( bucko | 2024. 05. 29., sze – 15:19 )

Ja, persze. Olyan törekvések is vannak, hogy a hagyományos nyelvtan helyett az sms röidítéseket, szmájlikat, stb. kellene tanítani. Mert az az élő nyelv! ;)

Pedig voltak korok és hagyományok, még ha egyeseknek meg is haladja az értelmi szintjét. Pl. zöldségesnél:  - Adjál egy tucat tojást is! - Attól függ, mennyi nálad a tucat. -??

Aztán kiderült, hogy tirpákiában így mondják: - Adj egy tucat gyufát! - Ami pedig egy 10 darabos csomag. Elengedtem magam és megjegyeztem: Arra biztosan sok bunkó lakik. ;) Nem arattam sikert, mert a leányzó is onnan származott.

A tucat a 12 már 4000 éve használatos megnevezése. Egy zöldségesek vagy piaci  kofának kutya kötelessége ismerni a fogalmat.

A modern nyelvészet szerint - legalábbis egy effektíve nyelvi Nobel-díjat  kapott magyar nyelvésznő szerint - a magyar nyelv szabályai tökéletesen algoritmizálhatók és számítógépre vihetők. A nyelvtani szabályok az élő nyelvet igyekszenek szabályokba foglalni ami azért fontos, hogy legyen egy alap szabályrendszer és egységes megjelenés. Ellenkező esetben a betűrendbe szedés lehetne ízlés kérdése is. Ebben az esetben ennek a topicnak sincs semmi értelme.

Gondolom, az egyéni szabályokat követni kívánók egy programnyelv szintaktikáját nem kérdőjeleznék meg, pedig azzal sokkal kevesebb módon lehet valamit kifejezni.