dlaszlo blogja

Új disztribúció kipróbálása: Telepítés, Secure Boot, TPM beállítás + systemd-boot és Unified Kernel Image

Most próbáltam ki az Arch linux-ot, eddig nagyon tetszik. Pár dolgot szeretnék a blogba beleírni, amit egy év múlva én is elfelejtenék, és hátha valakinek hasznos lehet még.
Az egyes beállításokhoz érdemes az arch wiki cikkjeit alapul venni, ez inkább csak élménybeszámoló (és rövid jegyzet), hogy mire számíthat az ember az első pár lépés megtételekor.

Egyedi Linux disztribúció készítése Yocto-val

Többször felmerült már, hogy tudnék egy meglévő disztribúciót úgy testre szabdni, hogy az én céljaimnak megfeleljen, pl kicsi hadware-en szeretném futtatni, csak az legyen a disztribúcióban amire nekem is szükségem van, legyen egy grafikus felület, de nem fontos olyan sokrétű desktop felület, mint pl egy gnome vagy kde. A Yocto-val kezdtem el ismerkedni, és hátha ez a projekt (a Yocto) mást is érdekel, az első lépések tapasztalatait szeretném megosztani egy mini blogbejegyzésben.

FreeBSD kernel fordítás

A kernel fordítás egy remek lehetőség a FreeBSD-vel való ismerkedésre. Azért kezdtem ebbe bele, mert felmerült bennem a kérdés, hogy milyen kernel található a TrueNAS-ban, és milyen változtatásokat hajtottak végre az általános kernelhez képest (a NAS-omon egy FreeBSD fut). A TrueNAS configját a github-on kerestem meg.

Otthoni NAS telepítése FreeBSD-vel III: levelezés, smartmontools beállítása, snapshotok készítése, ZFS scrubbing

Az első két blogbejegyzést szeretném folytatni, amikben egy otthoni NAS-t kezdtem el telepíteni FreeBSD segítségével:

A ZFS, Samba, és a Jail-ek beállítása után most a levelezés, smart monitor, és a snapshot készítést néztem meg.

A célom a FreeBSD kipróbálása volt. A FreeBSD-ről az elmúlt napokban az a kép alakult ki bennem, hogy egy stabil, jól dokumentált, és modern operációs rendszerről van szó (támogatja az újabb hardware-eket, professzionális eszközöket kínál), de emellett egy kicsit retro érzés használni, ami miatt nagyon szerethető oprendszer. Ha még nem próbáltad ki, csak bátorítani tudlak.

Otthoni NAS telepítése FreeBSD-vel II: Jail-ek

A hétvégén nagyon jó érzés volt új dolgokat megnézni, és ismerkedni a FreeBSD-vel. Nagyon sok ismeretlen terület van még, de kezdem megszokni, és megszeretni a rendszert.

Ez a rövid élménybeszámoló az előző blogbejegyzés folytatása lenne: https://hup.hu/node/185213

Otthoni NAS telepítése FreeBSD-vel I: FreeBSD telepítés, ZFS beállítása, Samba

Kipróbáltam a FreeBSD-t, egy NAS-t kezdtem el itthon telepíteni, és gondoltam erről írok egy jegyzetet (hátha kedvet kap más is, mert nagyon egyszerű volt, másrészt én el fogom felejteni, ezért mindenképpen le akartam írni). Több ok miatt is a FreeBSD-t választottam: stabil, community, dokumentáltság, ZFS-t natívan támogatja, jails, és nem az utolsó, hogy szeretnék vele megismerkedni. Miért nem a NAS megoldások (TrueNAS és társai): A TrueNAS Core-t, és a TrueNAS Scale-t is kipróbáltam, igazán jó programok, de úgy gondoltam, hogy ami nekem kell, azt egy valamilyen általános oprendszerrel meg tudom oldani. A FreeBSD-re valószínűleg gyakrabban kaphatok fontos security frissítéseket. Az én use case-emre a FreeBSD-nek elégnek kell lennie. Ha valami egy grafikus interfészen kattintgatva nem működik / nem úgy működik, akkor azt kisebb valószínűséggel oldom meg, mint ha eleve FreeBSD-t használnék.