( bzt | 2023. 09. 12., k – 19:44 )

Ja, 7 nm vs 3 nm az közel nulla.

Pontosan. A 7 nm-nél ugyanis már előjönnek azok a kvantuumalagút mellékhatások, amik a magasabb nm-nél még egyáltalán nem jelentkeznek. Ezért a 7 nm sorozatgyártásához olyan technológiai és módszertani újjítás szükséges, amire korábban nem volt példa, és aminek a megoldása egyben a 3 nm előfeltétele is. A 10 nm és a 7 nm között összehasonlíthatatlanul nagyobb a különbség, mint a 7 nm és a 3 nm között (nem a számtani különbséget kell nézni, hanem a gyártástechnológiai különbséget).

Másrészt a TMSC szintén nyugati technológián alapul.

És ennek mi köze ahhoz, hogy hamisan azt állítottad, az amcsik képesek ilyent gyártani? Nem képesek. Tök mindegy, min alapult eredetileg, a tény attól még az, hogy jelenleg csakis kizárólag a tajvani gyárak rendelkeznek a 3 nm-s csip gyártási technológiájával, és senki más. Még az USA se. (Mit hittél, a demokrácia védelmében állnak ki Tajvan mellett??? Francokat, a kizárólagos beszállítójukat védik. És mit gondolsz, Kínának az elmúlt több, mint 50 év alatt miért pont mostanában jutott csak eszébe, hogy Tajvan hozzájuk tartozik?)

A szankciókra vonatkozóan meg, ugye tudod, mi a különbség a CPU és a memóriamodul között? Mégegyszer, a dél-kóreai SK Hynix LPDDR5 memóriamodulját szerezék be a szankciók megkerülésével, nem pedig a 7 nm-es CPU-t. Tudnád, ha esetleg meg is nézted volna a videót, amit linkeltél. (Csak azért, mert ugyanabba a SoC csipre kerül mindkettő, nem azt jelenti, hogy ugyanott gyártották. Ugyanis a SoC előállító gyár is Kínában van... tehát akkor eleve kínai lenne az egész?)