DVD írás 3x-os sebesség helyett 8x-osan

Címkék

Egy érdekes hack került a minap az LKML-re. Linh Dang-nek DVD íráskor growisofs használata közben olyan problémája volt, hogy maximum 3x-os sebességgel tudott írni. Ennek az oka abban keresendő szerinte, hogy az mkisofs és a growisofs közt 16-page pipe van, mi valószínűleg kevés a DVD íráshoz. Az általa készített hack segítségével jelentős javulás könyvelhető el. A patch nem csinál mást, mint megfelelő jogok megléte esetén ellenőrzi (pipe_new) a PIPE_MAX_ORDER környezeti változó értékét, és annak megfelelően állítja be a pipe méretét. Linh tesztjei szerint a patch-nek köszönhetően az öreg P3 450MHz-es gépén 3x-os sebesség helyett 8x-osan tudja a DVD-ket égetni.

Kérte a hackereket, hogy véleményezzék munkáját. Lihn levele és a folt itt.



Peter Osterlund válaszában egy másik megoldást írt a DVD írás gyorsítására. Ő egy C programot írt a pipe kezelésre, amelynek segítségével a 3517MB-os image kiírási ideje 1260 sec-ről 943 sec-re csökkent. Peter régebbi levele itt.

Hozzászólások

De jó nekik, hogy ilyen problémákkal küzdenek, nekem a 4x íróm is 1x sebességgel hajlandó csak írni :-(

Üdv. drojid!

Nekem is 4x-es íróm van. Egy "régi" Toshiba SD-R5112-es és eddíg a 2x-es sebesség volt a "csúcs". Nem tudom miért.

Biztos, mert nem értek hozzá :-)))

Node, komolyra fordítva a szót. 1-4x-es DVD-vel próbáltam eddíg és érdekes módon a 209FT-os (tokkal vonóval ennyi) Benq DVD-t mindíg 2x-esen írta. A TDK lemezeket meg valami miatt csak 1x-esen. Pedig nem mindegy, hogy mennyi időt kell várni. 26-28 percet vagy 42-45-öt.

Ja, és én is growisofs-sel írom. Bár a dvdrecord sem más e szempontból. Viszont azzal nem tudtam közvetlenül könyvtár alól írni hanem minden esetben egy ISO fájlt kellett készítsek a felírandó anyagról. És persze nem mindegy hogy 4,4 GB kell a felírandó fájlok részére vagy 8,8GB. 30GB-s HDD-n legalábbis nem mindegy.

Gondolom a cdrecord-ProDVD sem jobb e szempontból? Ráadásul az alapból először csak 1GB-t ír fel.....

" Ennek az oka abban keresendő szerinte, hogy az mkisofs és a growisofs közt 16-page pipe van, mi valószínűleg kevés a DVD íráshoz."

Ebben csak azt nem értem, hogy akkor amikor egy DVD-ről a dd-vel készített image fájlt írtam fel, akkor miért nem lett gyorsabb az írás? Hiszen ekkor az mkisofs-t nem használta a growisofs.

Pont múlt héten írtam véletlenül 4x-esen a 4x-es DVD írómmal (NEC) :) Azért véletlenül mert óvatosságból mindig -speed=1 -el használom a growisofs-t...

Nekem meg 1-el régebbi toshiba 5002-es van, aminek 2x-esen kellene irnia. A dvd+rw-mediainfo reportolja is, hogy W@1.9x lehetséges, de sehogy sem tudtam elohozni. (igen kicsit furcsállom az 1.9-szeres sebességet, de win alatt flottul ment az iras 2x-esen) speed=2 speed=2.0 speed=1.9 egyik sem segített. Valami olyasmi a hibaüzenet, hogy: unable to set write speed to 2700.

Minden esetre ezt a patchet meg fogom probálni most, mert azért 50 percet végigvárni egy írásért elég sok. Éppen most is várok egyre...

nagyonOFF

Ilyenkor csodálkozom, h. egyesek (nem te!) habzó szájjal hírdetik, h. minek nekünk nero, minek nekünk windóz, elég ide a mindenféle parancssoros izé (persze ha GUI-s lenne, az még nem jelenti h. jobb is!)

Valamiért az ember megszokta, h. win+nero alatt nagy vsz-el megy a dolog, és nem kell a drágán megvett 8x/16x írót 1x sebességen használni, meg előtte a 4-8 giga összeválogatott cuccnak még1x ugyanennyi helyet összekaparni. Linux alatt meg ennyire nem zavarja az embereket, ha fele olyan jól se bírják kihajtani a cuccot, mint amit bírna? Ejj, nem értem..

/OFF

Tényleg nagyon OFF :) Miért kellene azért egy másik "OS?"-t használni mert van olyan HW esetleg a gépbe amit az arra írt software esetleg jobban kihajt? Ezek szerint ha mondjuk az OS/2-re írják a legjobban scanner driver-t akkor amiatt áttérsz az OS/2-re?? Ennél azért komolyabb indokra lenne szükségem :) Amúgy azért a HW-k nagyrészét szerintem megfelelő mértékben ki lehet használni, azt amit nem azt meg nem kell megvenni, amúgy meg az nem egy OS feature-e, hogy egy HW gyártó milyen driver-t hajlandó rá írni, vagy egyéb cég progit... Sajnos számos cég még mindig nem lát megfelelő biznicet az OpenSource OS-ekben, de reméljük ez is változni fog idővel... Hála az égnek, nekem személy szerint már semmi sem hiányzik a Linux-ból, azt hiszem szerencsés vagyok :)

> Valamiért az ember megszokta, h. win+nero alatt nagy vsz-el megy a dolog,
> és nem kell a drágán megvett 8x/16x írót 1x sebességen használni, meg

Ja. Valamiért az ember megszokta, hogy technikailag olyan cuccot
készítenek, ami működik, utána meg elkezdik a sebességmániát. A 2Xes
dvd-írás még hagyján, de a 8x már elég elvetemült dolog, körülbelül
olyan jó ötlet, mint az 52x-es CD írás.

--
--- Friczy ---
'Death is not a bug, it's a feature'

Ebben igazad van, de sajnos van olyan DVD-lemez ami tényleg azon a sebességen megírva adja a jó visszaolvasási eredményeket, mint amit rászitáztak. :(

Nem olyan egyszerű a dvd pörkölés, mint ahogy az ember hinné. Nem biztos, h. azért mert minden lemezt 1x-en írsz, úgy kapod a legjobb eredményt. Lehet h. a 8x lemezek alapanyaga olyan tulajdonságú, h. túl lassú írással csak rontasz a minőségen. Én sem értek hozzá olyan mélységekben, de pár hozzáértőbb ember írása azért elbizonytalanított abban, amit korábban biztosnak hittem.