( asch | 2024. 04. 06., szo – 12:08 )

A probléma egyébként az, hogy a many-eyeballs nincsen enforszolva. Review folyamat kellene, amiben emberek aláírják, hogy ők azt reviewzták. Illetve olyan build rendszer, ami garantáltan mindig ugyanazt a kimenetet adja, és azt is többen aláírják, hogy nekik is ugyanaz jött ki. Tehát egy disztró csomagjaihoz oda lenne téve, hogy ezt ezek az egyének és szervezetek garantálják, hogy helyes és intakt.

Rohadt drága lenne, de amennyi erőt elpazarol a FOSS közösség, akár bele is férne. Vagy ha a Linux foundation ezt finanszírozná ahelyett, hogy minden hülyeségbe fektet.

Az autotools-szal egyébként már elvi szinten is baj van: nem a programnak kellene a környezethez igazodni, hanem a környezetet kell a programhoz igazítani. Nem tudom csináltatok-e már olyat, hogy egy ilyen autotools configure szemlélettel megírt programba bele akartatok tenni valamit: rémálom, mert tele van feltételes elágazásokkal, és te csak egy ágat tudsz egyszerre kezelni, nyilván nem fogsz N+1 környezetet felépíteni, hogy minden ágat és kombinációt tesztelj. Az elágazások helyett HAL layert kell építeni, az a preferált megoldás minden normális projektben. Mikor ilyet kellett csinálnom azzal kezdtem, hogy kigyaktam belőle az összes feltételt és utána megcsináltam azt ami nekem kellett a saját platformomra. Ezerszer egyszerűbb lett a megoldás, mint eredetileg volt.

Aztán ha hibajelentés van, akkor azzal kezdődik, hogy jó, de mi a környezet? Hát azt nem tudom, mert az autotools szkript kimenetének a titka.

Semmi valódi oka nincsen annak, hogy ugyanazt a programot a különböző disztróknak különböző bináris verzióban kell tálalni. Azért van a fejlesztő, hogy ő megmondja, hogy a programnak mik a függőségei, ha ezt mások felülbírálják helyette, akkor hirtelen nem tud érvelni a programja helyessége mellett, mert azt sem tudja, hogy mivel fordították egybe. A program publikációjának tehát része kell hogy legyen, hogy a fejlesztő melyik libek melyik verzióival szánta egybegyúrni a saját termékét. Plusz a fordítási szkriptek (deklaratív leírások). Ha ezeket kiadja a fejlesztő, akkor mindenki binárisan ugyanazt tudja fordítani belőle, és nincs vita. Ha valakinek mindenképpen más környezethez kell illesztenie a programot, persze megteheti, csak akkor az már explicit felülbírálása a szkirpteknek, és egyértelmű, hogy az már valami más, nem az amit a fejlesztő kiadni szánt.