A NetBSD projekt jövője az (egyik) alapítótag szerint

Címkék

Charles M. Hannum - aki egy személyben a NetBSD egyik alapítója, fejlesztője, a The NetBSD Project és a The NetBSD Foundation igazgatója és elnöke, tulajdonosa a The NetBSD Mission-nek és a The NetBSD CD Project-nek - egy meglehetősen szomorú hangvételű levelet írt a netbsd-users listára.

A levél meglehetősen hosszú, de a lényege az, hogy az alapító úgy látja, hogy a NetBSD a jelenlegi állapotában a jelentéktelenség felé halad. A projekt fejlesztése stagnál, a core team-ben nem megfelelő emberek vannak, a projektnek nincsenek igazi céljai, és jelentős mértékben elmarad tudásban más - például a Linux - operációs rendszerek mellett.

A NetBSD nem tudott olyan sikeres lenni mint a Linux, noha szinte egyszerre indultak. Az ok többek közt: kevés ember, erős célok hiánya, kevés motivátor, akik lassan haladnak, ha egyáltalán haladnak, stb. Megemlíti, hogy nem csak a NetBSD, hanem más projektek is hasonló cipőben járnak: például a FreeBSD és az XFree86, amelyek mindegyike forkolódott - X.Org, DragonFly BSD - hasonló okból.

Felsorolja, hogy szerinte hol marad messze el a NetBSD a többi projekt mögött:

  • A threading nem működik igazán több CPU között, egy CPU-s rendszeren is bugos.
  • Nincs jó flash filerendszer.
  • Nincs naplózó filerendszer (kivéve az LFS-t, de az sem az igazi, kísérleti).
  • A hibernáláson újabban dolgoztak, de az nagyrészt hibásan működik.
  • Az energiagazdálkodás nagyon primitív.
  • Az új hardverek támogatása már nem köthető a NetBSD-hez, azokat a FreeBSD és az OpenBSD fejleszti, majd azokat átveszik (az újabb fejlesztések közül erre csak a Bluetooth támogatás a kivétel).
  • stb.

Felvázolja azt is, hogy szerinte mi kellene ahhoz, hogy javuljon a helyzet:

  • Új, erős vezetőség kell, de nem a mostani.
  • Meg kell szűnetetni a projektek egy emberhez kötését. Ha valaki dolgozik egy problémán, az nem jelenti azt, hogy más nem teheti. Ez hülye gondolkodásmód.
  • A jelenlegi NetBSD Foundation-t fel kell oszlatni, és le kell cserélni.
  • A core csapat tagjait le kell cserélni olyan emberekre, akik hozzáértők, a javaslatokat el tudják és akarják olvasni, elfogadják a visszajelzéseket, és jó döntéseket hoznak.
  • stb.

A levélben Charles M. Hannum nem titkolja, hogy jelentős mértékben Ő is hozzájárult a jelenlegi állapothoz.

Az elgondolkodtató levél itt. A levelet elpostázta az openbsd-misc listára is. A reakciók itt.

Hozzászólások

Ehhez képest a NetBSD-ből elég sok dolog kerül át az OpenBSD-be még mindig.

Hát azért nagyon sajnálnám a NetBSD-t, attól függetlenül, hogy nem próbáltam még ki. Remélem, találnak valami kiutat. De az, hogy 57 különféle architektúrát támogat, nem könnyíti meg a fejlesztést, sok erőforrás erre megy el. Talán ha kevesebb architektúrát támogatnának, és több erőforrást fordítanának az új dolgok fejlesztésére, változnának a dolgok...

Ja, csakhat nem biztos hogy a szivuk vagya hogy a PC bontok mintajara a NetBSD "forraskod bonto" legyen mas projectek szamara, es onmaga ne legyen legalabb annyira jo mint masik ... Legtobb embernek NetBSD-rol az jut eszembe hogy "az meg a kenyerpiriton is fut". Hat nem tudom, multkor eppen Amiga 500-an kellett volna futtatni valamit, Linux pl tudom fut rajta (igen, MMU nelkul is - most ez nem Gabucion flame-re csabitasa, csupan azert emlitettem mert mas UNIX szeru rendszert nem tudok ami szinten futna rajta igy nem tudtam mas peldat mondani), NetBSD pl nem (max ha veszel bele proci kartyat amiben MMU is van). Most itt arra celzok, hogy az tenyleg lehet, hogy nincs igazan celja a projectnek (OpenBSD-rol pl mindenkinek a biztonsag jut eszebe), mert a "mindenen fut" az tok jo, de ha CSAK ez a cel ez onmagaban kinek es miert jo a gyakorlatban? Es ahogy mutatja a pelda ez a minden fut dolog is kezdi mar ervenyet veszteni ...

Nem biztos hogy van ertelme, teljesen igazad van. Nem is ez a lenyeg, csak arra ohajtottam ravilagitani, hogy a "NetBSD mindenen fut" szolgen az tok jo, csak mire jo? Ha valamit egy adott hw-n akarsz hasznalni azzal nem sokra mesz hogy "de mindenen fut amugy", hanem azt szeretned hogy AZON menjen amin neked kell :) Marpedig a NetBSD-nek a "jelszava" ez volt. En mint "kivulallo" (NetBSD-t sose hasznaltam) is annyit tudok a NetBSD-rol hogy az mindenen megy. Namost ez itt a baj, hogy talan tenyleg a celokkal vagy a "marketinggel" van baj. Masreszt viszont a web browser meretet ne keverd ide, az nem fugg a kerneltol szorosan, az inkabb attol fugg ugye, hogy Linux a UNIX-okhoz hasonloan X11 windowing system-et hasznal legtobb GUI-s celra, azon meg widget library-kat stb stb, nem csoda hogy nagy ... Persze Linuxra is letre lehetne hozni olyan grafikus feluletet ami joval kisebb eroforrasigenyu, nameg a ra epulo appok is, lasd pl directfb. De most ez nem is lenyeg, en alapvetoen csak a netBSD-rol beszeltem :)

Nem lehet hogy csak egyszerűen belefáradt ez az ember a jelenlegi helyzetébe és most "kibukott" belőle? NetBSD-t nem ismerem szinte semennyire se, télleg ennyire rossz lenne a helyzet?

Néhány új vason teszteltem NetBSD-t mostanában. Messze a FreeBSD mögött van hardvertámogatás szempontjából. A három BSD közül a NetBSD tevékenysége a legláthatatlanabb. Lehet, hogy a színfalak mögött megy a munka, de ez kifelé láthatatlan. Az pedig nem igaz, hogy nyílt projekteknek nem reklám. Kell. A NetBSD szinte nem lehet olvasni semmit a sajtóban. Az OpenBSD és a FreeBSD azért rendszeresen szerepel az informatikai oldalakon.

Sok dologban igaza lehet, amellett, hogy talán néhol kicsit sarkítja a dolgot.

--
trey @ gépház

en mindig is mondtam hogy csak jatekszer :)

Hát ez most nem jókor jött, éppen ismerkedem a NetBSD-vel, ez volt még a legszimpatikusabb BSD nekem eddig, a FreeBSD nem tudja használni a PS/2 egerem (igen desktopon bohóckodó hobbista vagyok, de a FreeBSD, azt írják, általános oprendszer), az OpenBSD-t még nem próbáltam, de valamiért az nem is annyira szimpatikus (persze lehet, hogy erről a HUP fórumok is tehetnek...), a Dragonfly-t sem próbáltam még, de majd ezek is sorrakerülnek.
Mindenesetre NetBSD-zés közben egy csomó mindent tanultam/tanulok. Másrészt pedig az volt szimpatikus a dologban, hogy nem nagyképű a projekt, velük kapcsolatban még nem hallottam más fikázását, nyálverést - igaz más hangokat sem hallani felőlük - de ott vannak és megy a rendszer kenyérpirítón is!

"Trollhammaren sveper igen..."

1000 forintból veszek inkább egy üveg bort, esetleg kettőt, azzal is kevesebbet kockulok:-)
De ez is inkább elvi kérdés, az új win hardverigénye sem gond, végülis már lehet kapni x forintért sokmagos processzort meg minden:-D Mint Berus is írta tényleg volt már itt is és más fórumokon is téma, tényleg nem megy. Én utánajártam amennyire csak tudtam!Ha értenék a programozáshoz akkor biztos írnék hozzá támogatást, de sajnos nem értek (még... talán majd egyszer). Így megtettem amit tudtam: írtam nekik bugreportot.
A NetBSD sem tolta nekem tálcán eddig a dolgokat, mégis utánajártam, tököltem vele, szenvedtem, meg minden, így nagyobb az öröm is vele ha sikerül valami!
"Trollhammaren sveper igen..."

SMOP5000WX a hátulján van egy ezüstszínű rész a user csuklója felé, felül fehér, a görgő körül szintén ezüst, az alja fekete áttetsző :-) És megy Linux alatt.
Azért 4-500 körül már lehet iható bort kapni szerintem, vagy lehetett volna mondjuk ~8 üveg sör is...
Amúgy felpróbáltam a FreeBSD-t egy "maradék" gépre (500MHz Celeron, ~160 MB RAM, "mindenintegrált" alaplap) és ott meg a hálókártyával/a routerrel van gondja, nem megy a DHCP, azt olvastam egy fórumban, hogy a portsból az isc-dhcp3-clientet kellene feltenni, de hát hálózat nélkül hogyan?:-) Nem szeret engem ez a FreeBSD, pedig biztos nagyon jó rendszer, gondolom azért is van 10 webszerver közül kb. 6-on*. Na mindegy most Dragonfly-t tettem rá, meglátjuk milyen.

*:Mielőtt beleköttök :-) ez onnan jön hogy megnéztem 10 általam látogatott oldalt a netcrafton!

"Trollhammaren sveper igen..."

Az xfree nem licenszokok miatt forkolodott? (Hirtelen ugy remlik)