétlenül egy ilyen utópiában. Esetleg 100-200 év múlva.

Egyre inkább elhiszem azt a jövőképet, amit pl. a Terminator lefestett 1984-ben, mint díszlet.
A történetet kicsit átdolgoznám. Nem a Skynet fog fellázadni, hanem az éhező tömegek.
Halomra öljük majd egymást egy falat kenyérért, és akik túlélik mindezt, azok 2 nanométeres 3600 magos CPU-hegyeken fognak éhenhalni kb. 1 hétre a győzelmük után.

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

Ebben nem a technika volt a csoda, hanem hogy a nő 20 perc alatt elkészült. :) Legalábbis nekem.

minden tele lesz ujjlenyomattal, zsírpacnival stb. vagy lesznek majd robotok akik másodpercenként takarítják a mocskot a dizájnos e-glassról. szerintem ez nem lesz megvalósítva, maximum egy-két eszköz, de a 90% tuti nem.

A robotos megoldás nem jó ötlet. Ugyanis nyilván a robotokon is lesz egy üvegfelület, amin keresztül irányítani lehet őket. Azokat ki fogja tisztítani? Kisebb robotok? Na de ki fogja takarítani a kisebb robotokat?

Inkább az következne be, hogy a takarító lenne a legjobban fizetett foglalkozás. A gazdagok magas tandíj fejében olyan magániskolákba küldenék gyermekeiket, ahol profi takarítókat képeznek. Egy idő után már csak protekcióval lehetne bejutni ezekbe az iskolákba. Ezért egyre több ilyen iskola jönne létre. Nagyon sok pénzt keresnének a takarítók, de ehhez sokat is kellene dolgozniuk. Munka után már nem lenne kedvük otthon is takarítani, így ők is takarítót fogadnának fel. A végén mindenki takarító lenne, és a takarítók egymás otthonát takarítanák. Így viszont nem lenne olyan ember, aki ilyen üvegkütyüket tervezne és gyártana. Továbbá a takarítókat képző tanárok is inkább elmennének takarítónak, mert az már jobban fizet. Azonban az üveg törékeny, így egy idő után egyre több munkanélküli takarító lenne, hiszen nem lenne olyan ember aki új tárgyakat készít a töröttek pótlására. Bizonyos idő múlva az üveg "az emberi társadalomra különösen veszélyes anyag" besorolást kapna.

-----
"Én vagyok a hülye, hogy leállok magával vitatkozni."

Az ember, egy idő és méret után, már saját magát takarítja, esetleg valaki megmossa a hátát, pl: a felesége ( ez tényleg lehet, hogy kisebb ). A nagy robot is megtakaríthatja magát, de akár a kicsit is. Nekem a nagy lakást egy kicsi robot takarítja, porszívózza, amivel meg nem elégedett meg az asszony arra Ő rásegít. Én meg alkalom szerűen, egyszerűbben, rövidebb idő alatt a robotot szoktam kitakarítani. ( na meg az asszonyt is, pedig kisebb )
--
üdv: virtualm

- a barátom megkérdezte, hogy minek veszel ilyen drága robotot, van feleséged nem ? -

Napkitöréskor, még a seggüket sem tudják majd kitörölni. Borzasztó világ lesz, ebből öt perc is elég, nem jó az irány.
--
üdv: virtualm

Ez, nem igazán az arany középút. Sokáig olyan életet éltem, hogy naponta váltogattam a márkás órákat, hogy melyik megy jobban a nyakkendőmhöz, ma már nem hordok órát. Nem azért mert lecsövesedtem, hanem azért mert "szerencsém" van és más életet élhetek. Örülök, ha délelőtt lovagolhatok, ebéd után alszom egyet, ha álmos vagyok, majd éjszaka csinálok valami értelmeset, hasznosat. Más életet élek, direkt próbálok visszamászni a fára. Ezek szerint a fenntartható civilizációról más a véleményünk.

Az utca embere megkérdezte a programozó matematikustól, hogy mi a véleménye a virtuális szexről. Hümm, a virtualizációt értem, de mi, az a szex?
--
üdv: virtualm

- van aki virtuális világban él, mert ott érzi jól magát - ( vagy csak ahhoz van hozzáférése )

Hasonlóan látok dolgokat. A mai ember sok szempontból gyengébb az ösembernél, és itt nem csak a fizikai eröre gondolok. Az meg, hogy ki él túl és ki nem, illetve mit, az legnagyobbrészt a genetikai állományunkon múlik, amihez valljuk be öszintén, sok közünk nincsen.

--
robyboy

"Gondolkozni nehéz, ezért legtöbben ítélnek." - Márai Sándor

Pont a környezet miatt vagyunk kiszolgáltatottak, csak most egész másképp. Egyre több antibiotikumot szedünk, sok helyen már a tusfürdőben/szappanban is van, ami azt eredményezi, hogy a baktériumok ahogy próbálnak alkalmazkodni, egyre ellenállóbbak lesznek ezzel szemben, végül elérhetnek egy olyan szintet, ahol nem lesz védekezésünk ellenük, ott már az immunrendszerünk semmit nem fog érni.
Ráadásul most az elektromos hálózatoktól függünk, elmegy az áram egy órára és megáll az élet, dugókban ragadunk bent, vagy a föld alatt, esetleg liftekben, de egy beltéri koncert esetében durva tömeges pánikot okozhat. Vagy ott van a közlekedés, bentragadsz egy dugóban másfél órára, nem érsz be a munkahelyedre, a főnököd kirúg, hónapokig nem találsz új munkahelyet, akár az utcára is kerülhetsz. De bármelyik pillanatban elüthet egy autó, ami felhajt a járdára, vagy nekimehet egy a busznak, amin vagy, stb. Emellett van egy maréknyi hülye ember (egyes körökben politikusként hivatkoznak rájuk), aki akármelyik pillanatban komoly háborút robbanthat ki és tömegpusztító fegyverek robbanhatnak a szomszédban vagy a fejünkön.
A kiszolgáltatottság ugyan úgy megvan, csak most egész más tényezőknek.
De van változatlan is, mint például a hurrikán, a tornádó, vagy a szökőár, ezek ellen ma se tudunk semmit tenni.

Ha ezt valaki komolyan be akarná vezetni, kiszednék egy avengert egy varacskos disznóból és szitává lőném, nem csak az illetőt, hanem az egész épületet, ahol dolgozik.

Ez az egész arról szól, hogy még jobban feladd a magánszférádat mások, de kifejezetten a munkaadód kedvéért.

Egyébként is milyen parasztos megoldás már, hogy lent van egy böszme 3d tv, fent meg a pasi kézben fogja az elektronikus könyvolvasót.. miért nem vetíti oda neki a könyvet, mintha lenne ott valami, egy másik 3d projektor?

Ez itten tök jól kifejezi, hogy mire gondolok: http://www.youtube.com/watch?v=PR37Z5DzsTg&t=55s :))

Lehetséges lesz 10 éven belül, ha megvalósul, akkor a leggazdagabb 1000 ember játékszere lesz fél évvel az után, egy-két országban általános lesz, hogy van olyan, aki használja 1-2 évvel később, 10 évvel később ezekben az országokban hétköznapivá válik az átlagember körében is, 20 év múlva talán megkapja az első ilyen eszközt a többi ország leggazdagabb 1000 embere is, 10 évvel az után a legtöbb országban az emberek megelégelik, hogy az életkörülményeik mennyivel elmaradnak a felsővezetésétől és a celebekétől, illetve egyre többeknek kell a megélhetés határán egyensúlyozni, hogy egy maréknyi ember olyan marha nagy kényelemben élhessen, polgárháborúk robbannak ki az esélyegyenlőség nevében, 2 évvel később 3. világháborúvá fajul a dolog, onnantól nehéz megmondani, hogy mi lesz.
Szerintem.
A másik forgatókönyv meg annyiban tér el, hogy valahol a technológia megszületése és a világháború közt jön egy technológiai szingularitás... az után pedig mint tudjuk, képtelenség bármit is megjósolni.

Sokkal inkabb egy olyan mobil eszkozt tudok elkepzelni, ami minden fronton helyt all.

Az uzletben a mobilodon jelenik meg a reklam szemelyre szabottan, a vasarloi szokasaidnak megfeleloen. Esetleg az alkatod alapjan valamilyen inteligencia javaslatokat tesz, mit probalj fel. Sot, a te "izlescsoportodnak" megfelelo ruhat gyartanak.

Amikor beszalsz az autoba, akkor a mobilod lesz a kijelzo. Esetleg az vezerli a HUD -ot.

A buszmegalloba sem kell sajat kijelzo. Megmondja a mobilodnak, hol vagy, es a mobil majd feldolgozza az infot. Utvonalat tervez, megmondja, hol jar a busz, stb...

Ez a kijelzos asztal is marhasag. Max ha tarsasozni akarnak. De akkor is mindenki mobilja megjeleniti a jatekos szamara megfelelo nezetet. Esetleg ha egymas melle teszik a mobilokat, lesz beloluk egy nagy kijelzo.

Aztan idovel a mobil "testressze" valik. Bio-interface, esatobbi. A hasznalati targyak a testunk periferiaiva valnak. Na, ekkor fogod csak igazan "erezni" az autodat :)

Tipikusan olyan jövőkép ez amin 20 év múlva csak röhög az ember, azaz:

A jövő olyan lesz, hogy a most elérhető legmenőbb technológia mocskosul el fog terjedni, sokkal több lesz belőle mennyiségileg, amit viszont ugyanúgy és ugyanazokra célokra fogjuk használni mint manapság...

Mint a régi sci-fi filmekben -> a számítógép elterjed a jövőben, megjelenítése: minden valamirevaló szobában van egy fal amin villogó színes ledek vannak ;)

A valóság viszont:

Az új előre nem sejtett vagy sejtett találmányok és azok felhasználási lehetőségei, gyökeresen és előre nem látható módon megváltoztatják az életmódot. (lásd, internet, mobiltelefon, gps)

Kicsit fantaziatlan szerintem ez a kisfilm, gyakorlatilag a mar jelenleg is elerheto technologiakat vetiti csak ki tobbezer alkalmazasra (bar lehet, hogy epp csak a felsorolas a celja, nem tisztem megitelni). De az tuti, hogy a valodi produktiv munkak 99.9%-a nem oldhato meg mozgo ikonok huzogatasaval es falhozbeszelo meetingekkel, annak ellenere, hogy ez a kozhiedelem.

A kinect-fele hadonaszos gesztusvezerles teljesen hianyzik. Az egesz inkabb egy erinteserzekeny kijelzo reklam, mint a jovo.

A kinect-féle technológiák zsákutcák, szó szerint csak játékszernek alkalmasak.
A videóban volt viszont az érintőkijelző mellett NFC-szerű valami, egy adag mesterséges intelligencia, komplett platformfüggetlenség (vagy kizárólagos cloud computing) és megjelenik a felhő (nem a computing) teljeskörű alkalmazása. Valamint mivel minden üveg, nyilván van egy szuperfejlett és nagyon pici akku is, esetleg megoldott az eszközök vezeték nélküli töltése a távolból, az emberre veszélyes sugárzások nélkül.

ha nem ment volna el rohadt sok pénz háborúkra, már rég itt tartanánk...

de ha az ember tudná h s_ggre fog esni akkor előbb leül, ugyebár

így legalább van idő megvitatni, hogy biztos jó lenne-e. :D

Sok szempontból szimpatikusnak tűnik, más szempontok szerint földhöz ragadt. Csak tudjam a saját ízlésemre szabni (open source). A mobil helyfüggése ma is sok helyen jól jönne, talán bonyolult sem lenne.

  • Nem csak okos, de ellenálló mobilok.
  • Karórák visszatérése (http://www.pto.hu/post/1/2118)
  • Egymással szinkronizáló eszközök. Főleg telefon, számítógép, karóra, ébresztőóra, tv.
  • Magukat irányító gépjárművek.
  • Tömegközlekedés és az egyszemélyes járművek (bicikli, mindenféle elektromos emberhordó szerkezetek) nagyobb elterjedése.
  • Emberek tovább és egészségesebben élnek.
  • Gyerekvállalás csökken.
  • Emberiség remélhetőleg rádöbben, hogy nem a mennyiség hanem a minőség számít.
  • Színüket, mintájukat változtató ruhák. (jóféle geek pólók :) )
  • Egyszerű buta kijelzők magukban, faliképként, "tapétaként", bögre külsejeként, bármi másként ... majd az afrikai árusok kitalálják (mivel a kiaiak már addigra fejlettek lesznek :D ).

Szóval semmi nagy változás nem lesz, csak minden egyszerűbb, célszerűbb és testre szabhatóbb lesz. Amit már több száz éve használunk az nem fog merőben megváltozni.

sly @ w3m.hu

Most olvastam HVG-t, és a múltheti-eheti főcím: "Mégis korog a föld", és az éhezésről van benne részben szó. A februári Galaktika egyik témája az éhezés, szóval eléggé futurisztikus dolog ennyire technikai dolgok felé elmenni. :)

Ami viszont érdekes, hogy bármennyi "jövőkutató" cég videóját láttam az utóbbi 15 évben, mind arról szólt, hogy a jelenlegi technológia lesz mindenhol, nem újabb dolgok, hanem a mostaniból sok, aztán jött egy-két gyüttment ötlet, mint a GPS, az LCD vagy a mobiltelefon és földig rombolta az elképzeléseket.

Az érintőképernyős korszak előbb utóbb mutálódni fog valami mássá, még mielőtt bekövetkezne az a jövőkép, amit látunk... de előtte olyan apróságokat kellene megoldani, mint a kőolaj és földgáz készlet fogyása, az élelmiszerek minősége és ára, vagy egyszerűen a népesség... utána majd lesz lehetőség interaktív buszmegállót készíteni a jólakott tömegeknek.
--
http://wiki.javaforum.hu/display/~auth.gabor/Home

A feladat a következő volt: Kérjük, ha akarja, mondja el őszintén véleményét a világ többi részén uralkodó élelmiszerhiány lehetséges megoldásáról. A felmérés azonban teljes kudarcnak bizonyult, a megszólítottak többsége nem értette a feladatot. Vagyis:

Afrikában senki sem értette, mi az, hogy „élelmiszer”.

Kelet-Európában senki sem értette, mi az, hogy „őszintén”.

Nyugat-Európában senki sem értette, mi az, hogy „hiány”.

Kínában senki sem értette, mi az, hogy „vélemény”.

Közép-Keleten senki sem értette, mi az, hogy „megoldás”.

Dél-Amerikában senki sem értette, mi az, hogy „ha akarja”; végül, az Egyesült Államokban senki sem értette, mi az, hogy „a világ többi részén”.

--
Solaris Express
Opera

Régebben olvastam egy cikket, talán a Természet Világában, vagy az Élet és Tudományban. Arról szólt, hogy összeszedték, hogy az 50-es, 60-as évek leg elismertebb kutatói milyen technikai fejlettséget jósoltak az ezredfordulóra. (Valamikor az ezredforduló előtt jelenhetett meg a cikk, ha valakinek esetleg megvan, linkelhetné :-)). Félelmetes, hogy mennyire mellé lőttek. Lényegében az akkori technológiát próbálták meg elképzelni úgy, hogy mindenkinek elérhető. Rakétaközlekedés, mindenki zsebében egy fénymásoló, csőposta minden lakásba, stb.

Természetesen se internet, se számítógép, se mobiltelefon nem szerepelnek az akkori jövőképekben.

Az akkori előrejelzések sikeressége alapján abszolút igazad van, jön majd valami újítás, amit most még csírájában se nagyon látunk, és hipp-hopp, rá se ismerünk a világra.

Ami meg az éhező tömegek lázadása témakört illeti, csak említem, hogy ez már kb Malthus óta, kb kétszáz éve téma, oszt még egyszer se igazán jött be.

Csaba

ez a jovo meg parszor le fog fagyni, es nehanyszor rebootolni is kell...

Gyulolnek ilyen lakasban elni.

---
pontscho / fresh!mindworkz