KDE -> GNOME - váltottam 15 év után

15 év KDE használat után GNOME-ra váltottam. Ahogy nézem az Ubuntu is követte a példámat, és még mielőtt elkészült volna ez a blogbejegyzés, gyorsan bejelentették ők is, nehogy én legyek a gyorsabb. Egy pont Marknak.

Az elmúlt egy hét tapasztalatait szeretném összefoglalni ebben a bejegyzésben. Nem ugrottam fejest a dologba, először a KDE-s alkalmazásaimat cseréltem le (1. lépés (levelezés), 2. lépés (zenelejátszás), 3. lépés (PHP és HTML szerkesztés)), és csak utána következett a felület cseréje. A váltásnál fontos szempont volt az, hogy megváltoztak a géphasználati szokásaim, egyre inkább munkára használom a számítógépemet, és azt a korábbinál sokkal hatékonyabban szeretném elvégezni. Szeretném, ha a grafikus felületem is ugyanazt a megbízható működést produkálná, amit ugyanez a rendszer szerveren képes nyújtani. Fontos elhatározás az is, hogy hajlandó vagyok tanulni és nem ijedek meg a szokatlan dolgoktól, inkább igyekszem rájönni, hogy miért van úgy valami, ahelyett, hogy azonnal áthackelném olyanra, amilyen korábban a KDE volt.

Telepítettem tehát a kiadás előtt álló Debian 9 "Stretch" alapértelmezett GNOME asztalát, és próbáltam belakni/megérteni. Az első észrevételek:
- Szokatlan volt számomra, hogy szinte minden magyar nyelvű, ilyet már régen láttam az asztalomon. Köszönet a fordítóknak!
- Elsőre elég furcsa volt, hogy nem látom sehol az éppen futó alkalmazásokat. Aztán végiggondoltam, hogy a berögződésen kívül lehet, hogy erre valójában nincs is nagy szükségem. Egy hét után rájöttem, hogy csak azért zavar ha valamit a háttérben hagyok, mert az alkalmazásváltásnál (Super+TAB) túl sok lehetőség jön elő.
- Meglepett, hogy ha csatlakoztatok egy Androidos eszközt, végre stabilan tudom böngészni a belső tárhelyét és a memóriakártyáját is. Ez eddig KDE alatt soha sem működött rendesen és megbízhatóan.
- A GVFS első ránézésre sokkal jobban bejön, mint a KIO. Ha változás van az internetkapcsolatban (pl. átmegyek másik wifire vagy mobilnetre) nem hal le fél percre a megnyitás/mentés ablak.
- Pár kattintással működik a Bluetooth teething, a beépített 3G modem használata viszont igényel plusz beállítást, hogy suspend után is működjön
- Tetszik a felület egyszerűsége. Próbálkoztam több témával és ikonkészlettel, de mindig az alapértelmezett Adwaitánál kötöttem ki

Az egy hét alatt egy halom shell kiterjesztést (extension) kipróbáltam, de a nagy részüket később ki is kapcsoltam.
- Jó ötletnek tűnt látni a Skype/Tomboy/stb... ikonokat a felső fekete sávon, de rájöttem, hogy igazából nem is annyira kellenek
- Próbálkoztam egy kiegészítővel, ami az Ubuntu-ban is működő, de általam KDE alatt is használt Super+1, Super+2, stb... gombokkal alkalmazásokat indít, de végül levettem, és azt a pár alkalmazást beállítottam a billentyűzetbeállításoknál
- Próbáltam ablaklistát tenni a felső fekete sávra, de rájöttem, hogy nem oda való
- Próbáltam eltüntetni az ablakok fejlécét egy kiterjesztéssel, de végül is egy CSS beállítás lett belőle, csökkentendő a fejléc magasságát

Jelenleg az alábbi kiterjesztéseket használom:
- Impatience: egy kicsit gyorsabbak így animációk
- Pomodoro: alapvetően megváltoztatta a munkavégzésemet ez a módszer és GNOME alatt nagyon szépen implementálták
- Refresh wifi connections
- Remove dropdown arrows

Amire még nem jöttem rá:
- Hogyan tudok kivenni korábban felvett várost a világórából
- Hogyan tudok a jobb CTRL billentyűmből INSERT-et csinálni

Egy hét után egyáltalán nem hiányzik a KDE, és alapvetően tetszik az új felület. Úgy érzem jó húzás volt ez a váltás.

Hozzászólások

Jó olvasni, hogy valaki nem fikázza a Gnome-ot. Igen, szakít a tradícionális desktop koncepcióval, de nekem munkavégzéshez bejött az egyszerűsége. Nincs útban, igaz az ablakok fejléce valóban sok, de az egy CSS paraméterrel állítható, ahogy írtad is. Nem nagyon egerezek, billentyűzettel használva még gördülékeny is.

Ha még lesz újabb tapasztalatod ne sajnáld megosztani, kíváncsi vagyok hogy válik be hosszabb távon is. Több monitorral használod?

én azzal. Multi-monitors addon fent van, azzal elég kultin lehet dobálni az ablakokat. Egy dolgot szeretnék még tőle, hogy ha leveszem a dokkolóról, majd visszateszem, akkor kölötzzenek rá vissza a korábban oda pakolt appok.

(illetve az auto move windows nem tudja automatán a másodikra tenni a dolgokat)

megértem. amikor kijött a KDE 1.0, próbaképp bedobtam az .xinitrc-be hogy startkde

de amikor több perc swappelés után se történt semmi, visszaírtam az fvwm-et és megjegyeztem hogy elindult a linux haldoklása

Ez nem ma volt, és azóta voltak jó pillanatai a KDE-nek is. Persze akkor még én is mást vártam el a számítógépemtől mint most.
De nem szeretném leszólni a KDE-t sem, mert biztos sok mindenre jobb, mint bármi más felület.

--
Kum Gábor
Linux póló | Ciprus | Matek korrepetálás

Én is váltottam, de nem azért mert szar volt, hanem mert a 8 éves gépem nem bírta már. Váltás után szükség volt az Okular-ra, amivel együtt a KDE kb. 90%-a újra felmászott a lemezre.

Érezni sokmindent lehet. Én most direkt elindítottam tisztes korú laptopomon (Dell 5400, Core2 Duo P8700, 4G memória, Fedora 25 KDE):

1) firefox kb. 30 füllel (+ néhány egyéb kiegészítő: adblock, FireMath)
2) okular 1000 oldalas Octave manual
3) octave grafikus felület
4) texstudio
5) kde konsole
6) Thunderbird

A htop szerint
Memória: 2.2/3.85G

az alkalmazások közti váltás és az egyes alkalmazások futtatása zökkenőmentes.

Az antik MSI netbookunkon Atom 450 processzorral, 2G memóriával már valóban elég lassú (de pl. böngészésre használható) a KDE.

Akinek meg kenyérpirítója van, az futtasson rajta XBSD-t (ha hinni lehet a szlogennek :-)

Ja hát ha önmagában nézed akkor fel se tűnik, de ha összehasonlítom bármilyen más de-vel vagy akár windwos-al keményen elvérzik erőforrás igény terén. Ha KDE fanboy vagy hát hajrá nekem tök 8 ki mit használ de ez egy tény és eléggé elfogadhatatlan ha azt nézzük hogy semmi pluszt nem kapsz.

Nem vagyok fanboy - 1994 óta elég sokat küzdöttem a Linuxszal ahhoz, hogy ne legyenek illúzióim.

Csak szeretném pontosabban tudni, mi az a "sok erőforrás". Sok memória? Azért a mostanában, vagy 1-2 éve vásárolt - nem Androidos, nem tablet, komoly(abb) munkára szánt - gépekben van 4Gb. Az meg, hogy átlagos felhasználás esetén ebből a KDE "csak" 1.5 Gb-ot hagy szabadon, a Windows meg 3-at, kit érdekel?

Elhiszem, hogy vannak olyan programok (pl játékok) ahol nem ilyen rózsás a helyzet.

Ja, és a KDE nem csak egy tucat destop mütyürkéből áll, mint némely "DE", hanem sok-sok évek óta fejlesztett komoly alkalmazásból - mint például amiket föntebb emlegettem (kivéve a firefoxot és thunderbirdöt). És az egész "kicsit" össze is függ, ahogy az egyik Kolléga utalt rá a sok okular függőség miatt panaszkodva.

Ha meg valaki valamelyik villám-DE alá nemcsak föltelepíti, hanem használja is az "idegen", nem a DE eszközeivel leprogramozott (pl. KDE) alkalmazásokat, mert szüksége van rájuk, akkor a végeredmény elég marginális különbségeket mutat pl egy tiszta KDE környezethez képest.

Lehet, hogy kicsit lassulnak a reflexeim (talán a korral jár :-), de ha észre is veszem, nem zavar annyira, ha egy alkalmazás egy adott környezetben nem 0.1, hanem 0.5 sec alatt indul el - pláne ha utána egyfolytában órákat dolgozok vele, a váltogatás (Alt+TAB) meg instant.

Én úgy vagyok vele hogy azt használom ami épp elém kerül, ha csak egy szimpla terminal akkor az is elég. Ha grafikus felületről van szó Linux alapú vagy akármilyen más os-nél nálam alapkövetelmény hogy kisebb erőforrás igénye legyen mint a windowsnak. Azért írtam hogy "lehet érezni" mert szó szerint lehet érezni ha arrébb rakok egy ablakot vagy széthúzom stb. szemben bármilyen más de-vel és hidd ell nem "kenyérpiritón" tapasztaltam :)

Ugyan a 4 Gb-vel igazad van, ellenben manapság az sajnos elég vékony. Indulás után a gépem a mindig aktív alkalmazásokkal (owncloud, pidgin, bluez, nm, audacious, xnote, docker) úgy 600 Mb-t fogyaszt, Böngészővel ez felmegy 1.2-2Gb-re.
Aztán munkához elindítok pár dolgot, VM, két vödör terminál, 2-3 munkához használt webes alkalmazás, és seperc alatt 4-10 Gb Ram fogyasztásnál vagyok (buffer, cache nélkül), De jól elvagyok 16 Gigával. A KDE-ben van pár ficsör amit viszont szívesen megtanítanék a jelenlegi fluxboxomnak.
Főként azt, hogy ablakokat lehet képernyőnegyedre snap-elni.. ami WQHD-n hasznos cucc.

### ()__))____________)~~~ ########################
# "Do what you want, but do it right" # X220/Arch