Sziasztok!
Az a kellemes feladatom van, hogy egy szűz Ubuntu 24.01-es rendszerre tegyek fel egy FB2.5-ös adatbáziskezelőt, majd ez alá a megfelelő adatbázisokat.
Már ott megakadtam, hogy az apt-get install segítségével csak FB3-as szervert tudok telepíteni, de az nem jó, mert a cc 60-80 db adatbázis 2.5-ös formátumú, nem rakható fel 3-ra.Fél napos szenvedéssel eljutottam odáig, hogy működik az FB, ehhez a következők kellettek:
- Hivatalos oldalról a megfelelő tar.gz állomány letöltése (FirebirdCS-2.5.9.27139-0.amd64.tar.gz)
- Kicsomagolás a szerveren (tar FirebirdCS-2.5.9.27139-0.amd64.tar.gz)
- A libncurses 6 fájlaira symlink létrehozása libncurses5 néven, mert ez az FB2.5.9 függősége (ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libncursesw.so.6.4 /usr/lib/libncurses.so.5 és ln -s /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libncursesw.so.6.4 /usr/lib/libtinfo.so.5)
- A kicsomagolt forrásban az install.sh futtatása
- xinetd telepítése, elvileg ez kellene ahhoz, hogy távolról is hozzá lehessen férni.
Most már lokálisan tudok adatbázishoz csatlakozni, adatbázist létrehozni, tehát működik az FB. Viszont nem tudok másik gépről csatlakozni hozzá. A hibaüzenet:
Unable to complete network request to host "192.168.10.107".
Gondolom a xinet-et kellen felkészítenem a csatlakozásra, de nem tudom hogyan, nem vagyok nagy Linux guru.
Gábor
Hozzászólások
gugli baratod mit mond erre?
Tudom, nem nagy segítség, meg a Firebird-höz nem értek, de azt nem ártana pontosítani, hogy ez milyen Ubuntu. 24.01-es nincs, van 24.04.1 és van 24.10-es.
Amit én esetleg megnéznék, valami Flatpak vagy Appimage nincs Firebird-höz?
“The world runs on Excel spreadsheets.” (Dylan Beattie)
Esetleg éppen a
192.168.10.107:3050
címre akarsz csatlakozni a kliensből? A szerveren alsof -nPi | grep -w 3050
mit mond?A tűzfal(ak) beállításai rendben vannak? Legalább a Firebird-öt futtató gépét meg kellene nézni, ha elég belső hálózatból elérni az adatbáziskezelőt.
Ezzel a telepítéssel sok baj lehet a jövőben! Lehet, hogy most megcsinálod, de ha egyszer egy frissítés után megborul valami, akkor az egész megy a levesbe! Biztosan nem javaslom ezt az utat!
Másik oldalról a Firebird 2.5 régi kiadás és már az 5-ös főverziónál tartanak, erre hivatkozva előirányoznék egy Firebird verzió frissítést is, amennyiben lehetséges.
A mostani helyzet áthidalására egy Dockert lehetne telepíteni és a következő Docker image-t lehetne használni (nem teszteltem, csak "gugliztam").
https://github.com/n-at/docker-firebird2.5
Ha sikerül ezen a vonalon elindulni, akkor egy Firebird upgrade se lesz problémás, csak fel kell tenni mellé az új Firebird konténert a hivatalos repóból és mehet az adatbázis migrálás egyesével, amennyiben van fejlesztő, aki ezt megoldja és nem egy magára hagyott rendszerről van szó.
Hivatalos Firebird docker image-ek (2.5 nem támogatott, ezért van amásik link fentebb):
https://github.com/FirebirdSQL/firebird-docker
Ez a gép egyetlen célt szolgál: az ügyviteli rendszerünk év végi mentéseit őrzi úgy, hogy elérhetők legyenek az akkori állapotok. Az éles rendszer nem itt működik, az már régen 4-es verzióval fut.
Sajnos az adatbázisokat nem lehet migrálni nagyobb verzió alá, mert olyan változások vannak az újabb verzióban, ami ezt nem teszi lehetővé. Ezért szükséges a 2.5. A mentések most is megvannak, csak egy régi, elavult Ubuntu alatt. Ezt szerettem volna most felköltöztetni Proxmox alá, ezért szívok vele.
Az FB már fut, lokálisan elérem, csak más gépről nem.
Gábor
Én ezt 20.04+ESM (EOL: 2030.04) vagy 22.04+ESM (EOL: 2032.04) környeztre raknám fel - az ESM-mel biztosítva azt, hogy auditor se köthessen bele abba, hogy nem támogatott az OS. A másik ötlet szintén 20.04/22.04, szeparált hálózatban egy darab TS-sel együtt, ahova fel lehet pakolni a régi alkalmazásokat, és ahova csak azoknak kell bejárást engedni, akik az archív rendszereket el kell, hogy érjék. A harmadik meg nekem is a konténerezés.
hat a firebird-bol anno 2 fele verzio volt letoltheto, egyik standalone futott (mint egy daemon), a masikat pedig (x)inetd-bol kellett hivni. az egyiket superservernek hivtak asszem, de baromi reg foglalkoztam vele mar, nem emlexem a reszletekre.
ha a standalone verziot futtatod azt el kell inditania valaminek, ha a masikat ahhoz meg inetd kell, illetve xinetd-be konfolni.
az egyetlen gepen ahol meg ilyen hasznalunk, igy van megoldva, /etc/inetd.conf tartalma:
es fel van rakva (igaz ez ubi 20) ez hozza: inetutils-inetd/focal-updates,focal-security,now 2:1.9.4-11ubuntu0.2 amd64 [installed]