Vista, Linux, Mac OS X a felhasználók szemszögéből

Címkék

A Microsoft nagy "wow"-ozások közepette indítja útjára a Microsoft Vista-t. A BBC News ennek apropóján megkért két olvasót, hogy beszéljen a Vista-ról (miért szereti, miért nem, stb.). Két másikat pedig arra, hogy kedvencéről, a Linux-ról és a Mac OS X-ről mondjon néhány keresetlen szót. A cikk itt.

Hozzászólások

muhaha ;)

OSX: Security is great, as you would expect with a system based on the industrial strength of Unix, although I do practise safe computing and don't take it for granted.

VS

Also there is a huge variety of high quality, free software available for Linux, and using a package manager it is trivial to choose one of these thousands of applications and install it in a couple of clicks. Another significant advantage with Linux is that, unlike in Windows, there is no need to worry about security since viruses are very rare, no virus has yet spread successfully on the platform.

--
the multiply techbanned hup user

Abban azért egyet értünk ugye, hogy a Windows-hoz képest lényegesen biztonságosabb az OS X? Mert hogy az a szerencsétlen ember, akit csipőből "lefanboyoztál", Windows-ról váltott és ahhoz viszonyított.

Különösen ajánlom figyelmedbe az alábbi idézet második felét: "Security is great, as you would expect with a system based on the industrial strength of Unix, although I do practise safe computing and don't take it for granted."

Attól, hogy valaki elégedettséggel használja kedvenc operációs rendszerét, rögtön fanboy lesz?

"Ezt hallom már legalább három éve."

Csak azóta mintha megnövekedett volna a publikus exploitok száma az elmúlt hónapban.

"Légyszi-légyszi a kedvemért írd le, hogy az OS X nincs egy kalap alatt a Windows-zal ami a biztonságot illeti :)"

Nincs egy kalap alatt az OS X a Windows-zal biztonság terén.

--
trey @ gépház

>My Mac hardware and software looks great and is supremely functional.
Ha meg ott lenne, hogy ejaculate es a vegen hogy a linux szaaaaaar, a windows szaaaaar es mindenki szaaaaaaar aki nem azt hasznal (igy magyarul leirva), akkor tudnam melyik alma hup user irta. De majd nyilvan hamarosan le is irja. ;)

Az ilyen hozzászólásokat nem tudom mire vélni. Irigység? Tudatlanság? Nemtom.

Nekem is kb. ez a tapasztalom, amióta Mac-et használok. Funkcionálisan ott van minden, ami kell. Ennyi. Nekem rendben van, de nagyon. De ezért soha sem állítottam, hogy a Linux vagy a Windóz sz@r. Ill. a Windózzal más okokból állok hadilábon és nem azért, mert Mac-em van. Hanem mert rendszeresen cserbenhagy, továbbá sokévi használat és fejlesztés után is idegen számomra a környezete.

Egyébként használok a cégben Linuxot (Gentoo), üzemeltetek BSD-t (FreeBSD) és néha dolgom van Windózzal is.
Sz'al talán mérsékelni kellene az ilyen totálisan értelmetlen hozzászólásokat.

Uff.

--
Kinek nem inge, ne vegye gatyára

Mondjuk, eleg meredek a gnomeot vagy a kdet powerful desktopnak hivni es a mekoesikszhez es a vistahoz hasonlitani a feluletet. Csillivilliben mar felveszi a versenyt (compiz, beryl, stb), most mar csak hasznalhato desktopot kellene faragni beloluk. Leven gnome3 sosem lesz, ez a feladat megmarad (sajnos) a kde4-re.
Persze alapvetoen en nem varom el, hogy nekem legyen 3d terminalom... nem is szeretem ezeket az osszehasonlitasokat, foleg a linux, bsd, etc sokszinusege miatt, masik oldalon meg kotottek a lehetosegek, van 1 felulet es csok.

Nem értem mi a bajod. Én örülök, hogy otthagytam a windows csupasz használhatatlan szarkupac guiját egy szolgáltatásokban gazdag és sokkal jobban kitalált kde-re... érdekes, hogy a vista egy része nem más mint kde koppintás (pl. az ikonok a dokumentum képét tartalmazzák...). Ja és sokkal jobban fut nekem egy AMD Athlon XP-n (ami nem egy mai proci) egy Matrox G550-nel a KDE, mint egy mai átlag gépen a windows vista hyper élményt és "gyors eldurranást" okozó kezelőfelülete.
De ha gondolod nagyon szívesen átméretezek neked egy dialógusablakot KDE alatt, csak hogy lásd vannak olyan dolgok, amire a windows sose lesz képes...

De ha gondolod nagyon szívesen átméretezek neked egy dialógusablakot KDE alatt, csak hogy lásd vannak olyan dolgok, amire a windows sose lesz képes...

dialogusablak atmeretezes? dobbenetes, mik vannak.
szerencsere osx alatt linuxhoz kepest alig van dialogusablak

--
the multiply techbanned hup user

A Gnome fejlesztok kijelentettek, hogy amig nem lesz olyan dolog ami megvalosthatatlan a jelenlegi Gnome 2-vel, addig nem fognak Gnome 3-at kesziteni. Igy marad a viszafele kompatibilitas meg minden. Ha megnezed MacOS-bol se adtak mar ki uj major verziot regota (11), ugyanigy kernelbol is sokaig maradni fog a 2.6.

En nem irnam le a Gnome-ot, ha megnezed a Mandriva is Gnome alatt adta ki az uj csili-vili 3D-s cuccat, nem KDE alatt. Pedig ok aztan eleg nagy KDE tamogatonak szamitanak.

Én a Mac OSX-et is szívesen kipróbálnám. Van annak vmi szabadon letölthető verziója, ami elmegy egy sima PC-n?

Nekem egyszer volt gondom vele, mindig lefagyott az fs formatálás végén a grafikus telepítő...
Aztán neten körülnéztem és kiderült, hogy hp szerver + RHEL 4.4 + grafikus felület egyenlő fagyival (egész konkrétan CentOS 4.4 volt). workaround: használj karakteres felületet. Azzal egyből felment.
Nos az ilyen hibák esetén én is ki szoktam akadni. Windowsnál nincs ilyen hiba. Nincs grafikus telepítőfelület, csak a 80x25 kékfehér kékhalál hangulatú valami, ami előtt ülve szép lehetsz, de okos nem... ;-)

Végül is egész jó lehet a Mac OSX, ha ennyire elterjedt annak ellenére, hogy csak hardverrel együtt lehet hozzájutni. Bár így elnézve az áraikat, csoda, hogy még nem mentek tönkre. Megnéztem egy-két konfigot. Durván 100e-el többbe kerül, mint amennyiből ki lehetne hozni. Ez lehet az OS ára?

Nem tudom, hogy mennyibe kerülnek a Mac PC-k (sic), itt állítják, hogy nem drágábbak, mint az átlag PC-k. Én ezt mondjuk fenntartással kezelem, de mivel nem tudok konkrét árakat, így kénytelen vagyok elhinni, amíg meg nem cáfolja valaki. Annyira viszont nem érdekel, hogy akár egy böngészlapot is indítjak ezért.

--
trey @ gépház

Az OS-t megveheted dobozban, kb 40K-ba kerül.
Vegyünk például egy MacMini-t. Kb 220K az ára, ezért megkapod a gépet 512M RAM-mal, 80G disk-kel, DVD íróval, távirányítóval. Jár hozzá az OS és az iLife programcsomag. Az iLife kb. 30K. A vasra marad 150K, amiért egy csendes, apró, APPLE gépet kapsz, ami pl. multimédia centernek kiváló.
Az iMac ennél drágább, de ott a géppel kapod a jó minőségű LCD monitort és egy beépített webkamerát is.
És hát végülis, igen, azt meg kell fizetned, hogy nem egy Mistral-ban vásárolt alaktrészekből, sufniban összetákolt gépet kapsz, hanem egy jónevű cég termékét. De ez nem csak az Apple termékeknél van így.

Ave, Saabi.

ez igaz, viszont ahogy hallani lehet, az apple szervize magyarorszagon hagy nemi kivannivalot maga utan, kb a mistralban vasarolt sufni gepnek is jobb a szervize.
hogy egy politikust idezzek ami ide vag:
"Nem tudom, hogy a hir igaz e, de az ujsagok ezt irtak..."
tehat mivel nincs mac-em, nem voltam mac szervizben nem tudom megerositeni, de mindenkeppen elbizonytalanit a dolog, es erosen gondolkozok, hogy vegyek-e mac-et.
(masik kerdes, hogy a szivem csucske, es lehet, hogy ezert megis fogok venni)

nemtom en a sajat, es az ismeroseim szemeinek illetve tapasztalatainak hiszek mint az index hazugsagainak, vagy a trey-moab vonalnak, ugyebar osszeno ami osszetartozik

(a mai advisoryjukba amugy ujabb malwaret tettek, lasd a cikket amit irtam, mar ha a portalmester meg enged jelentetni MOAB kritikat a blogjan)

--
the multiply techbanned hup user

Problémás a magyar szervíz. Az egyik céges gépünk (alaplap hibával) több hónapig állt náluk. Igaz, adtak cseregépet, de azért is fizetnünk kellett bérleti díjat, ráadásul abban csak fél giga memória volt, ami egy grafikai munkaállomásba egyszerűen kevés. Arról meg már nem is beszélve, hogy a több hónapig tartó javítási idő alatt a cseregépeket is többször cserélték, ilyenkor pedig mindig kiesett az a munkaállomás (volt, hogy csak fél napra, de volt, hogy napokra). Szóval valóban vannak problémák az Apple szervízhálózatával.

Nos igen, Magyarországon sikerült elcseszni az Apple gépek forgalmazását, ugyanis másodlagos helyről szerzik be a cuccokat, de nem sok mindent tudok erről, így talán jobb, ha megvárunk valaki olyat, aki tudja pontosan, hogy, hogy műkődik. Ezért lehet probléma a support-tal is sokszor és ezért kell hetekig vagy akár hónapokig várni egy gépre. Én viszont Svédországban lakom, múltkor bevittem iMac-t szervízbe, mert belassult és kiderült, hogy valami túlforrosodot és ki kell cserélni. Mondták, hogy max 3 nap és kész és, ha kész telefonálnak. Nos, másnap megcsörrent a telefon és haza is vittem a gépet.

Az árról meg annyit mondanék, hogy lehet, hogy drágán nézz ki, ha hardwert nézzük, de, ha teljesítményben összehasonlítjuk egy ugyanolyan vagy hasonló felszereltsége PC-vel, akkor megérted, hogy miért kerül ennyibe... Természetesen ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a Mac kimondottan azokra a hardwerekre készül, amelyeket az Apple forgalmaz és így ki lehet húzni belőlük a maximumot.

Jobban jarsz az osztrakokkal. Barmilyen problemank volt Apple hardverrel eddig, mindig ott kotott ki a vas. Legutobbi kaland, hogy a fonok gyerekei betortek a 24'' iMac kepernyojet. A magyar Apple szerviz valasza azt volt, hogy jobban jarunk, ha kulfoldre visszuk javittatni, mert akadozik az alkatresz ellatas, es egy hardverelem cserejevel jaro hiba javitasa hetekkel tovabb tarthat, mint kint. Keress ra a beszeljukmac.com-on van egy eleg hosszu thread, ott Mac tulajdonosok irjak le a sajat tapasztalataikat, igy biztos objektivebb kepet kapsz, mint egy Indexes cikkbol - bar azt sem olvastam.

Nézd, amióta munkára is OS X-et használok és a munkatársaim látják, hét embert győzött meg a rendszer. Nem én, hanem a rendszer.

Mindenféle "fanboyizmust" kerülve az én véleményem az, hogy az OS X sem váltja meg a világot, vannak hibái és hátrányai is, ugyanakkor rengeteg előnnyel rendelkezik és 100%-osan biztos vagyok benne, hogy sok embernek - akik más rendszer(eke)t használnak - a jelenleginél jobb megoldást jelent. Természtesen sokaknak nem elég, vagy éppen túl sok amit az Apple gépei és oprendszere nyújtanak, de nem lehet mindenki igényeit kielégíteni.

Hogy ez megér-e annyi pénzt, amennyibe kerül? Nekem igen. Sok más embernek szintén, ez egyéntől függ.

Szar. Konkrétan több probléma is van a szervíz helyzettel, az én meglátásom szerint.

1. Intercas Kft - eddig ők voltak _a_ szervíz, legalábbis nekem is hozzájuk kellett fordulnom. Elfüstölték az alaplapomat (állítólag hibás volt a cseretáp), rosszul tették össze az iMac-emet, két-három hónapig kellet várnom a MacBook Pro-m csereakksijára. Igazi szocializmusból megmaradt őskövület. Jó hír viszont, hogy január elejétől egy másik szervíz vette át a helyét. Velük nincs tapasztalatom, remélem hogy előre lépés lesz.

2. Alkatrész ellátás. Három hónapba került amíg az iMac-em alaplapja megérkezett. Igaz, ebben benne volt az is, hogy az Intercas elbaszarintotta az első rendelést és újra kellett küldeni. Sajnos az Apple-nek túl kicsi piac vagyunk, illetve azért nyugaton is vannak alkatrész ellátással kapcsolatos problémák, elég csak a guglizni egy kicsit.

3. Az Apple gépei prémium minőségűek elsősorban a design-t tekintve, ugyanakkor hajlamosak kiforratlan technológiákat, gépeket kiadni a kezükből. Szerintem aranyszabály, hogy érdemes egy-egy gép második-harmadik generációját megvenni. Pl. az első inteles iMac-eknek elég sok bajuk volt, míg a mostani Core 2 Duo-s gépekről nem hallok különösebb problémákat.

4. Szerintem ennek a szervíz problémának nagyobb a füstje mint a lángja. A beszmac-en sok hibát hoznak fel a felhasználók, de ez összességében szerintem 20-30 konkrét vásárlót jelent. Na jó, legyen 100, ugyanakkor százával adnak el Macintoshokat, tehát arányaiban azért nem annyira rossz a helyzet.

5. Mindent összevetve nekem még így is megérte a beruházás, pedig összeségében egy millió körül költöttem Apple gépekre.

6. mindez abszolút szubjektív vélemény, a tévedés és hülyeség jogát fenntartom :)

Az Apple gépei prémium minőségűek elsősorban a design-t tekintve, ugyanakkor hajlamosak kiforratlan technológiákat, gépeket kiadni a kezükből. Szerintem aranyszabály, hogy érdemes egy-egy gép második-harmadik generációját megvenni.

Ez mindenre igaz. Az elso generacio mindig szar. Eleg csak az elmult idok processzor problemaira visszagondolni.

---
pontscho / fresh!mindworkz

Nekem pl. semmilyen, szerencsere. tobb mint 2 eve vettem egy powermac g5-t, semmi baja. Igaz ez masodik "kiadas", az elsonek volt valami nyugje allitolag.

Ellenben amit a forgalmazasrol irtak, az sajnos igaz, nagyon benan van megoldva nalunk, en meg augusztusban rendeltem meg a fo forgalmazo nagykerben es csak decemberben erkezett meg :(

Masreszt nem lehet kapni hozza egy normalis hangkartyat. Csak tobb 100k-s studio cuccok vannak, egy simpla sb live tudasu valami nem kaphato nalunk. Van beepitett de az inkabb ilyen gagyipc-ac97 stilusu, fix samplerate, 1 stereo channel, software mixing azt kesz.

A'rpi

De. Apple cuccokra vilaggarancia van, ergo barmelyik orszagban doglik be a geped, beviszed a hivatalos szervizbe, es amennyiben meg garancialis, azon feltetelek mellett javitjak. Nekem nincs Mac-em, de sanszos, hogy mar a magyar szervizet kihagyva, rogton a nyugati szomszednal kezdenek. Tobbet er a nyugalmam, mint a vonatjegy ara. Legfeljebb osszekotod egy varosnezessel a kiutat.

Ezzel 100%-ig egyetértek.
Nézegettem én is az OS X-et egy párszor, és tetszik is, de nekem pl. nem kell, mert ahhoz vegyek neki megfelelő hardvert és akkor persze kapok egy halom szoftvert amire semmi szükségem. Ezért nekem pl. túl sokat nyújtana.

Amire a gépet használom, arra a Kubuntu pont elég. Akinek nem, az vegyek Mac-et vagy Windowst. Mindenki azt ami neki megfelel.

Csak éppen nálunk nem megy a térítés, mivel igaz, hogy a feladatainkra elég lenne a Linux, de a céges előírások Windows követelnek. Szóval marad az otthoni használat. Nekem már eljött egy ideje a Linux Desktop éve. :-)

Üdv: Tamaas

same here, az en kornyezetemben 12 linuxos fejlesztobol 11 osx-re valtott, never to look back again.

OFF
Jol erzem, hogy mar keszulsz a magyar nyelvet is vegleg hatrahagyni, mer az angol az sokkal jobb/menobb? Igaz, hogy az alanyi/targyas ragozas nagy szivas, csak a meretet noveli, raadasul az angolban sokkal tobb igeido is van :)

A térítés jobb helyeken a jó példa mutatásával történik, nem győzködéssel. Nálunk pl. így megy. Ahogy te mondod, meglátták, kipróbálták és azt mondták kell nekik is.

Csakhogy nálunk a céges előírások miatt benn a cégnél ez sem megy. Hiába megy minden a gépemen ami kell Kubuntu alatt és hiába lenne akinek nagyon megtetszett amit látott belőle és használná is, de nem engedi a cégvezetés. Így a kedves áttérők csak otthon használják a Linuxot. :-(

De jó nektek, hogy ti választhattok OS-t.

Üdv: Tamaas

Ne az összetákolt pc-k árához viszonyíts (még akkor sem, ha egy jól összetákolt pc adott esetben jobb minőségű mint egy brand), hanem a brand készreszerelt windowsal előtelepített és talán egyszer már MEO céljából bekapcsolt (de nem feltétlen) brand gépekkel: IBM/Lenovo, HP/Compaq, DELL, stb.

van.

sajnos torrentet nem tudok adni, mert az már csúnya warezolásnak számítana itt,
de ha felmész a thepiratebayre és nézegetsz "Mac OS X 10.4.6 x86 Install DVD (JaS)"
témában esetleg elképzelhető hogy találni fogsz valamit ;)
egyébként a www.osx86.hu alatt ill gugliban is találsz elég sok segítésget.
persze az hogy ez fut egy sima pcn nem jelenti azt h minőségben azt kapod mintha vennél egy macet.

szerk: de ezt max kísérletnek fogd fel, mert jelen állapotában "vihar egy pohár vízben" :)

Hehe..mennyivel egyszerűbb idehaza! Kiöntik a vasat a lábad elé, amin gondosan előtelepített FreeDOS figyel. A főnök meg csak annyira méltat: "Oldd meg!" :/

(Ha valaki esetleg a felvázoltakból magára ismer az csak a véletlen vagy Hungarisztán műve ;) )

Ezekkel a FreeDOS-os gépekkel az a baj, hogy sokan sírtak, hogy nem akarják kifizetni a Microsoft adót és szeretnének olyan gépet venni, amin nincs Windows. Megjelentek a FreeDOS-szal előtelepített notebookok, olcsóbbak is mint az XP-vel telepítettek - amivel találkoztam, ahhoz mellékeltek ráadásképp egy OpenSUSE telepítőt is -, rá is csapott boldog és boldogtalan mint gyöngytyúk a takonyra. Otthon meg jön a döbbenet, hogy nincs GUI, nincs Explorer, nincs Windows. A döbbenetet meg a kunyera követi számítástechnikához értő ismerősök felé, hogy nem-e lehetne-e hogy esetleg Windos XP kerüljön rá? Naná, hogy nem pénzért, ügyes gyerek vagy, meg tudod te oldani. :-(

Ave, Saabi.

Igaz, amit a konzolokról írsz. Ott az Xbox360 (hogy csak az MS-nél maradjunk) és évek óta csökken a PC-s piac. Ezt felismerve a MS kitalálta a Games for Windows és Live for Windows-t és a Vista only DirectX 10-et amivel életet kíván lehelni a csökkenő PC-s game piacba. Bár inkább arról van szó, hogy a Vista-t akarja a PC-s játékosokra "kényszerítni". Meg is lesz az eredménye...

Sokan se így, se úgy nem fizetik meg a "Microsoft adót". Ezzel nincs is gond ha eleve nem is Microsoft cuccos fog futkározni a vason, de amikor agyatlanul mindenhová olcsósítva szerzik be a cuccot (és persze utólag jönnek rá hogy nem éppen ezt a lovat akarták) akkor Én is fogom a fejemet.

A teszthez kapcsolódóan viszont megnyugtatólag hat hogy egy ideig nem kell Vista után zokogó userek hadától tartanom (van pár mazó arc itt, de ennyire talán mégsem). A MacOS dolgot meg majd Tibi bácsi elintézi..vagy valaki más. ;)

Btw multkor vett ismeros laptopot windows XP-vel (egyik itthoni nagy bevasarlolanc uzleteben, megnevezni direkt nem akarom). Egy szoval se mondtak, hogy a rajta levo windows olasz nyelvu (itthon vettek!). Kicserelni nem hajlandoak, ha magyar windows kell, akkor vegyenek egyet.

Termeszetesen sehol se volt ez feltuntetve, csak miutan kibontottak a cumot.

Szoval nem ertem ezeket a freeDos hoborgoket ...;)

(btw, ha magyar nyelvu ugyanolyan windows verziot (home edition) raknak ra, akkor az mar illegalis. Szoval mindenkeppen venni kell egy uj windowst)

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Rakj fel egy home editiont, es a magyar megeszi az olasz kodjat is. Legalabbis sajat tapasztalat szerint a hp notbukhoz jaro nemet/angol preinstall rendszernek a serialjat megeszi a magyar prof telepitoje is. Es meg az se okozott gondot, hogy elotte nemet verzioval volt aktivalva.

---
Apple iMac 20"

Honnan veszel magyar home editiont? (warezolas nelkul;)

Tyuk vagy a tojas tipikus esete.

Es ugy tudom, hogy amit leirsz, az illegalis. Megha valami miatt ,,elfelejtettek'' mondani a telefonos szupportnal ...
De akkor az eladonak modnania kellett volna, hogy warezolj egy magyar kiadast, serialt elfogadja ergo legalis. De ehelyett azt mondtak, hogy vegyen magyar kiadast.

Egyebkent szerintem ez az egesz OEM biznisz a legnagyobb maffia. Nem egy ismerosom van aki mar sokadik laptopjat koptatja (hardverproblema, etc, etc) es minden egyes uj laptoppal ujra es ujra megvette a windows XP-t, igy tobbszor is kifizette ugyanazt a szoftvert.

---
Saying a programming language is good because it works on all platforms is like saying anal sex is good because it works on all genders....

Erdekes. Kolega vasarolt nemetben notbukot, felhivtuk ms-t, es adott egy debreceni ms partner cimet a telefonos kisasszony hogy ott kapunk a licenszunknek megfelelo magyar telepitolemezt. Bemutattuk matricat, meg szamlat, es kaptunk magyar installemezt.

---
Apple iMac 20"

Bár 100%-ban nem tartom kizártnak amit írsz, de szerintem illegális. Majd holnap megkérdezem a Microsoft licenc emberünket.

Múltkor én olyan szarba futottam bele, hogy Windows 2003 SBS R2-ben már SQL 2005 van, a simába SQL 2000, nekem SQL 2000 kellett volna, de sima SBS már nem kapható, és jogtisztán annyit nem tehettem meg, hogy az SQL 2005 helyett 2000-et használhassak (tehát egy ugyanazon termék régebbi verzióját). Egyetlen megoldás az volt, hogy spec. licenc konstrukcióban kellett megvenni, és akkor downgrade-elhettem. Ezek után én ennyi rugalmasságot nem feltételezek, mint amit leírtál.

--
trey @ gépház

Humm humm. Ez nem most volt hanem majdnem 3 eve. Azota valtozhattak dolgok. De nekem mintha az remlene, hogy a telepitomedia nyugodtan lehet nem eredeti cd is, sott anno mikor volt ez a "bsa razziazni fog cegeknel" buli, tobb helyen volt ugy hogy utolagos ms licenszvasarlasnal (ez meg win98 meg win2000 volt), akkor csak licenszmatrica, es papiralapu licensz szerzodes erkezett. Es amenyiben telepitomediara is szukseg volna, akkor azt itt es itt kerhetjuk szamla/licenszkulcs elleneben.

---
Apple iMac 20"

A telepítőmédia lehet nem eredeti, sőt vehetsz pár ezer forintért média kitet a Microsofttól amivel ugyan semmit nem érsz, ha nincs licenced plusz számlád. Nem is ezt kérdőjeleztem meg, hanem azt, hogy ha van licenced x nyelvű XP Professional-ra, attól még nem használhatsz jogtisztán y nyelvű Home-ot. Ha nem erről volt szó, akkor elnézést, félreértettem.

--
trey @ gépház

Liszencs típustól függ..

Pl: OEM:

"Fontos megjegyeznünk, hogy OEM licenccel kizárólag az a szoftver termék használható, amelyről a licenc szól, vagyis nem lehetséges más nyelvi verzióra történő áttérés illetve a korábbi változatok használata (downgrade). Ez alól egy termék, a Windows XP Professional képez kivételt, amely biztosítja meghatározott korábbi verziók használati jogát (Windows 2000 Professional, Windows NT 4.0 Workstation, Windows 98 SE, Windows 98, Windows 95)."

http://www.microsoft.com/hun/jogtisztasag/32.mspx?mfr=true

google elso talalat, persze nem art a "maci" expression helyett mast hasznalni

egyebkent figyelemremelto jelenseg, hogy csak a megfelelo callwordok kellenek a hupos flamecikk cimebe ("vista", "linux", "osx"), es rogton felbukkan a legalja irastudatlan hupper is

--
the multiply techbanned hup user

Skacok egy dolgot utálok. Amint egy HUP-os hírben vagy hozzászólásban megjelenik a Mac OS X rögtön nagy anti-OS X versus OS X hívő harc alakul ki a hozzászólásokban. Már mások is szóvá tették, hátha egyszer elgondolkoznak rajta azok akiknek ez okoz örömet, miért züllesztik le ezt a szakmai hírsite-ot.

while true; do echo "ez nem szakmai és nem hír site"; done;

(Azért írom így, mert már milliószor leírtam, de ezekszerint tök feleslegesen. Szakmai tartalmakat a prog.hu-n (informatikáról szakszerűen), pcforum.hu-n, hwsw.hu-n, stb. kell keresni)

--
trey @ gépház

"The most unique new feature is called Readyboost. When you're having performance issues due to insufficient memory, you can use a USB flash drive as an additional cache of memory to boost performance."

En ezt nem ertem, mi ebben az uj? Mivel kezdo vagyok, ezert kerdem, hogy *nix alatt nem lehet ugyan ezt megcsinalni ugy, hogy swapnak formazok egy pendriwe-ot, majd azt mountolom? Nem ugyan ott vagyok?

linux alatt biztosan... :)
De ha vennéd a fáradtságot, hogy utánaolvass mielőtt fikázol valamit, akkor tudnád, hogy
1. ez nem swap, hanem a swap-nak egy különleges gyorsitótára
2. tudja, hogy flash-en van és az irás/olvasásokat szétteriti rajta, hogy ne fáradjon ki egyik része sem

amire való (kevés memóriával megáldott, nehezen/nem bővíthető gépek, pl gagyilaptop), ott mindenki szerint jó szolgálatot tesz. ha a több G rammal ellátott géped minden usb nyílásába pendriveot dugdosol, és várod hogy benyomódjon a turbógomb, akkor csalódást fog okozni. a pendrive élettartamáért pedig csak emiatt nem aggódnék, hamarabb tönkremegy a csatlakozó a gyakori ki/bedugdosástól.

szintén utánaolvasást tudnám javasolni...
Ez nem swap, hanem a swap-nak az "apró" részeit rakja ki flash-re, azokat a page-eket amik kicsik.

"Mióta lehet egy pendrive-ot (flash) ~20MB/s -nél gyorsabban _írni_? "

mióta van a page file-nak lineáris irása/olvasása? Nézd meg a vinyód átviteli sebességét ha párhuzamosan ezernyi apró részt kell irjon/olvasson (ahogy általában a pagefile esetén), aztán hasonlitsd össze ezt egy 20 mb/s-es pendrive-al, ami véletlen elérésnél is gyak. hozza ugyanezt. A vista meg csak az ilyen tartalmakat irja ki, ami lineárisnak tűnik azt soha nem rakja pendrive-ra.

Na szóval urak, először utánaolvasni, felfogni, kipróbálni, majd utána nyilatkozni. Még akkor is, ha a hup-on vagyunk, ahol divat mindent fikázni ami ms. (függetlenül attól, hogy köze sincs az oldal témájához)

Aztán, próbáld ki linuxon a pendrivera rakott "swap"-et, úgy hogy egyszercsak kihúzod a pendrive-ot és gyönyörködj a kernel panic-ban (jó esetben) és vista-n, hogy minden megy tovább még akkor is, ha nem a bizt. hw. eltávolitást nyomtad, hanem tényleg csak kitépted a gépből.

"En sajnos nem vok ilyen okos, de koszonom a szakmaibb megfogalmazast"

Sajat magam ideztem. Nem fikaztam semmit, ertelmes kerdest tettem fel.
Mindenesetre az akkor is bosszanto, ha mar a pendrive-ot kell hasznalni cache-kent (vagy swap, mittomen). De ezt fenntartom akkor is, ha linuxot hasznalok. Igaz, hogy sok minden szar elindul, mire manapsag lesz egy jol hasznalhato desktop rendszered, de nehogymar 1 giga ram folott a pendriveal kelljen vacakolnom :/
Na mind1.

"de nehogymar 1 giga ram folott a pendriveal kelljen vacakolnom "

linket légyszi, hol állitanak ilyet. Ez egy lehetőség, ha akarod használod, ha nem akarod nem használod.
Nálam tökéletesen fut 1 g rammal, úgy hogy fejlesztek rajta, .net, sql, iis stb.
512 rammal ugyanez a környezet elég lassú, folyamatos a vinyókerregés (sql önmagában 300 mega ramot eszik, mert kell a proc cache), pendrive-al érezhetően gyorsul, azt mondanám a "valódi" 1 gigás teljesitmény 80%-át hozza, ami azért nem rossz, egy 3e ft-os pendrive-al. Ez sokaknak lesz valós alternativa, mert nem kell szétszedni a gépet, akkor is működik, ha nincs szabad memória slot, nem kell érteni hozzá, stb.
Tipikusan rossz téma a vista fikázására, nagyon el van találva ez a része, nem fogok meglepődni, ha pár év múlva linuxba vagy osx-be is bekerülne...

láttad már igy leirva magyar szakirodalomban? A rendszertelen elérés jó nagy félreforditás lenne, mert általában van benne rendszer (pl. avi lejátszás, file végén index, vissza a frame-khez, újra a végére az indexnez, vissza stb, vagy ugyanez a filerendszer metadata része és a fileok tartalma közötti ugrálásnál) csak épp nem egymás után vannak az elérendő adatok. Tetszőleges elérés már közelebb áll az valósághoz, csak hülyén hangzik...