( oattila | 2025. 02. 09., v – 00:47 )

"És akkor szerinted a programírók határozzák meg a párt politikáját?  Nem fordítva van ez?"

Elméletben fordítva van valóban. Elméletben viszont egy pártról legalább nagy vonalakban lehet tudni, hogy mi a politikája.

Gyakorlatban ezt (még) a Tiszáról nem lehet tudni. Persze az is lehet, hogy már tudott, akkor megköszönném, ha valaki linkelné.

 

"Mondjuk én csinálok egy pártot aminek éppen az az egyik kitűzött célja, hogy az EUból kilépésünket népszavazásra kell bocsátani, akkor ha a programíró olyan programot akar írni, ami szerint bent kell maradni az EUban, akkor majd megváltoztajuk a célkitűzést?"

Fordítva van ez. Nem fog neked programot írni olyan (ismert) programíró aki szerint bent kell maradni az EUban. Aki meg elvállalja a programírást az többek között azért teszi, mert egyetért veled a kilépéssel.

 

"Egyébként meg nem mindegy neked ki és mit ír egy párt programjába?"

Szerintem nagyon nem mindegy:

Ha valaki progresszív SZJA mellett kampányol, pl. "Fizessenek a gazdagok!" szlogennel és ezt pl. évi 4,5 milliótól képzeli, akkor arra nem feltétlenül szavazna aki bérből és fizetésből él.

Ha valaki programjában azzal szeretné a klímaváltozástól megvédeni a földet, hogy betiltaná az összes személygépjárművet, akkor az autótulajdonosok szavazatára nem feltétlenül számíthat.

stb. stb.

Még akkor is bukható a választók szavazata, ha a fentieken túl a többi programpont épp elnyeri a választók tetszését.

 

Csak gondolj bele, hogyan választasz mosógépet, laptop-ot vagy festő mestert. Az emberek pontosan így teszik az X-et a megfelelő választásnál.

Csak egy szűk réteg nem foglalkozik a telefonok műszaki paramétereivel amikor vásárol. Ami mobilnál műszaki leírás az a pártoknál a program.