Eddig hány informatikai eszközt (alaplap, processzor, memória stb.) tettél tönkre túlhajtással?

Címkék

nulla
87% (603 szavazat)
1-5
11% (76 szavazat)
6-20
0% (0 szavazat)
20-nál is többet
0% (1 szavazat)
(csak az eredmény érdekel)
2% (16 szavazat)
Összes szavazat: 696

Hozzászólások

WD40-el egyszer már sikerült felrobbantanom egy tranyót egy alaplapon :) Asszem valami kontakt hibát próbáltam eliminálni, aztán oda is került az anyagból, ahova nem kellett volna ...

--
TH

Nyugi, nem "szakértő", csak egy (szintén szoftveres) kollégának említettem, ő mondta.
De tényleg, azt tudom mire jó a WD40, viszont most nagyon érzékeny a RAM foglalat, fél éve egy hétig rángattam a becsatolt foglalatban, mire végre stabil lett a gép. Valamivel ki kellene pucolni az érintkezőket, és a fülpiszkáló+alkohol szerintem nem fér be.

Elektronikai kontakt spray az, amit keresel. Elektronikai boltokban kényelmesen beszerezhető. Vannak belőle különböző verziók, érdemes végigolvasni a leírást, hogy passzol-e a kívánt célhoz.

Én a standard Kontakt 61-gyel próbálkoznék első körben.

http://www.soselectronic.com/?str=319&producer=KONTAKT%20CHEMIE
http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&cid=2303010

Kedves th,

Több vezető brand hardvergyártó (HP, Fujitsu) hardveres "system engineer"-i minősítésével rendelkezem. Valamelyikkel már lassan 10 éve és minden éven járok ezekre a tanfolyamokra, de olyat még sose hallottam, hogy "na, ha a HP Proliant DL580-ban a XY bizonytalan, akkor vegyük elő a WD40-es csavarlazítót és fújjuk a RAM foglalatba (vagy egyáltalán bárhova)".

Mivel tudnád nekem alátámasztani azt, hogy csavarlazítóval kéne belsőleg kezelni egy számítógépet akár körültekintéssel, akár anélkül?

--
trey @ gépház

Nem vitatkozni akarok veled, ne érts félre. Nyilván van erre való megfelelő cucc, de mivel nekem nem volt és szükségem volt rá, hogy letakarítsam a RAMok vagy a HDDk korrodált érintkezőit, meg kipuvoljak ventilátorokat, ezért maradt ez. Sok esetben működött. Nem bátorítok senkit a használatára, sőt, ha teheti kerülje. Aláírom, hogy ez kb olyan, mintha egy szög beverésére egy krumlpinyomót használnál ... akárhogy is, de azért működik.

--
TH

Asszem nekem még nem sikerült egy sem - nem is próbálkoztam. Olyan is számít, hogy túlmelegedés miatt kiment a táp? (persze véletlenül). Vagy mire utal a túlhajtás? Overclockolt proci?

Számomra a túlhajtás egy zűrös fogalom. Ha egy TTL IC tápfeszültség specifikációja 5V ±5%, akkor nyilván nem próbálom 9V-ról üzemeltetni. Ennek megfelelően betartom más alkatrészekre is a specifikációt. Valamit rosszul csinálnék?

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE

Sokszor túlhúztam már CPU-t, GPU-t, de bajom még nem származott belőle.
Három dolog történt:
1) Futott rendesen.
2) Félreszámolt egy-két mag (Prime95).
3) El se indult a gép, ilyenkor reset BIOS és kész.

De hőfokokkal sosem volt gond, nem sült meg semmi, nem durrantak el alkatrészek.

Igazából egyet sem direkt a túlhajtás tett tönkre.
-1 CPU -> Thunderbird túl volt hajtva, és megállt a ventillátor. (Az alaplap azóta is megy.)
-1 GPU -> Inno3D GeForce 6600GT (+15%), memória hiba. Mint utólag kiderült a ph! fórumon, a vásárlás után 2 évvel (+/-1 hónap) kb 12 kártya halt meg. Valószínűleg így tervezték gyárilag.
-1+1 Alaplap -> Túlhajtott CPU, North Bridge és a rossz szellőzés miatt kiszáradtak az olcsó kínai kondenzátorok és felpúposodtak. Miután átforrasztottam őket újakra, tökéletesen működik (most erről írok).

Nekem két Inno3D-m is meghalt, az első nem boltból jött így nem volt garancia, a második egy 6600GT gariidőn belül adta meg magát. Túlhúzva egyik sem volt, csak az elsőre került passzív hűtés. Azóta kerülöm a márkát...

"...handing C++ to the average programmer seems roughly comparable to handing a loaded .45 to a chimpanzee." -- Ted Ts'o

Nekem Gainward 6600GT Szintén behalt memória hibával :S
Azóta már egy LeadTek7600gs is meghalt szintén memória hibával.
Egyik sem volt 2 éves. Ehhez képest. Shappire 9600 radeon kártya mai napig működik. Azt hiszem 7 éves.
*Vagy ha nem is hét. Akkor vettem amikor bejött úgymond a piacra*

MSI 870A-G54+ AMD Phenom II X4 965BE+ Cooler Master Hyper TX3, alap fesz (1.3) -> 3900MHz, max. 50C° (Prime). Szal nem hinném, hogy ettől meghalna azelőtt, hogy bekövetkezne a Bulldozerre cserélése... :)

> BERUS
Motor: Kubuntu Linux 11.10

Utoljára P1/P2 környékén hajtottam kicsit túl a procit, mert ott bizony vaskos különbség volt a 133/166/200/stb mhz -ek között.
Szerintem a mai modern hardverek korában inkább csak felesleges és veszélyes pótcselekvés. Ha valamire nem elég a vas, akkor rosszul lett kiválasztva.

--
http://neurogadget.com/

Egy korábbi topikban már beszélgettünk erről, és az én véleményem továbbra is az, hogy CPU-nál pusztán a szorzó növelése nem veszélyes, és a +500MHz, amit nekem sikerült kihoznom a cuccból, már érezhető gyorsulást hoz, tehát nem is felesleges.

> BERUS
Motor: Kubuntu Linux 11.10

Nem veszélyes, ha belefér az, hogy szétesik a CPU állapotautomatája, elszámolja magát, hülyeséget csinál, szétfagy, stb. Aztán utána szaralinux meg szaravindóz. Én például nem tudom megmondani, melyik a gépem CPU-jában a leghosszabb késleltetésű jelút, ez milyen körülmények esetén okozhat problémát, s szeretném betartani a tárolókra előírt setup- és hold-time időket is. Szóval nem az a kérdés, hogy tönkremegy, vagy sem, hanem az, hogy stabil lesz a gép, vagy szétfagy, ha egy IT becsapása közben jön egy DMA kérés, de az is épp egy PUSH utasítás közben.

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE

Azért arra nem vennék mérget, hogy aszinkron folyamatok esetén minden állapotot elő tudsz idézni. Lehet, hogy sohasem jön elő az életben, lehet, hogy 10 évente egyszer, lehet, hogy gyakrabban.

Az egész tuninggal az a bajom, hogy a gyártó tudja, kiszámolta, méretezte ezeket, aki tuningol, az meg tapasztalati úton azt mondja, ez jó, de ez nem minden esetre lesz igaz.

Mondok egy hasonlatot. Elkezdesz lottózni, csinálod egy évig, nincs 5-ös találatod, s ebből levonod azt a következtetést, hogy lehetetlen elérni az 5-öst a lottón. Pedig lehet, csak eddig nem következett ez be.

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE

nekem erről a "tuningról" mindig a kínai PC-tápok jutnak eszembe, amire rá van írva kívül, hogy "12V 18A" és amikor a füst már kijött belőle, akkor belenézve azt látod, hogy az egykori shottky-dióda adatlapja szerint 8A-t bírt volna és nem 18A-t...

persze, általában egy ideig túl lehet lépni a gyártó ajánlásait, csak aztán ne csodálkozzunk, ha jön a füst.

Elfogadom az érveidet, de minden esetre mióta megvettem a Cooler Mastert így megy nálam, és sosem hibázott. Amúgy meg a CnQ miatt nagyrészt 800MHz-en megy (0.8V, ~28C°), ritkán akad olyan feladat, hogy 3900MHz-re kapcsol, akkor is csak rövid időre, gyk. a Prime volt az egyetlen, ahol tartósan produkálnia kellett ezt az órajelet. Ebből következően továbbra sem hiszem, hogy valaha is hibázni fog, v. hogy 1 perccel is megrövidítem az életét...

> BERUS
Motor: Ubuntu Linux 11.10

Ha az eredeti teljesítményt sem használod ki általában, akkor minek túlhajtani? Nekem is többnyire 800 MHz-ről járnak a magok, de ha kihasználom őket, akkor is betartom a specifikációt. (Ez 3.2 GHz egy Phenom II X4 955 esetében.)

tr [:lower:] [:upper:] <<<locsemege
LOCSEMEGE

Szerintem meg a gyártó által preferált érték úgy került meghatározásra, hogy a gyártás során lehető legrosszabbul sikerült darab is jól működjön az adott órajelen (már azok közül, amik egyébként a kihozatalt adják). Ettől neked még lehetett szerencséd és sikerülhetett pont egy olyan darabot vásárolnod, ami mondjuk +15% mellett is teljesen stabil.
Sőt, az is lehet, hogy a gyártó szándékosan, üzleti okokból alacsonyabb órajellel adta el.

Mondok egy példát: megboldogult Radeon x700 LE videokártyámon ha jól emlékszem, a memória órajele 600 MHz, a GPU-é talán 400Mhz volt. Létezett egy másik változat is, ami ugyanazzal a memóriával és GPU-val 840/420 Mhz-en járt.
Nosza, kapott egy erősebb hűtőt, a GPU 12%, a memória 63% (!) túlhajtást, és stabilan működött éveken keresztül. Halálát végül havernál kölcsönjártában egy codegen táp okozta.

A processzorok java egyszerre készül el.
néha, bizonyos revíziókban annyira jó a kihozatal, hogy rengeteg cpu menne magasabb sebességen, de nagy a kereslet a butább, lasabb cpukra is. ezen esetekben a CPU-kat alacsonyabb sebességre korlátozzák, s így árusítják.
ugyanaz a microkód, minden zsír ugyanaz, csak meg van szabva, mennyivel mehet. EZen procikat magasabb sebességre tuningolva ugyanazt a stabilitást, pontosságot hozzák, mint a drágábban vásárolt, magasabb sebességre zárolt változatukat.

Nekem az a sejtesem, hogy ez ma sokkal kevesbe veszelyes mint regen. Ha jol remlik egy 10-15 eve meg kifejezetten tiltani/korlatozni probaltak ezt a proc. gyartok, ma meg mar szinte "gyari" tuning kepessegekkel jon minden alaplap. Nyilvan azert is, mert azota vannak erre okos vedelmek, ugyhogy sima BIOS bizgeralassal nemigen lehet elfustoltetni egy procit. Vagy tevedek?
Hozzateszem, soha nem igazan probaltam overlockolni, egyszer-ketszer kiprobaltam, hogy tenyleg lehet-e. Azzal viszont volt bajom, hogy underlockolni :) akartam (azaz csokkenteni a gyari frekvenciakat) hutesi okokbol, de nem sikerult, mert erre nem gondoltak a gyartok. :)

Az előző gépem lelke egy iC2D E6300 volt (nem ez az új féle hanem az első gen C2D http://ark.intel.com/products/27248/Intel-Core2-Duo-Processor-E6300-(2M-Cache-1_86-GHz-1066-MHz-FSB) ). A gyári 1,86Ghz egy-két év után elég soványka volt, tavaly nyárig tökéletesen üzemelt 3,2Ghz-en http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=1318257 levegővel. Nem kicsi boost volt a teljesítményben.

Attól hogy túlélte, még veszélyes marad. Ha például megroggyan a hűtés, akkor túlpörgetve sokkal nagyobb eséllyel károsodik a CPU. A kockázat nem egyenlő a káreseménnyel. Másfelől, ezzel maximum időt nyersz, ha kevés a kraft, akkor új gép kell, vagy, mert elavult, vagy, mert rosszul választottál.

--
http://neurogadget.com/

Nullát.
Celeron 366MHz@566MHz
Athlon XP 1400MHz@1600MHz
Athlon XP 1800MHz@1917MHz
Athlon XP 1833MHZ@2200MHz
Athlon II X4 620 2600MHz@3250MHz

Lehet romlik az élettartam, de az eddigi tapasztalok alapján előbb "növöm" ki minthogy tönkremenne.

Én eddig csak a rosszul megírt cédéket hajtottam túl, volt amelyiknek összeért a két széle, de a legtöbb hamarabb elrobbant... :)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - -> Kérjük a humoros aláírást itt elhelyezni. <- - -

ma már inkább underclocknak van értelme. az elektromos áram a jövőben egyre drágább kincs lesz:)

Túlhajtással éppen nem...
...de annó a DTK 386SX alaplapom elég rosszul viselte, hogy véletlenül menet közben kaptam ki belőle egy kártyát...
...aztán haloványan rémlik valami ST225 szomorú sorsa is, miközben egy RRL kártyával próbálkoztam...
...mégkorábbról meg az volt a hiba, hogy kölcsönadtam a hercules monitorom, azt törötten kaptam vissza...

Rózsár Gábor (muszashi)
http://www.lok.hu

Kimondottan túlhajtással még egyet sem.
Olyan már volt, hogy az idő vas foga megette az alaplapot, vagy egy túláram... esetleg az évek során kiamortizálódott a kezem alól egy-egy egér, vagy billentyűzet.

---
"A megoldásra kell koncentrálni nem a problémára."

Nekem egy eszközt sikerült megölni húzással. Senkinek nem ajánlom kipróbálni az itt leírtakat.

ZTE Blade.
Jöttek ki folyamatosan a custom ROM-ok, most már természetes, hogy mindegyikkel lehet húzni a procit.
Feltettem egyet én is és kipróbáltam. Érezhető gyorsulás nem sok volt, de húztam.
(azóta 480! MHz-en járatom a procit és gyorsabb mint akkor, mert rájöttem egy turpisságra)

Lényeg az, hogy 121%-on ment a CPU, és érezhetően melegedett a teló az "agya" körül, a kamera mellett.
Egyébként ha normál állapotban sokat játszom vele, akkor is max. 1-2 fokkal lesz melegebb kézmelegnél, de akkor nyúzni kell legalább 1 órát. Tehát pontosan 121,66%-on járt a proci, amit stabilan el is viselt. Feszültséget én nem tudtam állítgatni, csak frekvenciát, de szerintem a feszkó ment magától felfele arányosan a frekivel. Ha feljebb vittem, akkor néha újraindult a telefon, ha mégfeljebb akkor elég sűrűn lefagyott, ha meg még annál is feljebb, akkor abban a pillanatban lefagyott, ahogy ráböktem a frekvenciára.

Gondolom ez sem használt neki, de nem ebbe halt bele.
Egyik "este" hajnal 2 körül feltettem töltőre. Töltés közben valamiért egyébként langyos ott az "agya" körül, ha mondjuk az ágyon tartom vagy szőnyegen. Kemény felületen nem. Szerintem az áram korlátozó IC disszipálja. Szóval ezek a dolgok akkor összeadódtak.

Valami nem hagyta aludni a telót, így az végig túlhúzva pörgött, közben töltőn is volt, ágyon. Félig rá lógott a párna, és még egy szép kis szilikon tokot is kapott, ami hát nem igazán vezeti a hőt.

Nem nagyon volt eszemben már olyan kómás fejjel.
Dél körül kinyitottam a szemem, meg akartam nézni mennyi az idő, de a telefon igen meleg volt a tokkal együtt is, nem reagált semmire. Töltőt kihúztam gyorsan, tokból ki, hátlap le, akksi egyben volt szerencsére, de rohadt forró volt az egész telefon, alig lehetett megfogni. Még jó hogy nem szólt el a fejem mellett a líthium. Kivettem az akkut, megvártam míg meghűl az is meg a telefon is, de semmi.

Hát ennek minden bizonnyal a túlhúzás lett a vége :D

Aztán kicserélték az alaplapot gariba. A custom ROM-ot nem igen tudják megnézni rajt, ha csak le nem veszik a nand chip(ek)et róla :D

Azóta így van egy másik, arra meg odafigyelek. A szilikon tokot nem is használom már, mert amúgy is kényelmetlen. Annyira tapad, hogy nem tudom zsebre tenni, meg kivenni normálisan. Amúgy szerintem nagyon megérte a pénzét. Egy Class10-es microSD-vel már-már a teret görbíti :D (na jó nem, de nagyon gyors)

-----

WD40-et olvasva viszont eszembe jutott valami.
Ezt csak azoknak írom, akik szeretik mondogatni, hogy semmire sem jó.

Öcsém kint felejtett egy LG telefont egyik nap, és elázott.
Utána mindig kikapcsolt, ha felmelegedett olyan 25-30 fokra. Ezt a hőmérsékletet ugye nem nehéz elérni zsebben.
Aztán rájöttem mi lehet a baj. Az apró alkatrészek lábai közti rés szűkül a hő hatására, mivel azok tágulnak. Viszont a víz/pára miatt azok elkezdtek oxidálódni, ezért amikor melegedtek, akkor az összeért a vezető réteg, és a teló ezért leállt vagy újraindult.

Ezt úgy oldottam meg, hogy szépen megfürdettem az alaplapot WD-40-ben, ami feloldott minden koszt és korróziót, megszárítottam, összeraktam és jó lett. Viszont a kamera indításánál még mindig kikapcsolt. Akkor a kamera környékét ismét jól eláztattam WD-40-el (nem ment bele az optikába), majd kompresszorral (tűvel) kifújtam minden apró résből és láss csodát: mintha mi sem történt volna, a teló működött. Csak a gari veszett el, mert a matricák elszineződtek.

Egy laptopot. Az alaplappal nem volt gond, de a zsanér nem bírta a túlhajtást… :S

int getRandomNumber() { return 4; }  // ← aláírás
//szabályos kockadobással választva. garantáltan véletlenszerű.  xkcd

Közvetlenül túlhajtás miatt egyet sem, viszont "előkészületek" miatt egyszer egy procit már sikerült, így végül is 1-5 -re szavaztam

Túlhajtással egyet se (erre szavaztam), bénázással annál inkább:
-AMD 5x86-os procit fordítva raktam vissza a foglalatába, ez kicsinálta az alaplapot
-TEAC 4x-es cd írót, ugyan azon a tápágon lévő floppy táp csatlakozót mellé dugtam úgy, hogy ment a gép, a védelem lassabban kapcsolt le minthogy a földre kötött 12V kicsinálta volna az elektronikáját.
-Abit BH6 alaplap PS2 bill. csatlakozóját házi készítésű AT/PS2 billentyű átalakítóban lévő zárlattal
-GF 6600GT-re rákókányolt kicsi socketA hűtővel lesarkaztam a GPU-t (hűtő nélkül vettem, és sajnáltam a pénzt egy normálisra. Hűtés szempontjából ez nagyon jó volt, de billegett rajta)