( bucko | 2023. 01. 26., cs – 12:00 )

Pedig mindenki megmondta a tuttit! :-D

Tegyük fel, hogy 3 db dugasztápról beszélsz. ;)

Valószínűleg Zsugabubus huptársunknak is igaza van, mert sem a többkimenetű tápnak, sem a több egyforma tápnak, sem a különböző módon terhelt tápoknak nem garantált az egyszerre történő felállása. Ha ez a hiba, akkor külön áramkörrel lehetne szinkronizáltan bekapcsolni a kimeneteket - persze csak akkora eltérésig, ami nem okozza az áramkör tönkremenetelét. (PL. ráadom a -5V-ot, majd fél perc múlva a 10V-ot, stb.)

A feszültségek +/-5% eltérése azeknél az áramköröknél megengedett, de még nagyobb eltérésnél is hibátlanül működhetnek.

Ha még el is indul a szerkezet, dugasztápokat ösze-vissza kötözni elég nagy ostobaság!

Egyrészt a topológia - mindenféle hosszú vezeték - még ha árnyékolt is - szépen begyűjtheti a zavarokat.

A dugasztáp nem "ideális feszültségforrás". A hálózat sem szimmetrikus, amihez csatlakoztatod a szintén nem szimmetrikus dugasztápot - amiben vagy megfelelő a zavarszűrés, vagy nem. A primer-szekunder GND (no, valamihez képest) nagyfrekvenciásan össze van kötve. Ez komoly zavarokat vihet be, aminek egy része alméletileg a dugó megfordításával kiküszöbölhető. A gyakorlatban meg inkább nem, mert még a N vezeték is szed fel zavarokat.

Ehhez hozzájöhet az is, ha a -5V előállításához egy +5V-os tápot használsz. A jobb tápoknál árnyékolt a GND, amit megfordítva az aktív bemenet kapja meg azt a vezetéket, ami még a zavarokat is felszdi ÉS nagyfrekvenciásan össze van kötve a primer oldallal.

Tehát, amit csináltál, az büdösnagykáosz. ;) Ha működik is, a megzavarásához bármilyen apró külső hatás elég lehet.

8X--

A PC táp sem sokkal jobb, bár ott - ilyen kis terhelésnél - elmondható, hogy egyszerre állnak fel a kimenetek. Ezen kívül a ház árnyékolja az egész áramkört és a - bár nem árnyékolt vezetékek - egyforma hosszúak. Ezért működik.

8X--

A kapcsolóüzemű tápoknál a legnagyobb amatőr hiba a bele..szunk egy jó nagy elkót! Ez az ötlet átalában növeli a zavarszintet és instabillá teszi a működést.

Ugyanúgy rossz eredményt hoz az egyszerű trafó + fix stabilizátorok, mert a zavar átmegy rajta, mint a huzat. Persze, ha profi vagy és nem félsz a kihívásoktól... (Az "eredeti táp is ilyen volt"- elég gyenge szöveg.)

8X--

A megoldás többféle lehet.

1) Olyan tápot kell vásárolnod, amely rendelkezik mindhárom kimenettel vagy ilyet. Ezeket általában még dobozolni is kell az árnyékolás és a vezetékek rögzítése miatt.

Ügyelni kell az egyes ágak előírt minimális terhelésére!

Esetleg vadászhatsz másikat kisebb  teljesítménnyel. Én azt a típust részesítem előnybe, aminek van adatlapja. ;)

2) Elég a 12V/1A, amiből a másik két feszültséget elő lehet állítani. Itt kezdeném: 1 2 - az 5V invertert m'rg vadászni kell.

+ A megfelelő helyeken kiegészítve zavarszűréssel + árnyékolás.

+ Biztosítani kell a kimenetek egyidejű bekapcsolását.