34 éve született a WorldWideWeb webböngésző

A WorldWideWeb böngésző (később Nexus névre keresztelték) az első webes böngésző és szerkesztőprogram volt, amelyet Tim Berners-Lee fejlesztett ki 1990-ben a CERN-nél. Ez a böngésző alapozta meg a World Wide Web működését, ahogyan ma ismerjük.

Kipróbálható itt.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2024. 12. 29., v – 11:04

Amikor még használható volt az internet és nem volt tele szeméttel!

NeXTSTEP, OpenStep, GNUstep, Window Maker! ❤️

Total Commander: megnyitsz egy kepet egy kepekkel teli mappaban, es nem tudsz leptetni. Mikozben a Win11-es fajlkezelobol megnyitva tudsz.

Tobbi platformon is lattam mar hasonlo csodakat. A ketpaneles fajlkezelo nagyon jo, amig ugy viselkedik epp, ahogy a beepitett.

De mondok akkor jobb peldat: tobb terminal window es azoknak cimei?

Total Commander: megnyitsz egy kepet egy kepekkel teli mappaban, es nem tudsz leptetni.

De. Tudok. 

 

De mondok akkor jobb peldat: tobb terminal window es azoknak cimei?

Olyan nevet adsz nekik, amilyenhez kedved van:

https://i.imgur.com/W4FuAAz.png

Önszántamból Linuxot használok mindegyik gépemen, Windowst csak muszájból, Win11-et meg inkább csak tesztelésre. Nem vagyok nagy barátja a Windowsoknak, de van jó pár célszoftver, ami csak Windows alatt fut, ezeket virtuális környezetben használom, és alapvetően elvagyok velük, van köztük WinXP, Win7, Win10 és Win11 is, amire kellenek, arra megfelelnek.

Megneztem - ez nem az.

Elinditottam egy WASM Win 98-at browserbol, hogy vegre megmutassam mire gondoltam:

https://imgur.com/a/gJ9u7iM

Ez ma egyedul Linux DE-ken megoldhato. Azokon se ket perc raadasul osszerakni elsore meg kikapcsolni a same app groupingot, system tray hide-ot meg az osszes tobbi bullshit feature-t. Win 98 idejen meg csak alulrol oldalra huztad a panelt.

Meg kellett volna lepnie "multieknak" ((c) hajbazer) a 2000-es evek kozepen, hogy kiteszik oldalra a 4:3 --> 16:9 valtasnal. Eleg lett volna az egyiknek, a tobbi eloszor fikazta volna kesobb lemasolta volna. Az Apple gombos taskbarja is es a Windows Vista akkor meg textes taskbarja is jobban mukodott volna oldalt. Helyette a Win 7 lemasolta az Apple gombos taskbarjat es eltuntette a quick launch-ot - aztan kesobb a Canonical is. :(

2000-es evek kozepen sajnos rossz iranyba indult el a desktop UX es azota is azt szivjuk. De az Apple kesobb a maximize --> full screen valtassal meg melyebbre tudta sullyeszteni az elmenyt.

az Apple kesobb a maximize --> full screen valtassal meg melyebbre tudta sullyeszteni az elmenyt.

Nem lenne az rossz, csak az a baj, hogy az iTerm yakuake style lenyíló terminállal sajnos nem működik jól, elvált egy másik desktopra. De most kipróbáltam full screen app és nem lenyílós, hanem full screenben megjelenős iTerm terminállal (Option + Space-re raktam), úgy viszont már jól működik. Lehet, hogy így mostmár elkezdem majd használni a full-screen appokat.

A Norton Commander tökéletes volt ott is, majd lett Windows Commander (az elején még így hívták a Total Commandert) Windows 3.1-re.

Az OS/2 sokkal jobb oprendszer volt, rengeteg DOS-os alkalmazást használtam alatta, szuper volt, hogy lehetett váltogatni közöttük. Kár, hogy a Microsoft kinyírta.

Azt véletlenül sem a Microsoft nyírta ki. Igen, kiszállt belőle, de az IBM két további főverziót is kihozott (Warp, Merlin), ebből a Warpnak még talán lett volna esélye, hogy a Windows vetélytársa legyen, a Merlint viszont olyan áron hozta ki az IBM, hogy szerintem nem sokan vettek belőle.

Szerk: elnézést, hármat is, mert már a 2.0 is Microsoft nélkül került kiadásra.

Igen, leléptek, ebben igazad van. Túl nagy volt a hardverigénye az OS/2-nek az akkori átlagos gépekhez képest, ők meg szélesebb körben szerettek volna felhasználókat. De ezt hiba lenne úgy értelmezni, hogy a Microsoft nyírta volna ki, főleg, hogy a lelépés 1990-ben volt (a 2.0 1992-ben jelent meg, az már IBM kiadás volt, a Warp 4 (más néven Merlin) pedig 1996-ban jelent meg, tehát ha a Microsoft nyírta ki, akkor még elég sokáig élt :)

A Windows Commander nem az NC folytatása volt, utóbbinak a Norton Commander for Windows és Norton Commander for Windows 95 volt az utóda. Talán a legközelebb a FAR áll hozzá a mai napig, de az sem Norton termék.

Az OS/2-őt az IBM nyírta ki, meg csak simán elment mellette az idő. Mikor még megjelent, akkor nagy selling point volt, hogy tudott DOS-os programokat futtatni, mert gyakran volt rá szükség, de később ez már senkit nem érdekelt, az IBM meg rajta ült a projekten, nem fejlesztették, és a 64 bites korszakban szépen idejét múlttá vált, nem követte le a modern igényeket.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A Windows Commander nem az NC folytatása volt

Nem is állítottam, nem azt írtam, hogy belőle lett. Használtam mindegyiket, a Norton Commander for Windowst is, de az már régóta nincs, a Windows/Total Commander levert mindenkit.

 

Az OS/2-őt az IBM nyírta ki

Nyilván van szerepe benne az IBM töketlenkedésének is, de a Microsoft "érdemeit" a bukásban én nem vitatnám el. :)

Windows alatt ha a fájlkezelő ablaka aktív, akkor a "Ctrl+N" lenyomásával lehet legegyszerűbben új fájlkezelő ablakot nyitni.

(Emellett, ha a fájlkezelő ikonja rögzítésre került a tálcán, és a Shift billentyű nyomvatartása mellett kattintasz rá, akkor is új fájlkezelő ablak az eredmény.)

Normiknál ez a helyzet, hogy nehéz. A poweruser használ kétpaneles fájlkezelőt, vagy csempéz, akár normál stacking ablakkezelésnél pattint képernyősarkokhoz és élekhez, ezzel elérve, hogy az ablak a képernyő felét, negyedét foglalja el, vízszintesen vagy függőlegesen, vagy használ kifejezetten tiling ablakkezelőt, és nem kézzel méretezgeti, mozgatja az ablakokat, hogy mindent lásson, vagy állandóan váltogatnia kelljen.

Meg ez sajnos a buzi modern Mac Finder, meg Windows Intéző, Miller-nézetes primitív ablakkezelők hibája is, hogy egy panelesek, vagyis egyszerre csak 1 mappának a tartalmát látod. Pedig ezt a problémát a kétpaneles, commander típusú fájlkezelőt már 40 éve megoldották, a Norton Commander nyitotta a sort, azóta meg minden platformra van számos klónja, fizetős, ingyenes, GUI-s és terminálos is, sőt, sok modern egypanales fájlkezelő is tud már füleket, meg több panelt nyitni (pl. Dolphin), de még a Windows Intézőbe is tett fülkezelést legutóbb a MS. Aki ezeket a könnyítéseket nem tudja, nem meri, nem hajlandó használni, az saját magának köszönheti a nehézségeket.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

A fajlkezelo egy pelda volt, raadasul tabok kozt dobalni a fajlokat ablakok helyett szerintem az egyik legrosszabb UX elmeny. Egyedul a ketpaneles fajlkezeloben volna igazatok, csak azzal is az a baj, hogy a fajlkezelo csak egy pelda volt.  :)

Nem volt tele szeméttel, minden oldal csak szimpla, statikus HTML volt, JS, CSS nélkül, alig néhány HTML címkével, semmi reklám, meg mozgó banner, meg követő sütik, stb., webszerveren sem futott dinamikus mókolás, https, egyé bonyolítás. Akkoriban a böngészők is csak egyszerű HTML parser/viewer alklamazások voltak, nem úgy mint ma, hogy több millió kódsoros sandboxolt OS-ek, amikben minden van, JS interpreter, webasm, CSS, titkosítás, pdf-néző, csomó médiaprotokoll, webkamera, GPU kezelése, stb..

A GNUStep, AfterStep, Window Maker az a mai napig használható *nix + X rendszereken. A böngésző az, ahol a komplexitást nem lehet visszametszeni, annak mentén avultatják el a régi rendszereket, régi hardvereket, és nincs kibúvó, mert a modern böngészők nélkül nem jelennek meg, nem funkcionálnak a legnépszerűbb oldalak.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Néhány ilyen ősi weboldal fentmaradt. Nem csak a CERN-es első weboldal (info.cern.ch 1991-ből), de pl. én mostanában jártam egy olyan oldalon, ami 1998 óta megy, classicalguitarmidi.com, és nem is ilyen zombioldal, ami fent maradt egy szerveren, mai napig rendszeresen frissíti a törzsgárda, kerülnek rá fel új anyagok, de a dizájnja változatlan. A másik példa rá a stallman.org, a layout, dizájn 1996 óta nem változott semmit.

Vannak persze zombioldalak is, amik még mennek, milk.com (1994), spork.org (1995), spacejam.com (1996), de sok régebbi filmnek is még megy a régi hivatalos oldala. Nagyon sokáig a gnu.org, freebsd.org is ilyen old-school volt, de azokat néhány éve modernizálták némileg, így már nem őrizték meg az eredeti formájukat, a másik ilyen az ebay volt. Itt még van pár példa említve.

Nekem bejöttek a régi oldalak, igen, primitívebbek voltak, de pont azért átláthatók, nem volt annyi információs zaj rajtuk, meg mivel kisebb adatméret, gyorsabban lejöttek, gyorsabban összerakta őket a böngésző. Én még a korai JS-eknek sem voltam ellene, ha hozzáadott valamit az oldal használhatóságához. Mostanában viszont elszaladt a webdizájnerekkel a ló, egyes weboldalak már több tízmegás webalkalmazások, amik fülként megesznek 1 giga RAM-ot, és akkora CPU terhelést okoznak, hogy még egy erős procijú gépen is csak úgy süvíttetti a ventilátort, úgy, hogy a reklám része ki van kapcsolva uBlock-kal, ha nem lenne, akkor még durvább lenne.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)