( zeller | 2020. 10. 14., sze – 19:46 )

Fára már próbáltak erőművet alapozni. Picsafüst méretben - és az sem működött tartósan - nem nő ugyanis olyan gyorsan az a fránya erdő, ahogy a megawattokat etetni kéne. A szabályozhatóság kevésbé probléma - a mivel fűtöd az első gond - a második a pernye, illetve a hamu, amivel kell valamit kezdeni... (Oké, Szerencsen meg szalmára terveztek erőművet... Lehet, csak aztán győzött a józan ész... Nem véletlen a "szalmaláng" kifejezésünk ugyanis...)

SZET-et párszáz MW-ig tudnának itthon építeni (Zemplén: Sima határában, illetve a Duna-kanyar fölött, a Prédikálószék oldalában, aztán ennyi. Az m*g*h helyzeti energiához, hogy sok legyen, vagy nagy h kell - az nincs, vagy jelentősen nagy m - ahhoz meg térfogat/hely köll - azaz nagy területet kéne jelentős méretű vízfolyás közelében lévő hegyen elfoglalni. Namost ilyenből sincs igazán sok, sőt gazdaságosan megépíthető és üzemeltethetőből csak a fenti kettő maradt fenn a rostán - mind a mai napig, mint potenciális lehetőség - de remélem, egyiket sem csinálják meg, mert rettenet barbár környezetátalakítással jár.

A geotermikus energia szép dolog, de ott meg kifejezetten nagy tételben kéne zárt rendszerben keringtetett energiaátvivő közeggel (jellemzően víz) dolgozni, mert ugye a direkben felhozott, vagy talajba pumpált és másik kútban felszinre jövő víznek van egy olyan átka, hogy rengeteg oldott anyagot tartalmaz, amit abban a pillanatban, amikor a hőmérsékletét valamilyen módon csökkentjük, máris kidobja magából.

Amit lehetne csinálni a nap/szél erőművek fölöslegével, az a sóolvadékos hőtárolós erőmű: termelési csúcsban fűtik a sóolvadékot, termelési völgyidőszakban meg igény szerint lehet kivenni belőle hőenergiát, villamosenergiává alakítva. Egy a probléma: ebből is csak párszáz MW-ig van működő példa - azaz sok kéne belőle - ráadásul úgy, hogy a mellé rakott megújuló mix tévíz idején is legalább a hőntartásához elegendő energiát tudjon termelni, mert ha egy sóolvadékos rendszer "befagy", akkor azt ölég kellemetlen (gyakorlatilag nem éri meg) kipucolni az újraindításhoz.