Moodle plugin-t adott ki a Microsoft GPLv2 alatt

Címkék

Úgy tűnik, hogy a Microsoft rákapott a GPL ízére, hiszen a nemrég bejelentett Hyper-V hozzájárulás után ismét a népszerű szabad szoftver licenchez nyúlt. A hozzájárulás ezúttal nem olyan volumenű, mint az előző, de minden bizonnyal lesznek olyanok akik hasznosnak találják majd. A redmondi vállalat a hét elején az OSCON konferencia ideje alatt jelentette be a GPLv2 feltételei szerint terjeszthető "Windows Live services" plugin-jét a Moodle névre hallgató e-Learning keretrendszerhez. A részletek itt.

Hozzászólások

LOL! Windows 8 helyett meg jön majd a Microsoft Linux 1.0! :D

Már régen itt van: Suse Linux. Ez volt a Novell megállapodás lényege (silverlight, mono stb.)

Sokan azt mondják (MS-en belül is) évek óta, hogy ha nem lenne korlátolt Ballmer, már rég az IBM/Sun/Oracle pályára állt volna az MS is. Nem azért mert szeretné, hanem azért, mert nincsen választása: csak késleltetni tudja az átállást. Az pedig nem biztos, hogy a javára válik (remegett is a léc a netbookokkal).

"És azubuntu meg nem is járul hozzá a linuxhoz"... -- beolvadó gkh

Akárhányszor szerepel egy hír címében a "Microsoft" sztring máris jön egy félkegyelmű és megosztja a többiekkel az elképzeléseit arról, hogy az említett vállalatnak, a Windows operációs rendszernek vagy éppen a zárt forrásnak meg vannak számlálva a napjai.

A helyzet az (igen, vannak olyanok, akiknek nem nyilvánvaló), hogy a Microsoft mindezzekkel azt szeretné elérni, hogy a szolgáltatásai, termékei hozzáférhetőek legyenek, az eddiginél szélesebb körben lehessen őket használni, konkurens megoldások esetén valós alternatívák legyenek azokkal szemben (lásd. Linux guestek jobb működése Hyper-V rendszereken)

A Microsoft nem egy elefántcsonttoronyba zárkózott valami és nem egyedüli szereplő az informatika területén.

Van pl. ez a nyílt forráskód, ami népszerű, sokan építenek rá, a Moodle e-Learning keretrendszer is. A plugin elkészítésével a Microsoft lehetőséget biztosított a Moodle használóinak arra hogy a Microsoft szolgáltatásaival egészíthessék ki a meglévőket.

"remegett is a léc a netbookokkal"

A Windows Vista miatt. A Windows XP fejlesztésébe, javításába, foltozásába ölt idő felülmúlta (az otthoni felhasználás gyakoribb lett az üzletinél, vállalatinál, az internetfelhasználók száma exponenciálisan nőtt), a hardverek fejlődése (így a netbookok teljesítménye is) alulmúlta a várakozásokat (egészen pontosan a nagyobb teljesítmény helyett a többszálúsítás irányába tolódott el a fejlődés, annak kihasználása pedig megfelelő szoftveres háttér hiányában nem történt meg). Persze, hogy remegett a léc, de most már azért világosabb a helyzet.

Es meg csak nem is a hyper-v driverrel kezdte az MS. Ha valaki szetnez a codeplexen egy jopar OS projektel lehet talalkozni amit MS-es emberkek fejlesztenek/tartanak karban. Pl. MEF, Silverlight controls, ASP.net MVC, clr interop ami hirtelen eszembejutott.
Vagy van meg a wix ami a sourceforge-on van
Csak ezek nincsenek annyira szem elott.

"Szerintem egyik sem, de a hozzaszolasomnak nem a licence volt a lenyege."

A hozzászólásodnak valóban nem, de a történetnek pont a licenc volt a lényege! Sokáig az MS úgy kezelte a GPL-t és úgy általában az open source-t, mintha az maga a sátántól eredt volna. Gondolj csak vissza Ballmer, Gates és a többi MS vezető 2000-2007 közt tett nyilatkozataira! Most meg GPL alatt adnak ki kódot?! Meg egy olyan operációs rendszer kernelébe commitolnak, ami sérti a szabadalmaikat? Hogy van ez?! Úgy látszik, hogy szeretnek s.gget csinálni a szájukból Redmondban. :)

http://www.out-law.com/page-1612
http://www.nytimes.com/2001/05/03/technology/03SOFT.html
http://money.cnn.com/magazines/fortune/fortune_archive/2007/05/28/10003…

"Gondolom azert lett gpl, hogy bekerulhessen a linux kernelbe..."

Ez a gondolatmenet csak ott sántít, hogy akkor a Moodle plugin miért lett szintén GPL?

Szerk.: félreértés ne essék én örülök, hogy az MS-nek is megjönni látszik az esze és segíti a Linux fejlődését, csak annyira sokszor csináltak már magukból hülyét, hogy nem tudtam szó nélkül elmenni mellette. Sorry!

Nos pl. en jobban tisztelem azt az embert, aki ha rajon h nem jol latta a dolgokat, nem rest maskepp cselekedni, mint azt aki makacssagbol erolteti a regi nezeteit.

Masreszrol pedig attol h ha odadobnak egy kis opensource cuccot a kozossegnek, attol meg az MS nem opensource ceg. A zaszloshajo termekeinek kodnyitasat varhatjuk meg egy ideig.

Harmadreszt pedig a vezetosegnek olyat is kell nyilatkozni ami a reszvenyesek kedelyeit nyugtatja:) Ami nem feltetlenul igaz, s lehet h nem is ugy gondoljuk, de a reszvenyesek es befektetok hitet meg kell orizni...Nem azt mondo h titokban Ballmer os contributor, de lehet h nem teljesen ugy gondolta amit nyilatkozott, de ezt varta el a kozonseg (vagy ugy velte, h ezt varja el). Persze a fejebe nem latunk bele:)

+1

Ezen kivül van ezekben még egy adag "jogi előrelátás" is. Ezeket a dolgokat elő lehet majd hozni perek esetén, hogy lám-lám a ms nem is olyan zárt, nem akarja mindenáron ellehetetleniteni a versenytársakat bla-bla. Akik meg mindenben a ms halálát látják, azoknak nagyon szar életük lehet, annyiszor csalódhattak már az elmúlt sok-sok évben...

Egyetértek. Ha pl. te lennél egy cég élén és az egyik kulcssikerű terméked (pl office) simán lemásolnák GUIstúl (jujj) logikától, mindenestül és ingyen terjesztenék, vajon mennyire örülnél ? A MS egy pénzközpontú világ logikus terméke. A google sem a világszeretetért fogja OS alá tenni a dolgait. Ők pengén megélnek az információból (is) amit a felhasználóik jelentenek neki. És gondolom az sem fáj neki ha annyira sikeres, hogy a piaci terjedésért cserébe lenyeli a kisebb profitot egy ideig. A végcélja ugyanaz mint az MSnek.

A sok morgás helyett én abban látnám az érdemi megmozdulást, ha észrevennénk hogy szép dolog a sokszínűség, de ez manapság annak a rovására megy hogy nincs egy stabil platform amin újabb absztrakciós szintet lehet megütni ergo mindenki ott toporog egy helyben és kb. 4 különböző eszközzel programozgatja ugyanazt (lásd qt, gtk, kde, gnome, a millió script engine). A google wave sem egy egetrengetően zseniális ötlet, pusztán egy értelmes ötlet (a szigorúan elkülönített információhoz gyártunk toolokat és nem fordítva; mondhatnám azt csináljuk amit szeretnénk, nem pedig amihez eszközünk van) alapos kiaknázása. Nekem a linuxnál mindig ez fájt a legjobban: meg van mindenki győződve róla, hogy úgy jó ahogy van és tök normális dolog, hogy még mindig text fájlok és manuálok alapján kell vmit beállítani. Kíváncsi lennék, hogy vajon ha a HDD-t annyit kéne állítgatni mint az X-et, akkor mennyire tetszene :-)

Ha Suse Linuxon megy majd desktopon a Silverlight 3 (Moonlight 2 preview-nál tartunk...), esetleg szerverként Mono alatt az ASP.NET MVC nem csak parasztvakítás lesz (tök jó, hogy van, csak pillanatnyilag se Entity Framework, se LINQ to DB nincs, akkor meg minek?), hanem tényleg használható cucc, majd az lesz. Addig marad a remény, hogy egyszer tényleg kiváltható lesz a Windows.
(A témához abszolúte nem illik, de aki össze meri hasonlítani a PHP-t az ASP.NET-tel, azt megütöm :)

fyi a Suse nem a Microsofte

A Novell nem foglalt állást a szoftverszabadalom ellen, amit az MS, Nokia, Siemens és Oracle akart, többek között. A Novell nem csinált a szoftverszabadalmi pártfogásából propaganda kampányt, viszont nyilvánvalóan mélyen érintve volt, és van is.

Richard Bruce Cheney után szabadon: tudjuk, hogy szabadalmat tartalmaz a Linux kernel, mert mi állítottuk ki a számlát. Irak pedig Köztársaság, és tele volt és van is WMD-vel.

Én kívánom a legjobban, hogy rosszul lássam a dolgokat: de az eddig történtek nem igazán mondanak ellent a gondolatmenetemnek. Tudsz ellenpéldát?

Pont van itthon egy kis pattogatott kukorica :)

A GPL valóban vírusszerűen terjed már a ms házatáján is. Csak úgy fognak tudni tőle megszabadulni, ha bedöntik a céget és újat alapítanak :D

Előttem szólók vitájától kicsit távolabb...
Mit is jelent GYAKORLATBAN nekünk ez a Moodle?
------------------------
Everyone is a winner*

Szerintem a lényeg ott keresendő, hogy "Windows Live szolgáltatás".
Az adott plugin semleges terep, de jó próbakő és nyitólépés arra az esetre,
ha pl. Google Chrome OS, Maemo, vagy más linux alapú netketyerék
özönlenék el a piacot.
Nem lepődnék meg, ha nemsokára Novell háza tájáról kijönne
egy félhivatalos Windows Live Messenger beta for Linux.
(ami mondjuk hibátlanul kezeli a libfarsight-ot,
vagy eredeti ms implementációt használ...
én mondjuk nem msn-ezek, de az átlag júzerek nagyrésze igen.
Kisebb veszteség a konkurrens oprendszerhez kiadni egy
amúgyis ingyenes programot, mint veszni hagyni egy
jövedelmező szolgáltatási ágazatot.)
-
"Attempting to crack SpeedLock can damage your sanity"

Furcsa ez a világ. Vajon mi lesz a következő GPL alá letett dolog az MS részéről?