( oattila | 2021. 08. 09., h – 07:40 )

"Fejbol irom, ugyhogy tevedes joga fenntartva, de talan reszben a tengeri elolenyek nagy tomegben pusztulasa es tengerfenekre sullyedese, reszben az erre alkalmas kozetek CO2 megkotese volt a fo motor. "

Igen, csak két gond van ezzel. Egyrészt ez csak egyik irányra magyarázat, vagyis a CO2 csökkentésre. A interglaciális felmelegedéshez a CO2 dúsulására van szükség és a tengerfenékre süllyedt mészvázból már nem kerül vissza szén-dioxid a légkörbe.

A másik gond, hogy ez inkább az ellenkező irányra lenne jó elmélet:

Amikor melegszik a klíma, akkor a melegebb tengervíz kevesebb CO2 tud oldott állapotban felvenni így a melegedés miatt nőne a CO2 a légkörben, amikor hidegebbek az óceánok, akkor több CO2 tudnak oldott állapotban felvenni vagyis lehűlés esetén csökkenne a CO2 a légkörben. A glaciális időszakban légkörből az óceánokba, interglaciális időszakban meg fordítva az óceánokból a légkörbe kerülő szén-dioxid logikus magyarázat lenne az átlaghőmérséklet és a légkör CO2 szintjének korrelációjára.

Az üvegház elmélet viszont épp ellentétes folyamatot ír le, vagyis több CO2 miatt melegebb a légkör, a légkörben lévő magasabb szén-dioxid szint növeli az óceánok szénsav szintjét, ami az un. elsavasodáshoz fog vezetni. Itt a légkör és az vizekben lévő CO2 szint párhuzamosan változik, nem pedig ellentétesen.