StatCounter - Minden idők legnagyobb desktop Linux piaci részesedése #4

Címkék

A GamingOnLinux megjegyzi, hogy a ChromeOS ebbe nem számít bele, azt külön mérik.

Hozzászólások

Szerkesztve: 2023. 07. 13., cs – 09:00

Bármennyi is ... haladunk!

(jó kis flame-ek mennek a régi linkeken! még, hogy régen nem voltak ... :D)

trey @ gépház

Szerkesztve: 2023. 07. 13., cs – 09:42

Onnantól kezdve irreleváns ez, hogy kb minden alkalmazás, amit használunk vagy webes, és ezért lényegében Chrome vagy nem webes, de  Electron, Node, stb alapon van.

Személy szerint a munkámat webes felületen és terminálban végzem, és ezeket úgy érem el, ahogy megengedik, Citrix/RDP-vel megnyomorított, biztonság miatt lebutított Windows desktopon futó Chrome meg mintty terminálon keresztül. Az ablakkezelőnek megjelölhetem a Windowst-, de a terminálon belül akár a tmuxot is. 

Ja, néha az emailre is rá kell (kéne) nézni, az meg nyilván a picipuha terméke, minden más kiesett a versenyből.

Ez az enterprise világa.

Ja, néha az emailre is rá kell (kéne) nézni, az meg nyilván a picipuha terméke, minden más kiesett a versenyből.

Nálunk is MS felhő a céges levelezés. Otthonról HO-ban Linux desktop, Firefox klienssel nézek rá webes felületen, ám épp munkahelyen saját linuxos gépről Thunderbird kliensről IMAP4-en. :) Persze a cég által biztosított Windows-ról is lehetne Outlook klienssel, de egyrészt utálom, másrészt azt a gépet ritkán használom, mert nekem nem komfortos a Windows.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Magát a hírt miért nem lehet +1-ezni?

Pont tegnap hozott anyósom át egy vírustanya laptopot (valami barátnő gépe kizárólag FB/YT kombóra) amit átmigráltam mint-re. Ég és föld a tempó + visszanyertünk a combos 120 gigás SSD-n 20 giga helyet úgy hogy minden hasznos adat vissza lett másolva rá.

Lehet pont én billentettem át. Szívesen :)

Ég és föld a tempó

Én egy iMac-kel (2015-ös) jártam így. Pop OS-t tettem rá a kíváncsiság kedvéért. Mintha egy féket vettek volna le a gépről. Szinte érezni lehetett, ahogy fellélegzett (mondjuk én is).

"Mert nincs különbség: mindenki vétkezett, és híjával van az Isten dicsőségének. Ezért Isten ingyen igazítja meg őket kegyelméből, miután megváltotta őket a Krisztus Jézus által." (Róma 3.22-24)

Én egy 2012-es ThinkPad X220-szal jártam így. Pedig az még lassabb, mmitn egy 2015-ös iMac, és mégis oltárira meglódult tőle, a szememnek alig hittem, elkezdett repülni a gép. Nem csak Linux, de Windows alatt is, a 60-90 sec-es bootidő (plusz a bootolás utáni update lemezkaparás) lement 5-6 másodpercre, boot után a gép nem lassult be.

Régen sem volt már ezen érdemes spórolni, ma már főleg nem az, olcsók lettek az SSD-k. Főleg, ha valakinek elég a 120-256 giga, az filléres ma már, de a fél-egy tera sem egy nagy tétel. Értelmes ember ezen tényleg nem spúrkodik, még régi gépen is a legtöbbet dobó upgrade, többet ér egy proci vagy RAM upgrade-nél is. HDD-ről sok mai modern oprendszer használhatatlanul lassú lehet.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Ez egyértelműen a Windows 11. hatása.

Microsoft-mániás barátaimtól hallom: "Ezt a fost, most váltok át Linuxra, azonnal!"

Régen sem kedveltem már win10-en sem, kicsi, vékony, több képernyőnél szívás odanavigálni az egeret. 

Csináltam helyette shortcutot gyorsindítóba a következő paranccsal:

%windir%\explorer.exe shell:::{3080F90D-D7AD-11D9-BD98-0000947B0257}

Az indítás helye természetesen: %windir%

Sokkal jobb.

“Az ellenség keze betette a lábát”

Nekem sem megy. 

Ha tartós rendszert építesz és okos csapatot nevelsz, akkor száz kiadásban sem érheti baj; ha csak a gépekre hagyatkozol, akkor egyszer jól jársz, máskor rosszul; de ha sem a rendszer nem bírja a terhet, sem a csapat nem tanul a hibákból, akkor minden egyes kiadás kockázat.

Annak idején én is azért váltottam Linuxra mert vége lett a Windows 7 támogatásának, az utána jövők meg már vállalhatatlanok lettek szerintem. Céges gépen Windows van mert muszáj policy miatt (meg főleg az MS Office miatt) de amúgy ott is egy Linux VM-ben dolgozok igazából 90%-ban.

Kellenének még apróbb dolgok mint pl egy olyan pdf olvasó ami normálisan tud pdf formokat is kitölteni aztán királyság lenne. Okular sajnos bugzik.

BTW, legutóbb dobtam egy hátast, hogy Google Cloud vizsgákat nem lehet csak Windowson meg Macen csinálni. Linuxot Google vizsgán nem  támogatják...

Ez az, az ilyen userek mindig csak bemondják, hogy váltani fognak, de pont ez a réteg, aki sose vált, tapasztalat. Kicsit dohognak, és megszokják az aktuális Win verziót és korlátozásait. Aki vált, az nem ugat róla, hanem tényleg csak úgy vált.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

De minek is valtana? Minden okoszisztemanak lesz valami gyengesege, es hacsak nem azert fizetik, hogy az OS hulyeseget fixalgassa, akkor a legtobb szamitogepkozeli munkat barmelyiken el tudja vegezni.

Nekem anno kb. ennyi volt a valtas Windows-rol macOS-re:

  • Chrome --> Chrome
  • Microsoft Office -->Microsoft Office for Mac
  • Jetbrains Rider --> Jetbrains Rider
  • VSCode  --> VSCode
  • Onedrive -->Onedrive

Amire ezek megvannak, azon a gepen el tudom vegezni a munkam. Ha holnaptol ujra Windows-os gepen lenne, akkor max a hardver miatt pityeregnek egy kicsit, de komolyabb gondot nem okozna.

Szerkesztve: 2023. 07. 13., cs – 11:37

Na! Nyomulas van :))) Mar sikerült rabeszelnem néhány info's haveromat is, hogy kipróbálja :)))

Ez k.....a kevés! Sokkal többre számítottam, így a 2020-as évekre. Legalább ennek a 4-5-szeresére. A legtöbb felhasználó sima otthoni user, általános célokkal, erre pedig már kiválóan alkalmas a linux is. Számtalan esetet lehet hallani a windows-ról linuxra áttérésre baráti, ismerősi körben, fórumokon, médiában, stb. Ennek fényében sokkal magasabbnak kellene lenni a linux hányadának.  Akkor vagy nem mondanak igazat az emberek, vagy rossz a mérés.  Akkor mit szóljanak a BSD userek. Pedig már lassan a FreeBSD is alkalmas mindenre. Sőt nekem az OpenBSD is, amire kell.

Ha gonosz akarok lenni ez olyan mint a mostani ukrán "tavaszi" offenzíva. Ezzel a tempóval úgy 160 év alatt el is érik az Azovi-tenger partját. 

Pragmatikusabban nézve Kína ebben a statisztikában valószínűleg nincs benne, mert akkor valóban 4-5 szerese lenne. 

2020-as évekre a desktop fogalma is átértékelődött. Ha szigorúan egeres/touchpad és billentyűzetes számítógépekre értjük a dekstopot akkor áll ez az érték, Kína nélkül. Ha a desktop az a grafikus számítógépes interface amit a user használ általánosan, akkor ide tartozik a mobil, tablet, az okostévé is. Így már többször annyi a linuxos képernyő használatának az aránya mint a windowsosé. Az összes okostévé rendszer Linux, mobilon és tableten csak iOS van Linux alapú Android mellett, illetve tévéokosítók között tvOS Android TV mellett. Ma már teljesen hétköznapi dolog, hogy átlagember nem használ PC-t, csak mobilt, estleg tabletet és okostévét és ezek kielégítik az igényeit. Még videovágó app is van Androidra például. 

A Microsoft hathatós lobbizása is benne van ezekben az adatokban, illetve például Európa bénázása. Mennyi évtizede is húzódik a Müncheni Linux migráció komédia? Kínában egy hasonló méretű, ott kisváros Sipingben másfél év sem kellett a Windowsról NeoKylinre történő migrációhoz

Kérdéses számomra, hogy ebben a statisztikában vajon benne vannak-e a Valve SteamDeck konzoljai? A korábbi Steam Machinenel szemben a Steam Deck sikeres és gamerek túlnyomó többsége megtartja rajta a gyári Linux rendszert. Viszont használat során a Steam és a netes játékok rendszerein belül maradnak, és kevésbé használják webböngészésre. 

“Az ellenség keze betette a lábát”

Szerintem a Freedesktop szabványokat követő GNU/Linuxokat próbálja mérni a StatCounter (meg Linux címszó alatt gyakorlatilag mindenki), a ChromeOS is szerintem azért lett külön véve, mert ugyan GNU/Linux, de alig használ Freedesktop szabványokat. Az ilyen Linux disztrókból arányaiban elég kevés van bármilyen konzumer eszközön.

Kevés, de szerintem statisztikai torzítás. Tuti ennél a valóságban több felhasználó van. Jó, lehet nem 4-5-szöröse, meg sose lesz a Windows-hoz, MacOS-hez mérhető a részesedés, de ez a 1-3% mindig is bullshit volt, ennél jóval több Linux user van. Legóvatosabb becsléssel is minimum a duplájára tenném.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

[POL]

Mintha az MKKP eredményeit látnám. :-D

Szerintem ez a növekedés úgy keletkezett, hogy egyre többen dobják el a régi gépeket, amin Windows futott, és térnek át szimplán telefonra, tabletre, és így kiesnek a desktop kategóriából, aki pedig Linuxot használ, az inkább marad desktopon.

Én kimondottan vadászom ezeket az ismerősöket azzal a mondókával hogy próba szerencse, vesztenivalód nincs, max veszel újabb gépet ahogy terveztél mert a régi már túl lassú.

Nem jellemző hogy új gépet vennének, használják tovább a régit boldogan linuxal. Persze ez csak az én buborékom és nyilván csepp a tengerben, de ma már a "linuxra térítés" nagyon nem ugyanazt jelenti mint régen. Szoftver bőven belenőtt abba hogy lefedje a sima PC igényeket (kb minden megy böngészőben), most már nem kompromisszum a váltás hanem valós előrelépés felesleges pénzkiadás és e-waste gyártás helyett.

Igen, ez simán benne van. Rájött sok ember, hogy a teló, tábla is elég neki, elég nagy a kijelző, böngészni, filmezni, chatelni azon is tud, játszani meg vesznek konzolt. Meg részen az is benne van, hogy a MS jó sok felhasználót felbőszített, Win7 kivégzésével, és a Win11 irreális hardverigényével.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Gyanakodva nézek minden folyamatot, amelyik elveszi a számítógépemet, a nyílt, szabad kommunikáció lehetőségét. A hivatkozás a biztonság, a valóság pedig az, hogy legyen egy entitás, amelyik egyik pillanatról a másikra el tud zárni az adataimtól, a gépemtől, illetve a globális adatgyűjtés.

A céges mailboxon kívül nem használok két faktoros auth-ot, mégsem törik fel. Jó, mondjuk nem 123456 a jelszavam, ez is igaz. Az sincs rendben, hogy ha egy ismerősömnek elküldök egy poént a http://bas.hu oldalról, spamben végzi a céges levelezőjében, mert nem https. Egyrészt semmilyen személyes adat, jelszó nem közlekedik, amit védeni kellene, másrészt, jaj, mi lesz, meghamisítanak egy bash.hu-n található poént? Ha jobbra sikerül, nagyobbat nevet az ismerősöm, ha elszúrják a hamisított poént, akkor majd nem nevet akkorát?

Szóval rossz irányba megy a világ, nem kellenek olyan entitások, amelyekben meg kell bízni, amelyek felé pénzt kell fizetni, amelyek elzárnak a szabad kommunikációtól, s akik nem lépnek be ebbe az aljas rendszerbe, azokat kiszorítják a kommunikációból.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Eddig sem volt, ezentúl sem kell. Épp úgy, mint az UEFI az aláírt kernelekkel. Ha jól sejtem, a Fedora kerneleit az MS írja alá jófejségből, és ha ez valóban így van, csak egy döntés kérdése, az MS részéről, hogy nem lesz a továbbiakban Linux a gépemen. Ez a szabadság lábbal tiprása, nem a gyermekvédelmi törvény!

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Ha jól sejtem, a Fedora kerneleit az MS írja alá jófejségből

Nem jól sejted. Az UEFI Secure Boot esetén egyrészt nem a kernelt írják alá, hanem egy shim-et, másrészt a hardver gyártója dönti el, hogy kinek a kulcsait teszi bele a firmwarébe. Nem kötelező a Microsoft kulcsait beletenni, de általában elvárás, mert a legtöbb felhasználó Windowst szeretne használni és nem Linuxot.

Bármelyik gyártó dönthet úgy, hogy kiad egy Linuxos UEFI-t, amiben nincsenek benne a Microsoft kulcsai, csak a Red Hat/Fedora/Ubuntu/Debian/Linux Foundation kulcsai. 

A Debian Secure Boot FAQ le is írja ezt:

https://wiki.debian.org/SecureBoot

 

What is UEFI Secure Boot NOT?

UEFI Secure Boot is not an attempt by Microsoft to lock Linux out of the PC market here; SB is a security measure to protect against malware during early system boot. Microsoft act as a Certification Authority (CA) for SB, and they will sign programs on behalf of other trusted organisations so that their programs will also run. There are certain identification requirements that organisations have to meet here, and code has to be audited for safety. But these are not too difficult to achieve.

SB is also not meant to lock users out of controlling their own systems. Users can enroll extra keys into the system, allowing them to sign programs for their own systems. Many SB-enabled systems also allow users to remove the platform-provided keys altogether, forcing the firmware to only trust user-signed binaries.

 

Vagy esetleg szerinted a Debian fejlesztőket is bevették a nagy Világösszesküvésbe a Microsoft urai?

Egy nyamvadt titkosító kulcsot lehet file-ban tárolni - /etc/shadow -, de egy vacak pendrive-on is megtehetem. Ha a gép ilyen integrált részét képezi, azzal vissza lehet élni, mert eljöhet a pillanat, amikor feltétele lesz a működésnek, s lényegében a Windows 11 esetében már ez a helyzet. Ha ez így van, megszűnik a PC szabadon használható, szabadon programozható nyílt platformnak lenni.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Nem szerencsés privát kulcsot tárolni volatilis helyen - nem véletlenül léteznek hardveres biztonsági eszközök titkosításra és aláírásra, például nekem is van YubiKeyem, nagyobb biztonságot ad, mint egy gépen tárolt privát kulcs. 

A TPM ugyanezt a szerepet tölti be, nagyobb biztonságot ad, mint egy olyan privát kulcs, amit olvasni lehet, és nem csak műveleteket végeztetni vele. 

Mitől szűnik meg a PC szabadon programozhatónak lenni attól, hogy van benne egy kriptoprocesszor védett privát kulcsokkal? Gyakorlatilag jár a géphez egy "beépített Yubikey". Egy periféria, amit az OS-ek vagy használnak, vagy nem. Nem lesz attól kevésbé szabad a PC, hogy van hozzá beépítve plusz periféria. Mint ahogy nem lett kevésbé szabad attól, hogy vannak GPU-k a grafikus számítások gyorsítására, attól sem lesz kevésbé szabad, hogy van kriptoprocesszor a biztonságos titkosításra.

A Windows 11 előírja a használatát, mert ő nem akarja a fájlrendszeren tárolni a privát kulcsait - és ezt amúgy nagyon jól teszi. Az, hogy bizonyos operációs rendszerek nem élnek ezen hardveres biztonsági eszközzel, az egy sajnálatos dolog.
A PC-k használatához ez nem kötelező periféria. Mint ahogy sem az UEFI, sem az UEFI Secure Boot nem kötelező a PC-k használatához. Csak a Windows 11 használatához. Miért lesz kevésbé nyílt platform a PC, ha az egyik lehetséges OS-ének vannak előírt hardverfeltételei? 

Senki nem kötelezi a PC gyártókat, hogy UEFI firmwarrel adják ki a gépeiket, a Chromebookok alatt pl. coreboot van és nem UEFI. ARM-os SBC-k esetén meg ezerféle megoldás. 

Itt a fejlődés ívével van bajom. Mi a gondom a https-sel? Hiszen az csak egy titkosított protokoll, de attól még azt tolok át a hálón - pl. http-t -, amit csak akarok. Látszólag. A baj az, hogy elhintik azt a mérgező hazugságot, hogy elpusztul a macskám, ha nem https-t használok. A böngészők elkezdenek figyelmeztetni, hogy szégyelljem magam, veszélyes. Mégis mi? A 0x41 kódú 'A' betű? Utána a trendet követve a weboldalak készítői tejelnek certekért, persze pofavizit, aláírási címpéldány, személyi igazolvány, elérhetőség, miegymás.

Aztán jön Pistike „Első weblapom” című művével, amelyet feltesz például az OpenWrt/LEDE router-ére, vagy akárhova, ez nem is fontos. Tiszta text, http-n közlekedő html és css. Majd van egy kis baj. A böngészők már nem mutatják meg, mert borzalmasan veszélyes betűk vannak benne titkosítatlanul. Pedig egy fénykép a gulyáslevesről, egy aprócska történet, ami mind borzalmasan veszélyes a társadalomra. Ilyen veszélyes betűk, amelyek néhány évtizedig nem voltak veszélyesek, de mostanában azzá váltak.

Valahogy csak meg kell oldani a szabadság korlátozását, a cenzúrát, a totális kontrollt a kommunikáció felett - mint amikor még morzézni is csak MHSZ tagként lehetett.

Ez a bajom a TPM-mel is.

tr '[:lower:]' '[:upper:]' <<<locsemege
LOCSEMEGE

Perifériás országokban rengeteg, a Föld nagy részét pedig azok teszik ki. Magyarország is csak félperifériás, használják is sokan a régi gépeiket míg le nem rohadnak. Egyébként sem gondolom, hogy a többség egy op.rendszer új verziójának megjelenésénél rohanna gépet venni.

Csak a kérdésedre válaszoltam, mert jelezted, hogy nem költői volt. Nyilván nem kell még frissíteni, de hasznos lenne arra törekedni, hogy újabb fejlesztések minél több ember számára elérhetőek legyenek. Nem pusztán jófejségből, jelenleg egyszerűen rengeteg ember van „elpazarolva”, akik plusz erőforrásokat jelenthetnék globális léptékben, ami mások számára is előnyös lenne. Evidens, hogy a problémaforrás nem a Windows 11 hardverigénye, csak az is kiveszi negatívan a maga részét. Linux LXQt-vel vagy Xfce-vel pedig közel sem mindenre megoldás.

A speckó kb. olyan, mint ez:

  • Pentium 233-megahertz (MHz) processor or faster (300 MHz is recommended)
  • At least 64 megabytes (MB) of RAM (128 MB is recommended)
  • At least 1.5 gigabytes (GB) of available space on the hard disk

Igaz, ez csak XP Home, de használható gép ebből sem lesz.

A TPM java részét tartalmazhatja a CPU. Ez is olyan dolog, ami most még jó ötletnek is tűnik, szabványos is. Meg van hozzá firmware upgrade is. :-D

Már 20 éve is létezett ilyen (különösen azért, mert a TPM modul hálózati eszközbe is való), pl. AMD Geode Security Block:

  • Serial EEPROM interface for 2K bit unique ID and AES hidden key storage (EEPROM optional inside package)
  • Electronic Code Book (ECB) or Cipher Block Chaining (CBC)128-bit AES hardware support
  • True random number generator (TRNG)

Tehát a TPM most éppen szabványos és ökölszabály az userek szivatására.

TPM + 5 évnél nem régebbi proci. Rohadt sok embernek nincs ez meg. Persze, fel lehet küzdeni nem hivatalos trükkökkel ezek nélkül is, de nem garantáltan támogatott megoldás. Nekem pedig lenne hozzá megfelelő gépem, egy kivételével az összes az, de sok embert felbőszítettek ezzel. Én amúgy sem használnám, pár napig teszteltem egy Win11-et, csak úgy érdekességből, hogy lássak olyat is, ha már azzal jött a gép, hát, borzalom. Ellenségemnek kívánom maximum. Nagyok sok felhasználó fúj már rájuk enélkül is, a telemetria, meg a kötelező online fiók miatt, ezt már nem nagyon vette be az emberek gyomra.

A másik, hogy el ne hidd a MS-nak egy pillanatig se, hogy csak ekkorák a hardverkövetelmények. Ha felrakod egy ilyen gépre a Win11-et, beáll rajta mint a szög. Csak üresjáratban bekajál 3-4 gigát, onnantól látogatás lesz a Swap-hegységek völgyeibe, mega 64 gigás tárhelyed is szempillantás alatt fog kifogyni az első update-kor. Igazából egy jó 256 gigás SSD (HDD kizárva, olyan lassú lenne alatta), 8 GB RAM, 4 magos proci az, amivel érdemes nekimenni, de még az is abszolút minimum, amivel használható lesz a rendszer, ha még valaki extrán is csinálni akar a gépen, 500 gigás SSD meg 16 GB RAM alatt nem érdemes használni.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

En tovabbra sem ertem, hogy mi "irrealis" abban, hogy legalabb 5 evvel ezelotti hardver egy adott OS verziohoz, de ugy latom, erre mar nem is fogok valaszt kapni. Btw meg ket evig lesz support W10-re, ha addig meg nem hosszabitjak, addigra mar 7 evesek lesznek ezek a franya W11-kompatibilis processzorok.

Azért irreális, mert a fejlődés lelassult már egy jó évtizede. Nyugodtan futhatnak egy első genes Core i-n, vagy akár egy C2Q-on is. Most komolyan, minek egy oprendszernek sok procimag, meg mit tudom én hány giga memória, meg tépéem mizéria? A szóban forgó procik igen, már 7 évesek, és egyre olcsóbbak, mert azóta eltelt szép csöndben még 2 év, de a kihozatal időpontjában irreálisak voltak ezek a követelmények. Egyértelmű, hogy csak új gépek akarnak vetetni (hiszen azzal jó eséllyel megveszed az előtelepített OEM Windowst), a régieket meg elavultatni. Komolyan viccelnek, egy i7-7700K-n, Xeon 2670-v3-on, és egy Ryzen 1600/2400G-n vagy Threadripper 1950X-en mi az elavult szerinted? Redmond szerint nem jók már ezek, mert megette őket a Meltdown meg a Spectre. Aha. Sőt, a GPU-ból is előírják a DX12-őt.

Pedig vannak esetek, amikor a követelménynöveléssel egyetértek. Pl. a 32 bit megszüntetése jó ötlet volt, nem kell azt lélegeztetőgépen tartani. A Win12-höz az SSD-t is előírják, de az már az is csak hivatalos szentesítés, mert már a Win8 sem futott jól HDD-ről, a Win10 még kevésbé, a 11 is felejtős vele. Ennek ellenére egy OS-nek semmiképp nem kéne sok erőforrás, annak nem az a dolga, hogy felegye, hanem, hogy a futtatandó programok számára megmaradjon. Az operációs rendszer akkor jó, ha nincs útban, észre se veszed, hogy fut, csak minden működik.

Egy AntiX JWM/IceWM, Sparky Linux fvwm/Openbox/WindowMaker, Debian minimal vagy Void LXDE/LXQt/TDE-vel elmennek egy 1 giga RAM-os, egy magos procis gépen is, amiben HDD van. Akár netbookon vagy egy SBC-n. OpenBSD akár egy P3-P4-en, 1 giga vagy az alatti RAM-mal, Slackware P1-re, NetBSD-vel még ezek alá is be lehet menni, egészen a 486-osig. Csak hogy perspektívába helyezzük a dolgokat. Nyilván, a felhasználás is gátat szab ezeknek, mert pl. a modern böngésző mindenképp sokat fog enni, az is támaszt egy minimumot. Meg modern grafikus toolkitek, és modulok (systemd, pulseaudio/pipewire, stb.).

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Hm fura.... én kb. 20 év linux után váltottam windowsra és egyáltalán nem bántam meg, kell a halálnak az a sok configolás !

Ezt én is tanúsítom a blogpostjaid alapján. Én nem tudnék ennyire stock rendszert használni, meg hogy ugyanazt a háttérképet 10+ évig nézzem. Én általában fél-egy évenként DE-t majd WM-eket váltottam (igaz a váltakozás lassul le, ahogy találom meg a legoptimálisabb, legminimalistább szoftveres megoldásokat, az utóbbi 5 évben kb. csak 4 WM volt, és azokból is 2-2 egymás klónja), kb. havonta cserélek háttérképet, átlagban, de van, amelyik csak 2-3 napig húzza. Van egy 10 gigás háttérképgyűjteményem, meg online is vadászok hozzá mindig. Akármilyen jó háttérkép, kb. egy hónap után megunom mindegyiket. Pár háttérképenként a bar-t és a terminálos színtémát, terminálos fetch-t is átszabom, néha a betűtípust is. Ikonok és GUI téma nálam nincs. Pont azért váltogatok mindig, hogy ne unjam meg, ha van némi frissesség, jobb szájízzel használom a rendszert.

Ezt nem értettem soha hajbazerben sem. Én begolyóztam volna, ha 20+ évig az XP-t kéne használnom, annyira unnám. Már 10 év után szénné untam, túl sok volt belőle.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Fura, mert én pl. soha nem tudnék visszamenni Windowsra, vagy másik hasonló kereskedelmi desktop OS-re, vagy hagyományos GUI-s desktopra, akkora visszalépésnek érezném. Ha esetleg váltok is valaha Linuxról, az maximum FreeBSD vagy OpenBSD lesz, de azon is ugyanaz a tiling WM + CLI / TUI terminálos ökoszisztéma fog futni. Meg ugye pont az a jó a Linuxban, hogy végtelenül konfigolható, az ember a saját rendszerét mindenben testre tudja szabni, és nem csak egyféle egyen-desktopot lehet használni, amit v1.0-ás userekre butítottak és korlátoztak le, meg valami nagy cég eldöntötte helyettem, hogy mit hogy használjak.

Windows 95/98: 32 bit extension and a graphical shell for a 16 bit patch to an 8 bit operating system originally coded for a 4 bit microprocessor, written by a 2 bit company that can't stand 1 bit of competition.”

Győztünk a világ 1/2-én! Győzni fogunk az 1/4-én, az 1/8-án, és az 1/16-án is! :D

[Falu.Me]==>[-][][X]

leszarom ki hasznal dekstop linuxot rajtam kivul, ugyis a kenyerpiritomon is linux van :D (amugy az egesz csalad azt hasznalja, van olyan csaladtag aki azt sem tudja hogy azt hasznalja :D)