( dlaszlo | 2024. 11. 14., cs – 11:23 )

Számtalanszor leírtam: systemd, pulseaudio, pipewire, gtk3/gtk4, libinput, és hamarosan wayland.

Hajbi, ezeket nem erőltetéseknek hívjuk, hanem fejlesztéseknek. Pont ezek azok, amikkel hozzájárulnak a linux fejlődéséhez.

Megkértem a chatgpt-t, hogy sorolja már fel, én úgy sem tudnám ilyen pontosan összeszedni neked, de hasonlóakat gondolok:

Itt egy rövid összefoglaló a felsorolt projektekről:

  1. systemd: Ez az init rendszer jelentős fejlesztéseket hozott az indulási idő, szolgáltatások kezelése és naplózás terén, amit sok disztribúció és felhasználó hasznosnak talált. Bár vitákat váltott ki, idővel sok Linux disztribúció átvette, mivel integráltabbá és karbantarthatóbbá tette a rendszert.

  2. PulseAudio és PipeWire: Ezek az audió kezelési megoldások többfunkciós és sokkal komplexebb hangbeállításokat biztosítanak. A PulseAudio egy ideig vitatott volt, de a PipeWire újabb fejlesztéseivel már jelentős előrelépés történt a megbízhatóság és a képességek terén, például a videós és professzionális audió alkalmazások esetében.

  3. GTK3/GTK4: A GNOME és GTK fejlődése Red Hat támogatásával történt, és ezeken keresztül egy modern, vizuálisan vonzó környezet jött létre. Habár a GTK4 újításai miatt megosztó lehet, ez a fejlődés az alkalmazásfejlesztést és a vizuális élményt javítja.

  4. libinput: Ez egy szabványosabb bemeneti kezelőkönyvtár, amely egységesebb és jobb kezelést biztosít az érintőpárnák és egyéb beviteli eszközök számára.

  5. Wayland: Az X11 leváltásának céljával jött létre egy modern, biztonságosabb, és jobb teljesítményt nyújtó protokollként. Noha lassan terjed, számos fejlesztő és disztribúció támogatta már, mert az új igényekhez és hardverekhez jobban igazodik, mint az elavult X11

Ezek hozzájárulások. Annyiból érzem úgy, hogy itt most nincs igazad, hogy ha most az XY cég lenne itt, aki bármit mert fejleszteni, akkor azokra mondanád, hogy lenyomna dolgokat a linuxosok torkán, és nem lennél elégedett vele.

Már csak a freebsd mögé kellene még két ilyen cég. (sokat segíthetne, hogy vannak fejlődések, support, és többen használnák)

Egyébként bárki készíthet Linux disztribúciót - ismerek is rá példát (Egy cyanogenmodos kontribútort láttam még régebben, egész jó volt, amit csinált. Persze teljesen hobbi projekt volt, de valahol mindent el kell kezdeni). Van lehetőség arra, hogy fejleszd, amerre szeretnéd.