( hajbazer | 2020. 12. 14., h – 21:30 )

hogy a fejlesztés során nem 10-15 percig szöszmötöl a fejlesztő gépe valamivel, hanem csak 2-3 percig

A felhasználó és a beszennyezett környezet meg majd megfizeti. A fejlesztő bére amúgy is tekinthető fix költségnek. Ráadásul nem amortizálódik, mint egy megvásárolt eszköz. A fejlesztő pedig akkor is ott fog dolgozni, amikor az erőmű helyett Raspberry PI-n egy hónap helyett másfél hónapig fejlesztett projekt véget ér. Tehát nem spóroltál semmit, csak nem tetted át a virtuális milliókat egyik skatulyából a másik skatulyába.

Ha bloat-ra játszol, minden felhasználónak, akik az adott szoftvert használni fogják pluszköltséget csinálsz, mert előbb-utóbb kénytelenek lekövetni az eszközvásárlásod, ha azt szeretnék, hogy náluk is normális sebességgel menjen a bloatware-ed. Ha erre nem hajlandóak, akkor időt (lassulgatás) és energiát (CPU) kell pazarolniuk a bloatware-ed használatára, ami megint csak sokkal több lesz, mint amit te megspóroltál. Bizonyos népszerű szoftverek esetében pedig ez több százmillió munkaállomást jelent, aminek a többletfogyasztása és a lecserélése is számottevő gigawattórákban és CO2-kibocsátásban, hiszen nyilván több ezer kilométerről kell odapöfögtetni a legtöbb helyre, mert úgy éri™ meg™.

Itt is igaz az örök mondás, hogy amikor valami sokkal olcsóbb, akkor valaki valamit nem fizetett meg. Ahogy a hardvereknél a laza törvényeknek köszönhető környezetterhelés és a munkások nyugati színvonalú bérét felejtik el multiék megfizetni, te a környezetszennyezést és a felhasználóknak okozott energia- és időpazarlást nem fizeted meg, amikor babzsákfejlesztőék segge alá tolsz egy csiligépet.

A 21. századi gondolkodáshoz pedig nem csak az tartozik hozzá, hogy van 5G-s okostelefonod, hanem a társadalmi felelősségvállalás is. Az nem oké, hogy te spórolsz 1000 dollárt azon a plusz két héten, ami a Raspberry PI-n való fejlesztéshez kéne, a százmillió felhasználódnak (tehát gyakorlatilag a társadalomnak) összesen meg összesen milliárd dolláros pluszköltségeket okozol. Akkor sem oké, ha az ügyfeleid még így is téged választanak, mert mondjuk technológiailag nincs a tiedhez fogható alternatíva a piacon. Ennyi erővel nyugodtan lehet ciánt engedni a Tiszába, ha a törvény nem tiltja, mert olcsóbb, mint fizetni a veszélyeshulladék-kezelésért, akinek nem tetszik, az meg horgásszon máshonnan.