Iroda

LibreOffice mentés másként a fájl könyvtárába

Fórumok

Valamit nagyon elromlott a LibreOffice-omban: eddig az volt, ha kimetettem egy doksit pdf-be, akkor mindig a fájl könyvtárát kínálta fel elérési útként, ami tök kényelmes volt. Most viszont valami nagyon félrement. Vagy valami frissítés b@szta el, vagy én állítottam el valamit véletlenül (nem szoktam a beállításokban túrkáni), de most mindig a legutoljára használt könyvtárat ajánlja fel útvonalként. Így viszont roppant módon kellemetlen, hogy mindig tallózgatni kell az útvonalat. Ha nem figyelek és automatikusan ütök neki egy entert, akkor ki tudja hova ment... 

Eddig a 25-ös széria volt fent, leszedtem, felraktam egy 24-est, hátha... 

Lófaxt! Most a régebbi is ugyanúgy működik.

Ja és tök mindegy, hogy pdf-be akarok menteni, vagy egy ods-t xls-be, mindig ugyanaz. Eddig ráadásul a mentett pdf-eket automatikusan megnyitotta a hozzá rendelt programmal, most már ez sincs.

Most az csinálom, hogy nyitva tartom a projekt könyvtárát fájlkezelőben és ha menteni kell valamit, akkor az útvonalat kimásolom a fájlkelőből és beillesztem a LO mentés másként ablakába.

Agyrém.

Ja, egyébként Win11. Nem opció semmilyen linux, mert olyan szoftvert kell használnom, ami kizárólag windowson használható.

Olvastam pár helyen, hogy a "LibreOffice párbeszédpanelek használata" esetleg megoldja a problémát, de nálam nem vált be.

Van erre valahol valamilyen beállítás?

Dokumentumok verziókezelése, generálása

Fórumok

Sziasztok!

Próbáltam keresni az alábbi feladathoz, már elérhető megvalósítást, de nem találtam, néhány keresőszónak is örülök.

Az egyik feladat, word és excel fájlok verziókezelése az adott dokumentum változásainak követése ki mit mikor módosított, egyidejű szerkesztés nem valószínű (hamarosan lehet, hogy Office 365 lesz, ha jól olvastam az tud ilyet, de erre is várok egyéb ötleteket).

A másik feladat a fő dokumentumban elhelyezhető hivatkozások amik másik dokumentumokra mutatnak. A hivatkozott dokumentumnak van mondjuk egy kódja ami nem változik a kész dokumentum pdf-be történő mentésekor (vagy egy készítés gomb megnyomására) a hivatkozott dokumentum aktuális száma és címe beillesztődik a dokumentumban és a fő dokumentum valamint a hivatkozott dokumentumok elhelyezésre kerülnek egy kimeneti mappába.

A lényeg a két feladat együttes megoldása.

A megoldandó feladat, hogy az általam írt dokumentumban hivatkozok mások által írt dokumentumokra, amik szintén változnak kiadásra kerülhet belőle újabb változat, módosulhat a címe stb. jelenleg meg kell keresni, hogy melyik a legutolsó verzió, hogy pontos legyen a hivatkozás. Sokkal egyszerűbb lenne, ha minden egy helyen lenne és a program követné le a változásokat és generálná le az összes fájlt egy mappába.

Mindezt úgy kellene, hogy a felhasználóknak ez ne okozzon túl sok plusz munkát, ugyanúgy szerkeszti a dokumentumait mint eddig, az sem volna egy rossz megoldás, hogy az egyéb hivatkozott dokumentumokra rá lehetne keresni, hogy még a kódokat se kelljen tudni.

Köszönöm.

Ajánljatok offline nemet-magyar, magyar-nemet szotart, egy regimodin embernek

Fórumok

Sziasztok!

Ugy adodott, hogy ujra elo kell vennem eme csodalos idegen nyelvet. Nade, anno amikor foglalkoztam vele utoljara 10 eve kb, akkor sem nagyon voltunk elarasztva offline szotarakkal.

Ez a helyet igy mostansag sem valtozott ugy nezem. Anno a scriptum GIB szotarat hasznaltam, mai napig megvan, jobb hijan azt hasznalom.

Szetneztem, hogy milyen megoldasok vannak, de nem nagyon mozdolt ebben az iranyban a vilag ugy nezem. Nem pont nemet-magyar viszonylatra gondolok, hanem ugy osszesegeben az offline szotarakra.

Nekem a gib 3.3-as van meg, hivatalosan windows 8-hoz volt meg hozza telepito. Legyen mondjuk 2012-es a win8 megjelenese. Most mar 13 eve nem nagyon tortent fejlodes ebben a temaban. 

Nyilvan a mobilos app-ok elterjedtek, de en asztali pc-re keresek szorart.

Nincs komolyabb bajom a gib-el, sot nem talalok egyelore jobbat nala, de erdekelne hogy mik elerhetoek meg, esetleg ti mit tudtok ajanlani.

 

Tehat amit keresek:

- offline szotar, tehat feltelepitem es mukodik

- lehet fizetos is

- linux/windows mindegy

- nem baj ha egyszerubb a kereses benne

- legalabb egy windows 10-es tamogatas legyen rajt

 

Amiket neztem:

- Lingoes

- Goldendict

- volt valami az MS store-ban is, de nem elerheto mar, csak igy: dictionary

 

 

Koszi a valszokat elore is!

Nextcloud windows kliens állandóan kijelentkezik

Fórumok

Jelenleg 30.0.4. verziójú nextcloud szerverem egy ideje már szórakozik velem. Be van kapcsolva a 2FA, és több windows kliens is időről-időre kijelentkeztet. Pontosabban: "A gép hitelesítést igényel" üzenettel vár, és persze nem szinkronizál.

A 2FA alkalmazás: TOTP (Authenticator app)
Minden windows kliens saját "Alkalmazásjelszót" kapott.
Windows kliens verzió: 3.15.2 (de tuti korábbival is szarakodott már)

Az egyetlen android kliens ami ide csatlakozik, az működik szépen.

A probléma már 26-os, 27-es fő verzió óta jelen van, de pontosan nem tudom mikor kezdődött. Mintha azóta csinálná, hogy a TOTP (Authenticator app) van telepítve. Korábban valami emailes 2FA alkalmazást használtam.

Kliens log bár beszédes, ide vonatkozó részt nem találtam. Szerver oldalit nem is néztem.

 

Valaki találkozott már hasonlóval?

/MEGOLDVA/ PDF fájlból nem lehet szöveget másolni az egyik oldalon, holott nem képes oldal.

Fórumok

https://media3.bsh-group.com/Documents/9000816946_K.pdf itt a 41. oldal szövege kimásolva értelmezhetetlen karakterhalmaz lesz bemásolva mondjuk egy fordító programba. A többi oldalon nem tapasztaltam ezt. Az MI amiket adott, azok a pdf olvasó cserét javasol, vagy konvertálást pl doc formátumba. Megnyitottam openoffice writerrel is, bár másolható a szöveg, de a 41. oldalon értelmezhetetlen ott is a szöveg. Van erre valakinek ötlete, hogyan tudom kimásolni a 41. oldal szövegét?

 

Megoldás: képet készíteni az ilyen oldalakról, majd az MI-nek oda adni fordításra.

pdf szerkesztő programot keresek

Fórumok

Időnként kapok olyan pdf dokumentumokat, amikből valami hiányzik.

Gyakran egy formanyomtatvány, amit valaki nem pdf formként készített el, amit egyszerűen ki lehet töltni, hanem az elkészítője arra számított, hogy majd kinyomtatják, a papíron kitöltik, és majd beszkennelik vagy lefényképezik, vagy a papírt postázzák. Ritkán pl. olyan számla, amiről valami hiányzik, és a számla készítő cég (vagy a programjuk) nem tudja megváltoztatni, vagy csak szarnak rá.

Az elmúlt héten pl. volt egy formanyomtatvány, meg volt egy számla, amiről hiányzott az eladó címe. Az eladó ügyfélszolgálata azt mondta, nem tudják rátenni a címüket. Nekem meg csak úgy jó, ha cím is van rajta.

Windows, Linux, vagy online megoldás is működhet, nem vagyok válogatós, viszont nem szeretnék sokat fizetni érte.

A kézi kitöltésre Windows alatt a Drawboard PDF igyenes verzióját használom, ami megfelelő arra, amit szeretnék. Linux alatt sajnos nem megy a surfacebook képernyőjére a tollal firkálás, ezért ebbe az irányba nem is nézelődtem.

Keresgéltem olyasmit, ami tud szöveget tenni pdf-re. A Google keresés talált több pénzes programot. Egyet (pdfelement) kipróbáltam, kiváló, de évi 190 dollárba kerül, anélkül csak a funkciók egy része érhető el és vízjelet tesz mentéskor. Évi néhány alkalomra ez túl drága.
A LibreOffice be tud olvasni pdf-et, és szerkeszteni is lehet egész jól, csak éppen a kimentett pdf nem úgy néz ki, ahogy a forrás. Pl. az eredeti pdf-en a szöveget egy keret vette körül, a libreoffice exportban meg a szöveg kilóg.
Találtam egy pdf24 creator nevű csomagot, ami működik, tudok új szöveget tenni a pdf-re, de ügyetlen és buta. Pl. a szövegdoboz mozgatásakor nem mutatja, hogy mivel van egyvonalban, szóval szemre kell pozícionálni. Minden más program azt mondta, hogy a dokumentumban a régi szövegdobozokban a szöveg Linux Libertine 10 pontos, ebben meg valami más számot kellett használnom, mert a 10 az kb. fela akkora volt, mint a többi.
És csak Windows alá létezik, ami működik, de örülnék, ha Linux alá is lenne.

Szóval ha használtok valami programot, ami pdf-et úgy tud szerkeszteni, hogy a nem módosított része úgy néz ki, mint az eredeti, ingyenes vagy igen olcsó, akkor írjátok meg a nevét, légyszi!

LibreOffice keresés - O vs Ö

Fórumok

Sziasztok,

Van egy ilyen jelenség, hogy keresésnél (de akár cserénél is) a LO (24.2.7.2, Kubuntu 24.04) egyformán megtalálja az "o" és az "ö" betűket -- mármint ha "ö"-re vagy "o"-ra, illetve azokat tartalmazó szavakra keresek.

Tehát egy szövegben, amiben szerepel pl a "török" és a "torok" szó is, és le akarom cserélni az összes "török"-öt "belga"-ra, akkor lecseréli a "torok"-ot is. 

Tudja esetleg reprodukálni valaki ezt a hibát, vagy nálam van elcseszve valami?

Köszi előre is,

Béka

szerk: ránéztem már, és működik az összes ékezetes / nem ékezetes kombóra -- a-á, e-é, i-í, o-ó, u-ú, u-ü-ű.

Libreoffice calc feldolgozás optimalizálása

Fórumok

Halihó!

Kapok különböző forrásokból táblázatokat. Egyelőre mindenki vagy csv-ben vagy valamilyen excel formátumban (pl. xlsx) küldi, amije van. Néhány naponta jellemzően új forrás kezd el adatokat küldeni, a korábbiaktól eltérő formátumban. Eddig van 5, még kb. 10-re számítok hamar, de később ritkábban, még akár több 10, akár 100 is jöhet majd.

Saját felhasználásra ki szeretnék nyerni adatokat mindegyikből. Minden eddigihez kézzel elkészítettem egy adatkinyerő/formázó táblázatot Libreoffice-ban, amibe az új adatokat bedobom, és a számomra kellő adat kijön a másik oldalán. Vannak egyszerűek és vannak olyanok, amikkel megszenvedtem. Leírom a jellemző kihívásokat. Szeretném, ha tanácsot adnátok vagy abban, hogy ezt vagy azt a lépést hogy lehet felgyorsítani, vagy az egész kézi matyizást hogy lehetne program írással automatizálni. A cél, hogy a következő adatkinyerő táblázatok elkészítése gyorsabb legyen és kevesebbet szívjak.

Formulákkal elég sok tapasztalatom van (de messze nem ismerek mindent), Libreoffice tudom, hogy támogat programozást különféle nyelveken, de nem próbáltam még.

  1. Egy munkalapról egy másikra szeretném két oszlop tartalmát átmásolni. Ezt jelenleg úgy csinálom, hogy új munkalap, A2 cellába beírom mondjuk azt, hogy =$Worksheet.Q2, A3 cellába mondjuk azt, hogy =$Worksheet.L2, aztán kijelölöm az A2 és A3 cellát, megfogom a kijelölés jobb alsó sarkát az egérrel, és lehúzom. Tartom. Tartom. Tartom. Elmegy mondjuk 30 másodperc. Elengedem. Az első 3000 sort lemásolta. Aztán mondjuk ugyanezt egy másik tartománnyal. Az eredmény jó, a kijelölés húzása helyett nem lenne baj valami gyors módon azt mondani, hogy 1389 alkalommal másold le ezt a két cellát. A két oszlop copy paste másolása a másik munkalapra nem jó, mert ha új adatot küldenek, akkor ahová áthoztam az adatot, ott is módosulnia kell.
  2. Egy oszlopban szétválasztandó adatok vannak. Mondjuk "AAAAA: 123456". Ebből nekem mondjuk csak a szám kell. Formulát nem találtam erre, szóval most minden alkalommal, amikor új adat jön, az oszlopot lemásolom, kijelölöm, Data/Text to Columns, és így kézzel két oszlopba vágom a tartalmát. Onnan már a formula felveszi. Ezt szeretném automatizálni.
  3. Van egy oszlop. Számok vannak benne, de valami ismeretlen okból szövegként eltárolva. Pl. ami 10-nek látszik, az valójában '10. Nekem szám kellene, mert pl. 3 oszlop közül meg kellene mondanom, melyik a legkisebb, de a =min(J6,L6,M6) 0-t ad 10 helyett, ha a J6-ban '10 van 10 helyett. Ezt megint a Data/Text to Columns használatával tudom javítani, amit megint csak automatizálni szeretnék.

Chrome-ban különböző munkamenetek

Fórumok

Használok Chrome-ot is, de nem ez az elsődleges böngészőm. Nem ismerem a lehetőségeit és trükkjeit eléggé, ezért kérdezek:

Amit meg szeretnék valósítani az az, hogy legyen 2 vagy 3 külön ablak, amiket elő tudok hívni, ha kell. Van az alap Chrome munkamenetem, amiben 3 dologgal szoktam foglalkozni.

Van egy (talán kettő) új téma, amivel az alap munkamenettől függetlenül szeretnék foglalkozni. Szeretném, ha az új témával egy külön ablakban tudnék foglalkozni, ezt az ablakot bármikor be tudjam zárni, meg tudjam nyitni, emlékezzék az abban az ablakban utoljára használt tabokra.

Használtam néhány éve Chrome profilokat, amik kiválóan működtek a magán dolgok és a munka dolgok szigorú elválasztására. A mostani helyzethez képest annyi az eltérés, hogy akkor volt egy új, céges email cím, amit az új profil létrehozásakor meg tudtam adni. Most meg magán dolog mindkettő, nem muszáj (sőt, kényelmetlen) a teljes elválasztás.

Próbáltam létrehozni most egy második profilt, de nem engedte, hogy ugyanazt az email címet használjam, amit az elsőhöz. Enged email nélkül profilt készíteni, de így semmi olyan dologhoz nem férek hozzá, amit az rendes email címemmel használtam.

Pl. vannak Google drive-on dokumentumok, amiket szeretnék használni (nem kizárólag a második ablakban fogom ezeket használni), és szeretném, ha az elsődleges email címhez tartozó drive-ban (is?) ott lennének, abban a könyvtárban, amit ehhez a témához hoztam létre.

A profilokon kívül nem ismerek más Chrome funkciót, amivel külön tudok kezelni dolgokat (eddig egyszerűen nyitottam egy új ablakot, és abban vannak ennek a témának a tabjai). A profil, úgy tűnik, ágyúval verébre, és kényelmetlen.

Van valami más, amit érdemes lenne megnéznem? Vagy használhatom a profilokat másképp, kevésbé leválasztva?