Esetleg kötelezzük a cégeket, hogy mucsaröcsögére telepitse az irodáit.
Érdekes, hogy ez pl. Angliában elég jól működik.
Nem tudom pontosan, hogy miért. Az ugye egy dolog, hogy az összes állami hivatal helyét az állam határozhatja meg, és ők simán meglépték azt, hogy nem minden hivatal automatikusan Londonban van, hanem mittudomén jogosítvány igénylést mondjuk Velszbe kell küldeni, útlevél igénylést Skóciába, vízumot Manchesterbe, munkanélküli segélyt Leedsbe, diákhitelt meg Bristolba. (Most találomra írtam helyeket és funkciókat, de kb. így működik a modell).
Az bizonyára hozzájárul a dologhoz, hogy nem kell személyesen bevinni, a legtöbb dolgot online lehet intézni, ha valamit csak papíron lehet valami miatt (pl. be kell adni eredetiben okmányokat), akkor posta. A postán nem vész el a cucc. A hivatal meg lehet vidéken, az online és a postán érkezett cuccokat fel tudja dolgozni akárhol. A betelefonálóknak is ugyanúgy tudnak válaszolni onnan.
Persze van egy csomó cég, aminek Londonban van a fő (vagy egyetlen) irodája, de egy csomó más helyen is vannak cégek. Nagy cégek is, de közepes és kis cégek meg aztán tényleg.
Magyarországon először szintén az államnak kellene lépnie, szerintem, nyugodtan telepíthetnének egy csomó hivatalt Budapestről már nagy (vagy közepes) városokba (pl. oda, ahol magasabb a munkanélküliség). Illetve ez a második, elsőnek rendes digitális ügyintézés kellene (a rendes posta, úgy érzem, túl nagy fa lenne a fejsze számára).
A magán cégeket meg nem kötelezni kell, hanem motiválni. Pl. Mucsaröcsöge adhat adókedvezményt, ingyen telket. Ha a cégnek mindegy, hogy hol működik (mert pl. nem fizikai terméket kell előállítania és nem kell személyesen találkoznia a vásárlóival), és tud a helyszínen találni vagy képzeni megfelelő munkaerőt, olcsóbban (kisebb fizetésért), ocsóbban (kevesebbet adózva), és olcsóbban (ingyen telken olcsóbban építve fel a szükséges épületeket), akkor mennek majd maguktól is. Gondolom én. Én pl. mennék ilyen körülmények között.