Ebben is Linux van - Asus O!Play TV Pro

Címkék

Asus O!Play TV Pro #1

Mivel újabb taggal bővült a linuxos kütyü gyűjteményem, itt a sorozat (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, ...) legújabb tagja. A sorozaté, amit az inspirált, hogy alig tudok mostanában olyan műszaki cikket a kezembe venni, amiben ne lenne valamilyen formában Linux. Most egy médialejátszó, DVB-T set-top-box, recorder stb. dobozt veszünk szemügyre.

Az Asus már sikert aratott az O!Play sorozatával, így nem meglepő, hogy újabb családtagokkal bővítette portfólióját. A nemrég bejelentett TV Pro igazi mindenes. Nézzük, hogy mit kaphat az, aki hozzám hasonlóan ráunt a DVD-k ki-belapátolására és egy egyszerűen, gyorsan kezelhető eszközzel kívánja rögzíteni HD-ben a Forma 1-et, az 2012. évi nyári olimpiai játékok izgalmas pillanatait vagy éppen a foci EB meccseit.

Bontsuk ki!

Asus O!Play TV Pro #1
Színes papírdobozban érkezik. Megnevezése: Smart TV Set Top Box. Több mint 50 médiaformátumot játszik le, streamel, felvesz, megoszt, digitális TV adásokat tesz nézhetővé.

Asus O!Play TV Pro #2
A doboz hátulról

Asus O!Play TV Pro #4
A dobozban katonás rendben a készülék és a tartozékok. Nem spórolták ki a kábeleket, így aki ilyen terméket vesz, annak nem kell még több ezer forintért kábeleket vásárolnia, hogy használni is tudja (nem ritka, hogy pl. a HDMI kábelen próbál spórolni a gyártó).

Asus O!Play TV Pro #5
Sorban: 230-as kábel, tápegység, coax (antenna) kábel, távirányító + elemek, RCA (audio) kábelek, PC link kábel, aktív DVB-T szobaantenna, HDMI kábel

Asus O!Play TV Pro #6
Dokumentáció

Asus O!Play TV Pro #3
A készülék

Asus O!Play TV Pro #10
Az egység eleje jobb és bal oldalon is nyitható. A bal oldali ajtó mögött találhatók a csatlakozók, rendre: USB 2.0, kártyaolvasó, PC link (USB 3.0), USB 3.0 port

Asus O!Play TV Pro #11
A jobb oldali ajtó mögött található a kihúzható merevlemez fiók

Asus O!Play TV Pro #12
A hátlapon sorban haladva balról jobbra: digitális audio kimenetek (coax, optikai), analóg video kimenet, analóg audio kimenet, komponens video kimenet, USB és gigabit ethernet (itt jegyzem meg, hogy a készülékben van WiFi csatoló), HDMI, antenna be, antenna ki és végül a táp bemenet.

Asus O!Play TV Pro #7
A gépbe SATA merevlemezt tehetünk max. 3TB méretig (megy ez majd feljebb minden bizonnyal firmware frissítéssel). Mind 3,5 inches, mind 2,5 inches lemezt képes fogadni. Mivel a zajt nem szeretjük, a kisebb mellett döntöttem.

Asus O!Play TV Pro #8
Semmit sem kell trükközni, ha a kisebb lemezt kívánjuk használni, mert a gyártó volt szíves és mind a 3,5 inches, mind a 2,5 inches lemezekhez szükséges szabvány furatokat elkészítette.

Asus O!Play TV Pro #9
Megy a helyére befele

Asus O!Play TV Pro #66
Mágneses talpú + tapadókorongos, aktív (a készülékről veszi a tápfeszt.) DVB-T szobaantenna (kihúzható) tartozék. Nyeresége papíron kb. 20 dB, de erről később...

Asus O!Play TV Pro #67
A készülék készenléti állapotban kb. 1W-t, full HD lejátszása közben kb. 9W-t fogyaszt

Ennyit a hardverről. Legközelebb belenézünk a szoftveres oldalba és egyéb tapasztalatokat osztok meg a kb. egy hetes használatról.

Folyt. köv.

Hozzászólások

A kollégám mostanában akar hasonló cuccot venni, elég komolyan utána járt a dolgoknak, és ő mondta (egész pontosan kérdezett), hogy kiokosítanám, e Linuxból, ugyanis ezeknek a készülékeknek a csúcskategóriásai szinte kivétel nélkül linuxosak.

------
3 fajta matematikus létezik. Aki tud számolni, és aki nem.

Jó, hogy ebben is Linux van, de mennyire működik együtt más Linuxot használó eszközökkel?

Lehet-e Ubuntu alól vezérelni? Lehet-e Androidról vezérelni? Könnyedén össze lehet-e hozni egy Linuxot futtató NAS-sal?

Mindezeket természetesen hakkolgatás nélkül.

Szerk: a képek nézegetéséhez azt akarja, hogy jelentkezzek be a Yahoo akkountommal. Ez most így komoly?

Én olyat várok el, ami egy reális igény. Szerintem manapság az, hogy ne kelljen egy hálózatra kötött eszköz esetén a távirányítóhoz nyúlnom, ha a gép előtt ülök, mindenképpen elvárható.

Manapság, amikor mindenféle funkciót beleraknak egy webappba és böngészőn keresztül lehet elérni, nem hinném, hogy ez egy annyira kivitelezhetetlen feature lenne.

Tekintve, hogy a távirányítók amúgy baromira nem ergonómikusak az olyan felhasználásra, amiket próbálnak manapság ezekbe beleerőltetni, így ez egy szükséges dolog lenne.

Nem tudom. Én pl. még sosem éreztem késztetést arra, hogy a pl. a TV-t számítógépről vezéreljem. Egy ilyen készülék - ami főként médiafelvevő és lejátszó - esetében a távirányító a legmegfelelőbb eszköz.

Van olyan eszköz, ahol jogos és hasznos is a webes irányíthatóság. Pl. a Squeezebox-omnál, ami zenét játszik le, hasznos, hogy akár a másik szobából is tudom vezérelni. Viszont egy képet lejátszó eszköznél nem látom ennek sok értelmét. Egyébként van webes elérhetősége és onnan irányítható Linux alól is. Lesz róla szó.

--
trey @ gépház

A linuxos dologról annyit, hogy ennek a kistestvérében amibe belülre nem tehető HDD, azon kívül hogy linux kernel van rajta más nem tehető vele érdemben.
Tehát a kernel a hdd, pendrive hálózatért felelős minden másra 1 program van. Tehát a hangot, képet, menüt, youtube-ot, rss-t, és minden mást az kezel. A hang és kép alatt nem az mp3 lejátszást és jpg nézegetést értem, hanem magát a hangot és a képet. Tehát más programmal hangot nem fogsz kicslani belőle és képet sem. A videocodec-ek is ebben a programban vannak.

Nekem más kellett belőlük csinálni. Lényegében MPD-s netrádiók lettek, hogy használni tudjam USB-s hangkártyát tettem bele. Itt jöttem rá a turpisságra.

Találtam hozzá olyan hack-et, ami torrent klienst, ftp szervert, stb... futtat a háttérben. MOSERVICES a neve a dolognak. Természetesen ilyenkor is az az 1 program látja el a multimédia lejátszó feladatokat.

"Nem spórolták ki a kábeleket, így aki ilyen terméket vesz, annak nem kell még több ezer forintért kábeleket vásárolnia, hogy használni is tudja (nem ritka, hogy pl. a HDMI kábelen próbál spórolni a gyártó)."

Én meg minimálisan szeretem védeni a környezetemet (meg a pénztárcámat is), ezért nem is értem a gyártók ezen gyakorlatát. Ugyanis aki ilyen eszközt vesz, gyakran egy régebbit cserél le, amihez valószínűleg szintén adtak ilyen kábeleket. Nálam pl. a különböző vacakokkal kapott bontatlan csomagolású kiegészítőkből már egy egész fiókra való jött össze. Van ott USB "nyomtatókábel" vagy 5 db, mini és micro usb kábelből 10+, fali USB töltőből 4, svideo kábelből - ami már valószínűleg soha semmire nem fog kelleni - szintén 5, meg még sorolhatnám jó sokáig. Csak szemetet generál.

A szoftveres részről ha írsz, engem kifejezetten érdekelne, hogy lehet-e rá saját disztrót esetleg xbmc-vel felgyilkolni.

Szoftverével és a más gyártók ugyanilyen (belülről ugyanez) dobozkáival az utóbbi hétben megismerkedtem.
xbmc és saját rendszer felejtős. Ahogy fentebb irtam 1 program kezeli az egész lomot, mind szoftveres dolgokat, pl codec, vagy akár a hardvert pl. hang, kép.
Ami rajta van vagy másik hasonlón van, azt lehet piszkálgatni. Pl. feltenni rá extra dolgokat. Legyen az ftp szerver, torrent kliens, és bármi más hasonló. Én az nslu2 optware csomagokkal alakítottam olyanra ami nekem kellett.
Telneten elérhető a doboz. Sorosport is van rajta, konzolnak és vész esetére.
NFS és egyéb hálózati kapcsolat biztos megoldható, ha a gyári szoftverből nem is, akkor a telneten keresztül egy kis piszkálással.

Viszonylag nagy a flash része a dolognak, de nem egyszerü gyártani rá valamit is. Mivel a forráskódok csak részben elérhetőek itt-ott.

"Én meg minimálisan szeretem védeni a környezetemet (meg a pénztárcámat is), ezért nem is értem a gyártók ezen gyakorlatát."

Hát ennek rendkívül örülök. Én meg annak, hogy nem kell még 2-3 ezret kiadni egy HDMI kábelért.

"A szoftveres részről ha írsz, engem kifejezetten érdekelne, hogy lehet-e rá saját disztrót esetleg xbmc-vel felgyilkolni."

Abban mi lenne a pláne?

--
trey @ gépház

"hangja az milyen? csendes? Melegszik? "

Csendes. Van benne egy apró ventilátor a HDD bay mögött. De oda kell hajolni, hogy valamit halljon az ember. Éjjel sem zavaró.

"Ezzel jön a mindigtévé? :D"

A földfelszíni (DVB-T) digitális TV adások közül fogható vele az összes nem kódolt. A kódoltak nem, mert nincs benne kártyaolvasó. Szóval a válasz: jön, de csak a nem kódoltak.

--
trey @ gépház

Gondolom, tudod, hogy a kábeleket nem a szép szemeidért adják a készülékhez, hanem beleépítik az árába a plusz költséget.

A pláne az lenne, hogy használhatnám a szépen összerakott médiatáramat, amit az XBMC-s gépekkel is, illetve jönne velem a profilom a kedvencekkel, könyvjelzőkkel, youtube search history-val, meg minden egyébbel, ami benne van, függetlenül attól, hogy melyik szobában döglök le. Mindezt egy olyan eszközzel, ami abszolút zajtalan és keveset fogyaszt. És meg is lehet venni, nem úgy, mint a raspberry pi-t.

"Gondolom, tudod, hogy a kábeleket nem a szép szemeidért adják a készülékhez, hanem beleépítik az árába a plusz költséget."

Tekintve, hogy az ajánlott végfogyasztói áránál 25%-kal olcsóbban jutottam hozzá, ez nem érdekel. Mérlegeltem, hogy össze tudnék-e építeni bruttó 45000 alatt egy ilyen tudású készüléket vagy sem és arra jutottam, hogy nem. Így együtt tudok élni a HDMI kábel beépített árával. Azt hiszem, hogy ezt a témát túlragoztuk.

--
trey @ gépház

Rosszul látod, nem vitatkozni akartam. Csak megjegyeztem, hogy egy tök szép és ideális világ lenne, ha a gyártók nem pakolnának hozzá minden kacatot a termékükhöz, és kerülne az adott cucc mondjuk 3ezer HUF-al kevesebbe. (Mint ahogy a mobilgyártók környékén már vannak is ilyen törekvések a töltők micro USB-re való "szabványosításával".) Aztán ha nekem szükségem van valami kiegészítőre - mert mondjuk még nincs belőle otthon - akkor megvenném az árkülönbözeten.

Nem, az ideális világ az lenne, ha Európába irányuló szállítmány esetén nem lenne a dobozban USA konnektordugós kábel (van benne). Na, az nekem is szemét. Ha ezt kifogásoltad volna, igazat adnék.

Nekem legyen a dobozban minden kábel, amit tudok használni, aztán majd eldöntöm, hogy használom-e vagy sem. Ne kelljen nekem rohangálnom üzletekbe, hanem legyen mellette egy, a gyártó által kipróbált cucc. Ne kelljen garanciaprobléma esetén magyarázkodni, hogy "miért tetszett gagyi kábelt használni?" stb.

Máshogy látjuk a dolgokat. Mondjuk ehhez hozzájárul, hogy nálunk a szervizben sem szeretjük az okostónikat, akik utángyártott eszközöket, tonereket stb. használnak, aztán jönnek reklamálni, hogy valami nem megy. Használ valami szart, aztán nyomozhatjuk, hogy miért vannak rejtélyes hibák.

--
trey @ gépház

Azt rendelsz, amit akarsz. Nekem tegyék bele. :) Ha marad felesleg, elteszem. Volt már példa arra, hogy az így megtakarított kábelre szükség volt később egy olyan eszköznél, ahol a gyártó kispórolta. Kábelt nem dobok el. Enni nem kér, elfér a polcon a garázsban.

--
trey @ gépház

Jaja egyetertek, N9-hez se adtak jackbol 3 eres RCA-ba TV kabelt, de N900-nal az mukodott, es hireszteltek, hogy ennel is, vettem is hozza egy kabelt, amin a pirosat kell a sargaba dugni, hogy legyen kep. Talaltam itthon egy harmadikat, amit meg valami 10 eves VCD kepes MP3-as discman idejen adtak a discmanhez, annal meg a feheret kell a sargaba dugni, hogy legyen video ;) Szoval roviden: adni kene mindenhez minden kabelt.

Le akartam fényképezni neked a panasonic kábelt, de momentén azt mondja a gépem a nyakig töltött akkukra, hogy le vannak merülve... No mindegy, a csatlakozója kb. úgy néz ki, mint a mini usb, csak kisebb, de határozottan nem a micro formátum. Egy DMC-LS3 gépé volt.
Az USB-s töltővel inkább csak a szám volt nagy, egyet-egyet azért a micro és mini változatokból és félre akarok rakni, ha elhaláloznának azok, amiket használok (ez azért mégsem kábel, esélyesebb, hogy tönkremegy). Így feleslegben van egy 350 mA-es mini USB-s, illetve egy olyan, szintén 350 mA-es, amibe egy standard A csatlakozó dugható. Utóbbit nem találtam meg a hirtelen túrásban, de valahol meg kell lennie.
Ezek elég picik, de ha így is tudod őket használni, szívesen odaadom, nálam tényleg csak hulladék.

Igen ,érdekel a folytatás.

Mennyi volt amúgy? Lehet hackelgetni? Pl: ssh-t belépni meg ilyneek? Vagy nagoyn összegyúrt a szoft?

mod: mweglett a technikai leírásnál.

>>: sys-admin.hu :<<

Kösz, érdeklődve olvasom.

Engem az érdekelne nagyon, hogy ilyesmi kütyü, ami tud DVB-C-t,
tehát a kábel-TV-t is tudja olvasni, felvenni, kapható-e.

A kábeles szolgáltatóm set-top-boxa nem teszi lehetővé a felvételt,
a TV-m csak DRM-eset, amivel az a bajom, hogy már a saját,
másik készüléken se lehet lejátszani, se levágni az elejét-végét.

Tehát tud valaki ilyen kütyüt DVB-C-vel, amibe a szolgáltató
kártyáját be tudom dugni?

Előre is kösz!

Ilyen árban nem fogsz találni, vagy nagyon meglepődnék, ha igen, mert ha lett volna ilyen, akkor azt választottam volna. Az igénylistámon rajta volt a DVB-C + kártyaolvasó is, de olyan eszközt nem láttam.

Vannak set-top-boxok, amikben van kártyaolvasó és tudnak is felvenni, de vagy iszonyú gagyik esztétikailag és a gyártó neve sem megnyerő, vagy külső HDD-t kezelnek (nem akartam ilyet), vagy nem játszanak le ennyi formátumot. Szóval valami mindig hiányzott. Nekem összességében ez lett a legjobb választás, de persze pici kompromisszumot kellett kötnöm és ez pont a DVB-C / kártyaolvasó volt.

Nekem elsősorban a Forma 1 és a foci EB miatt kellett a felvételi lehetőség. Mivel az az MTV1-en van és az meg jön ingyen HD-ben, kiegyeztem ezzel. Máshonnan nem nagyon szoktam felvenni semmit.

--
trey @ gépház

Kösz, sajnos, én is erre jutottam. Legolcsóbban 69kFt-ért láttam DVB-C-s cuccot, ami külső vinyóra tud felvenni. Ez nem baj önmagában, csak az árat sokallom.

Sajnos, nálunk gyerekcsatornákról lenne jó felvenni a nap közbeni műsorokat, hogy este nézhessék. Az meg csak kábelen jön.

De legalább az kiderült, hogy nem az én figyelmemet kerülte el valami.

OPTICUM HD X 403p tud külső usb-s eszközre dolgozni és a dvb-ct is viszi. tud epg-t, időzített felvételt (bekapcsol, utána meg ki). én pendrival-al nyomom és teljesen jól bevált. ha menet közben meggondolod magad és fel akarod venni a műsort, akkor az odakapcsolás óta tmp rögzített anyag is megy a diskre. ebből következik, hogy az élő műsort meg tudod állítani, tekerni stb. a digi-s kódolatlan kábelt megeszi gond nélkül, egyébként Conax kártyaolvasó van benne.

itt 26.320-ért már látni: argep

Ez igaz, de bukod a garanciat ha belenyulsz.

BTW enis DVB-C kutyut keresek, de dreamboxon kivul nem lattam mast, az meg nem opcio.

Tesco uvegvisszavaltojarol lehetne meg irni, abban is linux van, valami szetfaragott gentoo :) Fenykepeztem kernel panicot, meg rebootot is.

http://karikasostor.hu - Az autentikus zajforrás.

A samygot bizonyos verziokon (D*) telepitheto applikaciokent (es nem FW-hekk formajaban) kapod, ha epp szerencses FW-verzioval rendelkezel. Arrol nem biztos, hogy tehetsz, hogy a tieden valamiert ki volt kapcsolva a FW-frissites :-) - ellenben fejlesztokent akar ki is probalhatod azt a lehetoseget, hogy alkalmazast telepitesz ra. Szoval van olyan verzio, amin nem ugrik a gari. Az ember a taviranyitoval meg tud mindenfelet nyomkodni :-)

tipikus gagyi Asus dizájn, de legalább kicsi a fogyasztása

trey, ez mkv-t és bluray iso-t lejátszik? ha igen, mennyire zökkenőmentesen?

Nekem ilyenek nincsenek, így nem tudom. Két teszt mkv-t hozott az egyik kollégám, hogy meg tudjuk nézni mit tud. Azokat röccenés nélkül vitte. Blu-ray ISO-m sajnos nincs, így fogalmam sincs.

Az mkv video amit simán játszott: H264 1920x1080 25 fps audio: AC3 2CH 48KHz

--
trey @ gépház

Eddig nekem nagyon bejött. Egyik kollégámnak van régebbi O!Play-e (kis doboz), ő is ajánlotta ezt a sorozatot. Ő mondta, hogy az is mindent lejátszik probléma nélkül. Ez annál újabb úgyhogy valószínűleg minden formátummal boldogulni fog. Nálam eddig jól vizsgázott, időzítve vettem fel műsort, látszottam le a felvételt, működik a timeshift, szóval jó, na. A firmware-t frissítik folyamatosan, úgyhogy várhatóan nem lesz vele probléma.

--
trey @ gépház

Ez most megihletett, és fel is pattintottam egy DLNA-szervert a netbookra.
Élmény látni, milyen jól együttműködik a laptop (szerver), a telefon (kontroller) és a tévé (megjelenítő) – mindegyiken Linuxszal. (természetesen efféle igénybevétel megfelelő kábelezést kíván)

int getRandomNumber() { return 4; }  // ← aláírás
//szabályos kockadobással választva. garantáltan véletlenszerű.  xkcd

Sajnos a DVB-T tuner CI slot nélkül nem igazán nyerő. :-(

Nekem a kábeltv (Vidanet) ad mindent, de pl. a HD adásokért külön kéne havi 1-2 ezret (nem tudom mennyit pontosan) fizetni. Ezzel most ingyen van HD ott, ahol nekem kell (MTV1). Gyakorlatilag az elromlott Diga helyett kellett egy médialejátszó. A digitális TV része nekem csak bónusz. A földfelszíni digitálisra nem váltanék a szolgáltatómról, mert kevés a csatorna és pont az hiányzik, ami engem érdekel (Discovery és társai), szóval a MindigTV nem játszana. Együtt a kettő túlzás lenne. Talán a Digi miatt jó lenne, ha tudná a DVB-C-t. Akkor arra tudnék váltani. Bár ott sincs minden, ha jól emlékszem. Mindegyikből hiányzik valami. :)

--
trey @ gépház

Es vajon usb-s kartyaolvasoval sem tudna mukodni?

DVB-T latom tud, DVB-C?
milyen eszkoz van ami azt is tudja?

A felvétel működik rendesen?

Valahol azt olvastam, hogy a hd minőségben tökéletesen vesz fel, de ha kikapcsolod a lejátszót akkor a rec mappa tartalma törlődik a betett merevlemezről. Ha tényleg így működik akkor nem sok értelme van az egész felvételnek:D

Illetve miközben videót nézel közben tudsz tv adást is felvenni?

A formátumoknál csak a 1920x1080-al birkózik meg vagy egyéb formátumokat is kezel?
Mint pl: 1920x816 vagy 1920x800?

Nah! Mélylélegzet! Beszerezve. :) Most bütykölöm.

trey! cikknek folytatása lesz?
Mondjuk az avi minőséggével nem vagyok megelégedve. :S a hd az jó. :)

>>: sys-admin.hu :<<