Igen, de az Apple-nek lathatoan az az uzleti modellje, hogy gyorsabban tud innovalni, ha nem kell mindenfele obskurus eszkozgyartok es 3rd party-k nyugjeivel torodni. Es ez szemmel lathatoan bejon. Nem azert szeretik a userek az Apple cuccait, mert zartak, hanem azert mert a zartsagbol eredo elonyoket ertekelik, a hatranyok pedig nem annyira erintik oket. Amint mast dobna az egyenlet nekik, 1 nap alatt tudnanak valtani nyiltabb okoszisztemara. De amit mar tobbszor probaltam itt kommentekben kifejteni, nem azt mutatja az eredmenyjelzo, hogy tomegevel valtananak. En azt hiszem, hogy az Apple reszesedes csokkenese foleg annak tudhato be, hogy az Apple feljebb pozicionalta magat, es a userek egy resze kiarazodott.
Amit en inkorrektnek tartok az ilyen nyitott szabvanyos sztorikban, hogy a balhekat gyakran nem csak a hibas fel viszi el. Jelen esetben a platform gyartoja is sorra kabatlopasi ugyekbe keveredik. Azert annak az odiumat majd valamilyen szinten az Androidnak/Google-nek is el kell vinnie, amikor az evek ota patcheletlen okostv-ket tomegevel fogja felnyomni az elithaxxor barati kor, hogy bitcoin-t banasszon vele es botnetet szervezzen beloluk. Merthogy a userek tomegei nem fogjak a root cause analizist megcsinalni, hogy ez kinek a sara volt. De menjunk messzebb, nezzuk meg, hogy a zart apple okoszisztemaban az eszkozokon mekkora a penetracioja az uj, (elvileg) biztonsagosabb verzioknak.
Ezeket az elonyoket eltagadni nemigen lehet szerintem. Az, hogy kinek hol a tradeoff-ja ebben a tobbvaltozos sztoriban, azt meg ne az EU probalja mar megmondani.