( Raynes | 2023. 11. 15., sze – 04:31 )

Szerkesztve: 2023. 11. 15., sze – 04:43

A 3G-t a UK-ben is most vezetik ki 2024 elején (bár a 2G-t meg csak 2033-ra kapcsolják ki, ami külön érdekes). Szerintem nem tragédia, az emberek manapság relatíve gyakran cserélik a telójukat, aki meg nem, az meg úgyis csúcskategóriásat használ sokáig, és azok meg régóta tudják a 4G-t.

Max, akit ez rosszul érint, az a néhány idős, akinek az unokák vettek speciális butatelefont, meg időseknek való nagy kijelzős telót (Doro és társai), mert azok lehet el lettek avultatva. Meg néhány speciális eszközt érinthet még, pl. USB-s mobilstick, vagy olyan embedded eszközök, amik használták a 3G hálózatot SIM kártyával, pl. értesítési funkcióhoz. Így pár embernek tuti bosszantó, de a többség le se tojja, sőt, észre se veszik, mert már régóta 4G-s a telójuk. Már az 5G van egy ideje terjedőben.

Egyébként ami nekem bajom van a mobilhálózattal, az az, hogy a hívásoknak még mindig fosch a minősége. Elvileg a VoLTE-vel javítottak rajta, de nem minden szolgáltató használja még. Pedig a mai tömörítési technológiák (pl. Xiph-féle Opus, illetve HE-AACv2) tudnának alacsony bitrátán is jobb minőséget (60-80 kbps-on monóban transzparens CD minőséget, de ennek feléből is jobb minőséget, mint a mostani hívások hangminősége), de a bitrátát is lehetne emelni. Meg hogy a mobilnetet még mindig sok szolgáltató aranyárban méri.

A VoLTE kényszerítése viszont elbaszottnak hangzik. Én általában támogatom az ilyen modernizációs lekapcsolásokat, mert végül is előmozdítják a fejlődést, baj, csak akkor van, ha rosszul vannak megvalósítva. Pl. a digitális rádiónál is a DAB+, ahol sok adó nagyon kicsi bitrátán ad, és ha az is MPEG Layer 2 (mp2), akkor finoman szólva is ergya minőség (hiszen ilyen régi kódeknek általában kell kb. 192 kbps ahhoz, hogy jól szóljon, a valóságban meg ilyen 48-64 kbps-ról beszélünk egyes adóknál), mondjuk a rádiónál legalább elhalasztották az átállást, sőt, a digitális szűnt meg.