( bognarattila | 2024. 05. 11., szo – 20:38 )

De ha az ember a szívére teszi a kezét, akkor mindez jogos, nem? Az internetes szolgáltatások egyre jobban beleivódnak a mindennapokba, a bűnözés brutális és csak fokozódni fog.

Ugyanakkor ami a hatóság(ok) számára nem kis feladat szerintem, a mostani Kibertan. törvénynél pontosabban meghatározni a szolgáltatások körét (esetleg idővel a "minden" nyilvános szolgáltatás...?), illetve az auditor kapacitás miatt (is) valószínűleg célszerű lesz valamilyen sávokat meghúzni.

Például ha van egy cég, mely saját infrastruktúrán szolgáltatja saját egyetlen (vagy még 1-2) domainjének DNS-ét, akkor mindentől függetlenül a törvény hatálya alá kerül (legalábbis azt gondolom, hogy ez lenne a jogalkotói szándék, nem ahogy megfogalmazták). Részemről kérdés, hogy ez indokolt-e? Ha nincs értelme ezen rugózni, akkor mi értelme van a törvénynek (ebben a formában)?

Persze erre egy jó válasz, hogy akkor szervezze ki a publikus DNS szolgáltatást (jelentős olcsóbb, mint tv-nek való megfelelés), de adott cég attól nem lesz kevésbé kitett például a zsaroló vírusok elleni támadásoknak, ha annak az 1-2 domainek a DNS-ét máshova viszi. A kockázat szerintem, hogy hasonló pongyola megfogalmazások révén sok esetben drágább lesz a lé, mint a hús, ami a cégek versenyképességét ronthatja (vagy nem tartják be, de akkor megint ott tartunk, hogy minek a cirkusz).