Aki nem tagja a NATO-nak, azt katonai erővel eltapossa. Néhány NATO taggal is valószínűleg ezt tervezte (balti államok). A háború kitörésekor sok elenzést olvastam arról, hogy mégis hogyan gondolhatta komolyan, amikor ezeket belengette. Sokak szerint tényleg komolyan gondolhatta, és nem alaptalanul.
Az oroszok nagyon jók a propagandában és az információs hadviselésben, 20 éve kitartóan ekézik belülről az EU-t és a NATO-t, próbálják megbontani az egységét, nem is sikertelenül. A NATO nagyon legyengült a hidegháború óta. Az amcsik nélkül nem biztos, hogy érdemben meg tudná akadályozni a balti államok megszállását. Most is több amcsi katona állomásozik a határon, mint európai.
Valószínűleg Putyin tervei a balti államokkal kapcsolatban rövid és középtávon most már nem megvalósíthatóak, amíg a NATO egységes. A mostani összezárás pont ezért van, mert ha elkezd szétesni a szövetség, Európa ismét kettészakad, és ezt a nyugatiak is belátták. Nekik is jobb egy gazdaságilag (és politikailag) függő kelet-eu, mint a Vasfüggöny v2.0. Ráadásul tőlünk nyugatabbra a közvéleménynek is van hatása a politikára, és a kormányaiknak ezt figyelembe kell vennie.
Magyarország helyzete pedig: Ha a NATO erős és a ruszkik gyengék, nem kell tartanunk a Vasfüggöny 2.0-tól. Ellenben van még egy tényező idehaza: ha a jelenlegi vezetésünk úgy gondolja, hogy a hatalmuk megtartásához ki kell vezetni az országunkat az EU-ból, akkor már lesz az a pénz, amiért a NATO-ból is kilépünk. Nem véletlenül pollozzák állandóan az EU-támogatottságot a lakosság körében, és nem véletlenül hangolják a propaganda-gépezeten keresztül őket az EU ellen. Ha pedig kilépünk, akkor már nem leszünk fontos tényező a ruszkik számára politikailag (bomlasztó ügynök az EU-n belül), pusztán területileg, tehát ismét pufferzóna leszünk.
A politikai elitünk pedig mindent el fog követni, hogy megtartsa a hatalmát, még azon az áron is, hogy az orosz befolyás tovább növekedik. Akár idejönnek az orosz katonák, akár nem. Nem szeretnék Fehéroroszország-típusú berendezkedést.