( Carter | 2021. 11. 09., k – 17:32 )

a központokat node-nak hívják, ezekből akár te is tudsz futtatni az otthoni gépeden, sajnos a tárhelyigénye igencsak megugrott, valahol 340 gigabájtnál jár. Ezek a node-ok tárolják mindig az akutális blokkláncot. A bányászok pedig kapnak egy véletlenszerű feladatot. Aki legelőször megoldja ezt a feladatot, az állítja össze a következő blokkot és kapja érte a jutalmat. Ekkor az új blokk bekerül az összes node-ba és kezdődik elölről. [Ebből adódik, hogy akár egy ősrégi processzorral bányászva is lehet olyan szerencséd, hogy azzal bányászod ki a blokkot! Ezt hívják bitcoin-lottónak]

A protokollt a bitcoin közösség tartja egyben, mostanában viszonylag vitamentesen, az utolsó nagy szakadás 2018-ban volt, akkor jött létre pár bitcoin leágazás (un. fork) Ezek külön kriptopénzként folytatták tovább az életútjukat.

Maga a protokoll önszabályozó, attól függően, hogy hányan bányásszák állítja be a bányászati nehézséget, így próbálja elérni, hogy mindig 10 percenként legyen egy új blokk. Tehát az utalások is 10 percenként íródnak jóvá (erre már van egy kerülőmegoldás, a lightning network, de a rendes nagy blokklánc csak 10 percenként kap új blokkot)

https://bitnodes.io/

Itt böngészheted, hogy nagyjából hol és mennyi node fut, de 11600 darab van belőle, nehéz lenne manipulálni szándékosan (bár elméletben lehetséges, de őrületes számítási kapacitás kell hozzá) Kisebb coinoknál (ETC) hajtottak már végre sikeres blokklánc-manipulációt, amivel elérték, hogy bizonyos coinokat többször tudtak "elkölteni".

Órákat lehetne még erről beszélni, de szerintem a kérdésed megválaszoltam.