csardij blogja

Takarékos electra netbank...

Amióta ez a fene nagy központosítás megvolt, érzésre minden második hétvégén nem megy a netbank (maga a felület megy, cska nem tud kapcsolódni a számlavezető rendszerhez, hát igy használhatatlan). Most is kb péntek éjjel óta nem jó.

Bank ugye hétvégén nincs, csak kártyás letiltós ügyelet, de ott ebben nem tudnak segíteni.

A felületen kint van a cardinal kft neve, felhívtam őket, normális volt az ember segített, de ők csak fejlesztik nem üzemeltetik, mondta, hogy a Takarékinfo üzemelteti. Nézem a weboldalukat, van egy madzagos szám, azon fax jön be. A domain whoisába volt még egy másik telefonszám, ahol a takarékcsoport központi valamije jön be, persze egy ember nincs mögötte, aki felvenné csak az automata mondja, hogy minden munkatárs foglalt.

UPC és a hibás modem

Egy-két hete játszik olyat a modem, hogy teljesen véletlenszerűen eldobja a linket az ethernet porján (mintha kikapcsolná), amit egy modem újraindítás meg szokott oldani. Ezt tök véletlenszerűen csinalja, van, hogy napokig semmi baja, van, hogy óránként lehall.

Ma felhívtam az ügyfélszolgálatot amit persze meg én fizetek...), majd miután kb. három percen át lökte a gép a marketingrizsát (mennyibe is fáj eddig a hívás? 100 ft?), kapcsolódik a supportos. Mondom neki a tényállást, hogy a modem ethernet portja teljesen véletlenszerűen eldobja a linket, függetlenül attól, hogy routerre van dugva vagy gépre (mivel állandóan ezen a router témán lovagolnak), viszont USB-n keresztül meg olyankor is megy.
Na, itt már hallottam, hogy kattognak a fogaskerekek, egy kis türelmet kért, ránéz a modemre. Hallgatom a zenét, majd mondja, hogy ő úgy látja, hogy teljesen jó minden, csak néha nincs bedugva a modem. Mondom neki, hogy igen, ez az, eldobja a linket. Azért mondja, hogy router nélkül is próbáljam ki, stb., ekkor azért visszakérdeztem, hogy értette e egyáltalán, hogy mit mondtam. Persze rögtön rávágta, hogy igen, majd megint egy kis dalolászás, és mondja, hogy kapcsolnak valaki mást.

Ubuntu 9.04 ASUS Eee Pc-n

Ez az útmutató azoknak válhat javára, akik Ubuntu 9.04-et szeretnének futtatni az ASUS Eee Pc-jükön. Remélem, hogy a leírás követhető lesz a kezdőknek, illetve hátha találnak benne a haladóbbak is 1-2 hasznos dolgot… Ez a how-to ennek a leporolt, átdolgozott, a kor igényeihez igazított változata.

Kezdjünk bele!

Elolvasom: Ubuntu 9.04 ASUS Eee Pc-n

Ubuntu Minimal: CLI-től az ablakkezelőig

A most következő leírás segítséget nyújt ahhoz, hogy egy Ubuntu 8.10 Minimal telepítő segítségével egy kis erőforrás igényű, de ablakkezelővel ellátott Linux-ot kapjunk.

Elolvasom: Ubuntu Minimal: CLI-től az ablakkezelőig

(nem én írtam, így kérlek ha valami hibát találtok benne, vagy ötletetek van, ott is írjátok meg)

Kezdőknek: Hitelesítési kulcs hozzáadása Ubuntu Linuxhoz

Sokunkkal előfordulhatott már, hogy felvettünk egy szoftvertárolót a Szoftverforrások közé. Ilyen tárolókból frissülnek például az Ubuntu összetevői is. De nagyon sok szoftverfejlesztő teszi elérhetővé ilyen formában programját, mivel így a felhasználó azonnal megkapja a legújabb frissítéseket.

Ezekhez a tárolókhoz viszont biztonsági szempontokból hitelesítési kulcsok szükségesek. Ezeket a fejlesztő oldalán általában meg is találjuk, de ha például egy blog bejegyzésben ezt elfelejti megemlíteni a szerző, akkor hamar előjönnek a problémák. Az ilyen hitelesítési kulcsfájlok keresését és telepítését mutatom most be.

Program automatikus indítása Ubuntun

Windows alatt ha valamit beraktunk az Indítópultba, az belépés után elindult. Ha szerettük ezt a szolgáltatást, akkor ne csüggedjünk, Ubuntu (gnome) alatt is van rá megoldás.

Ubuntu esetén nem egy mappába kell parancsikonokat rakni, hanem egy segédprogramban beállítani, hogy miket szeretnénk elindítani belépés után.

Elolvasom: Program automatikus indítása Ubuntun

Ubuntu pendrive készítés Windows alól

Ubuntu alatt könnyen készíthetünk egy Ubuntu Pendriveot, viszont ha nincs a közelünkbe Ubuntu, csak Windows, akkor is készíthetünk ilyesmit, egy hasznos program segítségével.

A már említett program a uSbuntu Live Creator, egy ingyenes (francia) program, mellyel Ubuntu 8.10 vagy 9.04 pendrive telepítőt hozhatunk létre (plusz még a következőket támogatja: Kubuntu, Xubuntu, LinuxMint, CrunchBang és az ezeken alapulókat, pl. MagyarUbi).

Elolvasom: Ubuntu pendrive készítés Windows alól

Youtube videó letöltés és konvertálás Linuxon (szkript)

Az itt olvasható leírást követve, el tudunk készíteni egy youtube videó letöltő szkriptet, ami egyúttal mp3 formátumba is konvertálja a letöltött tartalmat. Remélhetőleg ez a leírás segítséget nyújt a bash szkriptek írásához szükséges alapok elsajátításában.

blaselinux tollából

Elolvasom: Youtube videó letöltés és konvertálás Linuxon

UCK: Saját Ubuntu telepítő létrehozása

Az UCK (Ubuntu Customization Kit) segítségével kicsit testre szabhatjuk az Ubuntu 9.04 Jaunty (Kubuntu, Xubuntu és Edubuntu) telepítő lemezét.

Az UCK segítségével beállíthatjuk, hogy milyen nyelvet (nyelveket) tartalmazzon a telepítő, valamint milyen grafikus környezet (KDE, Gnome, XFCE) és programok legyenek a lemezen. Mindezt egyszerűen, grafikus felületen.

Tovább: UCK: Saját Ubuntu telepítő létrehozása...

Törölt, de még valamely program által “fogott” fájlok visszaállítása

Megtörtént velem, hogy kitöröltem több virtuális gépet a vmware alól amiket nem kellett volna. Szerencsére ezek a virtuális gépek még futottak, ezért a fájlokat a rendszer csak megjelölte töröltnek, és annak is mutatta, de valójában még ilyenkor simán vissza lehet állítani.

Tovább...

Alap tűzfal otthoni PC-re (iptables)

Ez egy nagyon nagy téma, én csak az alapokat szeretném megmutatni a teljesség igénye nélkül.

Elsősorban fontosnak tartom leírni, hogy a szabályokat egy fájlban fogjuk elhelyezni amit létrehozhatunk például a /usr/local/sbin/ könyvtárban firewall_start.sh néven (pl.).

budacsik tollából

Elvolvasom....

IT helpdeskes aki szervert üzemeltet

http://szuperallas.hu/it_telekommunikacio/job-12825.html

IT Help desk munkatárs

Paraméterek:
- LAN és WAN üzemeltetés,
- Szerverek és kliensek üzemeltetése,
- Felhasználók és szerverek adminisztrálása,
- Felhasználók munkájának segítése,
- Felhasználók oktatása,
- Egyéb informatikai munkák elvégzése.

ez nem éppen rendszergazdai feladatok?

Skype telepítése Ubuntura egyszerűen

Te is Ubuntus (Ubuntu felhasználó) vagy? Szeretnéd telepíteni a Skype-ot? Keresel egy egyszerű útmutatót a telepítéshez? Ha a válaszod igen, akkor próbáld ki a Medibuntu repository-t inkább, minthogy letöltsd a Skype hivatalos oldaláról. Itt a leírás:

Sokan használnak Skype -ot, hogy hívjanak PC-ről PC-t, PC-ről telefont, cseteljenek, és sok egyébre használják még.
A Skype elérhető Windows-on, Linux-on és Mac-en, ezért is használják olyan sokan, engem is beleértve.

Tovább...

Jogosultságok Linux rendszerek alatt

Kezdőknek:

A Linux operációs rendszereken elengedhetetlen a jogosultságok használata, hiszen így megakadályozhatjuk, hogy mások esetleg hozzáférjenek a dokumentumainkhoz vagy a többi adatunkhoz. Meg tudjuk szabni, hogy ki olvashatná, esetleg módosíthatná vagy akár futtathatná a fájlunkat. Most már tudjátok, hogy a Linux operációs rendszerek egyik alappillére a jogosultság. Most pedig dőljünk hátra és tudjuk meg mire is jó és hogyan alkalmazzuk a jogosultságokat a rendszerünkön.

Tovább...

ProFTPd kiszolgáló virtuális felhasználókkal

Ebben a leírásban bemutatom, hogyan telepíthetsz FTP kiszolgálót virtuális felhasználókkal.

FTP kiszolgálónak a ProFTPd programot fogom használni, a felhasználókat pedig MySQL adatbázisban fogjuk tárolni, valamint a felhasználóknak beállíthatunk kvótákat (felhasznált tárhely, felhasznált sávszélesség, stb.)

A korábbi leírásban Ubuntu 8.04-et mutattam be, most az Ubuntu 8.10-es verzióját. Alapnak egy tiszta Ubuntu 8.10 telepítést fogok venni.