( Raynes | 2020. 06. 13., szo – 00:48 )

Nekem határozottan tetszik összességében. Látszik, hogy igényes, és bele lett téve a munka. Különösen az illusztrációk tetszettek meg a 9. oldalon a hülye szónál az a hullámzásos effekt.

Azonban 1-2 dolgot én is kritizálnék, de az amolyan ízlés kérdése. 1. Ez a default Computer Modern font szerintem irtózatosan rosszul néz ki, sose ki nem állhattam. Knuth lehet jó szakember, de ízlése az nincs szegény embernek. A gond még ezzel sem lenne, de a legtöbben nem cserélik le. A 9. oldal legtetején az idézet pl. nem ezzel a betűtípussal van, és meg is látszik rajta, hogy sokkal jobban néz ki, szinte ég és föld a kettő!

2. néhány helyen a kerning szerintem nem elég szűk. Mindjárt a 9. oldalon megfigyelhető az első sorokban a párbeszédnél, hogy a ? milyen messze van az utolsó betűtől, meg a ?! is mennyire elkülönült egymástól, mikor az írásjelek többségének tapadnia kéne. De a 4. sorban az „Menj” szónál is kicsit messze van az e az M-től. Ezek csak példák, van benne jó pár ilyen. Az is igaz, hogy ez lehet saját meglátás, ízlés, mert én a sűrűbb szedést szeretem, a betűtípusok beépített kerningjét is mindig felülbírálom emiatt.

Szerk.: elolvasva a fenti kolléga kritikáját, néhány kritikája jogos, ezeket nem vettem észre, túl gyorsan lapoztam át. Egy részét ő is írja annak, amit én írtam.

Illetve pont a 10,91 pontos betűméret meg hasonló megoldások demonstrálják, hogy igazából miért rosszabb a LaTeX a sima TeX-hez képest. A LaTeX kiveszi az ember kezéből a finomhangolásokat, ilyen körülbelüli, relatív kategóriákat bocsát csak a felhasználó rendelkezésére, és nem enged beleszólást apró részletekbe, hogy nehogy gányolás legyen belőle, azaz önmagától próbálja a felhasználót megvédeni. Emiatt a megjelenítése nem elég pontos, nem elég konzekvens. Persze, bele lehet hekkelni TeX-es utasításokkal, de oh wait, akkor miért nem csináljuk mindjárt az egészet TeX-ben? Vagy ráeresztik LaTeX-csomagok tengerét, amik egymással is összeakadnak. Pont ez a lényege a minimalista Linux disztróknak is, hogy ne egy meglévő, full extrás, hülyebiztos disztrót gyomláljon ki az ember, csomagokat leszedve, beállításokat „visszacsinálva”, hanem az alapoktól építkezzen, és szabjon testre minden beállítást.

Ezt mindig is átoknak tartottam, hogy a TeX rovására a LaTeX ennyire elterjedt. Pedig a TeX önmagában kellően rugalmas, lehet belőle saját rendszert építeni, és nem muszáj Lamport strukturális absztrakciói mentén kínlódni. A LaTeX fórumokon a kérdések 99%-a abból származik, hogy a felhasználók próbálnak default viselkedést visszacsinálni, meg olyan részleteket megszabni, amibe default nincs beleszólásuk.