Bloat és Google mentes új tablet

A bejegyzésben szeretném megosztani tapasztalataimat, hogy lett "új" tabletem, egy régi tablet frissítésével aftermarket rommal, és mire számíthat, aki hasonlóra szánja el magát.

Régi tablet

Itthon megtaláltam a régi "Samsung T580 Galaxy Tab A 10.1 Wi-Fi (2016)" tabletet, feltöltöttem, és gondoltam megpróbálok bele újra életet lehelni.

Az utolsó Android szerintem a 8.1-es (Oreo) volt rajta. Számos alkalmazás már nem támogatja.

Gyári állapot visszaállítása

A kisebbik gyerek használta utoljára, körülbelül egy éve, és ezért gondoltam, hogy a legtisztább, ha csinálok rajta egy factory resetet.

Beléptem a recovery menübe (úgy kell bekapcsolni, hogy nyomod a hangerő fel, power, és a home gombot egyszerre, amíg be nem jön a recovery menü), és wipe-oltam a cache-t, és a data partíciót.

Itt jött az első meglepetés: mint kiderült az Androidokon már van egy un. Factory Reset Protection, ami a készülék lopás elleni védelmet szolgálja. Nem engedi factory reset után elindítani a tablet-et. Én  belefutottam ebbe a problémába, mert hiába próbáltam a gmail címemmel bejelentkezni, egy "ismeretlen hiba történt" üzenetet kaptam. Fél óra próbálkozás után kiderült, hogy a gyerek az iskolai email címével volt utoljára bejelentkezve. Végül ezzel sikerült elindítani a tabletet.

A LineageOS telepítése

Elindul a régi Android, és hát elment felette az idő, ekkor jött az ötlet, hogy upgrade-elem.

Itt egy remek videó, hogy hogyan kell a lineage os-t telepíteni rá:  https://www.youtube.com/watch?v=K9_amWjf4GY
Leírás: https://xdaforums.com/t/lineageos-19-1-for-sm-t580-gtaxlwifi-sm-t585-gt…

Kiegészítések a fenti leírásokhoz:

  • A TWRP-ben a partíció törlés nekem elsőre hibákat üzent: nem sikerült a partíciót mountolnia. Ezt megoldotta a partition recovery funkció (mindegyik particóra), és utána tudtam megformázni a partíciókat ext4-re.
  • Ha bootloop probléma jön elő az első telepítés után, akkor formázd ismét a Recovery-ben a data partíciót.

Bloat és Google mentes Android

Először feltettem a MindTheGapps.zip-et (Google progikat tartalmazó csomag), végül újratelepítettem az egészet a MicroG-vel: https://microg.org/

A MicroG egy nyílt forráskódú újraimplementálása a Google szolgáltatásainak. A MicroG támogatja az értesítéseket, a helymeghatározást, Maps API helyettesítő, stb.. Kompatibilis a Google-lel, de nem Google.

Az F-Droid: https://f-droid.org/ egy alternatív alkalmazásbolt, amely kizárólag szabad és nyílt forráskódú szoftvereket kínál. A F-Droid-ból már telepíthető a MicroG is a 20-as LineageOS alá (korábbi LineageOS-sel nem biztos, hogy ilyen egyszerű). Csak fel kell venni a MicroG tárolóját az F-Droid-ba: https://microg.org/fdroid.html Innen két app-ot telepítettem: microG Services (Re-Implementation of Play Services), és microG Companion (Companion app for microG Services)

Az Aurora store-t próbáltam még ki, ezt az F-droid-ból a legegyszerűbb telepíteni. (utána olvasok még, hogy mennyire biztonságos, mert nem ismertem eddig) Az Aurora store egy nem hivatalos Google Play kliens.

Így lett egy "új" tabletem, 13-as Androiddal, bloat és google mentesen. A Brave böngésző tökéletesen megy rajta, reklámmentesen, és gyorsan. (Az Aurora store-ból lehet telepíteni: https://auroraoss.com/ ) Idővel feltehetem a tabletre összes programot, amire kiderül, hogy szükségem van (pl ebook olvasó, zene lejátszó, videó lejátszó, valami játék esetleg)

Gondolatok a fenntarthatóságról

A 13-as android tökéletesen fut, ezen a 9-10 éves tableten is, az aksi is jó. Gyors. Így, az új Androidon most már futnak az újabb programok is. Jól mutatja korunk nagy problémáját, hogy ezt már simán ki kellett volna dobnom a gyártó szerint, és venni egy újat. Az eszközök sokkal tovább használhatóak, mint amit a gyártók szeretnének elhitetni velünk. Jön a karácsony, nem kell rohanni, és beállni a sorba, hogy meglepd magad valamivel (ahogy azt a reklámok megpróbálják elhitetni), helyette próbálj meg új életet lehelni egy eszközbe. A régi, elavult eszközökből is lehet teljesen modern és használható készülékeket varázsolni, erre például a LineageOS egy remek megoldás.

Hozzászólások

Szuper! Nekem egy Galaxy Tab S4 van, már rég lejárt a gyári támogatás. Közben ránézek, de egyelőre nem találtam hozzá LineageOS-t.

Ez a samsung sm-t830, azaz a gts4lwifi?

Én is unofficial build-et találtam az enyémhez, amihez szerencse is kellett, gondolom egy srác van, aki csinálja.

Az xda developers-en nézelődtem, neked szerintem itt kellene: https://xdaforums.com/c/samsung-galaxy-tab-s4.7998/

Rákeresve erre a kódnévre a github-on (ha jó kódnevet találtam meg), kernelt, és twrp-t találtam: https://github.com/search?q=gts4lwifi&type=repositories

Egy ilyet találtam még: https://www.getdroidtips.com/android-12samsung-galaxy-tab-s4/

A regi XZ1 Compactomra most huztam fel LineageOS 21-et.

Felment, de azert sikerult felhuzniuk, hogy nincs egy rendes leiras az elejetol a vegeig. 28 helyrol kell osszevadaszni, hogy mit kell engedelyezni, hogy kell feloldani a bootloadert, mit jelent a zold vagy a kek LED stb. Valoszinuleg nekiallok irni egyet.

Amugy egynek jo. A WPA3-at mintha nem akarta volna, vissza kellett allitanom a router WPA2/3-ra.

Viszont a MicroG lehet, hogy jo otlet. A MindTheGapps + Google fiok telerakja szemettel egybol. Mindenfele Google panel (reklam), es egyeb kb tilthatatlan appok.

A kerdes, hogy a BankID (nem tudom, hogy APK-bol telepitheto-e) es a kamera (legalabb alap szinten) mukodnek, vagy szenvedhetek a Google miatt.

Már jó régen nem piszkálok főzött romot, de annak idején az volt a szabály, hogy ha van rootod a rendszerre, nem létezik tilthatatlan app, mert legfeljebb letörlöd az APK-ját, és onnantól olyan, mintha ott se lenne (mert hát nincs is :D)

Blog | @hron84

valahol egy üzemeltetőmaci most mérgesen toppant a lábával 

via @snq-

Szerkesztve: 2024. 11. 25., h – 19:04

Köszi szépen a tartalmas bejegyzést. Hasznos lehet mindenkinek, aki nem szeretné újravásárolni a tabletjét szoftveres elavultatás miatt.

Na és akkor itt meg is ragadnám az alkalmat, hogy tisztázzuk: A 2G lekapcsolás után ezek az újrahasznosított eszközök sem fognak mobilhálózaton telefonhívást bonyolítani. Tudom, hogy a tableteknek nem elsődleges céljuk a telefonálási képességük, de nem győzöm hangsúlyozni mindenhol, hogy a 2G lekapcsolás sokkal többről szól, mint egy idejétmúlt™ technológia lecseréléséről.

Sajnos van olyan telefonom, ami 2G képes, és van 2G-s gsm modulom is (ESP32-vel akartam használni), amit nem tudok majd használni.

De az okos telefonokat, és tableteket talán nem érinti a dolog, mert Magyarországon a 4G-t most megnéztem, és 2011-ben bevezették. Az első okos telefonok között volt a Samsung Galaxy S1, és az már tudja a 4G-t, ha jól látom.

Nekem HTC Desire Bravo volt az első okos telefonom, az még nem tudta, de a rákövetkező pár évvel később egy Samsung Galaxy S3 volt, az már 4G képes volt. Tehát szerintem azok az androidok, amik esetleg nem 4G képesek, már több sebből véreznek, ha frissítést akarsz rájuk tölteni.

sgs1 nem tudja a 4g-t.

en akkor valtottam telefont amikor az aksi mar nem birt ki egy napot se. szoval akinek ilyen oskovulet van az gyak nem hasznalja semmire. akkor meg mar lehet venni fillerekert egy sima butatelot. az a par kivetel akinek akinek meg birja az aksi, az elenyeszo kisebbseg.

raadasul egy profitorientalt cegben ok hozzak a legkisebb nyereseget: nem vesznek uj telot, nem hasznalnak nagyobb mobilnetes csomagot, es meg egy jokora kiadas is hogy fenn kell tartani a regi halozatot.

A vegtelen ciklus is vegeter egyszer, csak kelloen eros hardver kell hozza!

4G-telefonokat telefonálás szempontból érinti. Nem VoLTE-kompatíbilis OS-ek nem fognak tudni hívásokat indítani és fogadni. A LineageOS tipikusan ilyen nem kompatíbilis OS. Amekkora észlények voltak a VoLTE "szabvány" kidolgozói, az OS-gyártónak bele kell patchelnie minden egyes szolgáltató VoLTE-profilját a telefon firmware-ébe. Amit természetesen nem adnak ki open-source projekteknek. Miért tennék...

Egy ilyet találtam: https://xdaforums.com/t/rom-10-0-los-17-1-mediapad-m3-lite-8-10-update-…

De lehet, hogy van más lehetőség is, érdemes még nézelődni.

Szerk: közben megtaláltam a srác github accountját, aki feltette: https://github.com/Huawei-Dev/  Itt van a kernel és a vendor blob-ok is: https://github.com/Huawei-Dev/android_kernel_huawei_bach https://github.com/Huawei-Dev/android_device_huawei_bach. (szerintem ezek lehetnek)

Szerkesztve: 2024. 11. 27., sze – 11:21

Tapasztalatok 3 nap használat után: Random használtuk a tabletet, kb 3 órát összesen. 85%-ig merült vissza 3 nap alatt. Gyors minden, elvileg a 13-as androidnak 2Gb ram kell, és ebben a tabletben pont annyi van (nagyobb játékot még nem próbáltunk). Az aurora store elég jó (biztonságosnak is tűnik, és fent van a github-on a forráskódja), ami kell azt a playstore-ból le tudom vele tölteni. Elkezdte a család is használni megint, pl a feleségem megkért, hogy az emailjeit konfigoljam be rajta, a gyerekek is használták.