Az Asahi Linux egyedi GPU-illesztőprogramja Windows-játékokat futtat Apple SoC-os Mac-eken

Címkék

Amikor a HUP troll megkérdezi, hogy minek kell az Apple SoC-os Mac-ekre Linuxot fejleszteni, akkor arra nem gondol, hogy talán pont ennek az "technikai maszturbálásnak" a mellékhatása hozza el a gépére a Windows-játékok futtatásának lehetőségét. Az Asahi Linux GPU szakértője az alábbiak összereszelésén dolgozik:

Részletek a blogbejegyzésében.

Hozzászólások

Helyes. Egyre jobb döntésnek bizonyul az m1 air. 

Így voltam vele én is egy éve.

Nemrég lejött egy frissítés a MaCOS-hez és a Parallel Desktop-hoz, után nem működött többé az utóbbiban "Shared Network".

Szóval én már nem érzem annyira jó döntésnek, majd akkor mikor stabil, normális OS lesz rá, nem ez a hulladék, amit MacOS-nek neveznek.

 

Én egyelőre lekopogom, teljesen elégedett vagyok vele, amióta megvan nem kapcsoltam ki és csak akkor indítottam újra amikor szólt hogy frissítés van, ráböktem hogy este oldjad meg magadnak és kész, pedig napi 8-12 órát ütve van.

Igaz nem is használok parallelst, teljesen jól belaktam a macost. Ettől függetlenül ha majd elfogy a hivatalos sw update akkor megkapja a kis pingvinjét, talán addigra már hivatalos ubuntu is lesz rá, will see.

Annyi hogy rövidesen már nem mindenes gép lesz csak privát mert a cég megszűnteti a BYOD-t és kapok egy 15-ös M3 airt. Nagyduzzogva elfogadom ha már ingyen hozzám vágják :) 

Remélem lesz rendes natív linux disztró m1-re, ahogy látom halad a projeckt :)

-42-

Lenni biztosan lesz, kérdés mikor. Az M1 2020-ban jött ki, és az Asahi ugyan halad a projekttel, de még mindig nem támogatott az M1-nek minden hardvere, feature-e még most 4 év múltán sem. Az M2-M3-ról ne is beszéljünk. Ha ilyen ütemben haladnak, talán 2030-ra használható is lesz. Nem akarom őket bántani, mert tényleg ingyen dolgoznak, meg azért haladgatnak vele, nem sok fejlesztő dolgozik rajta, talán azért ennyire lassú, plusz az Apple-platform zártsága se könnyíti meg a dolgukat.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

> hozza el a gépére a Windows-játékok futtatásának lehetőségét

hat azt mar a parallels elhozta par honappal az m1 megjelenese utan...

Kiprobaltam 2 minivel (M1, M2 Pro) - jelen állapotában használhatatlan. Ha épp elindul valami akkor is elég lassan (macOS-en futtatott Whiskey.apphoz képest) hatalmas memória overheaddel. Kicsit debuggolva crashek jo resze nalam a sommelier-hez kotodott.

Szerkesztve: 2024. 10. 13., v – 19:17

Ami 7 évvel ezelőtt még egy vaskos hoax volt, az ma már valóság: Fallout 4 Android mobilon a winlatornak köszönhetően. A winlator sem ma jelent meg, és előtte is volt már például Exagear. Szóval nincs itt semmi látnivaló! Nem most kezdődött a win32/64 játékok működésre bírása Arm platformon. Winlator forráskódja nyílt, szóval volt hol szétnézni. Illetve maga is más nyílt forrású projektekre épül, mint Wine illetve Box32/64

Persze, ezek a projektek nem a semmiből nőnek ki, általában van egy előzményprojekt, amire építenek. Igazából még a Wine-nak is volt elődje, egy 16 bites Win 3.x-es emulátorréteg, Wabi vagy mi a rák volt a neve, Sun és Corel dolgozott rajta, RetroBytes csinált róla egy hosszabb retrospektív videót. Plusz még a ReactOS is bedolgozott a Wine alá. Ahogy a Crossovernek, Protonnak az előzménye meg a Wine. Épp így feltehetőleg ARM-en se ma kezdték ezt az emulációs témát.

The world runs on Excel spreadsheets. (Dylan Beattie)

Pedig ez még mindig csak trollkaja. ;-P

Amikor a HUP troll megkérdezi, hogy minek kell az Apple SoC-os Mac-ekre Linuxot fejleszteni, akkor arra nem gondol, hogy talán pont ennek az "technikai maszturbálásnak" a mellékhatása hozza el a gépére a Windows-játékok futtatásának lehetőségét. Az Asahi Linux GPU szakértője az alábbiak összereszelésén dolgozik:

tehát én aki megvettem videószerkesztés céljából a macbookot igazból nem is ezt akarom csinálni, hanem minden vágyam hogy vindózos játékokat futassak rajta. ügyes! imádom, hogy mindenki jobban tudja, hogy egy macet mire használ / mire kellene használnia a tulajdonosa. :)

Ezek szerint találva érezted magad? Melyik jelző illik rád? HUP troll? vagy az az álláspontod, hogy felesleges az Apple SoC-os Mac-re a Linux?

Ha utóbbi, akkor miért tartod feleslegesnek? Részemről biztos, hogy nem akarok windowsos játékokrat futtatni rajta (bár néha most is futtatok vmware fusion alatt), viszont hasznosnak tartom, ha fejlesztenek rá Linuxot. Elnézve az M1(...4) SoC fejlesztését, könnyen el tudom képzelni, hogy az M1 Air még lazán használható lesz hardware szempontjából, mire lejár a support (az életciklus alapján nagyjából 7, jó esetben 8 évre számítok, vagyis a jelenlegi M1 Air 3-4 év múlva kiesik belőle). Akkor pedig vagy marad rajta az aktuálisan még támogatott MacOS, vagy menne rá Linux, szeretném, ha ez az esély meglenne.