A magam részéről megtudtam, hogy az USA-nak több halottja volt eddig, mint az oroszoknak. Nekem új volt, köszönöm (eddig fogalmam sem volt ezek arányáról, nem láttam még összesítést, nem is kerestem). Ha jobban boncoljuk az általad küldöttet, akkor:
- USA esetén 3 alkalom, RU esetén 2 alkalom - így kisebb az eltérés
- ha a tesztelést, képzés is hozzávesszük, ott sokkal rosszabb az USA arány (bár hozzátenném, hogy az USA statisztikáról nagyobb - ha nem is teljes - transzparenciát tudok elképzelni): RU 2 alkalom, 2 haláleset, USA 6 alkalom, 9 haláleset
A közúti és repülő baleseteket nem önmagukban, hanem gyakoriságuk arányában szokták elemezni, értékelni. Ha mérleget szeretnénk vonni, ezt is figyelembe kellene venni, azaz hány USA küldetés volt, ezt valahogy űrben töltött napok számával súlyozni stb. Persze lehet, hogy így is rosszabbul jön ki az USA, nem tudom, nem az USA-t szeretném mentegetni, hanem ha már összehasonlítás van, akkor jó lenne tisztábban látni.
Például itt van ez az oldal: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_spaceflights, ami alapján az USA-nak több útja volt (érdekes, hogy űrsiklóval utazott messze a legtöbb űrhajós, ilyen szemszögből nem feltétlenül lefitymálandó technológia). Ugyanakkor űrben eltöltött napok alapján az oroszok tűnnek jobbnak: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_spaceflight_records, ami ha kisebb kockázatú is, de figyelemre méltó (kevesebb kilövéssel több idő összességében kisebb kockázatot jelent).
Továbbá az, hogy az elmúlt 50-60 évben melyik nemzet technológiai problémájából kifolyólag hány halálozás volt, az nem tükrözi sem az elmúlt időszak, sem a jelenlegi technológiai szintet, ekkora erővel mi is jobbak vagyunk az USA-nál.
Ha megnézem a https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_space_exploration oldalt, akkor azért erőteljes USA dominancia bontakozik ki az utóbbi időben, bár biztos, hogy hiányos, mert a marsjárókat nem látom rajta, ami laikus szerény véleményem szerint roppant jelentős vívmány (ugyanígy nyilván fontos orosz/szovjet teljesítmények is hiányozhatnak).
Nekem úgy tűnik, hogy az USA utáni pozícióért folyik elsősorban a verseny. Az USA-ban szerintem nagy lendületet adhat a magánszektor versenye is (elkényelmesedésre való hajlamot csökkenti), nem tudom, a többi ország miként áll ezzel, de nekem nem rémlenek ilyen hírek.