( Raynes | 2025. 01. 01., sze – 18:34 )

Tévedsz. Az FFmpeg semmivel nem lassabb, ha framecopy műveletet végez, és nem tömörít újra, épp úgy pár pillanat alatt megcsinálja ugyanazt. Ez a 7 órás aac fájl is egy kivételes felhasználás, normál esetben nincs értelem ilyen hosszú audiófájlnak, senki nem hallgatja végig, nehéz benne keresni, állandóan oda kell pozicionálni az aktuális részhez.

Ahol az FFmpeg bloatabb, az a kódmennyiség, de az is indokolt. Az Mp3DirectCut csak 3 audiókodeket támogat, azt is csak egy platformon (Windows x86), ezzel szemben az FFmpeg egy nagy gyűjtőprojekt, minden létező audió, videó, felirat, konténer formátumát, ki/bekódolását, transzkódolását, szűrőket, videó/audió bemeneti eszközöket (mikronon, asztal, webkamera, videókamera, stb.), optikai lemezformátumokat, stb. támogat, ráadásul ezt elég sok platformra, architektúrára, GUI sem kell neki. Egy megaprojekt, amire elég sok minden alapul, számos szerkesztő és lejátszóprogram, pl. a VLC, mpv, foobar2000, MPC-BE, Kodi, Handbrake, Kdenlive, stb. erre épül! Már a kedvenc MPC-HC-d is használ belőle kódrészekeket, egyes szűrőket, kódekeket ezzel valósít meg, de még nem teljes egészében alapul FFmpeg-en. Kb. több ezerszer többet tud, és sokkal többrétűbb, mint az Mp3DirectCut, persze, hogy nagyobb a kódméret, forráskódnál és lefordításnál is, de azt is vedd figyelembe, hogy ebből nem minden programfutás során használ mindent.

Illetve FFmpeg-nél csinálhatod, hogy nem minden modult fordítasz le hozzá, úgy sokkal soványabbra lefordítható, de úgy szerintem értelmét veszti az egész, mert pont az lenne a lényege, hogy mindenes szoftver, sok mindenre használható.

Az sem igaz, hogy az FFmpeg-be be kell tallózni akármilyen .dll-t. Lehet elavult WinXP-s implementációnál be kell, de modern platformokon nem kell neki semmit betallózni, használja automatikusan a rendszer dinamikus libjeit, amennyiben azok vannak elég újak, de erről modern rendszeren gondoskodik a csomagkezelő, repókból mindig újítja meg a függőségeket is. Ahogy írtam, modern desktop rendszerekre telepíteni se kell, mert valamilyen lejátszó, szerkesztő, böngésző program ami alap telepítésben ott van a rendszeren behúzta függőségnek, így szinte minden disztrón ott van, egyedül BSD rendszereken nincs (bár Midnight, NomadBSD-n azért ott van), de ott is felkerül, mert vagy az asztali környezet, vagy valamilyen lejátszó program, amit felteszel, húzza be függőségnek. Tehát se a fordítgatásával, se a telepítésével, se a libek betallózásával nem kell foglalkozni. Feltétlenül még a terminált se kell elővenni hozzá, mert épülnek rá GUI-s programok, meg GUI frontendek, a Handbrake is ilyen.

A másik módszer, hogy statikusan linkeléssel fordítod le, akkor sem kell neki semmit betallózni. Ezt nem javaslom, főleg a te gépeden, mert annyi millió kódsor, hogy az FFmpeg még combosabb gépeken is fordul vagy 20 percet, gyengébbek, de még aktuális gépeken is fél-egy órát. A te muzeális vasadon kb. 1-2 nap is lehet. De ez az a kategória, amit még a Gentoo-felhasználók se forgatnak minden nap, de nem is kell, mert nem jelenik meg belőle túl sűrűn új verzió.

Azt is vedd figyelembe, hogy az FFmpeg modern rendszeren skálázódik akárhány szálra, magra, meg támogat új utasításkészleteket (SSE 4.2, BMI, AVX, AVX-2, AVX-512, stb.), ha azokkal fordították (gcc -march=native), az Mp3DirectCut kötve hinném, hogy ezt szintén tudja. Igaz rászorulva sincs, mert frame-határon dolgozik, nem kódol semmit újra, inkább csak I/O másol-írogat. Így egy modern gépen futtatva nem lenne ez a 13 másodperces különbség.