> Hát, tudod, lófasz fog itt folyni, nem acél.
Már bocs, de a kínai acélipar messze kenterbe veri az amcsit már évek óta. Meg a félvezető gyáraik. Meg a műanyag gyáraik. Meg úgy általában bármilyen gyáruk. (Hogy ezek azért is olyan hatékonyak, mert környezetvédelmi meg munkavédelemi előírásokról még csak hírből sem hallottak, az más lapra tartozik. Minőségben és hatékonyságban jobbak, és a pártnak csak ez számít.)
> Ezeknek a "párt utasításba adta" dolgoknak komoly ára van
Sosem tagadtam, sőt, kiemeltem, hogy igenis nagy ára van. Annyit állítok csak, hogy ez nekik nem számít, bármekkora is az ára, ha egyszer ez az utász odafentről, akkor nem állnak (nem állhatnak) le, amíg nem teljesül. Mao idején például rengeteg földműves próbált agyagból meg sárból kohókat építeni, mert akkor épp pont az volt az utasítás. Persze nem ment, de mégis csinálták százezerszámra évekig, csak mert egyszerűen nem hagyhatták abba. Pont az a lényeg, hogy a félelem miatt nem számít az ár, nem számít az emberélet, semmi sem számít, és rengetegen vannak, valakinek előbb utóbb - ha máshogy nem is, mázliból - összejön. És lássuk be, Mao óta iszonyat sokat fejlődött Kína, most már nem mondható, hogy ne lenne meg nekik a know-how. Most már nem parasztok tapasztanak kohót, hanem magasan képzett tudósok és mérnökök dolgoznak az egyes problémákon.
> A párt akarata kevés ehhez, jól látszik ez a jelen a kínai problémákon
Ne keverd a dolgokat. Egy űrsiklónál tisztán technikai akadályokról van csak szó, amibe ha kellő mennyiségű mérnöki munkát meg csúcstechnikát beleölnek, megoldható. Az más kérdés, hogy a társadalmi problémákkal és az ingatlanlufi megoldásával nem tudnak mit kezdeni, hiába a pártutasítás, na de azok még véletlenül sem színtisztán mérnöki problémák!