( _Franko_ | 2020. 10. 15., cs – 15:48 )

Láttam a berentei erőmű ilyetén kísérletét - jóval kisebb teljesítményen... De számoljuk egy kicsit.

Számoljunk.

Ha 100MW-os erőművet akarok 24 órában járatni, akkor legalább mennyi tűzifára van szükségem (számoljunk mondjuk 8.64GJ/köbméter fűtőértékkel, és hanyagoljuk el a termelés összes veszteségét)?

 

Ezekkel a peremfeltételekkel, ez naponta ezer erdei köbméter, egy hektár erdő fenntartható éves növekménye átlag 10 erdei köbméter, szorzás, osztás, napi 1 négyzetkilométer erdő kell 100 MW biomasszához erdőből, az évente 365 négyzetkilométer, ha az összes hazai erdőből minden fenntartható módon kivágott faanyagot biomasszaként elégetnénk erőműben, akkor így 5000 MW konstans teljesítményünk lenne, nyilván nem lenne ennyi, lévén a hatásfok rosszabb, de gondolom nagyságrendileg nem erre számítottál.

Ezen túl ott van még a mezőgazdaság, kétszer ennyi biomasszával, ott van még a lakossági biológiailag lebomló hulladéka, az újra nem hasznosítható papírhulladék és az egyéb elégethető dolgok, szóval nem kell csak az erdőkre alapozni.

Kérlek, te számod végig, és írd le az eredményt, aztán gondolkodj el azon, hogy egy "csak" 100MW, masszív elhanyagolásokkal.

Igen, újra itt vannak a lázálmok és a fantáziált disztópia... mint írtam és figyelmen kívül hagytad, a németeknél épp 8230 MW biomassza erőmű van, tíz éve 6130 MW, szóval nem bővítik túlságosan és a tapasztalatok szerint fenntartható. Tavaly kicsit több mint 43000 GWh energiát termeltek meg csak ebből a forrásból, ez kicsit több, mint a tavalyi magyarországi összfogyasztás. Szóval tényleg lehetetlen dolog lehet 100 MW ebből.